Dva rôzne jazyky v rodine. Ako komunikovať s bábätkom?

14. okt 2023

Ahojte, som slovenka a manžel je cudzinec.
Doma komunikujeme raz jeho jazykom, raz naším a neraz sa stane že sa ma opýta na svojom ja odpoviem na svojom a naopak 😁
Narodilo sa nám bábo a teraz už nastava dilema že ako komunikovať z bábätkom.
Dieťatko má 3 mesiace a ľudia nám už dohovárajú že sa musíme rozhodnúť pre jeden jazyk, že vraj deti ktoré vyrastajú v takejto rodine neskoršie začínajú rozprávať.
Máte skúsenosti niekto alebo ste videli takéto deti že neskoršie začínajú rozprávať? 🤔
Dosť ma to zaskočilo.
Ďakujem 😊

liz_lemon
14. okt 2023

preco pre jeden jazyk? ved ty hovor slovensky a muz svojim jazykom, a dieta bude bilingvalne, mame susedov, presne ako vy, ona je Slovenka, on cudzinec, a deti krasne hovoria oboma recami

sissy27
14. okt 2023

Idealne je, aby kazdy z vas hovoril na dieta jednym jazykom. Manzel svojim, ty svojim. Dieta si bez problemov osvoji oba. Ak ste SK-CZ rodicia, tak to by som vobec nebrala ako dva rozdielne jazyky, sama som v tom vyrastala a ziadny problem.

marhulka13
14. okt 2023

Ved nevadí, keby začalo aj neskor, tiež by som naňho rozprávala oboma jazykmi. Dieta sa naučí. Nepoznám žiadneho zdravého človeka, ktorý by sa nenaučil žiadnu reč.

autor
14. okt 2023

@liz_lemon že vraj sa dieta nevie rozhodnuť ktorý jazyk je ten správny a preto sa bojí komunikovať 🤷‍♀️

liz_lemon
14. okt 2023

kto ti hovori take blbosti?

autor
14. okt 2023

@sissy27
@marhulka13
Ďakujem.. Neviem len ma to vystrašilo lebo nám to prizvukujú všetci 🙂

autor
14. okt 2023

@liz_lemon no najprv susedy a potom aj rodina či už moja alebo manželova a priznám sa že som sa nikdy nad tým nezamýšlala

liz_lemon
14. okt 2023

never im, ja to tu vidim denne, ake sikovne su tie deti od susedov, ked je s mamou vonku, hovori len slovensky, a ked je s otcom, len anglicky, ziadny strach komunikovat

deti95060810
14. okt 2023

mali sme...
švagriná maďarsky , môj brat slov.
dieťa v 3 rokoch nerozprávalo vôbec...teraz rozpráva slov, angl, a maďarsky....
už z toho nerobíme tragédiu - nestratí sa...

ivette1223
14. okt 2023

Hlúposť, my od narodenia rozpravame k dcerke dvomi jazykmi... madarcinou a slovencinou a uz ovlada oba pekne, rozozna jeden jazyk od druheho, automaticky odpovie v jazyku, v ktorom sa jej prihovorime...

alickapusinka
14. okt 2023

Hlúposť pre jeden jazyk prečo však teraz vedieť jazyky je výhoda od mala. Jazykové kurzy stoja veľa peňazí. Tvoja rodina nič o tom nevie. Nech vie aj otcov jazyk aj tvoj. To že bude vedieť 2 jazyky nikdy nie je na škodu. Teraz kto vie jazyky aj veľa zarobí. Je to vždy výhoda. Kľudne rozprávajte aj tým jeho aj tým tvojím jazykom. Malé deti sa rýchlo učia bude vedieť aj ten aj ten jazyk.

maranta_leuconeura
14. okt 2023

Dieta s priemernym intelektom si dokaze osvojit aj 3 jazyky a je to pre neho prirodzene. Uz potom to pojde tazsie. Si pozri kolko dospelych sa nedokaze naucit ani par fraz anglicky, alebo tu 20-30 rocne baby na materskej pisu ze ziadny cudzi jazyk neovladaju, lebo ,,sa ho neucili dobre v skole".

vkatush
14. okt 2023

Mala som spolužiačku. Mama Slovenka, otec Talian a do toho dali deti chodiť na angličtinu už od 2 rokov. Na prvom stupni ovládali perfektne 3 jazyky.

Teraz som mala jednu tretiačku, s ktorou otec hovoril len po anglicky. Strčila by do vrecka aj stredoškoláka.

Áno, niektoré sa môžu rozrozprávať neskôr alebo si možno nie vždy rýchlo spomenú na slovenské slovo (len to v druhom treťom jazyku), ale hneď budú vedieť viac jazykov. Deti sú špongie, čo do seba nasiaknu všetko naokolo.

Neboj sa a v pohode komunikujte. Je to naozaj len výhoda pre dieťa 😊

asocial
14. okt 2023

Dvojjazyčna rodina sme aj my. Muž od malička hovorí na deti striktne svojim jazykom a ja striktne po slovensky. My dospelí sa bavíme spolu najmä jazykom muža, žijeme v SR. Deti sú už väčšie a hovoria tak dvomi jazykmi, čítajú knihy v oboch jazykoch...

banalu
14. okt 2023

Necitala som komentare, vy sa hlavne dohodnite kto z vas ako bude komunikovat s dietatom a toho sa drzte, bud ty len svk, muz len svoj jazyk... len to nemiesajte, ze raz tak raz tak. Sesterka ma trojjazycnu domacnost, ona svojim, muz svojim medzi sebou anglicky a deti ovladaju vsetky tri jazyky, aj ked anglicky na nich nik nehovoril.
Vo vsetkych 3 jazykoch maju prizvuk, ani jednym nehovoria cisto. Ked boli deti male v urcitom veku uz vedeli rozlisit kto akym jazykom rozprava a prisposobovali tomu vyber jazyka, ale ked sa ucili rozpravat, vybrali si skladbu viet ktora im bola najblizsia, kludne pouzili mix jazykov.

sapetka
14. okt 2023

My rozpravame slovensky a syn niekedy so setrickou po nemecky.

jar_ka
14. okt 2023

Áno, takéto deti začínajú rozprávať neskôr, ale to nie je pravidlom. Je tiež dokázané, že bilingválne deti majú lepšie jazykové schopnosti, dosahujú lepšie výsledky napr. v úlohách vyžadujúce myslenie a kreativitu 😉Ideálne je aby každý rodič rozprával na dieťa vo svojom rodnom jazyku, v tomto prípade ty po slovensky a otec v cudzom jazyku. Dieťa bude vedieť s ktorým rodičom v akom jazyku má rozprávať, bude to prirodzené 🙂 je ešte možnosť podľa prostredia napr. doma v cudzom jazyku a vonku po slovensky, prípadne jedna časť dňa = jeden jazyk, napr. cez deň po slovensky a 2-3hodiny pred spánkom druhý jazyk. Ale treba byť dôsledný, aby to nebolo podľa nálady, činností, miešané, alebo v jednej vete obe jazyky, lebo aj taký extrém som už počula, to môže mať aj negatívny dopad. Treba si o tom prečítať odborné články, pre a proti a podľa toho sa rozhodnúť, nie podľa reči ľudí a rodiny 🙂

denisah6
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sissy27
14. okt 2023

A ano, obcas bilingvalne deti zacnu rozpravat neskor, ale to sa bavime o par tyzdnoch, mesiacoch, nie ze zacnu rozpravat v 18 rokoch 😃 este sa v zivote dost narozpravaju, netreba sa toho bat.

senta_sofia
14. okt 2023

Mozu zacat rozpravat neskor, ale dvoma jazykmi, takze neries.

cimage
14. okt 2023

Nebude lepsie pre dieta, ak bude vediet hned 2 jazyky? To vobec nevadi, ze zacne rozpravat neskor. Je vela deti s jednym jazykom, ktore zacinaju neskoro rozpravat. Netreba pocuvat rady od okolia.

guiseppinka
14. okt 2023

Najlepsie, ze tieto rady maju ludia, ktori o tom nemaju ani paru... rozpravaj ty svojim, muz svojim. Medzi sebou sa mozete rozpravat ako chcete, ale deti budu vediet oba jazyky...

lneviemmeno
14. okt 2023

Ja som slovenka, moj manzel je ind, rozpravame sa po anglicky 🙂 dieta planujeme ucit oboma nasimi jazykmi. Ja budem na neho rozpravat slovensky a on svojim jazykom, aby vedelo komunikovat s oboma nasimi rodinami. + sa bude ucit nemcinu v skole, kedze budeme zit v Rakusku a anglictinu moze kludne neskorsie kedze to je jednoduchy jazyk. 😂 poznam vela takych deti a nemaju s tym problem, dieta je flexibilne a rychlo sa uci. 🙂

amelia89
14. okt 2023

Pridavam sa. Sme biligvalna rodina a este zijeme v krajine kde je 3. jazyk. Syn zacal oproti rovesnikom trochu neskor ale zase v 3. rokoch prepina na mna a na otca bezchybne + v skolke ide 3. jazykom. Ani by ma nenapadlo o toto moje deti ukratit ved maju zadarmo niečo na čom inu ludia makaju roky rokuce a aj tak sa nevykoktaju

kulumulu123
14. okt 2023

U nas doma je od malicka slocencina anglictina madarcina nemcina.. Mam 2 deti 3,5 a 9r. Vsetky reci sa naucili rovnako lahko ako rodnu rec, namaju pronlem prepinat z jednej do druhej. Dieta sa dokaze sucastne naucit kolkokolvek reci rovnako ako svoju jednu rodnu rec...

guliver19
14. okt 2023

Tu plati jedine pravidlo. Ty striktne svoj jazyk a muz svoj. Dvojjazycna domacnost je len a len vyhofa prr dieta. Nemali by ste tie jazyky miesat lebo potom moze mat dieta zmatok, a trebars neskor zacat rozpravat. Takze drzat sa pravidla.

doriiis
14. okt 2023

Že nevie sa rozhodnúť? To čo je za blbosť....
Od maličkého mala komunikujem dvoma jazykmi...a od strednej školy plynule troma jazykmi...prechádzam z jedného jazyka do druhého,tretieho podľa potreby a situácie.Nikdy som s tým nemala problem

rebrambora
14. okt 2023

To nevadi.
Ty rozpravaj slovensky a muz svojim materinskym jazykom. To, ze zcasu nacas odpovies aj ty v inyom jazyku nevadi.
My to mame takto. Deti maju 7, ovladaju plynule dva jazyky a treti sa ucia. Ziaden problem.

pettom19
14. okt 2023

@liz_lemon pripajam sa a urcite odporucam, aby sa dieta fixovalo jazykovo na konkretnu osobu. Mama hovori jazykom A, otec jazykom B. Dieta si casom automaticky spoji, s kym sa akym jazykom rozprava. Mame v rodine viac takych pripadov a funguje to perfektne.

angeli121212
14. okt 2023

Nemusíte, naši s nami rozprávali aj tak aj tak. Sme normálne dvojjazyční a nemali sme s tým nikdy problém