Má môj 13-mesačný syn znaky autizmu?

Zodpovedané
2. mar 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 13-mesačného syna, u ktorého mám podozrenie na autizmus. Robila som mu už aj skríningový test pre istotu, ale ešte neprišli výsledky. K pediatričke ideme až v máji, určite sa jej vtedy ohľadom toho opýtam.

Synček sa rad hrá s autíčkami, točí kolieskami, aj s rôznymi inými hračkami sa vie zahrať. Veľmi ho bavia také postavičky, ktoré spievajú, rozprávajú. On si ich rád ukladá, prekladá. Na meno reaguje hneď, keď na neho zavolám. Občas vie zopakovať aj "ťap-ťap, ťapušky".

Jediné, čo ma znepokojuje je to, že zatiaľ neukazuje na obrázky v knižke, keď sa ho opýtam. Knižky však so mnou rád listuje. Nedáva "pápá" a vie povedať len "kde je" a podarí sa mu už aj slovo "tata".

Keď sa ho spýtam, kde je autíčko, kravička, loptička, tak sa vie správne pozrieť, kde sa nachádzajú, ale neukáže prštekom. Občas, keď mu poviem, tak mi donesie aj nejakú hračku, ale zvieratká zatiaľ nenapodobňuje. Rozprávame sa s ním o všetkých zvieratkách a hovoríme mu aj ako robia. Veľmi rád ukazuje na svetlá. Chce, aby sme ich chodili zapínať. Chápe, keď mu poviem "zažni svetielko, zhasni".

Synček začína sám chodiť, aj za ruku chodí, ale už aj sám púšťa. Čo sa týka papania, tak má problém s kúskami, preto stravu mixujem. Snažím sa ho učiť jesť aj väčšie kusy.

Mohli by tieto príznaky signalizovať autizmus?

Alebo je to ešte skoro určiť?

Je v poriadku, keď synček ešte nerozpráva a nenapodobňuje zvuky?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozprávanie je k veku primerané - začína + pasívne rozumie. Čo sa týka ukazovania, ešte by som tomu dala čas do 15. mesiaca a dovtedy sa nestrachovala.

Autizmus sa v tomto veku ťažko diagnostikuje, keďže práve v tomto období sa iba začínajú prejavovať prvé odlišnosti v správaní.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas