Maminy jasličkárov - názory

spolumatka
9. dec 2020

Ahojte žienky,

poprosím hlavne tie ktorých detičky navštevovali jasle alebo navštevujú. Syn bude mať 16 mesiacov . Od februára mám skvelú pracovnú ponuku ,ktorá sa tak často nevidí dovolím si tvrdiť. Platovo, časovo jednoducho sen . Veľa som o tom premýšľala pretože samozrejme chcem pre dieťa len to najlepšie.

Cítim, že mu deti a kontakt s nimi chýba. Teraz aktivity na bude nula.
Chodili sme plávať , cvičiť , navštevovať sa medzi kamarátkami. Krásne papá , ide mu nočník , spinká ukážkovo . Ja viem , že to bude v jasliach o niečo iné . Samozrejme by som vybrala najlepšie vhodné a uistila ,že tam nebude strádať. Manžel aj ja by sme končili o 3 tej a v piatok ,sobota, nedeľa voľno . Takto by som bola s ním poobede aj víkendy. Bojím sa keby riešim prácu tak o cca rok ako som chcela táto možnosť mi utečie a bude musieť robiť inak + víkendy .Takže sa ochudobním o čas strávený s rodinou.

Len moja otázka pre tie maminy ,ktorých deti navštevovali alebo navštevujú jasle je
išli by ste do toho znovu ? Neľutujete to? Vidíte negatíva alebo pozitíva ? Dalo to niečo vašemu dieťatku ? Kľudne sa rozpíšte budem len rada 🙂

Ďakujem za každý názor , postreh
Každé dieťa je osobnosť a rodičia v individuálnych situáciách

oriesocek
9. dec 2020

Nasu sme dali na 2 roky. Vybrali sme taku surkomnu skolku hned na vedlajsej ulici na zaklade referencii (ani sme nevedeli, ze tam je). Je to malý kolektív a chodi tam velmi rada. Vzdy dávaju plno fotiek - na vsetkých sa pekne hrá - varia, pecu, chodia na dvor, robia rozne aktivity a vzdy vsetkých spoloziakov spomina, ked pride domov. Má to vela pozitív a hlavne, ja robim z domu a nestihala som sa jej az tak venovat (a musim sa priznat, ze moj sen nie je sediet na ihrisku celé dni). Každý ma samozrejme na to iný nazor, ale mi s manzelom máme cas vybavit veci aj pracovat a ked pride zo skolky, tak sa jej aj venovat..... inak chodi tam treti mesiac a uz ma plno skolkarských manierov.... vystruje rozky, ako ju ucia tam starsi chalani kadejake somariny..... 🙂

meluela
9. dec 2020

@spolumatka moje dieta to nezvladalo a to bolo o dost starsie. Ale kebyze to zvlada, asi by som do toho sla znovu. A asi by som to teraz riesila opatrovatelkou, ktoru by asi zvladalo lepsie.

sense
9. dec 2020

Moje dieťa bolo 2 x poldna v jasliach ešte predtým ako mala separacnu úzkosť čiže od polroka, takže v podstate to bolo v tom čase pre ňu známe prostredie...
Žijem mimo svk a materská 3 mesiace, vracala som sa robiť na čiastočný úväzok. Nemyslím ze dieťa má z toho ujmu a ja som si zachovala svoje duševné zdravie...
A ci by som šla ffo toho zas? Áno ale nie každý deň a celý deň...

koliesko642
9. dec 2020

@spolumatka naša dcera isla 8mesacna a vsetko super...ale keby som mohla vratit cas, pockam do 12tich mesiacov, aby som si ju uzila a oddychla bez prace...

clarissa96
9. dec 2020

@spolumatka moja dcérka chodí od 18 mesiacov, len keď bola korona mala som ju doma.. teraz má 2,5 roka, je to šťastne, veselé dieťa, veľa rozpráva, básnicky nosí z jasliciek, ktoré učí ona mna 😀 rozpráva mi o jaslickarskych kamarátoch a chodí tam naozaj rada. Myslím, že jej to dáva oveľa viac, akoby bola len doma, a to sme tiež chodili na kadejaké aktivity. Cez vikendy chodíme na výlety a veľa sa jej venujeme, nič jej nechýba. Ja pracujem a veľmi sa teším, že sa môžem realizovať. Za mna, chod do toho.

mogaa
9. dec 2020

naša chodila tiež od 2rokov...to bola trieda kde boli deti od 2 do 3rokov (aj starše tie čo nevzli do štátnej školky), naša to tam milovala ale boli deti ktoré to nezvládali a museli ich z jasiel obrať...ono je to individuálne , nie každé dieťa má rado deti
a cudzích ľudí a nie je viazané na mamu.....s našou nastupovalo dievčatko čo celý týždeň len plakalo, celý deň stálo v kúte, nezapájalo sa - len čakalo na mamu (ani nejedlo)...učiteľky sami povedali že ešte nie je pripravená, že aby s nástupom počkali...naša tam plakala raz a to ked ju dávali prvý raz spať a dali ju do takej tej cestovnej postielky s ohrádkou, potom ju už dávali do normálnej postielky a tam v pohode....ale tam boli 4učiteľky na max.16detí a naozaj tam jednali ako s maličkými - čiže so všetkým pomáhali, poláskali, keď bolo treba popestovali, denne iné aktivity, brali ich k hasičom , na výlet vlakom, v lete na detské ihriská, v zime s nimi zdobili vianočný stromček v škôlke, odbalovali darčeky (nové hračky čo dostala škôlka od sponzora), boli pozerať predaj vianočných rýb potom ich vyrábali.....treba ale počítať že ak vo februári nastúpi tak tie prvé mesiace môže byť vždy polovicu mesiaca doma, lebo jednoducho tie detské vírusy - musí si nimi prejsť...naša nastupovala v novembri - za celý november len 5dní v škôlke, v decembri detto len 5dní, potom už bolo dobre.....takže ak ju má kto varovať v čase keď bude chorá tak by som to na tvojom mieste vyskúšala, za vyskúšanie nič nedáš.....len naozaj treba treba počítať s tými chorobami , lebo ty budeš v skúšobnej dobe, takže v skúš.dobe ak pôjdeš na OČR tak si ťa zrejme nenechajú....rovnako teraz je to desné obdobie s koronou, čiže kedykoľvek vám oznámia že deti ostávajú doma, u nich vždy merali ráno teplotu , nad 37,2 dieťa ani nezobrali....

nominativ
9. dec 2020

Ja riešim úplne toto iste, časovo to sedí (vek dieťaťa aj nástup do teoretickej práce). Akurát, u mňa je to na 6 h.

Osobne to vnímam tak, ze matky detí, ktoré boli v jasliach sú fakt spokojné. A NIKTO mi nevezme to, že tie deti sú fakt schopnejšie a samostatnejšie a šikovnejšie v takých bežných činnostiach.

A ďalšia vec, až na jedno dievčatko, všetky deti, čo chodili do jaslí z môjho okolia, to zvládali úplne v pohode presne okolo tohto veku. Nie je to zas toľko detí, aby som z toho robila nejaké veľké závery. Ale je to zaujímavé, že keď idú deti do ms ako trojročné, tak ozaj veľká časť to zvláda zle.

Okolo mňa teda nevidím vôbec žiadny odstrašujúci prípad, skôr naopak, maminky spoko, deti životaschopne, čas s deťmi je strávený tak inak, podľa slov matiek.

Čo mňa odrádza je teda to, čo je v našej kultúre v nás - to dieťa je fakt malé a čo ak... Sice, keď si vezmem, ako fungujeme, tak beztak im dosť traum privodim svojim vyhorenim a náladami.... 🤷🏼‍♀️ :D

V podstate som to uzavrela tak, pôjdem do toho, ak vyberu mňa, ale posledný krok je na nich a stále sú ľudia, čo budú pre nich asi aj vhodnejší v istom smere. A z toho teda nebudem sklamaná, skôr mi odlahne. Ale viac ako do dvoch rokov dieťaťa doma nebudem, už je to cez 4 roky a ďakujem pekne.

pupavka89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzubb007
9. dec 2020

Môj osobný názor dieťa potrebuje rodiča do tých dvoch rokov určite, obe moje deti som dala do jasliciek až po dvoch rokoch treba si užiť detičky len raz sú malé, a dala som ich z dôvodu, že strašne mali radi kolektív a socializácia a musím povedať že úplne paráda že chodili
Na druhej strane akože obdivujem mamičky čo majú fajne tomu tri deti a doma 9 rokov toto by som veru nedala

marzuz89
9. dec 2020

@nominativ dovolím si nesúhlasiť s týmto tvojim zdôraznenie slová NIKTO. (A NIKTO mi nevezme to, že tie deti sú fakt schopnejšie a samostatnejšie a šikovnejšie v takých bežných činnostiach)

Je to len o tom, ako sa mamky doma deťom venujú. Ak ho posadila pred TV, resp strčila mobil do ruky, aby mali pokoj, je jasné, že jaslickar bude sikovnejsi.

Ale ak sa normálne detičkám mamy venujú, sú veľmi šikovné a vidím to na svojom aj na 2 neterkach. Ale vidím aj kamarátkinu jaslickarku, ktorá je veľmi šikovná a veľa z toho, čo vie, vie práve odtiaľ. Takže chápem tvoj pohľad. Ale aj jej sa doma normálne venujú a neodkladaju ju.

Šikovnosť deti záleží od ochoty rodičov sa deťom venovať. To je zase moje presvedčenie ❤️

maciatkolulu
9. dec 2020

Ja napíšem za seba, keďže som jasle, školu neznášala a aj prvé roky školy, tak všetky moje deti boli so mnou doma do päť rokov, teda prostredný do troch, malý ma teraz sedem, dievčatá sú dospelé. Nič neubehne tak rýchlo ako čas kým sú deti malé, ja osobne som šťastná, že sme boli spolu doma a teraz na to s veľkými rady spomíname,
@nominativ tak ja si myslím a neviem koľko dospelých deti máš, koľko skúsenosti, ale môj názor je, že deti čo sú doma s mamou, najmä malé deti, naberajú na istote, neboja sa, majú pri sebe to najdôležitejšie, mamu, alebo blízku osobu, postupne sa učia poznávať svet, najma bábätká, lebo ročne dieťa je bábätko,batoľa, moje deti boli šikovné a aj sú, malý nastúpil hneď do cudzojazyčneho kolektívu a ani slza, žiaden stres, vedela som mu vysvetliť, prečo ide do škôlky, kedy prídem a tak, ročnému nevysvetlil, tomu zmizne istota a bum. Ale každý jeden robí to ako jemu vyhovuje🙏to je úplne normálne. Nikto nemá právo odsudzovať druhého pre iný názor. Ale teda myslieť, že sú isto šikovnejšie deti co chodia do jasliel🙏😂😉
Deti rastu neuveriteľné rýchlo a človek sa ani nezdá a ma zaplesknute dvere detskej pred nosom a mama nebuď trapna😂, pripadne ahoj, idem bývať k priateľovi, ale ľúbim ta mama. Bábätko je preč hop skok. Ale pokiaľ máš byť nešťastná a cítiť krivdu, že si sa obetovala, určite vyskúšaj, ja by som volila opatrovateľku doma v takomto veku

littlefiona
9. dec 2020

@maciatkolulu ja zatiaľ deti síce nemám, ale už teraz sa teším ako sa zavriem doma a budem užívať dieťatko kým je malé a plne na matke závislé. Roboty už mám cez hlavu a viem, že aj starosť o dieťa je náročná náplň dňa aj noci, ale neviem sa dočkať. Rozumiem aj autorke, že dream job, je dream job, ale hold, ako ja hovorím, život je vždy otázkou priorít. Aj moja mamina mala opatrovateľku pri najmladšom súrodencovi, cez deň kým bola v práci už od jeho 3 mesiacov, ale nie preto, že by dostala dream job, ale preto, že by sme bohužiaľ ako rodina z jedného otcovho platu nevyžili. A mne sa aj zdá, že tento najmladší súrodenec je najmenej empatický a je ako keby bez emócií. Netuším, či je to tým, že bol v takom rannom veku oddelený od matky, ale je taký.

ckatka
9. dec 2020

Náš malý chodil od 2r a rad. Teraz ma 4 a so skolkou nie je žiadny problém. Je to spoločenské dieťa.

saluda
9. dec 2020

@spolumatka vyskúšajte, ak to nepôjde, skúste opatrovateľku. Môj bol starší ako tvoj, keď šiel do jaslí, ale každé dieťa je iné a podľa mňa sa nedá dopredu povedať, ako to zvládne. Poznám deti, ktoré šli ani nie 2 ročne do jaslí, krásne to zvládli. A poznám aj deti, ktoré ešte ako 4-5 ročne v škôlke plakali. Vek dieťaťa nič nezaručuje, takže vyskúšajte a uvidíte. Ja neľutujem, šla by som do toho znova, ale iba dobré súkromné jasle. Malý chodí do jaslí rád, my sme všetci spokojní. Síce odrazu si začal vyžadovať, aby sme s ním niekto boli v izbe pri zaspávanie a dokonca sa z postieľky presťahoval k nám na posteľ, ale nevadí mi to. Ja skoro vstávam, aby som ho mohla čím skôr z jaslí vyzdvihnúť, takže mi dokonca vyhovuje, keď idem spať spolu s ním.

elizabet173
9. dec 2020

@spolumatka kým nevyskúšaš, tak to nezistíš, deti niekedy reagujú ináč, ako by sme predpokladali. Na tvojom mieste by som určite vyskúšala, podľa toho, čo píšeš, nie je na tebe nonstop nalepený, na deti je zvyknutý. Ja som mala dieťa v jasliach od roka, neplakal, on bol spokojný všade, kde mu dali najesť 😎, napredoval neuveriteľne, staršie deti ho "ťahali", chcel sa im vo všetkom vyrovnať a to nie som mama, ktorá sa dieťaťu nevenuje, naopak, je to moje povolanie a koníček zároveň. Išla by som do toho samozrejme znovu. Ale, ak by tam plakal, nemyslím pár minút ráno, ale mal by ešte poobede červené očká od plaču, začal sa mi strhávať zo sna, nechcel by sa odo mňa pohnúť, nenechávala by som ho tam. Ale on tam bol veľmi rád, na deti sa tešil, hneď za nimi bežal. Máš ešte more priestoru na to, aby si sa svojmu dieťatku venovala aj po príchode z práce a keď bude v jasliach len štyri dni, neváhaj. Nepočúvaj reči ako má byť malé dieťa pri matke - niektoré áno, iné nie. Je to veľmi individuálne, ja som kolektív neznášala ešte ako 5 ročná a môj brat utekal za deťmi v dvoch rokoch a plakal, keď sme ho zo škôlky brali na obed, že ide domov skoro. Mali sme tých istých rodičov, tú istú materskú školu, dokonca aj učiteľku. Držím ti palce, aby ti všetko vyšlo.

elizabet173
9. dec 2020

@spolumatka ešte som zabudla dodať, syn nebýval ani chorý, takže nemusí platiť, že bude treba neustále byť na OČR, ale teda býval tam denne len pár hodín, jeden týždeň 5,5 denne, druhý týždeň 4 hodiny, možno to bolo aj tým, ťažko povedať. Je už dospelý, takže môžem už napísať, že mu nijako neublížilo, že bol pol dňa bez mamy a otca a my sme stále mali kopu času a priestoru sa mu venovať.

nominativ
9. dec 2020

@maciatkolulu
@marzuz89
Moje deti, teda najmä tá staršia, na tej to je už viac vidieť, sú veľmi rozumné, šikovné atď, z MŠ počúvam samé ovácie a od okolia, že sa im musím venovať a že je to vidieť. Áno, snažím sa, no napriek tomu nemenim svoje presvedčenie, že tá samostatnosť alebo taká životaschopnosť (neviem nájsť správny výraz) je u jaslickarov zjavnejšia. Áno, zrejme je to touto dobou, že matky sú deťom viac za riťou.

Určite záleží aj na tom, či ten čas s rodičmi po jasliach je dosť dobre strávený.

Ja som sa aj s mužom bavila, že keď budem 5 rokov zas v robote, tak rovnako mi to bude liezť na nervy, pretože žiaden stereotyp nie je dobrý, ani keby sedím na pláži cely čas s drinkom.

Viem, že ten čas sa nevráti a snažím sa o kontaktné rodičovstvo a pod. Lenže necítim sa naplnená, nežijem v pralese tu a teraz a potrebujem aj niečo iné, ako povysávať a za 3 minúty vidieť rozsypane niečo. Obliecť vrieskajuce dieta, čo sa za 10 min obleje. :D chápete.
Mňa osobne to privádza do zúfalstva. Vychovávam deti, ano. Sú úžasné a vidím výsledky. Ale to nejde o mňa. Všetky citové aj racionálne veci si uvedomujem, no napriek tomu potrebujem čosi viac. A školu som už stihla. 🤷🏼‍♀️

Uvidíme, možno sa nič neudeje a za pár rokov si poviem, že ako dobre. Možno sa udeje a budem spokojná. Možno nebudem spokojná ani v prípade A. a možno ani v B. 🙂 Chvalabohu, som v situácii, že keby to nejde, môžem si dovoliť ostať doma. Horšie to je s rodičmi, ktorých niečo iné núti ísť do práce.

Inak, opatrovateľku tiež zvažujem, najmä kôli krátkej pracovnej dobe, ale akosi sa toho viac bojím.

cuttina
9. dec 2020

Dali sme dcerku v 14tich mesiacoch. Velmi zle to znasala, plakavala, nehrala sa s detickami, iba sledovala a stala v kute. Velmi rychlo zacala byt chorlava, az sme ju museli uplne stiahnut z kolektivu. Naspat sa vratila, az ked mala 23 mesiacov. Zrazu sa uplne zmenila, do jasliciek sa priam tesi, hoci chceme pre nu chodit uz o pol tretej, nechce ist ani domov.😀 Velmi sa im tam venuju, niekedy nestiham, co vsetko robia. Malej som sa snazila vzdy venovat, co to islo. Chodili sme na plavanie, tanecnu, hernicky, stretavali sa s inymi detickami, ale teraz vidim, ze je jej este lepsie v jaslickach. ALE, uz je asi na to pripravena. Predtym nebola. Myslela som, ze ju budem musiet nechat doma do troch rokov. Ale uplna zmena. A teda, chodi len 10 dni v mesiaci, no mam pocit, ze by prijala aj viac. 😀🙈 Isla by som do toho znova. Jedine, co by som zvazila, ako to dietatu prospieva po zdravotnej stranke a ci je uz pripravene. Citala som, ze deti pod jeden rok to zvladaju najlepsie, a cim bizsie k trom rokom, tym horsie. Sama uvidis. Ja som mala tiez vynikajucu ponuku, ale okolnosti sa tak rychlo zmenili, ze som ani minutu nevahala a ostala este doma. Prilezitost je sice prec, ale dieta zdrave, pracu mam a cakam, kedy sa znova nieco zaujimave objavi. 😊

nini1010
9. dec 2020

Moja dcera bola jaslickarka v sukromnych jasliach.Nastupila 14 mesacna.Urobila by som to byt v tej situacii znova opat.Mala to zvladala s absolutnou pohodou,bez placu,krasne napredovala,ja som si plnila pracovny sen a vikendy a vecer sme travili spolocne a ovela intenzivnejaie mozno ako keby som bola doma stale.Dnes je skolacka a velmi sikovna.Vzdy bola v kolektive spolocenska a odvazna.

mogaa
10. dec 2020

ono najviac záleží na samotnom dieťati a aj učiteľkách aké sú v jasliach....nikdy nie sú jasle ako jasle a rovnako nie každé dieťa je pripravené byť bez mamy 8hodín

mirkaandrej
19. dec 2020

@spolumatka moje deti začinali od ca. 2 rokov a neľutujem, kontakt s deťmi či väčšia samostatnosť , to bolo to, čomu sa naučili a ešte mi aj začali jesť, čo doma nechceli 😅