Čo všetko vie vaše 1,5 ročné dieťa?

dusandavid000
15. okt 2015

dobri den mamicky chcela bi som sa vas opytat tie ktore mate doma 1.5 rocneho chlapceka co vie aky je sikovny po motorickej stranke a aj po recovej ako je s chapanim co vie robit . viem ze sa deticky nemaju porovnavat ale ja mam na to dovody potom blisie napisem ake abi som nemala obavi sa bat vopred dakujem krasne.

jana_eyre
15. okt 2015

raz som citala, ze nejaka studia dokazala, ze diskusia sa vzdy odvija podla prvych prispevkov - ak je prvy negativny, tak potom prevladaju negativne a naopak.. na modrom koniku to vzdy vidno 😀 😀

oli18
15. okt 2015

@jolly84 SJ sa na Slovensku učia aj príslušníci národnostných menšín. Je úradným jazykom. Len tak, mimochodom 🙂

marionmarion
15. okt 2015

@oli18 ja mam aj maturitu v madarcine a studovala som aj zijem na Slovensku...len tak mimochodom 😉
Okrem ineho zakladatelka pisala ze nezila na Slovensku, je tu iba 4 mesiace...

cerez
15. okt 2015

A čo tak konečne vecne odpisovať na jej položenú otázku a konečne neriešiť jej maďarčinu či slabú slovenčinu.

sisaka
15. okt 2015

@marionmarion som sa pobavila, jasne za 4 mesiace sa naucila po slovensky, vsak to sa nenauci ani Polka, ci Ukrajinka.
Som si ista, ze je to Madarka, narodena na Sk a ma v pazi, ci ovlada uradny jazyk, nie je jedina, najdu sa aj Slovenky, ktorym nezalezi na ustnom, ci pisomnom prejave, tie sa aspon neskryvaju za to, ze su na Slovensku dajme tomu na navsteve z Belgicka, z nudy sa naucili jazyk a utekali sa registrovat na slovensky MK.

marionmarion
15. okt 2015

@sisaka a keby to tak aj bolo, tak co? Komu na tom zalezi? Prisla sem po radu ohladom svojho dietata, co tak skusit jej poradit k veci a nedristat tu o gramatike?

blondiee83
15. okt 2015

@oli18 len tak mimochodom, niektore echt Slovenky maju gramatiku podobne zlu, tak co to riesite...to iste by Anglican mohol povedat o vasej anglictine...takze by som bola radsej ticho
@sisaka

sisaka
15. okt 2015

@blondiee83 a niekto ma problem citat po slovensky s porozumenim vsakze. O moju anglictinu sa bat nemusis so spellingom radim aj native speakers, od hanby by som sa prepadla keby som ako obcianka neovladala uradny jazyk

blondiee83
15. okt 2015

@sisaka Jaaaj, pani dokonala, vsade bola, vsetko vie - akurat sa nenaucila citat medzi riadkami 😀 😀
No Boze, tak je Madarka a nevie po slovensky..ty vies, tak si preto nieco viac? Ano, si viac arogantna, viac namyslena a viac povysenecka... chvalyhodne

martina833
15. okt 2015

chlapcek 19 mesiacov, povie okolo 100 slov, hovori jednoduche vety, najzlozitejsia co povedal bolo, ked som mu nechcela dat cukrik ze nemame mi povedal "na ruky, ukazem cukrik" vychcanejsi ako ja 😀, vie mi povedat co chce, nechce napr. "chcem vodu, nechcem citat, chod prec, nerob mi" , sam sa pozdravi a kyva, ked niekoho vidi a je mu sympaticky 🙂, vie odpovedat ano nie, ked sa pytam; rozumie vsetky mozne pokyny; vie klamat zo srandy, napr. ked sa ho pytam co je to a on povie hlupost a rehoce sa, pritom viem, ze to vie a pod.; vylezie na rebrinovy radiator do vysky 2 m sam; vie sa tocit okolo svojej osi, cuvat, podskocit; chodi sam po schodoch, smerom dole sa pridrziava steny alebo zabradlia; perfektne kope do lopty; pekne a dlho vydrzi hadzat loptu; vie plynule rychlo ist na 4- kolesovom odrazadle; co sa tyka jemnej motoriky, vie postavit vezu asi z 10 kociek, obracat listy tenkej knihy, pinzetou davat do nadoby bambulky, vkladat tvary do vkladaciek ci uz 3D alebo 2D, sam sa vie najest s lyzickou aj vidlickou, ked je to moc tekute, tak samozrejme, ze viac ma na tricku 🙂, ale nechce, aby som ho krmila ja, ma starsiu sestricku, takze ta ho uci kopec veci...

looola
15. okt 2015

@lilienlukacs , máš úplnú pravdu, toto nie je diskusné fórum o gramatike , ale o tom aby človeku niekto skúsil poradiť, resp. napisať svoje skúsenosti . A vonkoncom nie o tom aby sa tu baby navzájom urážali.
@viktorkka321 ,nič v zlom, ale nechápem načo reaguješ do takej témy kde sa len posmievaš a inak k otázke si nič neporadila

looola
15. okt 2015

@dusandavid000 , ked mala malá 1.5 roka tak motoricky bola celkom zdatná , skákala na záhradnej trampolíne , behala , vedela jazdiť na odrážadle. S rečou to nebolo az take ružové , dosť rozumela ale moc sa jej rozprávať nechcelo , skôr si " žvatlala" vo svojom jazyku ktorému nikto nerozumel 😀. Pomaličky však pochopila že slová sú symboly a postupne začala aj pomenovávať predmety .

looola
16. okt 2015

@jana_eyre , asi tak, ale v tomto fóre 70 % odpovedí nie je ani k téme, vo zvyšných niektorých aspoň k otázke sú posmešky a možno 10% je užitočných, bez zlomyseľnosti :-/

igiana
16. okt 2015

Niektori ludia nie su schopni naucit sa pravopis, tak ako ini ludia sa nevedia naucit ine veci napr. nejde im matematika, cudzie jazyky... Je smutne ublizovat si navzajom, ani netusime, co vsetko ten clovek prezil a preziva. Nie sme na svete preto, aby sme medzi sebou superili, kto ma vyssie IQ alebo super schopnosti. Poznam ucitela, je byvalym triednym mojej dcery, ktory pisal gramaticky nespravne, aj sme sa niekedy zasmiali, bolo mu to trapne, ale zase v inych veciach bol sikovny. Kamaratka ucitelka v skolke zase nevedela matematiku. Viem ako som sa citila na skole, ked som nedokazala na strojopise napisat na rychlost lepsie ako na 4 ci 5. Od strachu som robila vela chyb. Nebolo to o tom, ze sa mi nechcelo, alebo ze by som netrenovala. Nezvladala som ten stres ze "pripravit sa pozor start!"
A mimochodom, y a i je podla mna iba zbytocna komplikacia, neviem k comu je to dobre, zbytocne zlozite pravidla, ucit sa vzory, vybrane slova... stacilo by uplne jedno i a svet by sa nezrutil.

tjaden
17. okt 2015

@martina833 povie okolo 100slov? ako si to dosiahla? to tak sám od seba? Sestra stále dieťa nútila niečo hovoriť inak mu nedala sladké, vzdala to až ked začalo plakať tak som si povedala, že toto robiť nebudem. Moja má 14mes a nevie povedať len hom-ba, sem tam mama a niečo ako jaja a dada. Zopár mamičiek mi vrevalo, že ich deti začali hovoriť až ako 2 dokonca 3ročné, takže ma to nejako netrápi len by som chcela vedieť či máš nejaký systém ako to dieťa učíš, dik 😉

tjaden
17. okt 2015

@dusandavid000 debilom neodpovedaj, ich odpovede preskoč a hotovo. No moja malá má 14mes, hovorí hom-ba, sem tam mama a niečo ako dada, jaja. Zatiaľ nechce napodobniť žiadne zviera, včera prvý krát povedala hav hav havú 😀 Rozumie všetkému čo jej hovorím, smeje sa ak sa na to teší hnevá sa ak poviem nono! Hrá sa sama aj pol hod. Vie chodiť ale bojí sa, tak zatiaľ chodí len okolo nábytku, tak že sa ho drží. Má už svoje rituály, musí odniesť plienku do koša, keď ju prebalím pred dverami ukáže na moje papuče a počká kým sa obujem. Ak poviem, že ideme von tata! vyberá si čiapky dokonca sa sama pokúša dať si ju na hlavu. Ráno ukáže na svojho naj macka, podám jej ho, ukáže na dvere a ťahá ma za ruku dovedie ma do kuchyni a počká kým jej urobím mlieko a podobne. Baví ju otvárať a zatvárať akékoľvek nádobky a postaviť sa v kočíku či jedálenskej stoličke a škrabať sa čo najvyššie. Robí ale aj niečo divné...mizli nám hračky, objavila som ich v šuflíku medzi čiapkami, kde sa najradšej hrabe, od kedy som jej to povedala nedala tam nič! Znova začali miznúť objavila som ich v šuflíku medzi pančuškami 😀 Sestre sa takto objavoval špinavý riad v skrinkách, synovec mal vtedy 1,5roka a odkladal nádobky keď dojedol 🙂

sense
17. okt 2015

@tjaden u nas na vypravanie pomohlo ukazovat veci stale sa vypravat, citat knizky...ale proste su deti kt. Skorej hovoria a ine neskor....

martina833
17. okt 2015

@tjaden cielene ho vobec neucim, to sa ani neda a nutit ho do niecoho, to uz vobec nie, to by ma ani nenapadlo... len sa snazim mu vsetko hovorit, ideme papat, teraz dame mrvicku, teraz zemiak, obujeme topánky atd atd, vysvetlujem mu, rozpravam mu o tom co vidime, ale to tak nejak automaticky, ale slova ako "netáraj, nedám, chod preč, nechaj ma" má od svojej 3,5 ročnej sestričky a tej sa ústa nezavrú, tak asi preto tak rozpráva, a možno ešte ďalšia dôležitá vec, nemáme TV, keď sa hráme a rozprávame, tak nám nič nehučí v pozadí, aj keď si pustíme pesničky, tak len keď tancujeme alebo keď nič nerobíme a pod. , samozrejme pustím mu aj rozprávku, ale bez reklám a ide to, len keď sa na to sústredí, inak to vypínam