Čo by malo vedieť 5 ročné dieťa?

markinko
25. feb 2011

ahojte chcela by som sa opytat mam 5rocneho syna co by mal na svoj vek podla vas vediet mam ho nieco ucit? abecedu vieme aj pocitak a samy sa obliect. ma niekto napad ako uzitocne snim mam travit cas?

ela2710
25. feb 2011

@markinko ahoj, moja sestra ma 5 rokov - chodi do skolky, a ma tam zaujimave kruzky: vytvarnu, hudobnu, tanecnu, atletiku, telesnu a dokonca aj anglictinu. Tvoj syncek navstevuje skolku ci nie? myslim, ze ak vie abecedu, tak je sikovny 😉

latvia
25. feb 2011

https://www.modrykonik.sk/forum/skolak/co-ma-dieta-vediet-na-zapis-do-skoly/
za rok ho postupne mozes naucit to, co potrebuje do skoly a este nevie, mozes sa inspirovat tu 😉

markinko
autor
25. feb 2011

ano navstevuje skolku ma tam anglictinu plavanie ziadna telesna a maluju si len ked sa detom chce lenze ja by som snim chcela skor kreslit spievat a ucit sa veci ktore ho urobia sikovnejsi len jemu sa chce hrat na spidermana a podobne co mne velmi nejde 🙂 😉 🙂

traktor
25. feb 2011

@markinko tak nechaj jeho, nech uci teba 😉 ...mas sikovneho syna..nechaj mu priestor na hranie..vie toho dost..aby sa potom v skole nenudil 😉

markinko
autor
25. feb 2011

@traktor 🙂 🙂 🙂 no on by mat toho dost naucil...... dakujem tak to radcsej necham tak nebudem ho trapit nech pobehuje zo spidermanom po dome chi chi chi

traktor
25. feb 2011

@markinko 😀 😀 😀 😉

renatad
28. mar 2011

@markinko no tak neviem, moja dcera bude mať v lete 5 a abecedu ešte nevieme ☹ 😀 😀 😀
ale vieme počítať do 20 po slovensky aj anglicky / chodí na nagličtinu už 2 roky, veľmi ju to baví, lebo to maju hravou formou/ ale nič extra sa neučíme doma, vie sa podpísať ale všetky písmenká ešte nepozná, písmenká sa učia v škôlke.
tvoj synček je velmi šikovný 😎

titkovamiriam
28. mar 2011

Marek bude mat 5 v juny,chodí do skolky a tam robia uzasne veci-on nerad kresli farbickami no miluje vodovky,noznice,lepidlo-pozna samohlasky niekotre spoluhlasky,pocita do 20 do 10 scitava-co ma zaraza ze sa uz 4r deti ucia ,,matematiku,,,spievat sa mu tiež nechce no basnicky sa uci rad.Anglictinu bude mat na rok no z televizie vie vela sloviciek po cesky a s tatinom a babkou zvlada madarcinu 🙂 Kupujem napr.casopis macik pusik a riesime tam ulohy alebo si pohladam nieco tvorive na nete 🙂

markinko
autor
30. mar 2011

@titkovamiriam. tak to maš fakt štastie na taku škôlku naš tiež chodi na angličtinu a bavi ho to😀 ale matematiku ich ešte neučia ale ja som mu kupiĺa taku logicku hru matematiky tak teraz toto riešime😀😀😀

titkovamiriam
30. mar 2011

ja som velmi spokojna ked porovnam co robili v skolke pred rokmi ked chodili starsi a to uz vtedy mali plavanie aj anglictinu v predskolaku teraz to maju suprove-aj komunikacia s učitelkami je perfektna a spolocne akcie ako su opekacky,den otcov dokonca v maji mame celodenny výlet do Bojníc v sobotu..tesim sa na rok ked budu mat aj skolku v prirode 🙂 .Teraz ked je vonku pekne su na dvore maju velke ihrisko-v lete aj bazeniky a teraz napriklad sadili jarne kvietky tak aj doma sme museli.

kaara1980
30. mar 2011

môj syn bude mať v auguste 5 rokov.Ale vidím na ňom,že je trošku pozadu od svojich rovesníkov.Sú veci,ktoré ho bavia,ale ktoré ho nebavia,tak tie úplne ignoruje.Len samotné farby sa naučil len nedávno a aj tak stále máme problém s červenou.A keď ho chcem učiť,tak ma vníma tak maximálne 2 minúty a potom ma má v ,paži, a už s ním nepohnem.Kraslí málo a keď,tak len temperkami a aj keď začne kresliť reálnu vec,tak nakoniec je z toho machuľa sivej farby-vraj kino.Nedávno ma úplne prekvapil,keď začal kresliť perom a kreslil postavy,tváre a ešte aj autobus-lenže pes bol v tom zakopaný,že to bol duch,frankenštain a múmia a ostatné príšery zo scooby doo.Možno kresí málo aj preto,že len nedávno zistil,že je ľavák-dovtedy prehadzoval ceruzku z ľava do prava.
Zato sprostosti ho zaujímajú.Po latinsky ako sa povie obojživelník,vymenuje hádam 15 druhov dinosaurov aj také,o ktorých som ani nechyrovala.
V školke sa toho učia veľa,ale dostať to z neho nemám šancu.Musí to zrazu na neho prísť a potom mi zaspieva,zarecituje atď.Ale vidieť na ňom,že je ešte moc detský.A neviem veru čím ho posúvať ,dopredu,

kvojtanikova
30. mar 2011

@kaara1980 podla mna vobec nie je pozadu, jednoducho ho zaujimaju ine veci. Moj syn tiez rad pozera dinosaurov, dokonca o tom v skolke rozprava ostatnym detom, lebo je tam najstarsi. S kreslenim je to aj u nas tak - zacne ako-tak realne, a ptoom to vsetko domachli ciernou alebo modrou a povie mi ze to je nieco, co by normalny clovek na tom obrazku fakt nenasiel ani lupou 😀 Vie pocitat, priradovat rozne veci a tvary, hladat rozdiely medzi obrazkami, a tak dalej, recituje vela ale iba doma a u babky, napriklad v skolke na Mikulasa nepovedal ani slovo, ani sa len nepridal k inym detom co tam stali. Vela pozera TV - Minimax, potom sa spolu rozpravame o tom co videl, ma zopar kniziek "pre predskolakov" s ulohami, tie si robi a ja mu to potom "znamkujem", pomaha mi v kuchyni a tak podobne. Verim, ze kym pojde do skoly bude uplne pripraveny, jedine co musime trenovat je trpezlivost, a to by bolo vhodne aj v tvojom pripade. Kazdu zacatu hru vzdy dohrat az do konca (nie ze pexeso hra par obrazkov a potom "sa mu nechce"), ked mu dam ulohu, musi ju urobit uplne (ak hlada 8 rozdielov tak ich musi najst naozaj 8, nie iba 6) atd. Neboj sa, urcite to so synom zvladnete, podla toho co pises je sikovny.

kaara1980
30. mar 2011

@kvojtanikova keď ja neviem,či mu nemám tých dinosaurov zakázať.Keď ho to chytí,tak sa hrá,že je dinosaurus.Chodí vrčí atď.Najhoršie je,keď ho to chytí von na ihrisku a vrčí na deti 😠 .Doma vždy večer,keď sa okúpe tak mu dovolím kukať na prenosnom dvd dáku rozprávku.A tak je to vždy buď Tom a Jerry,Pat a Mat,Bob a Bobek alebo....dokumenty o dinosauroch.
Ale inak som si všimla,že on je ,davové, dieťa.V škôlke sa naučí čo nebuď,ale doma keď je sám na to,tak ho to nebaví 😒 .

bets
30. mar 2011

@kaara1980
ja si myslim, ze dieta treba podporovat v tom, co ho zaujima a posuvat mu obzory..
s dinosaurami sme si uzili aj my. kazdy den som dostavala hadanky, kolko ktory dinosaurus meria, vazi, cim sa zivil, kedy zil a pod. a ja som ani netusila, ze vobec taky existoval. deti sa hravali na dinosaurov, hrali sa, ze maju mladata, ze bojuju a pod. po roku to syna preslo a posunula som mu dalsie zaujimave knizky, z ktorych teraz cerpa dalsie poznatky. v poslednej dobe beriem deti do knihkupectva a sami si vyberaju knizky, ktore ich zaujimaju a som prekvapena, aky maju siroky okruh zaberu a zaujmu.
na jednej strane syn mal uzasne poznatky z roznych smerov, na druhej nekreslil nic, nerad kreslil a nerad robil co ho nebavilo.
ja nemam pocit, ze skolka mojim detom stacila. musela/musim vytvarat a ponukat detom nove podnety, aby dokazali rozvijat svoje schopnosti, ktore maju. a hlavne dcera ich ma skryte a snazi sa ich skryvat, lebo chce splynut s ostatnymi detmi.

vroni
30. mar 2011

No, Natalka bude mat pat na buduci tyzden. O abecede ani nechyruje, svoje meno sice dokaze odpisat z predlohy, ale nie sama napisat (z predlohy opise cokolvek) Velmi pekne kresli (uz asi rok. Dovtedy nechcela ceruzku ani vziat do ruky), pocita sice len do 10, ale scituje a odcituje s istotou profika (asi bude po mne 😎 ) Ma naruseny vyvoj jazyka, takze s basnickami je to u nas poslabsie, nie ze by nevedela ziadne, ale vie ich menej nez jej rovestnici. Velmi rada sa "hra na skolu" - tj pise do zosita podla predlohy vlnovky, ciarky a tak, knizky "cita" len podla obrazkov (my jej citame normalne 😀 ), ale teraz prisla na chut malovanemu citaniu, tak skusame citat take. Jaj, a je zamilovana do sudoku, detske uz ju sice "nebavia" ale dospelacke s jemnou pomocou uz zvlada tiez (lahke, na strednu a tazku uroven sa este nedostala 😀 😀 😀 )

lucinocka
30. mar 2011

@vroni kokso, so sudoku mam problem aj ja:D aj s tym lahkym :D klobuk dole:D

dorota26
25. máj 2011

ja som nasla na nete stranku kde ked sa zaregistrujes a posles smiesny poplatok tak si na tej stranke mozes stiahnut 3 tipy na den bud su to vymalovanky, detske sudoku, alebo napady co vyrobit z papiera a rozne predlohy pre predskolakov. hadici-vlnky a pod.

vroni
25. máj 2011

@dorota26, tak hod tu stranku (aj do IP), to znie dobre....

kvojtanikova
25. máj 2011

@dorota26 aj mna by zaujimala ta stranka pre deti

rohacka
25. máj 2011
dorota26
26. máj 2011

rohacka ano ano vidim ze niektore mate dobry prehlad

anjelicek26
26. máj 2011

No ja neviem, mam priemerne dieta myslim, s tym rozdielom, ze tu v anglicky uz chodi takmer rok do skoly, krasne pocita, pozna vsetky pismenka, cislice, vie ich aj napisat a uz cita jednoduche knihy... nie je to extra nadanie, ale fajn, ze sa to ucia... oblieka sa, krmi a utiera si zadok od troch rockov sama, to neni umenie. Konecne sa naucila si zopnut sama cop a vyberat nausnice (musi v skole kvoli telesnej). Kresli fakt uz krasne, myslim, ze aj pisanie tomu velmi pomohlo. Vymysla si pribehy, ma fakt velku fantaziu... aj ked teda este stale najradsej lieta po vonku s kamaratmi... na kruzky nechodime, bolo toho na nu privela, aj balet sme jej zrusili... ale od buduceho roka pojde na scenicky tanec ako chodi jej kamaratka, tak uvidime... hovori troma recami, nemecky a anglicky plynule, slovensky len trocha... ale to neni nadanie, ked clovek zije v tom prostredi... co sa tyka socialneho citenia, tak ju musim pochvalit, aj co sa tyka kamaratov a spravania k nim a aj k bracekovi, fakt super. Ziadne nejake ziarlivostne sceny, uz je proste rozumna. Pät rockov bude mat o mesiac...

bets
26. máj 2011

moja dcera v 5 rokoch precitala prvu knihu. odvtedy su to desiatky kniziek.

mataharyy
27. máj 2011

Podle mého je to individuální, jsou děti které umí víc a děti které umí méně, pokud ti jde o to co by dítko mělo u mět až bude nastupovat do školy, tak máš nejjednoduší juknout na net a najít si okruhy které se učí předškolní děti. Zde ti každá můžeme napsat jen to co umí to které dítě a ty se pak budeš snažit vytáhnout dítě na úroveň těch ostatních, což může být spíš na škodu než k užitku 😉 Nejlepší je rozvíjet talent který má a pokud není opravdu pozadu, což ti řeknou případně i ve školce, tak bych netrápila ani sebe ani dítě tím že i proti vůli ho budu něco "nedůležitého" učit. 😅 Má sestra od tří let hraje anglicko české pekseso, anglicky mluví líp než já po několika letech ve škole, pěkně píše, čte, kreslí... teď půjde do první třídy a jsem opravdu zvědavá co tam bude dělat 😅 Ale tohle všechno umí protože dlouho byla nejmladší a její další nejmladší sourozenec od ní byl starší o čtrnáct let, takže je chytrá a chová se jako velká, protože mezi velkejma žila, ale dá se říct že zas "přišla" o určité dětské činnosti. Ono to chce najít zlatou střední cestu, která bude vyhovovat i tobě i dítěti a nějak neřešit tabulkové zařazení co dítě musí umět. Hodně zdaru při vzdělávání 🙂

rohacka
27. máj 2011

@mataharyy vrelo suhlasim, myslim, ze tato tema nie je pre to, aby sme sa pochvalili, ze moje dieta uz cita, hovori niekolkymi jazykmi ci riesi sudoku. Ved to nie je to, co by malo vediet 5-rocne dieta!
Skus pozriet toto
http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/1362/ch...

mirka414
3. sep 2011

dievcata ide ku vam po radu co darovat 5rocnej dcerke na narodeniny?mate nejake tipy?lebo nas cakaju viacere oslavy kamosky tiez budu mat 5rokov takze dobra rada sa vzdy zide.dakujem.

evabb35
3. sep 2011

@mirka414 kabelka, taštička, batôžtek, košíček, riadiky do kuchynky - hrnce, tanieriky, šáločky, lyžičky, krčahy, čajníčky, mištičky, naberačky, varešky a k tomu drevené potraviny na krájanie /praclík, chlebík, vianočka,vajíčko, jabĺčko, paradajka, pizza, torta - dajú sa spájať pomocou suchého zipsu a znovu "krájať"/, hračky do piesku /rôzne formičky, lopatky,naberačky/, kolobežka, kočík pre bábu, lopta na skákanie, lekársky kufrík, registračná pokladňa s nákupným košíkom, plastelína /Play-Doh - zmrzlina, cukráreň, výroba burgerov/, farebné korálky rôznych tvarov na navliekanie, magnetická knižka, magnetické puzzle, detský stan - domček alebo zámok, bábika /so zatvárajúci očami, vlasmi na česanie, šatami a topánkami/, bábika, ktorú možno kúpať, rozprávkovú knižku http://www.martinus.sk/?uItem=74755, rozprávkové CD http://predskolak.eu/cd-rozpravky-pre-deti/2938... alebo zaplať nejaký zaujímavý krúžok či členské do športového klubu.

vroni
4. sep 2011

@mirka414, u nas bodovalo babkove divadlo, ruksaky a tasky vseho druhu, koralky na navliekanie a robenie priveskov, vzdy zabera malovanie podla cisel, knizky a skladacky. Kuchynsku fazu ma uz dieta za sebou (teda to nase), na babiky ani nekukne, ale plastelina je po par rokoch znovu v kurze....

mirka414
4. sep 2011

@evabb35
@vroni dakujem u nas je kuchynka a hlavne pieskovisko stale v kurze babiky tiez barbie mame asi 20ks potrebujeme ich ,,trosku,,viacej koli detom co strazime.koralky navliekame tiez stale a aj koralky tie zazehlovacie robime si aj nahrdelniky s cestovin a tychto koralok celkom pekne to vyzera.
http://tageskinder.blogspot.com/
ja uvazujem ze kupim malej Mandalu
http://www.otto.de/Ravensburger-Deco-Mandala-De... to malu tiez celkom bavi.

monika585
7. nov 2018

No ja mam s mojim problem. Uz 2 rokoch vedel abecedu a v troch pisal svoje meno. Teraz ma pat a uz vie napisat vsetky pismenka aj cisla. Teraz mi povedal ze sa chce naucit citat. Od malicka ide 6-9 mesiacov dopredu a neviem kedy ho mam zapisat do skoly. Je totis septembrovy a velmi aktivny. Bojim sa ze mi v skole neobsedi a ze si tam starsie deti budu na neho dovolovat.