Je vývinovo moja 1,5 ročna dcérka v poriadku?

mysiatko
12. dec 2012

dievcata viem ze by sa nemali deticky porovnavat ale chcem si vytlct toho cervika z hlavy co mi tam hloda...moja mala ma necely rok a pol a nie a nie nieco po mne zopakovat, neopakuje zatial slova, nenapodobnuje zvieratka, na vsetko len eeee a taha ma za ruku ked nieco chce a ukazuje prstekom, ked ju oslovim tak vacsinou nezareaguje hned, niekedy musim aj zvysit hlas aby sa otocila, alebo aspon na mna pozrela, obcas ked sa jej chce aj niekomu zakyva a povie papa, mama jeden cas omielala do nemoty teraz len obcas, vacsinou len babiiii, podskoci ked jej poviem, da ruku na to, zatapka ked sa nieco podari, raz za cas ukaze kde je ocko, ukaze aka je velka, co sa tyka rozumenia tak niekedy mam pocit ze mi nerozumie, niekedy ze az velmi dobre /hlavne ked jej nieco zakazujem/ uz sa aj snazim na nu rozpravat co najjednoduchsie. zdvihne nejaku vec zo zeme ak ju poprosim, s klucmi ide k zamku...atd....ja viem ze sa nema porovnavat ale mam v okoli deti ktore uz aj opakuju slova a pytaju sa na nocnik a moja zubrienka je taka svojhlava...od malicka dost uplakana a svojhlava a hlavne aby bolo vzdy tak ako ona chce...dakujem za kazdu radu alebo upokojenie ze je snad vsetko fajn...ja len dufam ze nepanikarim

katy2
12. dec 2012

@mysiatko neboj, je uplne v pohode 🙂 Ma kopec casu.... Este sa jej pusa rozviaze..... Kazdy je iny.... Este sa jej napocuvas az ta usi budu boliet 😀

mysiatko
autor
12. dec 2012

@katy2 ahoj katy teba si pamatam este zo splnu, ja len dufam ze mas pravdu, som taka vystrasena ci je vsetko ok ☹

katy2
12. dec 2012

@mysiatko naozaj sa nemas coho bat... treba sa malej venovat, co aj robis a ostatne nechat na jej prirodzeny vyvoj.... Su aj trojrocne deti, ktore nerozpravaju... ale to uz by som riesila....

bbtina
12. dec 2012

@mysiatko vôbec nie je vývinovo pozadu,nemusis sa trpit. To takuto paniku narobia mamicky, ktore sa chvalia ako ich rocne deti hovoria a cikaju do nocnikov a podobne. Ja som sa tiez zamyslala ci su moji chalani ok lebo kamoskin, ten krasne na povel robi vselico posiela pusy, kyva zmurka a oni prese ako tvoja, len obcas a hlavne ked sa chce im. Vidim na nich ale ze chapu vela veciam, rozpravat sa im tiez nechce a tak sa s tym ani netrapim, na nocnik ich ani nedavam lebo aj ked mi jeden povie ze kaka (teda povie skor pride a potlaci...ale to uz vieme ze ide kakat) tak na nocniku chce sediet len obleceny takze uz vobec nic neriesim...a co tak vsetky tie veci budu robit neskor

xlucia
12. dec 2012

@mysiatko povedz to pediatricke a chod dat skontrolovat sluch. ci pocuje alebo ci jej manda nosna vnutri netlaci na ucho. nenechaj sa poslat prec. to ze "NECHAPE" ked sa jej zakazuje, je viac menej ok, deti si chcu robit po svojom. aj ked menej rozprava je to este ok, ale ked mas pocit ze nerozumie, tak to ries

mysiatko
autor
12. dec 2012

@xlucia ona praveze chape ked sa jej zakazuje a zlosti sa ze to nemoze, niekedy aj presne vie co od nej chcem ale niekedy akokeby ma nepocula alebo nechcela pocut

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mysiatko
autor
12. dec 2012

aj moja si blaboce ale to by jej nikto nerozumel...cinstina s hebrejcinou

lenkaerika
12. dec 2012

skús zmeniť svoju komunikáciu voči dcérke - vždy hovor na ňu a na jej úrovni - čupni si oproti nej, aby ti videla ústa, povedz, aby sa na teba dívala a potom jej niečo povedz. nikdy nie zhora alebo z druhej izby. až keď som toto vyskúšala, začala moja dcéra viac rozprávať, doslova mi opakovala -čítala z úst slová

zuzi0911
12. dec 2012

@mysiatko ja mam presne take iste dieta len ma 22 mesiacov 🙂

mysiatko
autor
12. dec 2012

@lenkaerika vidis to ma nenapadlo tak vyskusam...ona je taka cicuska pritulna takze predpokladam ze ked si k nej cupnem tak sa bude pytat na ruky 🙂

majal
12. dec 2012

vyvojovo je podla mna v poriadku, len to sa mi nezda, ze sa ti zda ze ta nepocuje....isla by som radsej k dr. nech jej vysetria sluch, ked sa ti zda ze ta nepocuje , tym nic nepokazis, a budes spokojnejsia, inak si myslim ze je uplne normalne ze v jej veku velmi nerozprava, s tym sa netrap....ani moj maly len teraz sa naucil slovo tata, lebo mu to neslo, ani zvieratká nevie hovorit, len havo....takze ked tak skus ci ma v poriadku uska, inak je ok 🙂

mysiatko
autor
12. dec 2012

@zuzi0911 to naozaj? je to moje prve dieta takze som ako nepopisany list

mysiatko
autor
12. dec 2012

a to vysetrenie sluchu co jej robili v pôrodnici? ved tam zistovali ci pocuje...moze byt ze teraz je to uz inak? kazdopadne pojdem sa poradit s pediatrickou ohladom usi pre pokoj duse

zuzi0911
12. dec 2012

@mysiatko ano.ja zas mam starsiu ktora pekne rizpravala v jej veku teda slova vety az neskor no a mladsia nic.tiez som z toho niekedy vyburana lebo mam to s kym porovnat ale zas do 3 rokov je to v poriadku ked nerozprava.tak uvidime.

potemkin
12. dec 2012

jednoducho mas doma osobnost a ona si rozhodne, kedy sa jej co chce robit... 😉 je uplne normalna, neboj, ja som si tiez dlho myslela, ze je moja dcera asi nahluchla, lebo vobec nereagovala, ked som ju oslovila. a prve slova zacala komolit az po 18mesiaci. potom sa to uz rozbehlo celkom rychlo, ked zistila, ze je to aj pre nu lepsie, ked chapem, co po mne chce. 🙂 Ale rozumiem jej len ja, lebo doslovne nevie zopakovat takmer nic, vzdy sa jej to este nejak zamota. ale aspon to zamota vzdy rovnako... 😝
a este nedavno som sa stazovala manzelovi, ze ma vobec neoslovuje mama, ked ma chce zavolat a dnes? vecer z postielky pol hodinu nic ine len Mama? Mama!!! ale akym tonom to vykrikuje! hotovy maly hitler... 😀
daj dcerke este chvilu cas, vyzera, ze uz je na najlepsej ceste. len nechce byt ako cvicena opicka, tak zatial len nasava informacie a potom spusti po svojom. 😉

lenkaerika
12. dec 2012

vlastna skusenost - treba hovorit na dieta na urovni jeho oci, dalej aby ti videlo na usta, prip. zopakovat slova, pouzivat jednoduche vyrazy, stale vysvetlovat, ukazovat, diskutovat, .... ucit

mysiatko
autor
12. dec 2012

dakujem vsetkym za rady, budem na nu skusat cokolvek len aby som ju nejako zaujala a motivovala 🙂

abbie
12. dec 2012

podla mna ma sluch v poriadku, to by potom ovela viac nereagovala, to proste nejde, ze raz hej a potom nie ... okolo druheho roku prichadza obdobie vzdoru a s nim prichadza aj ignoracia 😀 moj ma 22 mes a tiez este po nas neopakuje a casto je hluchy, ale ked chce, tak az moc pocuje 😉

mia551
12. dec 2012

@mysiatko moja mala bola v tomto veku presne taka ista, a teraz - mesiac dozadu sa vsetko uplne otocilo... takze neboj, nechaj jej cas 🙂

mysiatko
autor
13. dec 2012

priklad zo vcera...zubrienka sedela vo vani chrbtom ku mne, hovorim na nu Lea - nic, Lea - nic, Lea pozri zubna kefka - hned sa otocila opica...

scrabble
13. dec 2012

@mysiatko Tiez si myslim ze je mala uuuplne v norme. Ako si aj sama napisala je zbytocne deti nejak porovnavat. Ked budes mat viac deti tak aj sama zistis je to k nicomu. Aj surodenci s rovnakymi genmi reaguju a vyvijaju sa uplne odlisne. Takze porovnavat s cudzimi detmi nema vobec zmysel 😉 A to vysetrenie sluchu je tiez zbytocne, kedze mala reaguje a pocuje. Aj ked len vtedy ked ju nieco zaujme. Moja najmladsia a to ma uz 2 roky, to robi podobne. Mozem jej rozpravat, ani sa na mna nepozrie a ignoruje ma az do vtedy, kym nepoviem nieco co ju zaujme a vtedy konecne milostivo vezme na vedomie ze jej nieco hovorim a prejavi o mna zaujem. Nemusim ani hlas zvysovat 😀

abbie
13. dec 2012

@scrabble
@mia551 presne ako u nas, nieco si milost pan riesi a par krat ho oslovim menom a on nic, ani obraz, ani zvuk 😀 tak potom poviem aha bublifuk a uz je zrazu online 😀

katy2
13. dec 2012

@mysiatko moja ma 3 a pol roka a je hlucha jak poleno 😀 mozem sa rozkrajat.... jednoducho nic.... ked ju to nezaujima alebo ma inu zaujimavejsiu pracu, tak nepocuje a hotovo..... 😠

andreah25
13. dec 2012

@mysiatko Môj má cez dva roky a stále je to len o éééééééééééééé, tiež mi s tým lezie na nervy, ale čo už, už občas nejaké to slovko povie (mama, tata a maja - včielka maja, ale inak iba ééééééééééé) takže pohoda 😀

anega79
13. dec 2012

moja ma tiez skoro dva roky a je len mama mama dokola. ale nejako to neriesim, je este cas kedy sa rozhovoria. len niektore mamicky sa uz vychvaluju a vtedy to cloveku napadne

mapa
13. dec 2012

Ono to ani nieje tak o tom, ze sa niektore mamicky chvalia, ale ze jednoducho kazde dietatko je ine.. Ja mam rozdiel medzi detmi presne 2 roky, takze viem presne porovnat kolko a ako rozpravali v jednotlivych obdobiach. Dcerka opakovala slova od 9 mesiacov, hole vety hovorila od roka... nerozpravala cisto a zrozumitelne pre kazdeho, ale v tomto obdobi, ako je teraz syn rozpravala aj zlozite suvetia, casovala, sklonovala, ohybala vsetko spravne, aj ked to znie neuveritelne, no skutocne sa s nou dalo normalne rozpravat a vekom si len rozsirovala slovnu zasobu a rozpravala cistejsie... teraz uz zvykne rozpravat v rymovackach... syncek si momentalne vystaci s asi 12 slovami (a to mozno 7 slov pridal do slovnika za posledny mesiac 😝 ) rozumieme si aj bez slov, aj ked by bodlo obcas vediet co to jeho "eeeeee" znamena uplne presne 😅 myslim, ze sa mu venujem rovnako ako som sa venovala dcerke, mal by mat vzor aj vo svojej starsej ukecanej sestre, ale jednoducho ma v pazi... 😀

aaab
16. dec 2012

Ahojte, čítam vaše príspevky a mám rovnaký problém. Mám dcérku, má 2,5 rokov, stále tiež len éééé, len niekedy povie mama, tata už nechce povedať, hoci to pred pol rokom hovorila, povie tiež baba, cik, ale len tak niekedy. Na nočník sa už dávno pýta. Keď niečo chce, tak ma vezme za ruku a ukáže. Keď chcem aby niečo po mne zopakovala, tak nič, alebo sa len usmeje. Niekedy ale nereaguje na meno, niekedy zasa áno, alebo niekedy ukáže prstom na zvieratko v knižke, ale niekedy nechce. Keď sme boli u detského lekára, sestrička na ňu zavolala menom, ale Veronika sa neotočila, tak ma sestrička vyľakala, že nereaguje na meno a má slabý očný kontakt, či nebude mať autizmus, Neviem či ide o poruchu, alebo ide o ignorovanie. Tá neistota je hrozná, asi vyhľadám psychológa aj pre seba.

mysiatko
autor
16. dec 2012

@aaab no vyborne takze sestricka uz hadze diagnozy, to mam najradsej 😖 neviem ja mam tiez z toho vsetkeho velku hlavu a posledne dni vela citam na nete, kazdopadne verim a dufam ze vsetko bude ok

matozazzo
16. dec 2012

@mysiatko Je uplne v poriadku!!! Reaguje, ma len 1,5 roka, pokial nechodiu do jasliciek, tak je to OK. Mne mala (16m) skladala kocky, blabotala a teraz sa jej nechce... chodi niekedy na par hodin do jasliciek a napr. sa mi zacala pytat na nocnik, normalne som nechapala, paci sa jej to. Ale ine veci odmieta, mama este nepovie... Ma cas 🙂