Čo ma čaká s bábätkom narodeným v 36. týždni?

bielavila
7. feb 2015

ahojte mamky chcem sa opytat na vase skusenosti, postrehy, nazory. mam doma 3 tyzdnove predcasniatko, narodilo sa v 36tt, zartial je to pokladik a ani neviem, ze mame babo, krasne spinka a kazde 3 hodinky papka,place iba obcas pri prebalovani a kupkani a ked je hladny samozrejme, inak je tisko a cely cas do krmenia spinka, ja sa tomu samozrejme tesim ake dobre babo mam a tuna nastava moja obava- vsetci okolo ma strasia, ze nech si len uzijem este 2 tyzdne a potom sa vsetko zmeni, ze to vsetky babatka su prvy mesiac dobre a potom prichadza plac, koliky, nespanie, rev, krik, krutenie, prebdene noci... ze sa uz nevyspim, ze maly nebude spat a podobne... dost ma vystrasili... samozrejme viem, ze deticky placu a maju problemy cakala dom, ze to nebude lahke len som dufala, ze ked je uz teraz dobrucky bude aj nadalej, ake mate vy skusenosti? dakujem moc za kazdy nazor.

lilianka1313
8. feb 2015

Pravdepodobne to bude také ako s inými bábätkami narodenými v 4O týždni. Mám skúsenost.

kiristinka1
8. feb 2015

No ľudia su veľmi milé tvory,mne teda syn reval nonstop v kuse do troch mesiacov a zas ma každý stresoval naopak,otázky len preco plače,určite je hladný,smädný,nešťastný,chorý,ci to je normálne,ci som skúšala mu dávať nieco na brusko(každá mamička,ktorej dieta ma koliky vie,ze vyskúša vsetko vrátane svätenej vody 😀 )takze ked ta chcú ľudia zneistovat,tak ta zneistia,ci je dieta dobre alebo "zle".

asocial
8. feb 2015

@bielavila je to individualne..nas prve tri mesiace malo spal, v kuse reval a takmer kazdych 10 min. bol na prsniku..vela grckal...cele zle..potom sa z neho stalo dobre dieta..
Sestrin chlapcek napr.je pokojne a zlate neurevane babo..takze je to individualne

liebling98
8. feb 2015

@egiginka Áno, máš pravdu, ešte sa bohužiaľ nájdu staré školy, ktoré trvajú na tom nezmyselnom intervale 3h. Mne ho napríklad pediatrička spomenula, ale v úplne inej súvislosti. A síce, že to je maximum, koľko ho môžem nechať v noci spať. On by bol totiž schopný prespať aj celú noc. Cez deň som ho musela budiť každé 2-2,5h od začiatku predchádzajúceho kŕmenia, v noci každé 3-4 h. Dokonca som si aj písala zošit, že kedy som ho kŕmila, ako dlho, koľko vypil odsatého mlieka a znamkovala som si aj kojenie, podľa toho, či som mala pocit, že si niečo potiahol alebo či len oblízal bradavku a spal ďalej a mal moje snahy o nakojenie úplne v paži. Preto som Ti trošku chcela popísať, aký je to rozdiel nakojiť za 15 min zdravé silné donosené bábo a takéhoto chrustika. Lebo ani kamošky s deťmi nechápali, že vždy keď mi volali, moja odpoveď bola, že kŕmim. Že čo riešim, však nakojiš a hotovo.
@bielavila si ho musí najprv vypiplať, aby zosilnel a postupne zrušiť fľašku. Môžeš napríklad skúsiť kŕmiť cez cievku. Koľko vážil malinký, keď sa narodil? Koľko má drobček teraz? Držím silno palce! Aj keď budeš mať pocit, že Tvoj svet sa točí len okolo dojčenia a kŕmenia, vydrž, stojí to za to! Ak budeš potrebovať, kľudne sa ohlás. Skús sa možno spojiť aj s laktačnou poradkyňou v Tvojom okolí (www.mamila.sk), môže Ti poradiť tipy a triky, aby Tvoje bábätko čím skôr dobehlo zameškané. A aj aby si si udržala produkciu mliečka.
Obom peknú nedeľu, dámy!

mamjka
8. feb 2015

Ahoj, moja maličká sa narodila v 36tt koli komplikaciam mi vyvolávali pôrod....troška dlhšie sme pobudli v porodnici ale po príchode domov nebolo nič zvláštne.... len kolotoč papania a prebaˇkovania , nosenia a spinkania.... 🙂 jediné "iné" že sme boli sledovaní v rizikovej ambulancii 😉 či sa dobre vyvýja či napreduje ako dvíha hlavičku a všetko 😉 je zdravučká krásna šikovná 😀 (celá mama 😀 😀 😀 )

lauricka
8. feb 2015

@bielavila no ja neviem, moja sa narodila 2200 a vedela sa prisat v porodnici, preco musi mat 2,5 kg? Zaspavali tiez, samozrejme, ale to nevadi. U nas bolo dost blbe, ze uz v porodnici im sestry davali mlieko z flase.

bielavila
autor
8. feb 2015

@liebling98 presne to iste u nas...kazde 3 hodky v noci a kazde 2,5 hodiek cez den, krmim aj vyse hodiny a aj tak spapka malicko, tiez si pisem zosit, kolko spapa, kolko vygrcka, kolko som odstriekala...no hrozne, ale bojujeme a ja verim, ze coskoro bude dobre ,stoji nam to za to 🙂 narodil sa 2200g, potom nam schudol na 1750, teraz pomalicky naberame, ide to pomaly, ale je viditelne buclatejsi comu sa moc tesime 🙂 poradkynu uz mame zajednanu, doje o cca dva tyzde, vsetko nam ukaze, vysvetli, aj ked maleho si prikladam na 5 minut a vie sa krasne prisat a saje o 106, hned by som ho aj plne dokoila, ale velmi by sa vycerpal. dakujem za povzbudenie

bielavila
autor
8. feb 2015

@lauricka tak nam povedali v porodnici, ze musi nabrat ason na tych 2,5 kg, riadim sa odporucanim od pediatra a porodnika

lauricka
8. feb 2015

@bielavila nooo, nase porodnice nebudem riesit. A ta laktacna vie, co sa deje zatial u Vas, nez pride o tie dva tyzdne? radsej ju o situacii informuj. Ja len preto pisem, ze som mala take deti dve naraz a viem, ako vie flasa a cas vsetko pokazit, tak radsej konzultovat vsetko s laktacnou.

bielavila
autor
8. feb 2015

@lauricka ano ano vie, lebo sme spolu konzultovali kojenie aj moj zapal prsnikov a sama mi potvrdila, ze kojenie je zatial pre maleho namahave, ale ze on sa nakonec chyti a bude kojeny, ze az 80% deticiek sa aj po dlhsom nekojeni vie naucit kojit, je uz iba na mamicke ci je trpezliva a vydrzi odsavat, prikladat a skusat skusat skusat...a ja som trpeziva tak ja tomu verim, ze to tak bude 🙂

lauricka
8. feb 2015

@bielavila ano, je to o mamicke. poznam taku, co rozkojila aj 3-mesacne dvojcata, nic nerobila, len lezala s nimi na posteli a prikladala. je to tazke, ale ak ste v kontakte, tak by malo byt vsetko podchytene, tak nech sa vam dari!

bielavila
autor
8. feb 2015

@lauricka dakujeme 🙂

lauricka
27. feb 2015

@bielavila tak ako sa dari?

zvodidlo
27. feb 2015

Ahoj,my máme doma tiež predčasniatko a už bude mať onedlho 6 mesiacov. Stále je dobručký a pekne spinká a aj papanie je cez deň každé 3-4 hodinky. No večer sa napapá medzi 19-20 hodinou a potom zvykne až do rána spinkať. Každé babätko je iné a podľ mňa bolo a je dôležité hlavne to,aby som bola v kľude ja a potom je aj malý 🙂 držím vám palce a prajem hlavne zdravíčko 🙂

bielavila
autor
27. feb 2015

@lauricka ahojte no dari sa nam celkom fajn, uz kojim na 80%, obcas musim dokrmit nutrilonom a malinky poriadne narastol 🙂 stale to je dobrunke babatko, ktore takmer cely den prespinka, v noci sa budi na papkanie dvakrat okolo tretej a rano okolo siedmej. sice sme mali problem s kolikou, maly sme tazky tyzden ked sa nadalo vykakat a boli dlhocizne place, krce, krik a vsetko to zvyjanie a krutenie, ale nasadili sme liciky a je opat vsetko fajn, takze uz mame skoro mesiac a pol a je to stale dobry chlapcek, dufam, ze to tak aj bude nadalej 🙂

lauricka
27. feb 2015

@bielavila ked sa nevie vykakat, skuste teplomer do zadocku alebo rektalnu rurku, nech sa netrapi

bielavila
autor
27. feb 2015

@lauricka rurku sme skusali, ale mozeme iba raz do tyzdna, vraj je navykova povedala nasa lekarka

andalika
27. feb 2015

To sa neda takto unifikovat, kazde dieta je ine. Moj sa narodil tiez skor,bolo to tazsie, ale hadam som to zvladla. Ty sa hlavne nestresuj,ak mas podporu rodiny tak je vsetko v pohode a aj babo tym padom bude v pohode. Vsetko dobre ti prajem a tes sa z neho aj ked place!

bielavila
autor
22. apr 2015

dakujem za rady a nazory

tjaden
17. máj 2015

@bielavila Ahoj tiež mám predčasne narodené bábo, mala 2,5kg schudla na 2300 a v pôrodnici nechcela papať ja som nemala mlieko,povedali nám, že kým nebude mať 2,5kg nepôjdeme domov o dva dni mi povedali, že :poobede môžete ísť domov ..ja pozerám na nich akože super včera povedali, že nikam nejdeme a teraz za 5min si mám zohnať odvoz? mlieko som mala až o 2 týždne malá sa nevedela prisať stále som si mlieko odsávala, už po mesiaci som cítila, že je ho menej po dvoch som nemal nič neviem či to bolo preto, že sa neprisala...Budila sa raz za 3hod a každý ma strašil, že si mám užiť, že to bude hrozné, ako áno bolo to ťažšie spala stále menej zopár krát sme mali koliku, mali sme problém so zápchou zmenili sme mlieko a bolo dobre, ale že by to bolo nejaké hrozné tak to nie, za mesiac pribrala 1kg na druhý zase 1kg, narodila sa taká malilinká chudulinká v pôrodnici nechcela papať a od 5mes do nás stále doktorka drbe že váži priveľa.... 😉 stále som hovorila, že šak čo aspoň má z čoho schudnúť, teraz sa stále stavia na nožky a chce chodiť a už krásne vidno ako je stále chudšia ale dlhšia

origalaxis
18. máj 2015

@bielavila s tou rurkou je to hlupost, ze raz do tyzdna. Babatku treba ulavit, ak ma viditelne bolesti. My sme obcas rurkovali aj kazdy den a vyrastli sme z toho. A nepoznam mamicku, ktorej babo by si zvyklo.

Mne sa narodila dcera 2360g a ano, prvy mesiac prespala. Ked mala dva tyzdne chytila nejaky virus, museli sme do nemocnice na dva tyzdne a vratila sa ako vymenena. Uz vela vnimala a bol problem so zaspavanim, casto plakala a bolo to narocnejsie. Vzdy ale spala celu noc s prestavkami na papanie. Ale nikdy to neboli hrozne place, myslim, ze take bezne. Babatko je v tom veku vnimavejsie a prebytok informacii a zazitkov tak spracuva. Ale je to len o tom, ze clovek robi to, co dieta potrebuje a je to dobre. Ale hlavne sa zmeni to, ze babu budes musiet venovat vacsiu pozornost stale.

Co sa tyka kojenia, mali sme rovnaky problem a uz sme sa uplne nerozkojili. Teraz kojim v noci a parkrat denne ale vzdy ju musim dokrmit flaskou. Tvorba mi stale klesa, ale ja som spokojna, lebo vydrzala som dlho a s odsavanim je to velmi narocne. A tvorba najviac klesla kvoli stresom v tej nemocnici a aj preto, ze si neodsavam kazde tri hodky, ale uz iba raz denne, moja si vyzaduje stalu pozornost a cez den spi dokopy dve hodky, to som rada ze sa najem a trochu oddychnem. Ak by som mala vacsiu podporu mamzela, slo by to castejsie, ale nechcem odsavaniu obetovat vsetko. Takze davam aj um. Moja si zvykla na flasku, takze preto si ani dnes z prsa tolko nevytiahne. V nemocnici totiz bola len na flaske, mala zle dychanie, inak to neslo, kojit sa nevladala aj kvoli kysliku. Ale tak mala tazke zaciatky, ma pravo ;) inak vahou uplne dobehla rovesnikov a niektorych aj prebehla a motoricky tiez ;)

Drzim palce, nastavite si vsetko tak, aby bolo dobre. Treba vsetko robit najlepsie ako vies a nebrat si tak, ak sa nieco nepodari, pretoze hlavne je, aby z babatka vyrastlo zdrave spokojne dieta.

maja1503
23. máj 2015

Nas malinky sa narodil v 37tt...prvy mesiac sme mali noci velmi tazke,vela plakal...od druheho mesiaca kazde tri hodinky vstal na mliecko a pekne spinkal..teraz mame 8mesiacov a prespinka celu noc... od vecera 20:30 do rana 07:00 vypije mliecko a spi este zhruba do 09:00 🙂 ziadne problemy. koliky ani nic podobne sme nemali ...vela stastia a malo prebdenych noci prajem 🙂