Ako vysvetlit deťom umieranie,smrť...?

dadomon
12. sep 2018

Rano idem autom,7.50 natrieskane mesto,kazdy centimeter cesty sledujes,lebo rano vsetkym hrabe,sustredis sa,ponahlas sa a v tom sa moje 4 rocne dieta vzadu opyta,ze ci aj my zomrieme !? Uz na druhom semafore sme boli v tazkej filozofickej teme na kt.som nebola pripravena,z ktorej neslo vykluckovat ani zmenou temy,ani pesnickou v radiu,ani nejakym light vysvetlenim,kedze my sa s detmi bavime dost priamo...no ale toto ???,ja v soku, najhorsie bolo,ze to cele chapal a rozplakal sa mi vzadu, nad tym,ze zomriem ja,ocko,on,ze raz tu nebudeme,ze kam idu ti ludia,ze kedy to bude....no jedna tazsia otazka,ako druha,nalozil mi v tej chvili tazke bremeno,ktoreho som sa chcela vo velmi kratkom case a velmi bezbolestne zbavit ,hlavne kvoki nemu,lebo hlasok mu stenkol tou hrcou strachu v krku....Moj syn je velmi vnimave,empaticke a citlive dieta,neviem ako mu to mam vysvetlit bez zbytocnych bachoriek jehdusaludi,alebh nepokladal za tych,ktorym nadisiel cas...Ved viete,co myslim...

anjelicek26
12. sep 2018

@dadomon kazde dieta raz s touto otazkou dokvitne a niektore tie veci deprimuju viac, ine menej... my to vidime v genetickej rovine, neumiera realne nikto, kto ma deti, nedavno detom umrel dedko - ale jeho geny su v kazdom z nas, cast dedka je v ich ockovi a je aj v nich a bude aj v ich detoch. Maju jeho usmev, jeho oci, su rovnako mudri... Im to pomaha... Hlavne syn starsi na nejake virtualne nebo neveri, prijde mu to prilis nepravdepodobne, on ma radsej vedu 😀 Kazda bunka nesie nasu geneticku informaciu dalsim generaciam... takze smrt je len maly krok...

anjika44
12. sep 2018

Od akého veku dieťa pochopí, že niekto v jeho blízkosti je smrteľne chorý?

ilaryja
12. sep 2018

tak s tou otazkou som sa stretla u mojej dcerky tiež....Mala 3 ročky ked som ju zobraala na pohreb ked mi umrela babicka...Pytala sa ma kam ideme..tak som jej povedala že ideme odprevadit moju babku a Tvoju prababku.....lebo že zaspala navždy....A ona na mna aj my zomrieme??? a ja slzy v očiach a vravim ano ,,kto sa narodi musi aj zomriet,,,,ona tiež zosmutnela slzick v ociach,,,vysvetlila som jej to podrobnejšie ale to by bolo na dlho....mala sa pytala svokry,,že kam idete babka,,,a svokra jej nevedela vysvetlit tak jej vravi idem sadit na cintorin kvietocky,,,,a mala: teraz v zime????Ked sme boli na tom pohrebe babkinom a davali ju do jamy tak sa ma pyta : mami prečo ju davaju do tej pivnice:??? Otazky na telo na ktore sa sktočne tažko hladaju slova......Teraz ma 6 rokov a ked ideme okolo domu smutku a je tam nejaky pohreb tak mi hovori mami niekoho odprvadzaju...a tym to skoncilo....teraz ked ideme zapalit sviečku ci babke ci dedkovi stale im nakresli nejaky obrazok a necha ho tam.....Mojho deda nepoznala ,,ked risla so mnou na cintorin tak sa mu predstavila so slovami ,,,Ja som tvoja vnucka Esterka ,,sice som ta nevidela,,,,tak ako som nevidela Ježiška,,,ale poznam Ta s fotiek a to mi staci....tak podl mna treba dietatu vysvetlit ale to je na každom ako sa rozhodne....

ilaryja
12. sep 2018

Deti su velmi zvedave a velmi vnimave....Ja som skor za otvorenost....Poznam jeden pripad ked sa chlapec pytal rodičov že či naozaj existuje vojnna...A rodicia nevedli odpovedat na otazku tak mu povedali že je to len vymysel...Chlapec v tom žil že su to len somariny vymyslene....ubehol nejaky cas a v skole im pustili nejaky dokument o 1.svetovej vojne...Bol z toho hotovy lebo si uvedomil že to vmysli nie su,,,a ked sa vratil domov,,,tak rodicia si vymysleli na neho jeden akože žart poobliekali sa za vojakov s tým aby len uveril že vojna neexistuje...Chlapec ked prišiel domov a oni na neho vyskočil,,,,nevidela som ho len jeho mamina ked mi ot hovorila tak som mala mraz aj ja....Chlapec sa momentalne llieči na psychiatrii a je otazne co s nim bude.....

kahlan1
13. sep 2018

neviem či smrť sa da vysvetliť, keď mali moje dcérky 4 a 5 rokov, dostal moj manžel rakovinu a bez sance na zachranu odisiel. sme veriaca rodina tak vedia, že ocko je v nebi, nič ho neboli a je šastný keď sme štastné my. Že nas stale ľúbi a chráni. že aj napriek strate je život stále krásny a môže nam dať ešte veľa veľa pekného. Že raz sa všetci stretneme ale ešte nas tu čaka veľa pekného. Nevedia to stale celkom pochopiť prečo je to tak, že už sa nevrati...