Čo by malo vedieť ročné dieťa?

kili
14. júl 2008

niekedy pôjdem s malími ku psychologičke, že či sa mentálne správe vyvýjajú, ale myslím si, že sú dosť pozadu. Čo by malo také dieťa už vedieť? Ako sa vedieť hrať?
Ďakujem

pia22
18. dec 2010

@ktr on si vie topanky a ponozky vyzut nie obut, tak to aj pisem, aj ked sa snazi aj obut, ale na to ma este dost casu.

pia22
18. dec 2010

@janka_pn nas malicky sa narodil ako vysoko rizikovy a bolo tam riziko aj onesk. vyvoja, jeho vyvin sa sleduje v odbornych ambulanciach, preto musim podrobne sledovat co, kedy a ako zvladame.

janka_pn
18. dec 2010

@pia22 aj moja, do roka skoro ani len sama nesedela, ale potom sa to zacalo 😉

abbie
5. jan 2012

Ahojte, rada by som tuto temu obnovila 😉 Co vsetko vedia vase deti v roku? Trosku sa obavam o mojho maleho pretoze este nevie navliekat kruzky na tyc, neukazuje papa, a neukazuje prstom, iba celou dlanou ☹
Inak vie paci paci, vie, kde je hento a tamto ... moc nas este nenapodobnuje

kbeata
7. jan 2012

@abbie tak moj vie povyberat vsetky hrnce,zo suflikov naberacky,ked mu poviem podaj mi varechu tak poda 😀
kruzky nahodou mame,tie pouklada ale nie vsetky podla velkosti
papa vie dat ale na povel malokedy,zato sa strasne smeje a tesi ked dojde neter,niekto znamy
prstom neukaze ale dlanou otvara zatvara,a akoze povie daj 😉
napodobnuje,napr.si utierku niekedy prehodim cez plece a on takisto,chodi s nou po byte 😀
ale kazdym dnom nieco nove,dnes prstom v knizke si ukazoval na zvierata,akoby si aj hovoril nieco,tak to ma prekvapil 😉
ma aj chvilky ked sa zacne hrat s hrackami sam,ale vacsinu s nim sedim pritom,bavi ho to tak max.20 minut,potom odide,a ja sa ostanem hrat sama 😀
on ma potom vola takymi posunkami,aby sme sa hrali,najradsej ze sa schova a ja ho hladam 🙂

lopula
19. jan 2012

@abbie no, podla mna sa obavat nemusis... kazde dieta je ine. ani moj maly neukazuje na zvieratka ( pretoze pozerat na knizku vydrzal viac ako 10sekund, ked sa este nevedel obratit na brusko ), nerozprava, nenapodobnuje nas. ale co je poslednu dobu aktualne, je ukazovanie prstom na predmety ( event. dlanou ), niekedy sa iba pozrie urcitym smerom a povie hmmmm... a ja mu poviem, co tam je a on chvilu porozmysla, uspokoji sa s odpovedou a ukazuje dalej 🙂 no a zacal si tapkat a popritom sa smiat. ked som bola v centre a dala som mu navliekat kruzky an tycku, tak to spravil bez mihnutia oka a potom sa odplazil prec. on je proste pohyblivy a pri takchto cinjostiach dlho nevydrzi. co ho ale dokaze zabavit je, ked rozhadze pexeso popri stole a asi 15 minut dava karty na stol a zo stola. takze asi fakt je kazde dieta ine a netreba sa stresovat, co dokazu kamoskine deti v rovnakom veku 🙂

abbie
19. jan 2012

@lopula to ako keby si opisala mojho 😀 takze uz prstom ukazuje a este aj celou dlanou a posledne dni ho strasne bavi vysipat kocky z vedierka a davat ich spat alebo do ineho vedierka s vacsim otvorom 😝 pozorujem, ze jeho pozornost je stale vacsia ... a aj papa uz zacal ukazovat
Od roka sa asi naozaj neoplati deti porovnavat, uz si ide kazde svojim tempom ... ale rec je stale rovnaka, ziadna kravicka a ani cica nehrozi 🙄 ani havo nic ... len dzavotanie klasicke a ked sa niecomu cuduje, tak hmmm? 😀

jobu_1
3. sep 2012

kazde babulo je individualne, moja mala problem s priberanim lebo sa narodila mensia a mala problemy s bruskom ale vsetko dohnala, ani sadnut si sama nevedela do 8 mesiacov, teraz ma 14mesiacov beha po byte a šali sa a spapa vsetko co jej dam, takze vedela som ze netreba robit paniku, vyvojom je trosku vopred, ale to preto lebo sa jej venujem cely den, vie napodobnit zvuky 8 zvierat, vie rozoznat 4 farby, v knizke mi ukaze vsetko co sa jej opytam, rpoupratuje hracky ked sa jej chce, vie pit sama z poharika, akoze vari polievky , sama si utrie pusinku a rucky, , vyhodi plienku do kosa. Ked ju poprosim, vie hovorit, tata, mama , baba, teta, dede (dedo), mačička je (ma) havko (ha) , tancuje , vie zasrubovat flasku tak jemne ked sa jej p!odari, este hovori, daj, tak, tam, ne, homba, nejde, neni, nečem, čem (chcem) vie si sama dat klobucik. A kopu inych drobnosti na ktore si teraz nespomeniem. Samozrejme vie ako fuka vieto, ako robi mucha a auto a kazdy den sa chce ucit viac a viac lebo sa na vsetko pekne sustredit, aj vy si vsimajte detaily na svojich detickach a uvidite ako sa vsetko dokazu naucit chce to len trpezlivost a cas, ja sa nechvalim len opisujem co je schopne babo vediet ked sa mu chce a kem ma nato trpezlivost 🙂

frony
25. jan 2013

chcem sa vyjadrit k tejto teme...ja si myslim,ze kazde dieta je rozdielne a jedinecne,,neda sa porovnavat dieta ako dieta!!ale aj tak ako mamicky to sledujeme a porovnavame,,nas skoro rocny syn vie toho uz vela a mna zase to trosku znepokojuje,ze ci teraz vsetko vie a potom sa zastavy....aj to som uz pocula!!!vie u napodobnik kazde zvieratko,povie asi tak 10 slov,sam sa uz pusta chodit a uplne vsetko uz rozumie az sa mi to zda ze toho vie neako vela...dokonca ked vravim basnicku naucil sa tam slovicko povedat-teda doplni,,,a vie uz ukazat kolko ma rockov...ma to neako riesit??popytat sa co s tym??

renata5
27. jan 2013

@frony moj syn v roku vedel este viac a nezastavil sa jeho vyvoj ziadne strachy

frony
27. jan 2013

tak to som rada,,,hadam aj u nas to bude tak...

frony
27. jan 2013

co mam robit so svojim skoro rocnym chlapcekom...zaspava len na mne,,cise rychlo ale ma problem zaspat v postielke??

kvetinka64
14. feb 2013

Zaujala ma tato tema, tento tyzden sme mali prvy rok. Tiez mam obavy ci je ok, ked maly nevie tap tap tapusky, dat pa-pa, nevie napodobnit ziadne zvieratko, aj napriek tomu, ze kazdy den sa mu venujem hrame sa tap tap tapusky, davame mu s manzelom pa-pa. On na nas pozera, asi tak, ze co ho stym otravujeme, otoci sa a ide si po svojom. Tiez mame kuzelky a nenapichuje ich. Jeho styl hrania je, do jednej malickosti vsetko rozhadzat, povysypat kocky a potom spokojne odide.
Ale pohybovo je napred, este nemal ani 10m a zacal chodit. A rozpravat, mama, tata, baba, ako 9-10mesacny a blaboce si a pisti od rana do vecera. Knizky ked mu zacnem citat, pride, zoberie mi ju a hadze si ju pred sebou po celom byte, ako aj ostatne hracky.Miluje lopty a behanie po byte.
Ale hry typu tap tap tapusky a papa to ho nebavi, tak neviem ci to je zrovna ok?

giovi66
14. júl 2016

@ria80 presne borko...;) je na tom rovnako a bohuzial aj ten vzdor to je podla mna dost skoro mame 13 mesiacov....