Jasličkári

veverica
29. aug 2008

Mamicky dali ste vase deti do jasli? Mate pocit, ze ste urobili dobre? Sup sem s vasimi postrehmi a pocitmi.
Nemam vo svojom okoli nikoho s kym by som sa na tuto temu bavila tak budem rada ak sa niekto najde.

edusik
29. okt 2009

no baby, blahoželám, ael už teraz mi behá mráz po chrbte, čo nás čaká.....

ingulka
29. okt 2009

cestovatelkaandrea ... presne tak 🙂

edusik : neboj, prezili to ini, prezijeme to aj my 🙂 ... a co ta nezabije, to ta posilni, to je moje heslo 😉

bebulik
1. nov 2009

Edusik 🙂 dakujem krasne za odpoved... myslim ze je to tak lepsie pre dietatko ked je postupne v skolke a nie hned na niekolko hodin bez maminy

ingulka
8. nov 2009

ahojte, tak my mame prvy tyzden jasliciek za sebou - co som uz aj ja chodila do prace... no poviem vam mamicky, je to riadna zataz... rano sup vstavat, presne na minutu, sup napapat, umyt, obliect, .. vsetko presne na minutku a potom sup do jaslieciek... a behom do prace... a v praci len cakam na koniec zmeny 😉 aby som zasa uvidela bambulku, apson par hodin sa nou pohrala a uz je vecer - 8hod a vecerny ritual a spinkat... a tak ubehne cely den... a potom cely tyzden... hroza, ako ten cas leti... a to este teraz v zime, ked je tak skoro tma.. 😖 ufff.. je to riadny zaberak....

ako to zvladate vy?

jarus1
10. nov 2009

ahojte maminy...my budeme mať v januári 1 rok a vo februári nastupujeme do jaslí...môžem vás poprosiť, tie, ktoré máte ročných jasličkárov, aké sú vaše skúsenosti? prosím do IP....dakujem za každú skúsenosť, neviem sa s tále rozhodnúť či robím dobre ☹

cestovatelkaandrea
11. nov 2009

ingulka my to mame takto:
vstavame o 6-6.30 a potom mliecko ranajky, presne ako ty obliect a umyt (popri tom aj seba 😀 ) a na 7.30 do skolky, do roboty na 8.00 a robim do 17.00. potom rychlo letime do skolky pre drobca a doma sme tak okolo 17.30-17.45. rychlo varim veceru potom sa este nejaku hodinku hram s Damianom a o 19.30-20.00 ide spat. Niekedy si navarim den dopredu potom ako zaspi aby som mala na neho viac casu. Musim povedat, je to narocne, casovo vsetko stihat a v podstate na maleho mam denne iba 2-2.5 hodinky dokopy. Co je podla mna malo. Aspon ze su vikendy ☹

ingulka
11. nov 2009

cestovatelkaandrea ... vidim, ze nie som sama 😉 ktora ma tak troska vycitky svedomia, ze sa detom dost nevenujeme 😉 dufam, ze nam to potom v dospelosti nevratia aj s urokami 😒

my vstavame o 6hod, napapat kasicku, ja klasicke ranajky, umyt, obliect a o 6.45ideme z domu do jasli. Tam sa prezlecie do teplacikov a o 7hod uz odchadzam do prace. Praca od 7.30 do 16.30. A zasa spat domov. Este stastie, ze manzel pracuje len do 15.30 takze po malu chodi poobede on, lebo u nas zatvaraju jasle o 17hod, co by som ja stihala len tak tak - alebo vobec (zavisi na cestnej premavke). Do 19.30hod sa hrame, natahujeme, veceriame a potom sa chystame na spanok. Zvycajne zaspi okolo 20hod.

cestovatelkaandrea
12. nov 2009

ingulka a ja som si myslela ze na SR tak dlho nerobite. Ako vidim tak si na tom tak ako aj ja.
Inak nas maly opat zacal plakat rano v skolke. A nepomaha ani to, ze sme tam s nim. Objime manzela okolo noh, chyti ho za ruku a nechce sa ho pustit. Dovede ho k hracke a ked sa manzel od neho vzdiali tak uz ide za nim. Dufam, ze to nejako drobcek pochopi onedlho, ze sa k nemu vratime. On si asi mysli, ked odchadzame, ze sa nevratime.

miskinadamko
13. nov 2009

nas maly chodi do jasli od 10 mesiacov-to zacal tak cvicne.normalne chodi od jedneho roka. ja studujem na dennom studiu takze mam vyhodu v tom ze kedykolvek si ho mozem nechat doma,a chodi z jasiel o pol tretej niekedy o 2.samozrejme niekedy ked nestihneme aj neskor.do jasli chodi na 8mu.
podla mna sa nemate maminky coho bat.moj osobný nazor je ze jasle su pre deti ovela lespie ako byt doma, lebo doma maminka vacsinou okrem dietatka musi stihnut navarit,upratat, ist do obchodu...zatial co v jasliach sa dietatu venuju 100%,kazdy den ma od ranajok az po olovrant zdravu vyvazenu stravu.asi len maloktora maminka doma, vari kazdy den ine masko ,inu natierku a presne dodrziava popritom vyzivove normy. dalsia vyhoday je ze dieta je ovela samostatnejsie, nie je tak zavisle od matky, a najhlavnejsie je ze je v kolektive, kde sa nauci vela dobreho ale aj zleho.
po roku chodenia do jasli vidim vyhodu v tom ze maly je max.samostatný,komunikatívny(vie uz povedat skoro vsetko)vie si vypytat a povedat co chce a co nie,namiesto placu a vydobijania si. nikoho sa nehanbi, porozprava sa a pozdravi aj ludi na ulici,alebo kt. nepozna.je stale veselý,usmievavy, z jasiel chodi stastny, ma tam svojich kamaratov ktorých ma rad.a jednoducho vsetko ide s nim jednoducho a v pohode.samozrejme ako kazde dieta ma aj on svoje dni, ale naozaj malo. ja jasle mozem len a len odporucit

jarus1
14. nov 2009

miskiadamko, dakujeme za povzbudivé slová 🙂

ingulka
19. nov 2009

aj u nas sa striedaju dobre a zle dni... niekedy rano poplace - hlavne po vikende, ked je tak trosku "rozmaznana" od rodicov 😉 a niekedy ani v pondelok neplace...

teraz sme ale ostali doma, lebo ma opat sopliky a upchaty nos a asi sa jej aj tlacia ocne zubky, lebo si strka moj palec do pusy a chce aby som jej masrovala dasienka.. ;( ufff chudatko moje.. dufam, ze sa do pondelka z toho dostane ;)

cestovatelkaandrea
19. nov 2009

ingulka aj my mame taky problem po vikende a prajem skore uzdravenie.
inak drobec zacal pred dvoma dnami sam chodit. vraj sa pozeral v skolke na jeho kamarata s ktorym sa dost casto hrava ako chodi, a zrazu sa postavil aj on a zacal chodit. dovtedy chodil len tak ze sa musel niecoho drzat. a teraz uz spekuluje aj doma a strasne sa smeje, ked vidi aku nam to robi radost, ze sam chodi.

ingulka
21. nov 2009

cestovatelkaandrea : presne to som pobadala aj ja, ze mala obkukava od ostatnych deticiek cosi a potom to skusa sama... nasa beha sama uz skoro 1.5mesiaca... to este predtym ako zacala chodit pravidelne do jasli.. ale napr. minule pri krmneni si vyziadala lyzicku a chcela sa krmit sama 😉 ani nehovorim, kde vsade to jedlo skoncilo, vela sme sa nasmiali s manzelom na nej 😀 😀 😀

a este aj hranie s hrackami - niekedy doma sa vedela len tak hrat, ze som jej ukazovala, hovorila k tomu nieco a tak.. teraz je ovela "samostatnejsia", sadne si do svojho kutika s hrackami, vsetko povytahaju a potom zasa spatne pouklada naspat 😉 nepotrebuje k tomu nikoho. A rozumie strasne vela, aj ked zatial nehovori... poviem jej dones to a to a ona ide do druhej izby, kde to stoji a donesie... 🙂

naucili sme ju nosit spinave plienky do kosa 😉 len teraz mame problem, ze vsetko chce hadzat do kosa 😢 tak sa bojime, aby v nasej nepritomnosti nevyhodila nieco, co netreba 😉

norik1
28. nov 2009

ahojte, aj my sme uz tri mesiace jaslickari 😀 a suhlasim so vsetkym co tu pisete...

Ingulka kde mas malu? my sme na KVP 😉

cestovatelkaandrea
30. nov 2009

ingulka a uz mame aj prvy incident v skolke za sebou. Minuly tyzden drobec padol, ked chodil sam a narazil pusou a taku bednicku. Natrhol si hornu peru, tak sme boli s nim v nemocnici na zasivane. Ma tri stichy a tento tyzden mu ich budu vyberat. No aj toto je druha stranka skolky ☹ vela deti, menej casu na kazde dieta zo strany ucitelky ☹ ☹
asi si vies predstavit co som prezivala, ked som ho s muzom musela drzat v nemocnici na lehatku kym mu doktor zasil usta. taky krik a plac som doteraz nepocula 😢 nastastie to trvalo len nejakych 5 minut a potom sa drobec tvaril ako keby ani nechumelilo...

ale je pravda, ze drobec je samostatnejsi. aj ten nas chce len sam jest. chlebik si vezme do ruk a normalne odkusuje. to iste aj s ovocim. uz mu ho nepucim, lebo ho chyti do ruk a pekne kuse. len jogurt musi jest z lyzicky ale to je pri tom dobry. akurat pri masku sem tam strajkuje, lebo uz chce vsetko len na velke kusky do ust.

ingulka
30. dec 2009

norik1 : my sme tahanovce - takze Slonik 😉

cestovatelkaandrea : no to ano 😢 ale ruku na srdce, to sa mohlo stat aj doma.. ved tie nase drobce su take neposedne... minule na prechadzke mala spadla - potkla sa o priklop na kanalizacii vysoky asi 2mm a cestny lisaj na tvari jak po pade z bicykla 😉 a to som pri nej stale asi 2metre 😢 no ale ona bola rychlejsia... 😒

luciarisko
1. jan 2010

ahojte, maly bude mat 1,5 roka a za dva tyzdne ide do jasliciek. Ako ste vy postupovali pri nastupe do jasliciek, zostavali ste tam prve dni s detickami? ja by som chcela pre dni chodit iba tak na 2 hodiny s nim, potom aby tam aj spinkal a jedol, ale to by som tam chcela byt tiez a az asi tak po tyzdni by som ho tam nechala sameho. ako si zvykali vase deti na jaslicky?ja sa toho strasne obavam, aj ked mi vsetci hovoria, ze si zvykne. dakujem

bublinka111
2. jan 2010

ja som dávala malú už od 10 mesiacov do minikolektívu medzi 6 detičiek,na odporúčanie opatrovateliek hneď na celý deň a bola som vééééľmi spokojná.samozrejme prvé asi dva týždne trocha ráno plakala, kým ju odo mňa zobrali, ale potom celý deň bez plaču.popoludní zasa bol problém ísť ku mne....teraz od januára nastupuje do MŠ lebo má už 3 rôčky.podľa mňa je malý kolektív lepší ako veľké jasličky už len kvôli chorobnosti.
luciarisko ver tomu, že rýchlejšie si zvykne ak tam s ním nebudeš

cestovatelkaandrea
5. mar 2010

ingulka to si aj ja hovorim, moze sa stat aj doma 😉

luciarisko prvy den som dala maleho na 4 hodinky, druhy den na 6 hodin a treti den tam uz bol cely den ako ostatne deti. a tiez ma odtial ucitelky vyhanali, ze je to lepsie aj pre neho aj pre mna. prvu cestu domov som si poplakala ale potom som to zobrala ako holy fakt, ze tam byt musi...

ivica.
5. mar 2010

Ahojte maminy, hlásim sa po dlhšej dobe 🙂
prečítala som si čo píšete, musím plne súhlasiť so všetkým aj negatíva - ranný stres, choroby, zranenia v jasličkách, krátke a rýchle večery, atď, ale v globále hodnotím pobyt malého v jasličkách veľmi pozitívne - veľmi veľa sa učí popri ostatných detičkách (je tam najmladší), je samostatnejší, rozumnejší, a samozrejme vychcanejší 🙂
ingulka-ano, v našich jasličkách chodia detičky, keď im to počasie umožňuje, každý deň von, sú to totiž súkromené jasličky a je tam viac opatrovateliek, myslím že ich je tam na max. počet detí 14 až 4-5 báb, väčšinou sú to baby cez úrad práce na výpomoc dojednané, keď príde menej detí, príde aj menej opatrovateliek. Prechádzajú sa väčšinou okolo jasličiek a detičky sa držia za také krúžky priviazané o šnúru. Len môj malý má vyhradenú osobnú opatrovateľku 🙂 lebo má ešte výsady najmladšieho a ešte mu to tolerujú, že sa odmieta držať krúžka (načo aj, veď kto mu bude čo diktovať, že áno?! 🙂
luciarisko - myslím si, že ti ani opatrovatelky nedovolia tam zostávať. Ja som postupovala v zmysle toho, čo mi oni navrhli - adaptácia prebiehala nasledovne: prvý týždeň tam bol malý na pol dňa a druhý týždeň tam bol už na celý. Keď som tam ráno chcela zostať čo len o minutu dlhšie, tak ma už vyháňali, nech idem, lebo majú presný program a deti sú na to zvyknuté a nie je dobré, keď sa na tom niečo mení a tak. Ale je pravda, že si určite lepšie zvykol, keď som tam nebola, lebo ináč by bol nalepený len na mne - toľko moja skúsenosť. Nič sa neboj, aj tvoj malý si zvykne, samozrejme veľa záleží aj od osobnosti tvojho malého, či je introvert či extrovert. Môj malý je vyslovený extrovert, do jasličiek chodí veľmi rád a dokonca odtiaľ nechce odísť - keď poňho prídem, síce sa usmeje, poteší, ale hneď uteká späť sa hrať 🙂 v týchto momentoch si poviem, áno stálo to zato a som šťastná, že sa mu tam páči a ja môžem kľudne "zarábať peniaze" 🙂

ivica.
5. mar 2010

a ešte som zabudla dopísať, že ráno plakal len keď som ho tam nosila počas prvých dvoch adaptačných týždňoch. Potom ho začal nosiť manžel a neplače vôbec. Zakýva, dá mu pusu a už sa uteká hrať 🙂

zelmirka1
6. mar 2010

neda mi nenapisat svoj nazor na to co napisala miskinadamko, lebo to uz je fakt dost.
dietatku je lepsie v jasliach lebo mamina musi upratovat, varit, chodit do obchodu, tiez nevari vyvazenu stravu atd
naco potom mat dieta ked je mu lepsie niekde inde ako doma ???? podotykam ze nie som vobec proti jasliam,
niektore maminu musia skor do prace, niektore naopak chcu pretoze doma to pre nich proste nie je ono a neboli by spokojne ale toto je fakt nazor uplne mimo.
Ved dietatko je normalnou sucastou rodiny, ked som s nim doma tak robi vela veci so mnou, pri vareni sa hra pri kuchynskej linke a vari so mnou, ked utieram prach ma tiez v ruke utierku, ked sme na prechadzke tak v ramci toho aj nakupime v obchode, pocas dna aj spinka, varim normalne pre nas aj pre neho... hlavne nikdy uz nebudete tak v uzkom kontakte ako prve dva ci tri roky s dietatkom kdy sa vytvara zaklad od zivota a take aj dieta bude ked vyrastie. Este raz nie som vobec proti jaslickam ale toto ma zaskocilo.

cestovatelkaandrea
6. mar 2010

zelmirka1 ja som ten prispevok od miskinadamko radsej nekomentovala...
tiez keby som nemusela, som s malym doma dlhsie....
mas pravdu, kontakt je velmi dolezity a preto ked som doma, vsetok svoj volny cas venujem len synovi. vsetko ostatne sa robi az ked spi. aj teraz pisem, lebo on spinka a ja pijem svoju poobednu kavu 🙂

radkovamama
11. mar 2010

caute baby moj syncek navstevuje jasle na bzovickej / sme spokojni, hoci ja som bola na zaciatku proti umiestneniu maleho do jasli / bol predcasne narodeny a byva casto chory / ma poskodenu bunkovu imunitu a preto mava caste laryngitydy. Ale nasa financna situacia nebola ruzova a hypoteka sa platit musi / preto som sa vratila do prace ked mal maly 17 mesiacov / v aprili bude mat Radko 2 roky a celkovo sa dostal na uroven deti narodenych v riadnom termine / mam pocit, ze mu jasle v tomto smere dost pomohli / dokonca na chlapca ma celkom podrezany jazycek a sam si spieva. Na zaciatku trosku plackal, ale teraz sa tesi na deticky a na svoju kamaratku Ninku s ktorou sa poznal uz pred nastupom do jasli.
Inak keby sme mali dostatok financii tak by som doma zostala aj do 3 rokov / mam totiz este dcerku Zuzku narodenu v 2001 a s nou som bola 3 roky doma a potom nastupila do skolky / medzi detmi mam rozdiel 7 rokov a to len koli tomu, ze sme na 2 dieta museli nasetrit / aby som mohla doma zostat aspon do tych 17 mesiacov.

rainee
11. mar 2010

viete doporucit dobre a lacnejsie jaslicky v BA - najlepsie Petrzalka?
rozmyslam dat malu do jasiel ako dvojrocnu, ale pri tych cenach jasiel neviem ci by sa mi to vobec oplatilo dat polku platu na jasle 😖

radkovamama
11. mar 2010

zabudla som napisat, ze na zaciatku mal maly adaptacny proces veeeelmi skrateny bol v jaslach 3 x po 2 hodiny potom tyzden chory a potom 2 x po 4 hodiny a potom som uz musela nastupit do prace / myslim si, ze maly to zvladal lepsie nez ja / inak najlepsie by bolo, keby ho mohla mat pri sebe babicka ktora je na dochodku / ale je prilis daleko / ja byvam v BA ale pochadzam z Popradu a tam mam aj vsetku rodinu / smola 😅

radkovamama
11. mar 2010

tak to mas uplne jedno / platit budes priblizne rovnako vsade / aj my tak platime a kazdy mesiac s malou dusickou posielam peniaze a trasiem sa, aby sa nam neudiali nejake nepredvidane veci / lebo to by sme uz nezvladali / nas najviac zatazuje hypoteka / ale ucty sa platit musia, tak sa snazim doma setrit na inych veciach a potom nam aj peniaze na jasle zostanu

miskinadamko
11. mar 2010

zelmirka a ostatne ja som nepovedala ze dietatu je dobre len v jasliach ze doma mu je zle 🙄 . vyjadrila som len svoju maximalne pozitivnu skusenost s jaslami. a naozaj by som chcela vidiet mamicku ktora si rano nanormuje jedalny listok presne podla toho aby obsahovalo vsetky potrebne veci , kazdý den varila ine zdrave jedlo + sa plne venovala dietatu. a to ze ty ked varis malý je pri tebe tak to mas asi velke stastie lebo moj maly vzivote pri mne nesedel ked ja varim ale beha.este raz opakujem ze nehovorim ze dietatu z matkou je doma zle alebo je to blbost ale mne sttaci ked prideme na detske ihrisko a hned vidim rozdiel medzi detmi ktore su doma s matkou a ktor uz chodia povedzme do skolky , opakujem nie vsetky!!! ale myslim to v tom ze pre mojho maleho je to vyborný zaciatok do zivota v tom ze je samostatný ked sa vzdialim od neho na 5 metrov nezacne plakat a vrieskat, absolutne nepozname plac,ma svoj rezim a ked nastupi do skolky bude to pre neho uplne bezproblemove. ja si davam maleho do jasiel od 8 do 2hej co je 6 hod. s tým ze sa tam naranajkuje potom maju spolocne aktivity kde sa rozvijaju som rada za to ze je v kolektive, na to ze ma 2 roky a za tým si stojim este sme sa nestretli s 2 rocným dietatom mimo jasiel ktore by tak pekne rozpravalo ako on... potom ma obed okolo pol12 idu spinkat a ked sa zobudi tak prychadzam pre neho, vzdy mame este nejake zaujmy ci uz plavanie, alebo nejake vyletiky. vecer sa bez problemov napapa, okupka a ide spat.
velmi ma tiez prekvapilo ze to komentuju mamicky ktore nemaju skusenosti z jaslami takze nemozu porovnat tak potom neviem k comu sa vlaste vyjadruju???
aj ked budem mat druhe alebo aj 10te dieta urcite by som ho dala znova do jasiel aj keby som mala na konte 30 milionov a dokoncene studium, pretoze je to pre neho len a len pozitivne, adaptuje sa do kolektivu, osvoji si urcite zakladne navyky, nie je bojazlive,komunikuje, nehysterci a podobne.
mozno kazde jasle nie su take kvalitne a vynikajuce ako nase ale to si myslim ze hned maminy zistia ked odtial deti chodia nespokojne ze nieco nie je v poriadku

berenika39
11. mar 2010

miskinadamko, ani já neodsuzuju jesle, vím, že někdy je to potřeba a nemá to každý jednoduchý, taky v září začnu dva dny v týdnu pracovat, máme tu soukromou miniškolku, tak si tu čtu, jak to chodí. ale to,jak ty si vysvětluješ přínos jeslí, to je opravdu nepochopitelné. myslíš,že dítě potřebuje k životu normovyný jídelní lístek než v ranném dětství m

berenika39
11. mar 2010

mámu? (odeslala jsem to dřív). pardon.