Extrémne priberanie bábätka

adka1992
5. máj 2016

Dobry den, moj.syncek sa narodil s vahou 3950g, dnes ma 10týždňov a 8,5 kg, , je plne kojeny kazde 2-2,5 hod, v noci vstane 2-3krat papa menej ako prvy syncek a pribera omnoho viac...doktorka povedala len.ze mame interval natiahnut na 3 hod. Cez.den...nikde aom.nepocula o tak velkom babatkj. A.bojim sa.aby nemal nejake problemy...mate skusenost?

0silvia0
6. máj 2016

@adka1992 nie každé dieťa je tabuľkové. Môj syn bol tiež takto rýchlo priberajúci... naša pediatrička ma stále presviedčala po jeho roku aby som ho odstavila, pretože z môjho mlieka veľmi priberá. Skutočne som mala asi silné mlieko, aj môj cyklus bol pozastavený až do odstavenia dieťaťa. Bol fakt tučný ako bábätko a batoľa, ale on bol vkuse nalepený na cecku, vo dne, v noci, taký mliekozávislák. Dnes má 14 rokov, bol odjakživa taký mohutnejší typ, ale nikdy nie obézny, trošku sa kilá na neho lepili vo veku 12 rokov, ale dnes je síce pevne stavaný (188 cm, 88 kg), ale tučko rozhodne nie je 🙂

katrin21
6. máj 2016

anol, je pravda, ze vazi privela,.. rozhodne by som mu nedaval papat tak casto...

luba41
6. máj 2016

@adka1992 neklam ho vodu a flašou, ani cumlom..tým si možeš akurát len celé dojčenie pokaziť..

8291
6. máj 2016

@luba41 tak pediatri tvrdia ze za mesiac je norma 1kilogram plus,minus nejaké gramy nie kiligramy a už vôbec nie za dva mesiace viac ako 4 kg.To nieje normálne priberanie,uz teraz ma ten drobec roztiahnuť žalúdok a takymto tempom to bude len horšie s vahovym prírastkom,ked to nustriehne teraz tak neskor uz vobec nie.Mamilu by som brala niekedy s rezervou,idú až do extremov.Jej dieťatko takymto tempom uz teraz ma miernu obezitu a neskôr bude trpieť,srdce,obličky,pečen,kĺby....takze rady jej pediatricky sú na mieste.

luba41
6. máj 2016

@8291 materské mlieko je najlepší zdroj potravy pre dieťa..je presne také aké potrebuje, takže nemože škodiť....žiadnou obezitou určite kvoli priberaniu z MM nebude trpieť..kto to povedal, ktorý lekár-tak vie teda prd o dojčení a vplyve na ludské telo z dlhodbého hladiska..MM poskytuje ochranu z dhodobého hladiska práve pred tými civilizačnými ochoreniami, ktoré si spomínala..moje dieťa pribralo za 5 týždnov 2 kg a nikto sa nad tým nepozastavil..

8291
6. máj 2016

@luba41 ja nebudem nikoho o ničom presviedčať,každá matka si zodpovedá za svoje dieťa.ja sa nato pozeral z medicínskeho hľadiska a jej dieťatko už teraz má miernu obezitu.takymto štylom priberania bude mať v pol roku minimálne 15kg,aj to je podľa teba normálny hmotnostný prírastok? Ak áno,tak potom neviež o detskej obezite a nasledkoch detskej obezity vobec nič.a k tomu ze budú trpieť všetky orgány sa na 80% pridá ešte aj diabetes.Joooj mamila,uz tie ich extremy by mohol niekto trošku uzemnit.nikto jej tu nehovorí aby stopla kojenie,ale jednoducho trochu to zredukovať musí pre zdravie svojho dieťaťa.

guiseppinka
6. máj 2016

@8291 ani nevies ako s tebou suhlasim... mamila mi tiez lezie na nervy... to, co oni robia (poniektore), je az brutalny fanatizmus, kde zena, ktora z roznych dovodov nemoze kojit, tak je pomaly ukamenovana, lebo kojit moze kazda zena, dokonca aj ked berie tazke antidepresiva... a zena, ktora odmieta robit celodenny cumel decku, tak je tiez zla, lebo sa neobetuje pre blaho dietata... a to uz nehovorim o tom, ako pri nedostatku mlieku nahucia do matky, ze potrebuje brat costi a to jej zvysi tvorbu mlieka. co na tom, ze to je len na predpis a lekarnici to vobec neodporucaju brat pri kojeni... ako klobuk dolu pred laktacnymi, ktore su normalne...

inull5
6. máj 2016

@adka1992 ozaj je to veľa.ty si však jeho mamina,a ak cítiš že nie je čosi v poriadku,určite sa pýtaj,prípadne konzultácia v dietologickej ambulancii.čo sa týka štítnej žľazy,ak si caseodberu dojcila a brala lieky na štítnu,odber nie je veľmi relevantný.nezdá sa mi také priberanie z materského mlieka ok

katre
6. máj 2016

moj syn tiez priberal viac. a to som velmi davala pozor aj po prikrmoch, aby papal hlavne zeleninku, masko, vsetko varene na vode. sladkosti nepoznal. a predsa to nie je chude dieta. proste mi spapa vsetko doradu a nevymysla, ze po 2 lyzickach nechce. nemyslim si, ze robis nieco zle. ak by mi dieta plakalo od hladu, tak by som ho proste nakojila. a to ze tym urcujes dietatu stravovacie navyky je mega blbost. tie urcujes neskor tym, co a ako varis..ci je v nedelu rezen a knedla s masom. ci dostava keksicky a pod. pocuvaj svoj instinkt. ak sa ti nieco nezda, vypytaj si testy. inak sa nestresuj....nie kazdy je tabulkovy. najradsej mam tie porovnavacky a hikanie ako je mozne ze ma niekto v 12 mesiachoch 9 kil a druhe dieta 14.... moj syn je na svoj vek aj velmi vysoky, o hlavu vyssi od rovesnikov, takze urcite nie je "tabulkovy". je zdravy a sikovny a to je hlavne.

adka1992
autor
6. máj 2016

Lieky na stitnu zlazu.neberiem uz asi 3 roky po prvom tehu mam výsledky stale.v norme...na to vsetko je to velmi sikovne a vnimave dietatko...ovela.viacc ako prvy syn ktory bol mensi alle tiez nie chudy, nechcela som aby ste to brali takk strasne dobreze na seba neutocite...prveho syna som kojila skkoro dva roky takze si viem aj pporovnat vela veci...zo zaciatku papal.castejsie prvy mesiac ale.tera iz.nie ...fakt si nemyslim, ze by som ho prepchavalaa...chcela som.len vediet ci ste sa s tym stretli...a som sokovana ze doktorka to uz hned neriešila...zatlacim na nu trosku aby potozmyslala a nieco urobila...aspon nejake testy aby vylúčila nejake choroby...☹

adka1992
autor
6. máj 2016

@katre dakujem za podporu a tiez si myslim ze obezitu uzenieme dietatku az tou skutocnou stravou...kedze taktoo ppriberame vyhneme sa kasickam, a budeme papat hlavne masko a zeleninky...Dakujem

lorela
6. máj 2016

@adka1992 Ten článok, čo uviedla luba, neber do úvahy. Nad mnohými ich článkami sami lekári krútia hlavou...

adka1992
autor
6. máj 2016

@lorela to som.netusila...nikdy som o kojeni nic nestudovalaa

luba41
6. máj 2016

@adka1992 čím viac sa na dojčenie budeš pýtať svojej lekárky a bude š počúvať jej rady ohladom dojčenia, tým máš väčšiu šancu, že dojčenie si "pokazíš"..
takže študovať info o dojčení, hladať - teda ak Ta to zaujíma.. 😉
ja som s lekárom nikdy / našťastie/ dojčenie nerozoberala..a dobre som u robila / podla mna/..info som si hladala sama / ked som potrebovala riešiť nejaký problem/..
o mesiac Tvoje dieťa pravdepodobne začne priberať menej..napr.žiadnych 15kg v roku vôbec nemusí mať..a ak by aj malo / z dojčenia a zdravej stravy/ a pritom by bolo zdravé, tak je to stále v poriadku

jana_eyre
6. máj 2016

ahoj, necitam diskusiu - ale moj prvy syn bol taky maly tucko prvy rok.. narodil sa ako 3520g, v porodnici schudol kvoli zltacke na 3100g a ked troska pribral, tak nas pustili domov..

tam sa nam podarilo uspesne kojit, hoci aj vela grcal, pytal si vela papat, maval koliky a ukludnil sa iba na prsniku.. takze tam bol casto, na poziadanie a priberal naozaj rychlo.. schvalne som pozrela na zapisky od doktorky, ktore mi davala - ani nie v dvoch mesiacoch pribral o tolko viac kg, s ktorymi sa narodil, takze mal takmer 6kg.. neskor to uz aj dr. riesila - vraj mu mam davat menej mlieka, odopierat mu.. ja som uz beztak bola dost v strese z jeho kolik a vecerneho revania /mala som aj poporodnu depresiu, jeho prve tri mesiace/ - ked som to skusala, bolo to este horsie..

nakoniec som proste pokracovala a mala tucnucke dieta.. bol lenivy, prvy rok sa dokazal len sam posadit, pretocit, dat na kolienka /medzi tym sme v 5mesiacoch absolvovali neur. vysetrenie, pretoze prestal dvihat hlavu na bruchu a nepretacal sa - tam neurologicka zhodnotila, ze to je iba "pastozne" rozumej tucne a lenive dieta 😅 ukazala nam ako s nim cvicit a naucil sa sam pretacat aj dvihal hlavicku/
ale inak moc nenapredoval - stvornozkovat zacal az po roku a chodit az v 16tich mesiacoch..

v roku presiahol vahu 12kg a akonahle sa naucil stavat a stvornozkovat, v druhom roku vobec nepriberal iba rastol - cize aj v dvoch rokoch mal 12-13kg ale o dost viac cm, cize nadbytocne kila sa zhodili - resp. natiahli 😀 ..
teraz ma 4roky, 16kg a 110cm - je chudy a dlhy a to ma cely rok kazdy strasil ako velmi bude bojovat s nadvahou.. stravu ma zdravu, aj ked samozrejme si da aj sladkost, ale nie vela, ale ma naozaj vela pohybu.. /takze tak ako som prvy rok pocuvala ake mam tucne dieta, teraz zas pocuvam, ze je moc chudy/

podla mna ak dieta pribera z materskeho mlieka, tak to tak proste ma byt a aku postavu bude mat mozeme my ovplyvnit az ked prejde na normalnu stravu.. a dolezity je najma pohyb ked ho uz vyzaduje.. podla mna si nerob velke starosti, hoci samozrejme kazdu pochybnost je najlepsie konzultovat s dr, ale treba sa skusit trocha spoliehat aj na svoju intuiciu - najst nejaku zlatu strednu cestu..

a pridavam pre porovnanie fotky - prva je z nejakeho 9mesiaca, druha z tejto jari 🙂

elusive
6. máj 2016

Môj syn má polroka a 7770g. Podľa mňa aj pohybom sa to upraví, aj keď poslúchla by som doktorku a natiahla o trošku kŕmenia. Je to ozaj viac, ale zas je to materské mlieko a to je iné, ako UM

lorela
6. máj 2016

@katre Nemáš pravdu. Stravovacie návyky síce určujeme deťom o niečo neskôr ako v prvých mesiacoch, ale práve do 3 rokov sa podieľame na tom, či dieťa bude trpieť nadváhou/obezitou, resp. mať k nadhmotnosti nábeh. Vieš ako? Práve v detstve, v prvých troch rokoch života, sa vytvára buď normálny počet tukových buniek, alebo enormný počet tukových buniek.
Čím viac má dieťatko kilogramov a vysoký prísun energie, ktorú na svoj vek nepotrebuje a nezužitkuje, tým viac tukových buniek vznikne. A tie už nikdy nezaniknú, môžu sa len scvrknúť, ale zostanú prítomné navždy... Takýto človek, resp. už dieťa má potom väčší nábeh na priberanie v celom svojom živote. Tukové bunky sa v dospelosti už nemnožia, "iba" zväčšujú svoj objem.
Pochopiteľne, nemožno opomenúť ani ďalšie faktory, ktoré majú vplyv na telesnú hmotnosť, jedným z nich je napríklad dedičná predispozícia, zdravotné, hormonálne problémy (z tých "neovplyvniteľných") a stravovacie a pohybové návyky v rodine, racionálna životospráva (z ovplyvniteľných).

zrka
6. máj 2016

To akože kojením sa môže spôsobiť obezita? Ja neviem, ale tuším som už z toho sprostá celá...Na jednej strane kojené dieťa - treba mu dať vždy keď si pýta, na druhej strane počujem - obmedziť, lebo je obézne bábo. Riaď sa trošku aj vlastným inštinktom. Moja dcéra tiež bola riadny klacek - my sme ju volali Michelinka - ako tá postava tuším z pneumatík 😀 , lebo hoci bola predpisovo celý pol rok plne kojená, vyzerala presne tak. Samé zárezy na rukách a nohách. Keď si pozerá fotky ako vyzerala ako bábätko, tak je zhrozená, že aká bola tučná, že prečo bola taká tučná, že fuj aké škaredé bábätko. (Pritom najkrajšia na svete samozrejme 🙂 ). Teraz má skoro 15, štíhly driek, ale váži o 7 kg ako ja 😀 . Ja to hodnotím tak, že má ťažké kosti, lebo tučná nie je, ale skôr pevnej postavy. Ale v živote by ma nenapadlo že už v detstve som jej kojením spôsobila obezitu! No kto sa v tom má teraz vyznať? Kojiť či obmedzovať kojenie? Mňa ako prvé napadla cukrovka, ale nie som lekár 😅

adka1992
autor
6. máj 2016

@jana_eyre je ktasny, dakuj za vas cas.pomohlo 😉

katre
6. máj 2016

@lorela myslim, ze som to spomenula v mojom prispevku. samozrejme ze mu stravovacie navyky vytvaras v prvych rokoch zivota. ja som reagovala na hysteriu, ze ak ho v 2 mesiacoch bude kojit "nadmerne" vytvara mu zle stravovacie navyky. to je nonsense.

8291
6. máj 2016

@zrka samozrejme aj plne kojené dieťa môže mať obezitu,s vysokým prisunom energetických zložiek v mlieku,kojenec nemá ako tieto energetické zložky vybiť,čiže nadbytok sa uklada v o forme tuku.podla mna sú o tom články na internete len treba pohľadať.A už v kojeneckom veku si u dieťaťa mozme vypestovať sklon k obezite.Ani dlhodobé prikladanie na požiadanie nieje dobré,pretože dieta si môže vypestovať zvyk a chce len tak zdlhej chvíle cucať,čiže naozaj všetko s mierou aj casove odstupy od kohenia majú svoje opodstatnenie,aby si traviaci trakt stihol stráviť mlieko a aby sa žalúdok skontrahoval-čiže trochu stiahol,pretože neustálym prisunon potravy sa bude stále naťahovať a dieťa bude mať stále dopyt.Treba naozaj trošku počúvať aj lekárov

zarja011
6. máj 2016

Kamoske sa narodil 4kg chlapec a v troch mesiacoch ma viac ako 8 a doktorka ich len chvali 🙂 nevidim na tom nic zle,ved je iba materske mlieko.. ziadne chemicke umele mlieka.Ako sa da dietatu,babatku odopriet ked place hladom?! Moj za 2tyzdne pribral skoro kilo,lebo je kazdu 1-1,5 hod.a pomaly sa zachadza,ked mi to dlho trva..Ako mu mam vysvetlit,ze nie moj,nebudes,lebo budes vraj obezny?! 😀

zukuvi
6. máj 2016

@adka1992 tak to moj syn bol u pediatricky rekord a dodnes si ho zevraj drzi 😀 narodil sa ako 4kilovy a ako 6 mesacny mal 12kg!!!!!!!!!! my sme boli tucne babatka,a kedze bol len dojceny, ziadne UM doktorka vravela ze to riesit nebude... ano,casto si pytal mliecko, vydrzal max 2hod. a dnes ma 5 rokov a 20kg, je uplny priemer, a vsetci v rodine sme stihli, nema po kom byt tucko 😀 neboooj, to bude ok. a co hovori doktorka??

zarja011
6. máj 2016

A to jem zdravo,vyhybam sa eckam koľko sa da,nejem nepijem nic umelo sladene,ani tucne jedla..A tiez uz zacina vyzerat ako maly mischelin 🙂 ale ved aj porastie.Ja som bola ako babatko pazrava tiez,mega mischelin a odkedy som chodila,narastla,som bola stihla a som dodnes

adka1992
autor
6. máj 2016

@katre kto koji nadmerne?...asi sa tu uz viaceri trosku stracate...pisala som ze nepapa dlho

lorela
6. máj 2016

@adka1992 už tu začínaš mať názorov ako húb po daždi 🙂 , a navyše protichodných...
Ja na tvojom mieste by som postupovala podľa rád lekárky. O pár mesiacov uvidíš, ako sa veci vyvinú. Podľa toho by som sa zariadila, buď nechala voľný priebeh alebo by som sa poradila o možnostiach, ktoré sa dajú podniknúť v súvislosti s nejakými vyšetreniami. Uvidíš, ako sa bude vyvíjať situácia aj v období prvých príkrmov.
Ale nebrala by som váhu dieťatka na celkom ľahkú váhu 😉.

8291
6. máj 2016

@adka1992 pokiaľ máš pocit,ze papá málo,ale veľa priberá,tak najideálnejšie by bolo kúpiť si detskú váhu,pred každým kojenim ho odvážiť a budeš vedieť koľko reálne vypil mliečka,zapisovat si to a dajme tomu po týždni zosumarizovať,to by mozno aj pediatričke dost pomohlo.Ale ak ti naozaj tak veľa nespapá,napriek tomu tak veľmi priberá,tak si myslím,ze je vhodné pátrať po metabolickej alebo endokrinologickej poruche,

8291
6. máj 2016

Samozrejme odvážiť ho aj pred kojením aj po kojení

katre
6. máj 2016

@adka1992 🙂 ja som prave sa pozastavovala nad tymto typom komentarov...nie ze to tvrdim ja. asi sa fakt uz stracame.

ajkava
25. máj 2016

Mne sa síce dcéra narodila len 3 kg, ale kým som ju do pol roka kojila, mesačne pribrala 1,2 - 1,5 kg. Keď som ju prestala kojiť, priberala tak 400-500 g. Mala som dosť husté mlieko, čo som videla, keď som si odstriekala.