Je to o výchove?

hajajajka
31. mar 2018

Ahojte maminky,

dcerka ma 22m. Odmalicka je to ten typ "narocneho" dietatka. Dokonca v cca 4m nam neurolog povedal s usmevom,ze to teda bude riadne temperamentne dieta (na vysetreni sme boli len ako kontrola hlavicky po porode, vsetko bolo v poriadku, dcerka je zdrava). Netusim,ci to myslel ako vtip alebo vazne,ale doslo na jeho slova.

Dcerka sa nevydrzi sekundu hrat sama. Nic pri nej cez den neviem spravit,taha ma s placom aj od umyvania zopar riadov,co nedavam do mycky.

Nic ju vsak nebavi dlhsie ako 3 minuty ani vtedy,ked som s nou ja alebo niekto iny. Ani hracky,ani plastelina,ani kreslenie,ani knizky. NIC. Dokonca ani len rozpravka v TV!!!!

S manzelom sa casto zamyslame,uz uplne zufali,kde sme urobili chybu a ci je to vecou (zlej) vychovy alebo proste povahy.

Odmalicka sa jej venujeme,vela na nu rozpravame,snazime jej ukazat podnetne veci a ona je ako hurikan,len pobehuje po byte a nic ju poriadne nezaujima (samozrejme zaujimali by ju vsetky dospelacke - pripadne nebezpecne - veci). Vela casu travime vonku, ale ked je chora a von ist nemoze, neda sa s nou doma vydrzat.

Nemyslim si,ze ju rozmaznavame. Ked urobi vedome nieco zle, znasa nasledky. Ani jej vsetko nedovolime. Ma stanovene aj pravidla.

Rozmyslame,co by pomohlo - napr totalne zredukovanie hraciek v izbe??? Pripadne,ak mate/ste mali rovnaky problem,ako ste to riesili? Budem vam velmi vdacna za prakticke rady a skusenosti. Hlavne tym,ktore mate s tymto skusenost, lebo lahko je radit a posudzovat niekomu,kto to nezazil a ma doma diametralne odlisne dieta. Take rodiny poznam.

Navyse mame teraz doma mesacnu druhu dcerku,takze niekedy mam pocit,ze skoncim v blazninci,lebo ako naschval, druha dcerka takmer vobec nespava a stale by sa chcela nosit na rukach.

Dakujem moc za uzitocne rady a postrehy

Dakujeeem

hajajajka
autor
31. mar 2018

Este pridam,ze prva dcerka je odmalicka straaasne "spolocenska",miluje ludi vsetkych vekovych kategorii,preto sme aj druhe babo naplanovali s takymto malym rozostupom - s vedomim,ze prve roky to bude tazsie pre nas,rodicov,no potom lepsie pre dcerky...a este mi napadlo,ze pripadne prosim poradte nejake relevantne hry pre 2rocne...vdaka 🙂

dzina007
31. mar 2018

Neviem prave mozno to ze ako si pisala od mala sa jej venujeme ukazujeme jej podstatne veci vela na nu rozpravame. Proste mozno je zvyknuta na to ze vzdy ma pozornost.
Ja som mojich chalanov od mala ucila sa uz od babatkovskeho veku aj nudit sa.
Ale inak aj mozno to ze ma starsieho surodenca. Ze nebola takto nikdy sama. Aj ja aj kamoska co mame dve deti tak starsi sa nam vedia viac zahrat sami a mladsi ak nemaju po ruke brata su otravni.

dzina007
31. mar 2018

Ale isto je to aj o povahe. A tiez je vo veku by sim povedala kedy si dieta vynucuje pozornost

katrin21
31. mar 2018

@hajajajka mozno je chyba prave ta, ze sa jej, ako pises, od malicka stale venujete.. neni naucena
hrat sa aj sama....
Ano, aj povaha robi svoje, moja stale tiez lieta, ale neni hyperaktivna, je normalne ziva a vie sa zahrat aj sama .... lebo ja sa s nou stale nehram..... som " zla matka", lebo jej dovolim pozriet aj Spievankovo, alebo Fiha a pod.. 😃, hlavne ked potrebujem varit, vyskusaj..... ved to nemusi pozerat stale, ale chvilu moze a neuskodi to,naopak, nasej to prospelo, pochopil rytmus a rozhovorila sa uplne .. ( som citala, ze na rozvoj reci treba rytmus vnimat, preto pesnicky, recnovanky a pod funguju)..
NO a teda fakt sa s nou nehram stale .. nemam na to ani povahu, ani sa to neda....Je spolocenska tiez .. ako aj vasa... MOzno skuste ju nechat aj trochu, ked sa aj pojeduje ( ona uz dobre vie co robi, to si musite vy ,ako rodicia , uveedomit ) a tiez sa musi naucit, ze ma surodenca a musi niekeedy aj vediet pockat a pod....
KAzde dieta je ine, ano, jedno bude sediet, ine lietat, ale potvrdilo sa mi, ze tie zivsie su castokrat velmi sikovne.. aj co si vsimam deti znamych a pod.... takze neboj, bude dobre, len si musite nastavit pravidla, aby vam v 3-4r neskakala uz po hlave.... aj za cenu slziciek niekedy, ked sa jej povie NIE. To je to naj, co do dietata mozes dat, lebo aj v zivote sa bude musiet naucit zvladat situacie, kedy bude odmietnuta s tym , ze musi pockat, resp. nedostane co chce .... to je vychova 🙂

karolinka1991
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
karolinka1991
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
karolinka1991
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dzina007
31. mar 2018

@karolinka1991 hej vidim zle som precitala reap som trochu precitala z rychlika a zle pochopila.

Tak zas ked mne sa narodil mladsi syn starsi tiez bojoval a robil natlaky a sceny. Ale ustali sme to chvalabohu. Ale on bol uceny od zaciatku byt aj sam. Ale aj napriek tomu sme sa niekedy nevyhli blazincu. Ked bol mladsi syn malinky mala som ho vsade tam kde starsieho ked sme sa hrali. Ucila som starsieho ako minpomahat pri prebalovani pti krmeni davat mu cumel a podobne aby nejako sa necitil ze prislo nove babo a on pojde bokom. Ale proste v obdobi dvoch rokov tiez robi sceny a mal ale ze ukrutne obdobie vzdoru

michaella94
31. mar 2018

ahoj...ja mam doma 2 synov 3,5 a 1,5 rocneho.....su to male tornada....maju hracky ale vooobec ich nezaujimaju..ak by som ich vyhodila ani si to nevsimnu...rozoberaju mi ceeely dom 😀 vedia co mozu co nie veela sa biju a natahuju tiez som niekedy hodna na psychiatriu 😀 ale ja sa pokusam ich zamestnavat domacimi pracami...okrem toho maju to strasne radi...vykladaju umyvacku vysavaju zmyvaju samozrejme ako deti 😀 len akoze ale hlavne ze mam chvilku klud 😀 podla mna ked druha dcera podrastie to bude ine pohraju sa spolu...podla mna treba len vydrzat.....PS: my teraz planujeme tretie taak to bude este len srandy 😀 😀

dzina007
31. mar 2018

Inak v dvoch rokoch anu moje deti telka nezaujimala dlhsie ako par sekund hlavne starsieho. Teraz maju 3 a 4r a su zavislaci ak by som to neobmedzovaa. 😀

hajajajka
autor
31. mar 2018

@katrin21 dakujem,praveze ja som ju odmalicka nechavala aj v ohradke, nech sa sama zabavi a pritom som varila...nosit sa nechcela vobec...aj samu som ju nechavala,ale vzdy prisla za mnou
.. samozrejme aj potrucovat, poplakat ju necham,lebo fakt sa jej nemozem venovat nonstop...skor som to myslela tak,ze ju nezanedbavame,preto som pisala,ze sa jej venujeme...je pravda,ze aj doktorka mi vzdy na poradni hovorila,ze sa jej zda,ze je v mnohych veciach popredu a mam pocit,ze akoby sa nevedela zabavit obycajnymi vecami...detske hracky takmer od malicka ignoring,zaujima ju skor vsetko "zo sveta dospelych"... a proti TV nachvilku denne tiez vobec nie som,ale ju praveze ani to vobec nezaujima,co sa cudujem,lebo co pocuvam ine sent,ich deti by pri TV presedeli odmalicka hodiny....

hajajajka
autor
31. mar 2018

Nechcem,aby to vyznelo tak,ze sa lutujem alebo prilis stazujem...som stastna,ze mam zdrave dieta,len neviem,ako jej v tomto pomoct a samozrejme nechcem na nu cely den nervozne vrieskat...

gaja78
31. mar 2018

@hajajajka Ahoj, nas syn bol presne ako tvoja dcerka, bola som pri nom non stop a pomohol súrodenec. Ono to trva kym mladsi podrastol, ale po roku to uz je super, neviem si vynachvalit ako sa spolu prehraju, samozrejme su obcas tahanice, krik, ale uz si vystacia. Tak skus este vydrzat.

katrin21
31. mar 2018

@hajajajka telka nezaujima ani moju..ale pesnicky na PC ju zaujali..Smejko a Tanculuenka a spievankovo..lebo su tam deti a ona deti lubi

luxikate
31. mar 2018

Kup jej psa do domu,ten ju zaujme.A chod s nou vela vonku,nech sa vybeha,zober obe deti a ta nech pri tebe hopka,kym sa nevyhopka aj tri hodiny.

l_tanya
31. mar 2018

Je tu skupina "mám náročné dieťa" skus tam napisat, mozno ti mamky poradia

annamari4
31. mar 2018

Moja bola podobny pripad .tiez som sa skoro zblaznila ked sa maly narodil. U nas pomohla skolka.velmi sa zmenila.rozumna a aj rozpravat zacala normalne az v skolke.

skumavka
31. mar 2018

Mám rovnako starého syna. Taktiež ho veľmi málo zaujímajú hračky, telka vôbec a samozrejme najradšej všetky dospelácke veci. Pomaličky to začína byť lepšie, pomohlo aj radikálne vytriedit hračky, dve plne škatule som odložila mimo a nemá ich. Keď potom občas niečo z nich vytiahnem, alebo mu hračky vymením, tak sa chvíľu aj zabaví. Teraz sa mu najviac rátajú odrážadlá a knižky. Tiež je v mnohom popredu, motoricky je veľmi šikovný, aj všetko rozumie, čo po ňom chcem. TV nula bodov (a som aj rada), to skôr pesničky na CD. Skús tie hračky pretriedit a obmieňať, nie je dobré, keď je dieťa prestimulovane horou hračiek.

nana1710
31. mar 2018

Mame tiež doma take tornádo, neposedí, nezabavi sa ničím, uplakané, upišťané, stále mi je v pätách. Nie je to výchovou, určite nie. Je to naše tretie a prvé dve take neboli. Sama nevedela byt od miminka pozornosť vyžaduje vo dne, v noci. Ja len dúfam že z toho vyrastie. Učiť dieťa byt samé a hrať sa samé to sa podľa mňa moc nedá, buď si vie vystačiť alebo to nedokáže a potrebuje pri sebe maminku stále. Je to veľmi náročné ale treba vydržať ja to beriem tak že si to nesmiem vyčítať že je to moja chyba. Beriem to tak, že sa z toho treba tešiť to dieťa je ake je ale je naše a je zdravé. Všetko sa musí zvládnuť oni tak rýchlo vyrastú že nám bude smutno aj za takýmito “ťažkými časmi”😉

marcelatje
31. mar 2018

Moje deti maju 3 a 5,5 Najfrekvetovanejsie slovo u nas je "maminkaaaa" Pocuvam ho asi 945 829 715x denne. Telka ich zabavi max na 5 minut, nikdy vsak oboch sucastne. Niekedy je to o hubu, najma ked mladsie zacne chodit, dozadovat sa tvojej pozornosti, zacnu sarvatky medzi detmi 😬ale zvyknes si 😁 niektore deti su take.

karolinka1991
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
juliet86
31. mar 2018

Skus ju zobrat na mudrehranie.sk alebo na duhovu terapiu hrou. Skonzultuj napr so specialnym pedagogom... drzim palce. Pripadne skoc k neurologovi ci psychologovi. Ci je fresh. Hracky vyhod

ivik4
31. mar 2018

Ahoj, komentare som necitala ale napisem len tolko ze mam takmer 3r syna a je uplne do bodky taky isty . Urcite to vychovou nieje, tak ako sme skusali x krat nechat ho hrat sa sameho , tak ako sme skusali zas obdobie byt s nim co najviac, je to povaha, teraz sme si tym isty, furt potrebuje na seba uputat pozornost, ani sam sa nezahra nic proste ked pri nom co i len nesedim ale vela x poviem uz ze nie, mam inu robotu a hotovo. A to ci on sa bude zduty nudit alebo sa sam zacne hrat je uz jeho problem, lebo mame x inych povinnosti. Len by som rada dodala ze som prekvapena ze ste si spravili dalsie babo ked prve je tak narocne, ale sama pises ze ste s tym pocitali, duplom s tym ze to bude narocne. Ale ja mam len svoj nazor, asi tym ze my sme chceli aj chceme iba jedno dieta. Inak dufam ze skolkou ak ho vezmu sa to zmeni a zisti ze nieje stredobod vesmiru 🙂

adsumus
31. mar 2018

@hajajajka je to vychovou, tvoje dieťa sa zdá byť malý tyran, nereaguje na potreby iných len na svoje, je to probém velkeho počtu deti v dnešnej dobe. nevychovávala si ju nahodou vztahovo?

maroubrabeach
31. mar 2018

moji vkuse jacali jak paviani. zaveseni na nohe. varila som 1 rukou alebo vobec. ale pozor. deti su pretvarky, akonahle nie je publikum MATKA su uplne ine. skus dat babke, skolka 2 x do tyzdna, proste niekam kde nebudes.

amonda
31. mar 2018

@hajajajka ak ju nechas samu, logicky bude nutena sa sama hrat. Toto mala skusala dlho,nedala si vysvetlit ze musim varit alebo nieco...tak som ju vyzvala ze mi moze pomahat,pokial sa jej nechcelo,mohla sa aj na hlavu postavit,nepovolila som a ja som si robila svoje. Po case pochopila. Bolo veeela placu,ale teraz sme obe ok. A treba mysliet aj na to,ze prisliel dalsi clen domacnosti a nemusi to brat dobre a robit to teraz aj narocky.

hajajajka
autor
31. mar 2018

@michaella94 ano,vykladanie mycky,nakladanie a pustanie pracky a vesanie pradla aj ju bavi 🙂 tiez verim, ze pomoze surodenec,resp. Ked druha povyrastie 🙂 a drzim palce!!! Aj my by sme chceli 3,ale momentalne budeme radi,ked zvladneme 2...no snad sa to o rok-dva trosku utrasie 🙂

hajajajka
autor
31. mar 2018

@gaja78 vdaka,snad to bude aj nas pripad 🙂 preto sme chceli vlastne tak skoro aj druhe

hajajajka
autor
31. mar 2018

@katrin21 dakujem,vyskusam 🙂 Spievankovo 1 ako CD ma velmi rada

hajajajka
autor
31. mar 2018

@luxikate vdaka za tip,no mame byt a uz teraz je v nom "plno"....Ked by bol niekedy dom,von by sme radi psika 🙂