Chodenie s dieťaťom za ruku

cherry1981
22. jún 2013

Baby aky mate nazor na chodenie s dietatkom za jednu rucku, Nasa ma 14 mesiacov uz urobi sama par krokov, ale vzdy sa dozaduje aby som ju chytila za jednu rucicku a behala s nou. Vtedy beha krasne a isto. Ale boji sa pustit, pusti sa spravi par krokov a uz place a hlada ruku aby sa ma mohla chytit a behat za ruku. Teraz neviem ci ju vodit aj za jednu rucku a bezkat s nou, alebo ju nechat tak nech prejde 10 krokov a nechytat a nevodit ju za rucku. Takto uz beha mesiac, ale stale sa boji, vidim, ze ma strach, preto neviem co je lepsie nechat ju alebo s nou bezkat, Samozrejme stvornozkuje najradsej 🙂

cerez
22. jún 2013

Ak ešte necíti istotu, drž ju za ruku. Príde deň, keď už to nebude potrebovať.

pragmaticka
22. jún 2013

neviem, kamaratka ma dceru kt. ked spadne pozrie sa dookola, postavi a skusa dalej bez toho aby plakala ci cakala na pomoc..dufam ze aj moje dieta bude take. takze ja by som ju asi na tvojom mieste nechala nech sama skusa, aj za cenu placu. ale tazko sa mi hovori , kedze este nemam dieta a neviem ako budem reagovat v podobnej situacii... 😉

hradnapani
22. jún 2013

@cherry1981 ja by som ju chytila, ked to potrebuje, preco nie?este je malinka. Ved neexistuju nejake normy, co sa ako ma a nema. Mna napriklad oblieval pot, ked moj syn nechcel chodit za ruku akonahle sa naucil chodit, pretoze som na ulici za nim musela stale utekat. Potom sa to nastastie naucil a citim sa tak lepsie. Ale niekde na zahrade alebo v bezpecnom priestore by som ju skusala nechat aj chodit samu. Ale co ty vies? mozno o mesiac ti tu ruku neda ani za svet 😉

anny1984
22. jún 2013

čítala som, že sa nemá vodiť za ruku a myslím si to aj ja, dieťaťu sa tým nepomáha, dieťa by sa malo naučiť chodiť samostatne

hradnapani
22. jún 2013

@anny1984 ako to v tej knihe/ clanku mysleli? akoze vobec nedrzat za ruku? ako riesia bezpecnost na ulici?

ematko29
22. jún 2013

@anny1984 aj ja som čítala ,ale myslím,že by sa nemalo vodiť za dve ručky vtedy to bábo sa doslova zavesí azbytočne si krivý chrbticu.Ale o jednej ručke neviem.Podla mna tam by to malo byť v pophode

cerez
22. jún 2013

Rada si vezmem radu s odborného článku, ale niekedy môže byť popísané čokoľvek, ale dať pocit istoty môže dať len matka. Moja dcérka sa naučila chodiť presne v roku, ale nevedela padať. 2 mesiace sme ju museli istiť, aby nedošlo k úrazu. A potom to prišlo samo a dieťa pochopilo, že má vystrčiť zadok.

hradnapani
22. jún 2013

@anny1984 ale to je situacia o niecom inom. Vrelo suhlasim, ze nasilnym vodenim za ruku sa nesmie urychlovat vyvoj dietata a jeho snahy o chodzu. Ale toto dietatko uz chodit vie, ale nie je si iste, takze samo vyhladava maminu oporu, kym v tom clanku su tieto situacie opacne (rodicia nieco silia). V tomto "nasom" pripade moze ist aj o sucast potvrdenia vazby bezpecia medzi mamou a dietatom... Urcite je vsak vhodne dceru motivovat k samostatnosti, ale nie za cenu placu (podla mna) @cherry1981

hradnapani
22. jún 2013

@anny1984 ale inak je to clanok, ktory by si mali povinne precitat vsetky prvomamy 🙂 - to len tak na okraj 🙂

cherry1981
autor
22. jún 2013

Dakujem baby, ved to, ze aj ja som citala ze sa nema dietatko vodit za ruky ale ci to plati aj o nasom pripade som netusila, preto som nevedela, ci jej tym neublizujem ked ju za jednu rucicku drzim kedze tak citi istotu, ale vravim dokaze si cupitat aj sama, ale hned sa zlakla a stoji a place a pyta ruku alebo ked jej ju nedam da sa na styri a stvornozkuje 🙂

mamazabka
25. jún 2013

@cherry1981 nas maly sa zacal stavat na nohy v 10tich mesiacoch a kazdy tvrdil ze do roka bude behat.....ruky sa pustil v 14stich mesiacoch, jednoducho bol ako tvoja dcerka sice neplakal no nechcel chodit bez toho aby sa drzal niekoho za ruku. Teraz ma 2 roky a 2 mesiace a stale sa rad drzi za ruku. Samozrejme vie krasne chodit sam ale jednoducho hocikedy ma chyti za ruku a ideme na prechadzku tak. Musim povedat ze je to krasny pocit a urcite je to lepsie ako ked niektore deti sa vobec nechcu drzat za ruku a doslova sa drmu. Takze moja rada znie, kludne jej tu ruku daj, nemoze jej to nijako uskodit.

lovula
25. jún 2013

@cherry1981 môj starší syn potreboval moju ruku do presne na deň 18 mesiacov. Vedel chodiť, ale sa bál. Potom sa zrazu pustil a už sa nechcel chytiť, ale išiel už bez pádov. Sú proste aj deti bojkovia

dedikatessa
26. júl 2014

aj my mame doma bojka.Na zaciatku to vyzeralo ze sa rychlo nauci chodit a skoro sa pusti..teraz to vyzera tak ze bez ruky uz nechce poriadne ani stáť. Nozky ma uz pevne aj rovnovahu drzi ale sa boji priam az panicky mi to niekedy pripada ked sa snazim jej pustit rucku aby presla sama a videla ze to vie. Ma 14 mes. tak cakame kazdy den ci uz nebude den den D a nepusti sa 😀 ona by chodila dookola aj cely den ale len z nasim prstom v rucke zatial.

danielita18
26. júl 2014

@dedikatessa mne mama hovorila ze som dlho behala okolo nábytku a iba za ruku, ze som sa bála pustit, ze by mi aj nitka stacila na drzanie anakoniec som sa naucila chodit s kabelkou lebo som si myslela ze ked sa niecoho drzím tak nespadnem tak som chodila s kabelkou 🙂

katarinamarkova
26. júl 2014

@cherry1981 na jednej strane je uplne super ze sa chce drzat tvojej ruky, bude sa ti s nou lepsie chodit popri ceste napr. cez cestu, cez parkovisko, ked bude zvyknuta dat mame ruku, nebudes ju musiet nahanat aby niekam neskocila ked bude vacsia 🙂
ja som to robila vzdy tak, ze ked boli deti doma ci na ihrisku nechala som ich nech sa ucia, behaju same, akonahle som s nimi vysla von na prechadzku tak- rucicku -
maly je uz velky 8r. tam rucicky uz neriesim 🙂
3 rocna teraz chodi sama popri mne, ked prechadzame cez cestu, staci jej povedat, rucicku....
1 rocna ostosest upevnujeme ze doma nech si beha, na dvore tiez ako chce a na prechadzke rucicku, tak ako si zvykla od prvych krockov.
mne sa to osvedcilo, deti nenahanam po ulici, ale zaroven vedia ze maju aj slobodu pohybu 🙂

anitra11
26. júl 2014

nasa mala bola taka ista, strasne dlho stvornozkovala, a potom sa zrazu jeden den zacala stavat na nozicky a chcela chodit, zacala veru dost neskoro - v 15. mesiaci a tiez sme sa veru dlho - dlho vodili za jednu ruku, vyslovene si to vyzadovala a bola vtedy spokojna ako moze uz zo stoja objavovat nieco nove, kade-tade chodit, ale len za jendu ruku. Ked sme ju pustili zneistela, začala hľadať koho sa chytit a mrnkat, ked sme jej nechceli dat ruku. Ale po case to preslo, uz ani neviem ako, zrazu sa ruky sama pustila a uz vsade len sama - sama... 🙂 NO a od vtedy uz nemame klud a istotu vobec 😀 , lebo vsade treba za nou a davat pozor a vysvetlovať, kde co moze a co nemoze ... Takze zatial si uzivaj, ze sa chce drzat za ruku

jajurka
10. aug 2014

@dedikatessa ahoj, no nas maly bude mat o 2 dni 14 mesiacov a tiez uz dlho chodi za jednu ruku. uz aj zacal chodit sam, pustal sa, chodil trosku po byte, ked nabral odvahu, so svokrou aj po sidlisku.. s nami nechcel moc - ked nas zbadal, pricupital a chcel na ruky. to bolo pred tyzdnom. ale poslednych par dni akosi nechce, ma hrozny strach, ked ho pustim, tak mrnka, ked sa niekam chce dostat, da sa na 4 a lezie, ale chodit ani za nic, len za ruku.. raz sice spadol, ale nie pri chodeni. tiez cakame, kedy to uz pride, lebo islo mu to pekne, len ten strach prelomit... ale snad sa dockame 😉

dedikatessa
11. aug 2014

@jajurka no nasa to iste uz to vyzeralo ze sa kazdu chvilu pusti a zatala sa sama neda ani krocik...tak uz sme to vzdali aj skusat lebo tiez sa da na 4 pekne s nami vybabre stale 🙂

jajurka
11. aug 2014

@dedikatessa no ale hadam to raz pride, ked si budu uplne isti 😉 teraz ich aspon mame ako tak este pod dohladom 😉 zelam vela trpezlivosti 🙂

mamca31
13. aug 2014

nas maly mal teraz rok, tiez chodi okolo nabytku, par krockov spravi sam, potom si pyta moju ruku, este nema taku stabilitu, aby chodil uplne sam, nevie ani padat, pada celym telom niekedy 😕 , dufam, ze sa to coskoro nauci. vonku nam hovoria niektori, aby som ho pustila, no to iste, aby sa udrel a nechcel chodit vobec. ved ma cas, nikto ho nenahana. 🙂 pride cas, ked uz to pojde samo 😉

babulka82
13. aug 2014

@cherry1981 aj naš tak chodi a nevidim v tom problem,tiež si vyžaduje aby sme ho niekto držali a v podstate ide uplne sa ,tym že ma drži za prst sa len istí.Za dve je to uplne ine to som nedavala lebo bol jak "obeseny" na tie ruky taky ovisnuty. Inak naš ma už 15 mesiacov a stale nechodime.Iba štvornožkuje 😀

vemala
13. aug 2014

Aj moja to tak mala,bala sa pustit.Jedna ruka musela vzdy byt.Pustila sa sama okolo 15m,hlavne ju netreba nutit ked ma strach,to prejde a bude behat ako vietor 😀

babulka82
13. aug 2014

@vemala a ako dlho chodila takto za jednu ručku pokial sa odhodlala sama?

anuskaaprazko
13. aug 2014

nie je to to ista ako vodit nechodiace dieta zavesene za ruky, ak ma tu ruku len ako psychicku podporu tak kludne aj nas tak chodieval asi mesiac pred tym nez sa odvazil sam 🙂 hoci stabilitu uz mal 🙂

vemala
13. aug 2014

@babulka82 asi tak zo 2 mesiace,ale to je podla mna individualne.Uzivaj si ze ta tak potrebuje pri sebe,zachvilku budes ty za nou behat 🙂

tajka1986
13. aug 2014

My mame 15 mesiacov,chodit vie aj sama,ale problem je ze ona doslova leti nebeha ona sa rozbehne a skoro stale spadne. Uz sme mali par urazov a to zleti rovno na hlavu aj ked sa zachyti rukami,zadok ju prevazi a celo si udrie. Takze my zasadne len za ruku na chodnikoch a v meste. Na zahrade a tam kde je vacsi priestor pustim nech sa uci aj sama. Ale strasne trpnem co si zase vyvedie. Ked tak pozeram v meste po inych detickach,pekne si vykracuju same,nikde sa neponahlaju, ja mam asi ine dieta🙂 Ostava mi len dufat ze casom sa nauci pomaly cupitat aj bez ruky

mojong
13. aug 2014

ja uz mam sice 2.5rocnu ale tiez sa ma dlho drzala za ruku pre istotu a z mojej skusenosti je to super, menej urazov, odretych kolien a hrc na hlave, plus je istejsia a premysla nad tym kam aj lezie, nie je taka hrr-hrr, a aj ked ideme cez cestu alebo v dave ludi pripadne niekde pri ceste tak mam istotu ze mi da rucku a pojde somnou a nebude vyvadzat kvoli tomu.....ale zas kazde dieta je ine a uci sa inak, treba zistit ako je to pre vas naj, ako to vyhovuje obom, ja sa len tesim ked ma dcerka drzi za ruku a vychutnavam si to,.... lebo raz sa pusti a bude ma mat dost 🙂

cherry1981
autor
13. aug 2014

Joj baby to uz je starsia tema, dakujem teraz sa za ruku nechce drzat ani za svet, vsade ju musim nahanat 😀 . 😀 😀 😀

tatanka1
16. aug 2014

pre maminky deti ktore chodia za ruku, nam pomaha ze miestoruky sa chyti sukne, nohavice, alebo spagatila, plienocky. proste zrusila som ruku (jasne ze niekedy ju dostane ale vynimone) a ked chodi sam som hned za nim a istin ho tak ze ak by mal padnu do strany tak ho zachytim pod ramenami, lebo nas zastavil aj na 2 tyzdne kazdy vacsi pad pricom si buchol hlavicku (to sa stalo len doma). No a kedze prve samostatne kroky spravil ked mal presne 11mesiacov ale vzdy to bolo raz ani raz nie.. a ked nie tak len za jednu rucku, tak som jednoducho vytriedala ruku za nieco ine (tym som si prestala nicit chrbat) a pekne si tak zvykol a uistil sa, ze kazdy den viac a viac beha sam.
inac my tiez viac utekame ako ideme v klude a z toho su tie pady potom