Ako reagovať, keď sa 16 mesačný syn správa agresívne?

Zodpovedané
14. nov 2021

Dobrý deň,

môj 16 mesačný syn sa niekedy správa agresívne. Vytáča mi nos, bije ma po tvári, capne ma, capne aj otca aj starých rodičov. Capol dcérku mojej kamarátky, keď ho pohladkala.

Keď capne mňa, tak mu zoberiem ručičku a pohladkám sa ňou po tvári so slovami moja maminka. Hovorím, že nesmie mamu biť.

Ako inak mám ešte reagovať?

Muž na neho už aj skríkol. Zlostí sa, keď mu niečo nedovolíme, alebo keď niečo nesmie.

Syn sa aj pritúli a dá pusu. Ale máva aj takéto stavy.

Je to porucha?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že reagujete správne. Ak sa správa agresívne k iným ľuďom treba mu v tom zabrániť - zastaviť ho. Po tom ako prejde následný záchvat hnevu, tak mu treba vysvetľovať, že iné deti, maminka, dedko sa nebijú, že ich to môže bolieť, že vy sa máte radi, a preto si neubližujete.

Používajte krátke vety - typu BIŤ NIE, CÁPAŤ NIE, NOS NIE. Vôbec od synčeka nechcite ospravedlnenie, to je ešte skoro aby to pochopil.

Násilie určite netrestajte násilím, teda nebite ho naspäť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas