Dcéra má agresívne prejavy. Ako reagovať správne?

jesenka
11. mar 2009

Urcite sa to tu niekde uz riesilo, len to neviem najst... dcera ma 20 mesiacov a casto su jej prejavy dost agresivne - kazdeho bije, skriabe, stipe a pod. Skusali sme reagovat roznymi sposobmi - maminka je smutna, maminka place lebo si jej ublizila, vysvetlujeme jej ze to nesmie ze to boli, dostala aj po zadku, ignorovali sme to... vsetko bezvysledne.
Viem ze z toho vyrastie, len sa chcem poradit, ako reagovat spravne.

alon111
11. mar 2009

jesenka ja mam ten isty problem s trojrocnym synom a tiez si neviem rady.nepomaha nic ani prosenie, kricanie, tulenie a aj ked nie som zastanca bitky tak sem tam ho slabo buchnem po ritke, ale uz niekedy neviem ako ho donutit aby s tym prestal uz som si ho aj kupovala aby prestal ublizovat svojim sestram.on nieje schopny prejst okolo nich bez toho aby ich aspon buchol.tak dufam ze aj ja sa dozviem co s tym mojim bitkarom mam robit 😉

jesenka
autor
11. mar 2009

no alon, vyzera to ze sme jedine ktore musia riesit taketo otazky ☹

elissa
11. mar 2009

No naša nás tiež capne,alebo štipne,ale keď jej poviem že mamku to bolí alebo predstieram že plačem,tak príde a ma postíska,alebo pohladí.Ona vie veľmi dobre že to bolí,ale akoby chcela urobiť naschvál.No tiež neviem dokedy ju to bude baviť.

simbbaa
11. mar 2009

ahojte kocky...elisa...moj maly robi presne to iste .. 🙂 udrie ma alebo capne po tvari a ja akoze sa rozplacem a on v om momente pride a zacne ma stiskat a hladit,,tiez si myslim ze to robi naschval...alebo mozno preto aby sa mohol liskat..niekedy vsak uz stratim nervy dostane po zadku alebo po rucke..a kricim ..rozplace sa a znova to robi cize ziaden efekt..myslim si ze ich to prejde kedze deti rastu a skusaju nas co mozu a co nie..

alon111
11. mar 2009

no jesenka aspon v niecom su nase deti ine.dufajme ze ich to prejde a uz budu ako ostatne 😀

petrastudent
11. mar 2009

ahojte, my máme podobný problé. Ani ne tak že by ostatních tlkol, ale asi jsem jeho výchovu nezvládla. Tento poslední týden nedělá nic jiné než pláče a vsteká se za vše co není po jeho. Už si nevím rady ani po dobrém ani pozlém, ani úplatky, prostě nic nezabírá. úplně za vše se hned rozčílí a pláče. Jsem už zoufalá a nevím kde je chyba- a ani v noci nespí.

jesenka
autor
11. mar 2009

myslim ze by sme im mali asi donekonecna vysvetlovat, ze to nesmu a ze je to zle, to sa tak lahko povie.
ale trva to uz mesiace a obcas uz fakt stracam nervy...dobre vie ze je to zle!
dnes zas vyzeram ako tyrana zena, 2 hlboke skrabance na tvari 😖

alon111
11. mar 2009

joj jesenka to mi je luto.moj maly niekedy caka kedy zacnem plakat aby ma mohol este raz buchnut.a som prekvapena pretoze je dost citlivy a viem ze ich lubi len nejako mu ta rucicka vyleti ked okolo nich prechadza.pricom nieje ziadem sadista len ked nejde vsetko po jeho alebo mu nieco zakazem tak pojde za sestrami a vybije si zlost na nich v lepsom pripade na hrackach.ono chybu spravili synovcovia pretoze chodili za nim a sami od neho chceli aby ich buchol a on si nato akosi zvykol.aj starsia bola mala bitkarka a prestala s tym tak dufam ze s tym prestane aj oliver

zuzkafuny
11. mar 2009

Jesenka 😀

paola.o1
11. mar 2009

ahojte, kamoska mala podobny problem, ale jej dcerka,takmer 3. rocna kusala. bola ako kanibal. kazdeho ochutnala. a potom isla do skolky a kusla tam do jedneho chlapca, ten jej to vratil a odvtedy to uz neurobila

stonozka
12. mar 2009

ahojte, tak tento problem riešime aj my... manželo chodí s monoklami čo ho malý bije a ja mamnohy samu modrinu od kusania mojno syna... a taktiež štipe, bije a kúše... a taky nič, ani po dobrom ani po zlom... a nepomohla ani navšteva psychologa...
... kamoška ma synovca, ktorý ju príšerne pokúsal, ta mu dala riadnu po puse, malý sa vyreval a prestal, nadobro... a toť otázka, to ho mam zmlatiť aby prestal? naozaj neviem ako to vyriešiť...

alon111
12. mar 2009

ved to ze ich clovek nechce zmlatit ako zito.pricom uz je dost velky aby vedel ze to boli a nema to robit.uz mu to aj dcera vratila tak vrieskal ako divy a aj tak o pol hodiny kusal ,stipal a bil dalej.a teraz si nasiel novu zabavku plut na kazdeho a na vsetko.

michaelar
12. mar 2009

ahojte. my sme mali tiez tento problem, cela rodina chodila doskriabana, s modrinami....
par krat dostal za to po ruke, vysvetlila som mu ze to nemoze robit alebo som sa tvarila ze placem- potom ma pohladkal a tulil sa. trvalo to dlho ale nakoniec pochopil ze to nema robit

evka26
13. mar 2009

Ahojte nasa Emka vzdy takto exceluje hlavne ked sme u nasich v Ziline a priznam sa, ze som uz rozmyslala co snou, minule som to uz nevydrzala a capla som ju po zadku a mala som vycitky svedomia a Emke to bolo uplne jedno este sa zacala smiat 😒 takze neviem tiez ako to budem riesit lebo mlatit ju urcite nebudem a ked jej
to chcem vysvetlit tak sa tvari, ze nepocuva. Kamoska ma 3 rocnu dceru a ta ma teraz obdobie vzdoru,
ona zacala chodit do prace a o malu sa teraz stara jej svokra, a minule snou bola v meste a mala sa jej zacala
dadzat na zem a ked jej dohovarala tak jej este povedala, ze je sprosta a nech ide od nej prec. Tak sa zobrala a zasla za roh a pozorovala ju co bude robit a predsatvte si, ze mala sa vobec nepohla z miesta o vydrzala takto
asi 5 minut. Kamoska povedala, ze takto sa sprava len k nej, tiez rozmyslala, ze snou pojde k psychologovi. ☹

luluna
13. mar 2009

Ahojte aj ja mam tento isti problem s mojou malou ibaze nehryzie a nestipe mna ale jej 2 rocnu sesternicu a nakolko spolu zijeme v jednom dome tak to je na dennom poriadku a to jej minule dokonca vytrhla cely chuchvalec vlasov a uz od nervov chcela pohryzt aj stolicku a skusala aj chladnicku tiez u nej nic nezabera skusali sme to po dobrom aj po zlom asi s nou pojdem k doktorovi lebo uz neviem co s nou mam robit lebo cely den robit policajta ma nebavi☹

jesenka
autor
13. mar 2009

no mame "akcne" deti teda, asponze nie som jedina 😉
alon11 ze plut na kazdeho 😅
ja som dnes schytala len zopar, takze celkom pohodovy den 😉 momentalne mam fazu, ze jej len vzdy poviem ze to sa nesmie a ze to boli a len predychavam

alon111
13. mar 2009

jesenka nic prijemne ked som v obchode a sa k nemu niekto zohne a on mu napluje medzi oci 😀 chodi po ulici ako posledny spitak a vsade pluje. 😉

malena
16. mar 2009

alon 111 😀

My sme včera išli autom, vzdau v sedačkách vedľa seba sedeli moja 2-ročná dcérka a jej ročná sesternička.
Predstavte si situáciu: dcérka sesterničku kope, dá si takú námahu, že ju dočiahne, na nohách má ťažké "baganče"...Na moje napomínanie nijako nereaguje. Druhá maličká plače /bodaj by nie/...Kedže zadok nie je nijako k dispozícii, načiahnem sa a dám jej svižne cez ústa. Plače, ale prestáva kopať.
V tej chvíli by som chcela vidieť niekoho múdreho ako mojej malej dračici /taká jej je neoficiálna prezývka/ v takej situácii niečo vysvetluje...
😕

malena
16. mar 2009

Mylslím, že to patrí k téme:
Zákaz fyzických trestov, je to taká volovina až no. Zažila som na západe ako to funguje, žila som tam 6 rokov, takže viem vo co gou.
- decká, poznajúc svoje práve /povinnosti pravdaže nie/ sa rodičom vyhrážajú, že na nich zavolajú políciu, keď sa im niečo znepáči, napr. "ak mi nedovolíš pozerať telku, zavolám na linku a zavrú ťa 😕

Mohla by som napísať román, ale o jednom som presvedčená, ak svoje dieťa milujeme a venujemu sa mu, trávime s ním dostatok času - občasná po zadku, ho určite nijako nestraumatizuje.

Inak, bola som v jednej rodine 2,5 roka, mala som dve deti /5-ročné a 7-ročnú/, nekonečne som ich ľúbila a lásku som im prejavovala. Neustále som ich stískala a a pusinkovala,...od rodičov im to trocha chýbalo. Ale veru sem tam aj dostali po zadku a 2-3 krát sa im ušlo aj cez ústa - chlapcovi. Nikdy sa u rodičov nesťažovali.
Keď som odišla, napísali mi list, ako veľmi ma lúbia, že im chýbam a mám sa vrátiť.

Minulý rok som ich bola navštíviť, sú to už velké decká /dievča - 15, chlapec - 13/. Boli v pohode a nijakú psychickú ujmu nemajú 😉

Je jednoducho rozdiel medzi občasním miernym "výpraskom" a mlátením a týraním deti / o ktorom ked počujem sa mi urobí ťažko a myslím na tie deti akoby šlo o vlastné/.

Zodpovedné inštitúcie sa mi zdá, že namiesto poriadneho zamerania sa na to druhé, buzerujú normálnych rodičov.
😠

malena
16. mar 2009

Prepáčte, že som sa tak rozpísala, ale nedá.
Moja mama a otec: oba milujúci. Otec však prísnejší a občas sa nám nejaká ušla, keď cítil, že by bolo treba. Mama nás nebila a dosť vecí nám tolerovala atd, atd.
Možno budú teraz moje slová tvrdé, ale pravdivé. Napriek tomu, že sme mamu ľúbili, svojím správaním sme ju "týrali", lebo sme vedeli, že si k nej môžeme dovoliť.
Otca sme ľúbili, a ešte naviac zbožňovali a poslúchali 😉 a tak je to dodnes. Len mamička už tu nie je medzi nami ☹

alon111
17. mar 2009

melena aj mne sem tam ruka vyleti pretoze na syna neplati nic tak niekedy nemam na vyber.ide o zdravie mojich dcer ved on nevie kedy ma skoncit.aj minule ked som ho brala z detskeho kutika tak vrieskal a bil ma ako keby som ho unasala.do auta som ho skor dotiahla ako odniesla a v autosedacke skor lezal ako sedel a kopal do okna.a tak ako u vas otec ma obcas buchol a stonasobne viac si ho vazim a respektujem ako mamu ktora ma nikdy nebuchla i ked ich mam rovnako rada.nepovazujem buchnutie po zadku alebo rucke za tyranie .mozno je chyba vo mne ze som od zaciatku neurcila hranice a mozno je to z jeho strany len obdobie vzdoru to ukaze az cas.starsia bola rovnaka a vyrastla z toho 😉

kikaz
21. mar 2009

Ahojte maminky ja osobne si myslím, že niektoré deti majú len také obdobie a neskôr ich to prejde. Aj keĎ mojmu synovy to trvalo dlhšie. Teraz mám ale taký problém s malou že ona každé dieťa stíska a boskáva až občas zahryzne už sa to stalo dva razy a hrozne ma to mrzelo. A obdobie vzdoru má teda riadne. Občas sa hodí na zem ale buď dostane po plienke, alebo si ju nevšímam neviem čo iné by som mala robiť. Tak dúfam,že ju to skoro prejde 😉

jesenka
autor
27. aug 2009

no, tak este to nepreslo...

vranka4
27. aug 2009

Ahojte 🙂, aj my sa pripájame do tejto témy,naše dvojičky tiež majú takéto obdobie-jednu chvíľu sa stískajú,pusinkujú,o chvíľu škriepka pre hračky,štípanie,aj hryzenie,capnutie rukou po tvári,alebo kde je práve poruke,ťahanie za vlasy,to je u nás na dennom poriadku 😒 -aspoň niečo z tohto určite,najskôr to robil len Marek,občas sa ujde nejaký hryz alebo štípanec aj starším babám,keď mu niečo nedovolia,je v tom ohromne pohotový 😕 😕 ,ale teraz aj Ivka odkukala a vracia mu to aj s úrokmi 😀 ,tiež im dám občas po zadočku,ale hneď bežia k sebe, musia povedať prepáč a postískať sa,len teraz je to pre nich už úplná samozrejmosť,vedia,že to sa nesmie robiť,ubližovať si,ale predsa to robia,dúfam,že z toho čoskoro vyrastú 🙂

gabak
28. aug 2009

ahojtečítam čo tu píšete a myslím si , že sú veci ktoré si deti jednoducho nesmú dovoliť. A že biť dospelého a kúsať.Mám tiež dcéru ale dačo takéto by som jej netrpela. Tiež mala náladičky že ma capla tak som jej to vrátila a povedala že teraz ju to bolí ako mňa a to sa nesmie. Stalo sa to asi 3x .Ten tretí to spravila naposledy a odvtedy nepokúšala, lebo vie že sa jej to okamžite vráti. Ja mám vykúšané žiadne vysvetlovanie-rovno spätná reakcia. A zvlášť u väčších detí, ktoré tomu rozumejú čo robia.Kamarátka mala malého, ktorý ju stále hrýzol. Nepomáhalo nazadok ani dohováranie.Až sa raz fakt naštvala a keď ju pohrýzok hned mu to vrátila.No ten vrešťal samozrejme to bolelo.Odvtedy má pokoj. To je môj názor.

saxana123
21. jan 2011

@gabak plne s tebou súhlasím vo všetkom čo si napísala 😎

tatiana305
18. mar 2011

Ahoj. velmi pekne vas mamicky prosim o radu.. som uz zufala! ☹ Moja dcera ma este len 14 mesiacov, ale mam pocit akoby mala obdobie vzdoru alebo snad nieco ine? strasne je zlostna.. ked jej nieco nedovolim, zoberiem.. .. hodi po mne cokolvek z celej sily, alebo ma tresne rukou, da mi facku... najardsej ma z celej sily hryzie ..mam vsade modriny.. ! vyskusala som uz vsetky metody, priane a razne som jej to zakazovala, tvarila som sa ze sa hnevam, nebavila som sa s nou, ukazala som jej ze ma to boli .. ze placem, ignortovala som.. a kopu dalsich pokusov.. no jej reakcia???? bud na man este drzo pozrela a udrela ma este raz.. a odisla.. alebo sa rehotala na tom... ked naozaj videla ze sa na nu hnevam.. tak sa isla hrat a o pat minut ma prisla bit znova.. , vobec nic na nu nezabera..vsetko ma na haku..ked sa s nou nebavim .. vobec ju to netrapi..ide sa hrat s hrackami popripade este daku po mne hodi( aj napriek tomu ze jej razne davam najavo ze sa to nesmie). skusala som jej to vratit naspat.. a ked som jej tovratila.. aj ju to bolelo..tak mi to znova vratila naspat.. a dookola to iste ako zacarovany kruh. nechapem kde toto spravanie zobrala.. nema to kde vidiet, u nas nic taketo nefunguje, ani ja sa k nej tak nespravam... ani nikto v okolií.. aby to mohla opakovat 😖 mate nejaky recept ako naozaj skoncovat s tym aby ma bila???

cicimotinka
18. mar 2011

@tatiana305
dačo podobné som riešila s psychológom, nakoniec po mnohých pokusoch sa mi osvedčilo asi toto... musíš byť v kľude, malá nesmie zaregistrovať, že Ťa tým vytáča, lebo to bude vyhľadávať...deťom sa hyperaktivita rodičov páči, nakoľko sa to podobá na to, čo by chceli a nedovolia im to. Akonáhle hrozíš rukami a dvíhaš hlas, zaujme ju to. A bude robiť všetko možné, aby sa to zopakovalo. Čo po Tebe hodí, zobrať aspoň na tri dni...náš malý ostal veľakrát bez hračiek úplne...nemal čo hádzať, trochu sa skľudnil... síce nehrýzol, ale bil poriadne, vždy som to vrátila so slovom "fuj", dnes si sám sebe hovorí "pfúúú saša", keď niečo vyvedie... a dostal tam, kde trafil on...keď mi capol po tvári, capla som aj ja, len slabo dvoma prstami, ale po tvári...vadilo mu to, tak po čase sa toho vzdal...raz sme sa tak capkali 40minút...musíš mať posledné slovo...ak povolíš, prehráš... pokiaľ ma dlhšie napádal, zavrela som sa do kúpeľne, najprv búchal, potom ryčal, potom už len plakal, lebo sa bál a vtedy som vyšla... upokojili sme sa a bolo... hlavne neskáč z pokusu o takúto metódu na pokus o tamtakú metódu...stanov si pevné mantinely a nepovoľ...je to ťažké hlavne na návšteve a v obchodoch... ale výsledky uvidíš len ak budeš robiť veci rovnako... akonále malá uvidí, že raz je to tak, potom inak a vždy sa nejako dá, naučí sa to zneužívať... a porozprávaj sa aj s ostatnými členmi rodiny, musíte sa zjednotiť, čo Ty zakážeš, nemôže iný dovoliť...tento problém máme my... deň u babky, ktorá dovolí všetko a ďalšie tri sa malý nevie spratať do kože a bojuje... 😀 ale hovorím, toto je len náš systém a možno má niekto lepší... držím palce 😀

annalena
18. mar 2011

@tatiana305 a skusala si ju ked sa rozzuri a nahneva pevne vziat do narucia, pritulit, pokojne sa jej prihovarat, snazit sa odviest jej pozornost alebo spievat, kym sa neukludni? Samozrejme drzat pevne tak, aby ta nemohla bit ani hryzt, a ani vysmyknut sa, co by teda u 14 mesacneho dietata nemal byt problem.
Su zastancovia teorie, ze to suvisi s nezrelostou vegetativneho nervoveho systemu u deti a takouto reakciou jej ty pomahas sa vysporiadat s jej pocitmi ako je hnev, stres....
v ziadnom pripade jej ale nedovol, aby ta bila, u nas to taky extrem nieje, ale tiez mam "scenar" na zle spravanie, a opakujem ho vzdy, nech sme hocikde a s hocikym, napr. ak mala urobi nieco, co jej zakazem, napomeniem raz, dvakrat, trikrat a ak to stale robi, chytim ju, posadim na zem a vyjdem z miestnosti (v obchode alebo na ulici jasne ze uviazem do kocara a chvilu sa nerozpravam s nou) ona je citlivka, vzdy dojde s placom, tak ju objimem, vezmem na kolena a vysvetlim jej, preco sa to nema.
chape hrozne vela a uz aj sama vie, ked nieco robi zle...ked bola mensia, vsetko hadzala o zem asi ako kazde dieta, ale ja som vzdy opakovala moj "scenar"....a minule napriklad hodila na zem ceruzku a pozrela na mna, tvarila som sa, ze nevidim, hodila druhu a znova pozrela na mna, ja som si robila dalej svoje a "ignorovala" ju. a ona zrazu isla, zdvihla ceruzky a hovori pri tom : "hana no no no, ball (lopta-ona je bilingvalne dieta 😉 ) hadze, stifte (ceruzky) pise.

a tak ako pise @cicimotinka, stanov si jednu metodu a tej sa drz, nech ste hocikde, ona musi citit, ze nepovolis, ty musis mat posledne slovo, nedovol nikomu, aby ti podryvali autoritu (napr. aby ju stari rodicia zacali v tom okamihu lutovat)

evula34
18. mar 2011

Ahojte,
som sa potešila, keď som uvidela túto tému, moja dcérka má 20 mesiacov a mám pocit, že aj u nás začalo obdobie vzdoru, pozorujem to v poslednom mesiaci. Presne ako tu písala tatiana305 aj mňa moja dcéra bije - hlavne do tváre, keď jej v niečom nevyhoviem, ťahá za vlasy alebo aj kope. Nejde to niekedy s ňom ani po dobrom ani po zlom. Na všetko reaguje slovom "ne" a asi týždeň sa pravidelne v noci budí asi v rovnakom čase, plače, pýta sa na ruky, zoberieme ju, je ticho no po chvíle keď ju položíme do postele začína revať odznova, toto sa opakuje aj 4-5 krát, nechce prestať plakať, tíšime ju, vysvetlujeme ale nič nezaberá len na ruky sa berie. Ja sa snažím byť ticho, nevšímať si ju, manžel jej stále niečo hovorí, chcem aby s ňom vôbec nekomunikoval, nech si ju nevšíma, že prestane, ale on to nevydrží. Je to hrozné, lebo sme každú noc hore aj 2 hodiny. Už neviem čo mám robiť, viete mi poradiť?