Dieťa robí zle iným

morigan555
22. máj 2018

Ahojte maminky
Prosím si radu, prípadne skúsenosť, určite nie som jediná.
Môj malý robí druhým deťom zle, hlavne štípe.Teda nie nejak cielene, skôr tak prejavuje svoje emócie, tak len štipe kade chodí..deti sa naháňajú, on sa pridá, dobehne dieťa a poštípe ho...niekto mu niečo zoberie hneď ho štipne..Proste sa s druhými vôbec nevie hrať a musim ho neustále kontrolovať.
Je v domčeku na hranie, príde druhé dieťa, hneď ho zdrapi,poštipe...ach, zúfalá som a dúfam, že to prejde.
Katastrofa, nič nepomáha, prosím o radu😊
Hovorím si, že je to len obdobie, ale musím to nejak korigovať...
Ďakujem..

beky1813
22. máj 2018

A co urobis ty, ked stipne druhe dieta? A kolko ma?

veronikastrickova
22. máj 2018

@morigan555 sla by som s nim prec a vysvetlila mu ze ak sa chce hrat s druhymi detmi nesmie to robit, lebo ich to boli. Ale kolko ma rokov?

zooeynka
22. máj 2018

@morigan555 nazorne mu predviest ze stipance bolia...snad si to uz vyskusala, aka bola jeho reakcia na to?

evkars
22. máj 2018

Moj bol tiez taky, len nestipal ale bil druhe deti, bolo to medzi jeho 1,5-2,5 r., vzdy ked zacal robit zle detom sla som s nim prec, bolo obdobie ked sme medzi deti nechodil, ako nastupil do skolky mame druhe dieta, je to ovela lepsie a hlavne aj on dozrieva pomalicky...

evkars
22. máj 2018

@zooeynka u nas tato metoda nefungovala, iba ked mu to vratilo alebo urobilo druhe dieta

zooeynka
22. máj 2018

@evkars a dostatocne silno si mu to vratila? Mozno blba otazka, ale obcas vidim mamicky"napominat"svoje deti takymi neznymi capnutiami ze dieta si to ani nevsimne. Moja rychlo pochopila ze nema robit zle ked odomna schytala taku ze capla na zem...nie som zastanca nasilia ale facka v spravny moment napravila uz dost deti.

morigan555
autor
22. máj 2018

@evkars aj môj bude mať 2roky zachvilu... áno, chodím s ním preč, dám mu po ruke, dohovorim, všetko... hrôza...dúfam, že to prejde tak, ako u tvojho...😑

morigan555
autor
22. máj 2018

@zooeynka ja vždy môjmu dám po ruke, riti a riadne, lenže nemá ešte ani 2roky a facku by som mu jasné že nedala.nepomaha...proste tomu fakt nechápem...

zooeynka
22. máj 2018

@morigan555 len sa tych faciek tak neboj....moja nemala ani 2 roky ked dostala odomna facku nazad. A pochopila hned.

pininka
22. máj 2018

Nas vsetkych bil, bolo obdobie kedy som a nim vobec nechodila medzi deti, nepomahalo absolutne nic. Nastastie to asi okolo 4 rokov prestalo a dnes je to uplne nekonfliktny chlapec. Myslim ze niektore deti sa tazko vyrovnavaju s urcitymi vecami a takto sa s tym zmieruju. Nas napriklad neznasal pozornost inych, ani deti. Nemal proste rad ked bola pozornost na nom. Ked mali vystupenie v skolke, krasne odvystupoval, ale po skonceni ked prisli deti k rodicom, moj syn ma zacal doslova udierat. Musela som mu ruky drzat. Ten nahromadeny stres z vystupenia niektore deti sa rozplakali a ani nevystupili, nas vystupil bez problemov ale potom...

morigan555
autor
22. máj 2018

@zooeynka ja sa ich ani tak nebojím, ale jemu stačí riadna po prstoch a po riti, on vie , že urobil zle, ale urobí znova aj tak...

morigan555
autor
22. máj 2018

@pininka čiže čakať kým prejde?
Bojím sa už naozaj chodiť medzi deti, že čo komu zase urobí 😔

tucniacka11
22. máj 2018

@morigan555 vieš, čo ja by som ho nebila, ja by som ho vždy, ked niekoho poštípe, poštípala tiež, alebo povedala tomu dieťaťu, ktoré bolo poštípané, poštíp ho aj ty, nech vie, ako to je, keď to robí

beky1813
22. máj 2018

@morigan555 daj si pauzu od ihriska, prospeje to vam a aj detom na ihrisku

tucniacka11
22. máj 2018

Máme v rodine deti, ktoré boli od malička bité, robili zle, neposluchali, klamali, ale bitka nepomohla, je to dieťa, a teraz už puberitiak stále zlé decko. ale máme aj také, čo boli vždy dobré, posluchali, učili sa a stále su aj v puberte bezproblémové deti, že si idú za svojim cieľom, nemaju konflikty. Strašne je to v genoch.

pribinak
22. máj 2018

Bit dieta blbost, ty mu fyzicky ublížiš, lebo on fyzicky ublížil inemu
Dieta vo veku 2 roky v tomto nevidí ziadnu logiku, zmysel a nechápe o co tebe ide

Moj syn bol tiez istú dobu dobre kvitko, ak robil zle, dostal trest, bud sme sa zbalili a sli z ihriska prec, alebo musel za trest sedieť so mnou a lavičke, za to, ze robil detim zle
Aj si poplakal, slzy mu tiekli, ale trest si odsedel.

Nechodili sme istú dobu na ihrisko kazdy den, chodili sme kŕmiť kačice, pozerat kozy
Ale zas dieta potrebuje detsky kolektiv a musi sa ucit interakcii s inými
Zváž ine metódy ako bitku, lebo sama vidis, ze to nema zmysel

pininka
22. máj 2018

@morigan555 ja som na nasom vyskusala vsetko, aj poriadnu bitku a nepomohlo nic, proste nevedel inak reagovat. Celkovo jeho obdobie vzdoru bolo dost silne, ale preslo to, ked som bola tehu s druhym synom, potom sa z neho stal ozaj dobry chlapec, v skole mi viacere ucitelky povedali ze take dobre a zodpovedne dieta este nemali. Som rada,ze nasa vychova bola dobra, bolo to len obdobie, ktore on inak prekonat nevedel a z vlastnej skusenosti viem,ze zbytocne som nanho tlacila aby bol iny. Samozrejme tym nemyslim, ze ho mas nechat,aby stipal deti naokolo. Upozornit ho urcite treba.

evkars
22. máj 2018

@morigan555 nic ine len trpezlivost, nas sa hadzal o zem, utocil,trhal z ruk, no katastrofa, ale to aj preto ze nevedel povedat co chce, jednoducho som sa zbalila a sla prec, hocikedy s nim pod jednou pazuchou a v druhej ruke odrazadlo...u nas nezaberalo ze som mu dala po riti alebo vratila co spravil on, az teraz ked uz ma 3,5 roka.je to pre neho trest aj ked ho necapnem po riti ale vidim ako reaguje ked mu poviem ze dostane po.riti...vraj bude mat bibi

eliska13
22. máj 2018

@morigan555 nebi ho:( aj je ináč dobrý a neskuša také veci na teba doma radšej s ním chodievaj inam von.Ako znáša, keď mu niečo nejde plače, zuri, kope?či normálne.Nemyslim raz za čas plač, ale či nemá denne hystérie.
Potom si vlastne nijako to ihrisko neužijete on stipe, ty kričíš bijes napominas...radšej tam nechodte

evkars
22. máj 2018

@zooeynka no myslim ze to citil ale odo mna to proste nemalo efekt, ak natrafil na dieta co sa vie branit a neda sa tal skrotol....no ale uz je to ovela lepsie ale boli dni ked som si aj poplakala...vtedy som to nevidela, ale nie sme jedini a su to jednoducho niektore deticky co reaguju takto...a chapem.vsetky mamicky co su na tom podobne...

domak2
22. máj 2018

@morigan555 ty ho bijes aby nebil inych. Ako to ma pochopit. Proste mu musis byt stale za patami, a vzdy ked bude chciet niekoho ustipnut alebo buchnut mu pekne chytis ruku, musis ziskat ocny kontakt a razne (nie krikom) povedat nie. A spravit to vzdy, mozes ho aj odviest dalej od deti, lebo ak ich stipe tak sa s nimi hrat nemoze. A proste opakovat kym nepochopi

kukakaj
22. máj 2018

@pribinak 100% suhlasim...nie som proti obcasnej vychovnej po zadku, ale 2 rocnemu dietatu bitkou ukazovat ze sa nema bit je uplny nezmysel...my sme pri dcere riesili rovnaky problem presne v tomto veku a trest bolo sediet na lavicke a ak to zopakovala, sli sme domov, tolko peknych doobedi v lete sme za trest presedeli doma, ale prestala s tym. Skusali sme aj bitku, ale cim viac som ju bila, tym viac bola ona agresivnejsia k ostatnym. Vela trpezlivosti, urcite to prejde ako vsetky obdobia 😘 verim, ze to stoji kopec stresu a aj "hanby", ale prejde to.
Ja nechcem byt zla, ani nikoho sudit, ale potrestat ani nie 2 rocne dieta fackou tak ze padne na zem je fakt strasne 😣😭

tenerifka
22. máj 2018

Moj synovec vo veku 1,5 -2 roky robil mojej dcere zle, bil ju, ked si myslel, ze sme sa nepozerali, bola mladsia a slabsia a nevedela sa branit rovnako, proste on bol maly vred. Jedenkrat z nicoho nic, ked ju zase sotil, skocila nañho a tak ho pokusala do ramena, ze chalan co bude mat teraz 18 rokov si to dodnes pamata a odvtedy sa jej ani nedotkol

evkars
22. máj 2018

@tenerifka vred?

tenerifka
22. máj 2018

@evkars Tak tak, vred na n-tu

anonymka11
22. máj 2018

Ja som asi zvláštna ale niektoré príspevky mi prídu akoby ich ani nepísali matky prepáčte nikoho nesudim ale dať dieťaťu facku že padne na zem? Alebo nazvať iné dieťa vred? ..ja mám teda veľmi hyperaktívne dieťa a niekedy mám aj ja na malé s nervami a nehovorím tiež už dostala po riti ale nerieš to že on robí zle iným tým že mu tiež dáš po riti treba mu to rázne vysvetliť dať trest nepomôže ide sa preč tak budete sedavat doma ale on sa naučí to je to najlepšie čo môžeš urobiť

montemotherone
22. máj 2018

@morigan555 on v podstate takto komunikuje. Buď pri ňom, zastav ho predtým ako to urobí, ale hlavne mu ukáž ako to má robiť. Poskytuj mu vzor vo všetkých situáciách kde sa stretávaš s tým, že takto reaguje. On nevie, čo má robiť. Bude to chcieť trpezlivosť a čas ale príde na to. Len mu to musíš láskavo ukázať. Určite by som ho nebila, netrestala. Bude potom len zmätený, stratený a ešte k tebe aj stratí dôveru. Stačí ak ho zastavíš a povieš jasné NIE , toto sa nerobí. Hneď mu aj povedz ako má nadviazať kontakt " povedz dievčatku ahoj, pohladkaj ju po rúčke"... Ak mu niekto vezme hračku, vezmi ju späť a vráť svojmu synovi (!) ešte predtým ako dieťa tresne. Ak máš chuť a energiu a chceš vychovávať aj cudzie deti 🙂 vysvetli im, že toto je hračka tvojho syna, a ak sa s ňou chcú zahrať, tak im ju neskôr požičia. Ukáž mu, že akceptuješ jeho aj jeho "vlastníctvo" 😉 Na to, aby sa automaticky podelil o svoje veci, je ešte malý. Musí sa to postupne naučiť, ale najskôr musí vedieť, že ho okolie akceptuje. Máš to ťažké, lebo takto deťom naozaj ublíži (v praxi som sa stretla s takýmito deťmi neraz a bohužiaľ v prostredí škôlky sme to často neustriehli a zostal z toho plač a modriny), ale vždy to odznie, keď dieťa tento spôsob komunikácie nahradí "spoločensky prijateľným". A to ho musíš naučiť. Byť o krok popredu 😉 (kým sa blížite k inému dieťaťu, už komentuj ako sa s ním môže privítať, pohladiť, a zároveň mu neublížiť)...

morigan555
autor
22. máj 2018

@tucniacka11 ale ja ho nebijem stále možno 3x som mu dala po ruke , lebo už som naozaj nevedela čo..a toto, že urobiť to isté som skúšala už tiež, a fakt nič...

morigan555
autor
22. máj 2018

@beky1813 tak zase nie je to nejaký ihriskovy diabol, ktorý len príde za účelom robiť zle.
Väčšinou si deti nevšíma, ale ak sa mu pritrafí do cesty, niečo zoberie tak potom poštípe a ďalej si nevšíma...

morigan555
autor
22. máj 2018

@tucniacka11 tak u nás je to v mnohých prípadoch naopak, z dobrého dieťaťa, zlý puberťák a zo zlého , poslušný..a my to v génoch nemáme, neviem o tom😀