Cudzí jazyk a bábätko - kedy a ako najlepšie postupovať?

lylyjana
1. máj 2020

Ahojte. Ako a kedy ste zacali hovorit na svoje dieta cudzim jazykom? Chcela by som, aby ked sa babo narodilo, tak zacat postupne anglitcinou (mam ju na skoro native urovni), no nechcem tradicnu bilingvalnu metodologiu jeden rodic - jeden jazyk, predsalen, slovencina je srdcu blizsia 🙂
Este som citala o moznosti, ze napr. doma vzdy po slovensky a vonku uz zacne dany rodic cudzim jazykom, no nie som naklonena ani tejto moznosti.
Poznate aj ine metody? Ake mate skusenosti?
Dakujem! 😉

dadka36
1. máj 2020

@lylyjana od narodenia hovorím na malého oboma jazykmi. Keď mu niečo poviem po slovensky, zároveň mu poviem hneď aj po anglicky. Po slovensky vždy prvé. Sme sice multilingualna rodina, ale manžel vela cestuje, tak som s ním veľa sama. Neviem, ci ti to trošku pomohlo

amelie2017
4. máj 2020

Moc ti neporadim, ale my sme 3 jazycna rodina, ja slovensku, muz katalansky a s muzom spolu komunikujeme spanielsky. Na malu spanielsky vobec nehovorime a naucila sa z pocuvania. Momentalne ma 2 roky a 5 mesiacov a pustam jej denne pol hodinu detske pesnicky- videa v anglictine plus vecer 15 min peppa pig a uz vie po anglicky naratat do 10, zvierata, farby, frazy ako umyt zuby, ruky, ucesat sa. Spieva si aj po anglicky. Ma to len z tych videi.

lylyjana
autor
5. máj 2020

@dadka36
@amelie2017
vdaka krasne za rady 🙂 asi fakt to bude najlepsie cez nejake hry, filmy, hudbu a podobne v nejakom pravidelnom rezime.

maciatkolulu
5. máj 2020

@lylyjana základ je, aby sa naučil jeden a to materinský jazyk, pokiaľ nie ste viacjazycna rodina, kde jeden z rodičov ma iný materinský jazyk je absolútne kontraproduktívne hovoriť na malé dieťa iným jazykom. Skus sa opýtať logopedov.... Tí majú plné čakárne deti, ktoré nemaju zvládnuty materinský jazyk, ale hlavne ze narastajú po anglicky do 10...my žijeme v zahraničí a vidím rozdiel medzi nemčinou kuchynskou a domácou nemčinou a tak radšej nechávam nech sa naučí jazyk ako ma od rodných a z rozprávok, má veľmi dobré zvládnutu nemčinu. Za mňa najprv materinský jazyk a potom pridávať postupne

matkahelka
5. máj 2020

@lylyjana uplne suhlasim s
@maciatkolulu. Zmysel to ma vtedy, ak ste viacjazycna domacnost- pre dieta je vtedy prirodzene rozpravat s jednym rodicom jednym a s druhym rodicom druhym jazykom. Inak nie. Dieta skor, ci neskor bude mat chaos akym jazykom ti ma odpovedat, ked nanho raz hovoris slovensky a raz anglicky. Pre dieta je zaklad ovladat materinsky jazyk- mat spravnu vyslovnost, nehltat pismena, mat bohatu slovnu zasobu. Dcera ked nastupila do 1.roc., tretina triedy museli chodit na logo, mali nariadenie od tried.ucitelky, pretoze im nebolo dobre rozumiet. Dnes je to velmi rozsireny problem- deti su nonstop nalepene na TV, s rodicmi hovoria malo, nikto ich neopravuje.
Ja mam anglinu na velmi slusnej urovni a nikdy mi nenapadlo na dceru hovorit anglicky. Staci na par minut denne zapnut rozpravky v anglictine, v kazdej skolke uz je standard, ze maju min.hodinu angliny tyzdenne, v skole mavaju od 1.rocnika 2hod.tyzdenne- na tie deticky sa to lepi neuveritelnou rychlostou.
Dceru anglina bavi, mimo skoly chodi druhy rok na sukromne hodiny k lektorke (ta mimochodom pol svojho zivota stravila v USA a po anglicky na deti tiez nehovori) a ma anglicky jazyk na urovni o 3-4 roky starsich deti. bez problemov sa dohovori na dovolenkach v zahranici, rozpravky v anglictine sleduje a takmer vsetko rozumie.

surriana
5. máj 2020

Mám známu ktorá sa už počas tehotenstva prihovárala v angličtine.Jej dcérka má dnes 5 rokov a komunikujú spolu iba anglicky,či doma,u lekára v škôlke no jednoduché nonstop.Ked sa niekedy zabudne a spustí na dcérku slovenský,tak jej dcéra ani nereaguje lebo od narodenia je zvyknutá že s mamou iba anglicky.Doma slovenský a vonku anglicky?prečo? Príde mi to ako vonku sa teda ukážme že mi anglicky.......

surriana
5. máj 2020

Podotýkam že obaja rodičia sú Slováci, žijú na Slovensku len mamina má vyštudovaný anglický jazyk......

guiseppinka
5. máj 2020

My zijeme v rakusku, obaja sme slovaci. Na deti hovorime slovensky, nemcinu sa naucili v jasliach a skolke. Teda mladsia sa teraz rozkecava, kvoli korone je doma, ale starsia tak ta sprechuje tak, ze jej niekedy vobec nerozumiem. Tiez si nemyslim, ze je neviem ake skvele hovorit na dieta raz tak raz tak. Malo by byt 1 clovek 1 jazyk.

Bola som na webinari, kde bol ako host docent ulasin. On sam tam hovoril, ze vyskusa pokus na svojich detoch a to ten, ze bude na nich od mala iba po spanielsky. Spanielcinu ma na vysokej urovni, ale sam vravel, ze zaciatky boli dost narocne, lebo ta slovna zasoba okolo babatka a maleho dietata, tie emocie chybaju. Ked nieco nevedel, tak sa pytal kolegyn spanielok, ktore ucia s s nim na katedre, lustroval spanielske fora...
Co tym chcem povedat? Iba to, ze clovek moze mat neviem ako dobre zvladnutu gramatiku, vyslovnost, slovnu zasobu z roznych oblasti, vyjadrovat emocie zvlast pri malych detoch je velmi tazke. A pokial toto nema clovek zazite, tak to nedokaze predat dalej

lune
5. máj 2020

Vec nazoru, ale nemotala by som takto dieta...ano ucit jazyk no v prvom rade ten rodny. Anglinu alebo iny popri tom zabavnou formou. Pokial vsak nehodlam zit v zahranici, alebo otec nie je cudzinec tak naco to komplikovat? Jednej znamej dcera na mna pozerala ako puk ked som vyslovila zajko (nerozumela slovu)...otocila sa a po trave behal zajo a ona potom radostne Hase, Hase...to som si tukala na celo ze ju riadne dochaosili..

lune
5. máj 2020

@guiseppinka Suhlasim.

maciatkolulu
5. máj 2020

@surriana to je "super" a do školy pôjde asi na britisch, lebo inak nechápem....

surriana
5. máj 2020

@maciatkolulu čo na tom nechápeš?V dnešnej dobe sa angličtina učí v škôlkach,tam kde sa neučí sa rodičia domáhajú aby sa učila alebo deti už od škôlky dávajú na angličtinu do centier voľného času a ak má doma dieťa rodiča ktorý ho k cudziemu jazyku vedie od narodenia tak je to na nepochopenie?

maciatkolulu
5. máj 2020

@surriana jednoduché, je to popísané vyššie, precitaj, každopádne pokiaľ nemá dieťa rodiča cudzinca, tak ma v prvom rade reagovať a ovládať materinský jazyk... Ostatne je už popísané vyssie🙏👍😉

surriana
5. máj 2020

@maciatkolulu ........ Vyššie nech je popísané čo len chce.... Nie som s tých ktorí žijú z toho čo sa píše na mk.😊Som si istá že každý rodič si najlepšie zváži sám kedy a k čomu začne svoje dieťa viest, a každého rodiča k tom zrejme vedie vlastný dôvod.

sisaka
5. máj 2020

@surriana máš pravdu, každý má na to nejaký dôvod.
Mna by celkom zaujimalo, čo vedie rodiča k tomu, aby na vlastného novorodenca, batoľa atď. rozprával cudzím jazykom, nie materinským a ešte k tomu jazykom, ktorým sa v krajine, kde žijú nerozpráva. Toto príde niekomu priridzené?
Rada si prečítam dôvody, mna ani jeden nenapadá.

maciatkolulu
5. máj 2020

@sisaka 👍

maciatkolulu
5. máj 2020

@surriana ved jasne, logopédia tiež musia z niečoho žiť a podla mňa je riadne mimo, keď dieťa nevie reagovať vo svojom materinskom jazyku, plus nereaguje na jazyk v krajine kde žije, dosť odveci a mimo, v škole bude ako reagovať? Ta známa je rodená anglicanka, či ako? Ja sa neuveriteľné zabávam na tých matka ch co na sk ihriskách sa snažia vyhuovat po anglicky, o priuvuku a inom sa radšej nebavme. Opäť píšem, žijeme v cudzine a hovoríme slovenský, dieťa sa prirodzene učí cudzí jazyk a absolútne čistý, nenaučí sa chybne rozprávať. A reálne človek, ktorého jazyk nie je materinský ho tak dokonale naučiť nevie... Môj nazor

amelie2017
5. máj 2020

@maciatkolulu presne, ja sa s dcerou nerozpravam spanielsky, aj ked ju mam na perfektnej urovni, ale jedoducho mi to nejde z ust. Ano, sem tam mi ujde nejake slovko, ked sa bavim s muzom a ona nieco chce, ale inak cisto slovencina. Je mi jasne, ze v buducnosti bude slovencina pre nu len okrajovy jazyk na dorozumenie sa s rodinou, ale aj tak si myslim, ze je dolezita. Pravdepodobne ho nebude perfektne ovladat, ale bude sa vediet dohovorit. Ja tu mam vsetky kamosky cudzinky, anglicanky, francuzku, polku, nemku a vsetky na svoje deti rozpravame len v rodnom jazyku. Ale napr. pre moju dceru je aj anglictina dolezita, vsetci nasi susedia su anglicania, 3 jej kamarati anglicania, do prace tu aj predavacka potrebuje anglictinu, ale ja by som sa s nou anglicky nikdy nebavila. Z tych videi pochyti ozaj dost a ked bude vediet svoje rodne jazyky, pojde do jazykovky alebo lektor.

maciatkolulu
5. máj 2020

@amelie2017 presne tak, deti sa naučia bleskovo.