Aký je váš názor na fyzické a psychické tresty?

vm123
28. mar 2023

Aký je váš názor na fyzické a psychické tresty na deťoch od rodičov?
Podľa mňa keď k niečomu takému dojde tak človek zlyhal ako rodič. Je pre mňa choré na jednu stranu ľutovať týrané deti a na druhú stranu zdvihnúť naň ruku.
Je choré čakať od detí, že sa budú správať ako dospelý človek.

tosomja
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vm123
autor
28. mar 2023

@tosomja ani “ dať na zadok “ nie je podľa mňa úplne v poriadku akú to má logiku že niekto dieťa vycape po zadku? Dospelý človek vytrieska dieťa za to že sa správa ako dieťa a nerobí presne čo rodič očakáva.

To by malo byť tak vo všetkých vekových kategóriách viete si predstaviť že napr čakáte u doktora ale nevezme vás tak do pol hoďky ako ste si myslela ale do dvoch a vy mu potom rovno medzi dverami tresnete lebo nesplnil vaše očakávanie ?😀

sense
28. mar 2023

Aké sú to psychické tresty? Dat písať trest, zavrieť do izby, zobrať mobil, nerozpráva sa alebo co?
Moja bude mať 10, dostať nedostala, dokonca ani výchovnu po zadku, aj keď teda občas by som ju vyplieskala co by sa do nej zmestilo. A keďže by som mala výčitky tak to by nebol trest pre ňu ale pre mňa.
Ale áno mobil som jej zobrala, lebo najprv povinnosti a potom zábava. A aj trest písala niekoľkokrát a zrazu sa problém vyriešil. Tiež ma nebaví 100x vysvetľovať a nebaví ma ani kričať pretože to ma slečna na sa láme. A áno dieťa treba nejako vychovávať, pretože život nie je prechádzka ružovou záhradou a svet sa nebude prispôsobovať jej

mikadooo
28. mar 2023

@vm123 čo rozumieš pod pojmom psychický trest? A druhá otázka - máš vlastné deti?

vm123
autor
28. mar 2023

@sense vziať mobil nie je psychický trest je normálne naučiť dieťa že ak v živote očakáva od druhých určitý prístup musí aj ono k veciam pristupovať rovnako a nie kašľať na všetko v tom máte pravdu.
A psychické bohužiaľ sú aj rodičia čo nadávajú svojím ponižujú a pod ( zle som sa vyjadrila myslela som tým psychické týranie nie tresty ospravedlňujem sa) 🙂

mikadooo
28. mar 2023

@vm123 za mňa akékoľvek týranie je cez. Druhá vec je, že aj rodičia majú len jedny nervy a tie občas ľúbia rupnúť. Ja keď som capla decko, nebolo to preto, že mu chcem dať trest. Ale jednoducho papuľovalo tak dokonale, že ma vytočilo do bledofialova a tá ruka už potom letela sama. Nie som na to hrdá ale neberiem to ako trest. Beriem to ako že krpec ma zatlačil za čiaru, za ktorú naozaj nemal ísť. (A to sa mu vyhrážam keď už som vytočená nech prestane, lebo sa neovládnem a mu jednu capnem - niekedy vyhrážka zaberie, inokedy nie). Čiže toľko teória (som proti fyzickým aj "psychickým" trestom) versus prax (moje pošahané nervy).

taga
28. mar 2023

@vm123 kolko mas deti?

tosomja
28. mar 2023

@vm123 a vieš si predstaviť o pár rokov, že ťa vlastné dieťa pošle niekde, keď zrazu budeš mať iný názor ako on? Lebo celý život si mu hovorila tutulimutuli mojenko krasnucke, kľudne krič, hádž sa o zem, kop do kamaráta, lebo veď ty si dieťatko, máš ešte maličký rozumček? No ja nie. Poviem raz, vysvetlím, prečo to nemoze, druhýkrát tiež a tretikrat dám na riť alebo odriahnem hoci aj cez celé sídlisko nech na mňa každý pozerá. Nech si každý vychováva podľa svojich možností. Ja som od mami nikdy nedostala, myslím, že som vychovaná slušne, nemusí sa za mňa hanbiť, ani ja som jej nič zle nepovedala. Ale čo dieťa, to iná povaha, niekomu stačí vysvetliť, ukázať, niektoré musí zažiť na vlastnej koži, čo sa stane keď neposluchne a niekoho treba uzemniť.
Už učiteľky v škôlkach a v školách nemajú žiadne slovo, nemôžu nič povedať, dať ani dieťa sadnúť na stoličku keď sa nespráva vhodne, v škole nemôže dať poznámku, za kapucňu na hlave počas vyučovania, lebo dobré že ju nezažaluju čo si to dovoľuje...a teraz už ani vlastný rodič si dieťa nemôže vychovať, lebo sloboda človeka. Tak to už to dieťa aby týralo mňa, nech sedím v kúte a len nech skafem ako ono píska, lebo nedajbože bude týrané, fyzicky a aj psychicky 🫢 prepáč, ale ja si myslím, že nie je dieťa, ktoré by nedostalo raz na zadok alebo aspoň by nedostalo nejaký trest.

melanta
28. mar 2023

Nikdy som dcéru neudrela, ani ja, ani jej otec. Fungovali sme na pravidlách, k nim patrili aj zákazy niekedy, to za týranie nepovažujem. Biť sme nemuseli, lebo povahovo sme obaja s jej otcom ľudia, ktorí sa nedajú vytočiť. Ale beriem, že niekedy výchovná po zadku má zmysel a že niekedy je to asi jediné riešenie. Výchovná, nie világoš že decko má potom hodiny odtlačky na zadku či na tvári. Ale zaujímalo by ma, či ty máš dieťa a k čomu je ti táto diskusia. Pretože osobne vidím iba jediný dôvod tejto diskusie a to je vyvolať vášne okolo témy "dať na zadok":

rol76
28. mar 2023

@vm123 Mňa rodičia,hlavňe otec,trestali s mlčaňím.(ked som bol zlý)Ja neuznávam žiadný fizycký trest,ani psychický.Deti síce nemám,ale aj keby som mal,tak im nebol schopní ani im po zadku dať.Tak isto to patrí aj na ženy.Radšej by som si dal ruku odrezať,ako ženu udrieť,nie ešťe dieťa.A trestanie s mlčaňím je síce dosť krutý trest,ale ostalo to vo mňe.Ale našťastie sa hňevám len max,hodinu,potom je všetko ok.Pracujem v BA,a tam sú tie oploťené ihriská pre decká,a niekedy až mi srdce ide vyskočiť s miesta,ak počujem,že matky ako s tými deťmi bavia,kričia na nich,atd.Všetko je o dobrej výchove.Mi sme piatí súrodenci,a vyrástli sme v láske,aj ked sme nemali takmer nič,myslím hračky,mobily,atd.Sú dneskajšie deťičky až moc rozmaznané.Chápem,že niekedy sa inak nedá,že treba mu po zadku,ale ja na to by som nebol schopný.

katka700
28. mar 2023

@vm123 Takto väčšinou mudruju bezdetne s patentom na výchovu 😂
'Požičaj' si od znamich 4 deti na mesiac a potom uvidíš ako ďaleko zájdeš s tutuli mutuli prístupom.

angela85
28. mar 2023

Slabú po riti, no to bolo pár krát za 10 rokov, skôr taký pohlavok, ale to ani neboli len som ho už chcela zastaviť,vtedy vždy spozornieť. Malú 4 ročnú ešte ani raz, ale už som aj kričala alebo veľmi hlasno a rázne rozprával (😁niekedy sa potom mala rozreve),ak tresty boli,ale to skôr také,že kým neurobíš toto nebude to druhé. Ale ešte sú není v puberte,tak som zvedavá k čomu má dovedu

vm123
autor
28. mar 2023

@katka700 predstavte si že dieťa mám 🙂

vm123
autor
28. mar 2023

@melanta žiadne vášne týmto nechcem vyvolať len ma to čisto zaujíma koľko rodičov je ešte tzv. “ stará škola” “ Neplač lebo ti dám dôvod” alebo sú aj taký čo sú ochotný sa v tomto vzdelávať a nie deti učiť len strachom že dostane po zadku lebo niečo spravilo

vm123
autor
28. mar 2023

@tosomja myslím si, že pubertálnym vekom si prešiel každý z nás keď budete dieťa učiť porozumeniu a úcte tak nemá mať prečo s vami zlý vzťah každé správanie má príčinu 🙂

vm123
autor
28. mar 2023

@tosomja netvrdím že máte byť k deťom tutuli mutuli ako píšete ale dá sa výchova viesť aj inak je to náročnejšie ako “ klasika” ale určite lepšia cesta ako sa majú deti bát čo bude doma lebo dostali trebars zlú známku a pod.

rol76
28. mar 2023

@katka700 Ano,dám ti pravdu,ale ne múdrujem,lebo každý víkend sú u mňa sestriné deťi.4 presňe.7 rocný,15 ročná,16 ročná,a môj krstný syn,ktorý už je učeň,ktorého už pripravujem na život,Majstrujeme spolu,a tak.Kedže otca ani nepozná.Ktorého som vychoval vlastňe sám s mojími rodičmy,lebo jeho matka odišla za alkoholikom,a syna tu nechala u mojich rodičov,a rodičov mám susedstve,a chlapec u mňa učil od malička,a aj ostatné deti sem chodily za ujom (teda za mnou s radosťou,doteraz) každý víkend,a nedostal som od nich infark,nič.Nebývám sám,s manželkou sme nemohli mať deti,po rozvode žijem s partnerkou.

ivangeline
28. mar 2023

Zavisi od situacie...pricina a nasledok,trest nie je ako trest,... Momentalne bojujem za obedny spanok deti. Myslis,ze je to trest pre ne lezat hodinu v skolke po obede? Aj napriek tomu,ze je unavene a vacsinou zaspi ale donutit lezat v tichosti je neskutocna namaha? :D Alebo obmedzovat tb,tablet,mobil? Viest ich niekam a odviest od inam? Je tenka hranica,co este ano a co uz nie a ako. Ja som bola vychovavana prisne a po starom.. a just si poviem,ze lepsie takto ako rozmaznana. xD

vm123
autor
28. mar 2023

@ivangeline to nie je trest aby si dieťa oddýchlo a pospalo a čo sa mobilu týka pokiaľ ho dieťatu vezmem odvôvodním to normálne a nie krikom a vždy musia byť určité pravidlá ako bude domácnosť fungovať ale nie len v prospech rodiča ale aj dieťaťa

viestta
28. mar 2023

@katka700 najlepsie sa vychovavaju cudzie deti.

viestta
28. mar 2023

@vm123 kolko mas rokov?

vm123
autor
28. mar 2023

@viestta nikomu deti vychovávať nechcem len som sa zo zvedavosti opýtala to je celé nikomu nediktujem ako má a nemá deti vychovávať mňa do toho nič len sa vzdelávam v tomto od odborníkov takže len diskutujem aký je zasa môj pohľad nič viac 🙂 24 🙂

ivangeline
28. mar 2023

@vm123 Donut to dieta lezat. ;D A naj,ked mas 2 alebo 3..

vm123
autor
28. mar 2023

@ivangeline viem aké je niekedy náročné dieťa uspať ale to patrí k životu ani dospelému sa nie vždy všetko chce 🙂

galganka
28. mar 2023

Viem, čo nikdy našim deťom neurobím. A ešte viem, že nikdy nebudem nikomu brblať do výchovy. Pretože mám doma 3 ks a rovnakou výchovou sú z nich určitých veciach úplne odlišné osobnosti, čo platí na jedného, má druhý na háku a pod. Ale mlátiť ich nemienim, ani psychicky manipulovať.

viestta
28. mar 2023

@vm123 tak je vsetko jasne

ivangeline
28. mar 2023

@vm123 A nehrozis vtedy detom,ze nie? Nezakazujes nic,ze? ;D

vm123
autor
28. mar 2023

@ivangeline nie 🙂

mikadooo
28. mar 2023

@vm123 ok a ešte dotaz, koľko rokov má tvoje dieťa? Či už je v kategórii, že vie aj provokovať a neposlúchať a papuľovať.

galganka
28. mar 2023

No Schválne by ma zaujímalo, koľko detí to máš doma... lebo toto zatiaľ vyzerá tak na jedno, milé, pod tri roky... 😄