Kedy najneskôr začali vaše inak zdravé deti chodiť?

carodejnica
5. feb 2014

Ahojte, robím si malý prieskum - anketu, kedy najneskôr začali deti chodiť.
"Chodiť" pritom myslím nie tak, že dieťa urobí pár krokov, ak si dieťa medzi sebou púšťame, ale proste moment, kedy začne vo voľnom priestore uprednostňovať chodenie pred štvornožkovaním.
Zaujíma ma to, lebo ja mám takých lenivcov - dcéra začala chodiť ako 17 mesačná, syn bude mať 18 mesiacov a stále nechodí. Krížom cez priestor štvornožkuje, vie prejsť popri nábytku, (okolo stola napríklad), vie chodiť za dve a aj za jednu ruku - ale veľmi nerád, stále ide na štyri, už sme si ho medzi sebou púšťali, tak pár krokov prejde, ale stále sa nevie odhodlať. Všetko začal inak robiť veľmi neskoro, pretáčať sa, plaziť sa, štvornožkovať.... Sme sledovaní na neurológii, kde je však všetko v poriadku.
Stretávam sa však s tým, že v mojom okolí o takomto oneskorovaní ešte nikto nepočul, tak som z toho pochopiteľne trocha na nervy. Väčšina detí začala chodiť do toho 14-15 mesiaca. Predpokladám, že tu je väčšia vzorka respondentov, takže nájde sa viac takýchto oneskorencov. Uveďte prípadne aj niekoho z vášho okolia. Vďaka. 🙂

m_ij_ka
5. feb 2014

obe moje dcéry začali chodiť v 10 mesiacoch

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katy2
5. feb 2014

dcera takmer 16-mesacna a syn 13-mesacny
Inak do 18 mesiacov je to uplne v norme 😉

kofoluska
5. feb 2014

Manzelov mladsi brat bol tiez taky lenivec, tusim az skoro dvojrocny zacal chodit. Zato my mame doma opak. Ma to pol roka a inak ako za ruky sa drzat a chodit sa po byte premiestnovat odmieta. Stvornozkovanie, plazenie, pretacanie sa? Vsetko ovlada uz nejaky ten tyzden, ale on xce CHODIT. 🙂))))))) A tym chodenim nemam na mysli nejake nekoordinovane pohyby a urobenie par krockov a sadnem na zadok. Stupa pekne na cele chodidla, kladie krasne nohu pred nohu, najnovsie hra futbal s loptou. Na jeden sup prejde cely byt aj trikrat. A ked sa zastavim, ze uz nevladzem a potrebujem sa narovnat, zacne vrieskat, ze on xce chodit :D

lauricka
5. feb 2014

poznam chlapca znamej, zacinal so vsetkym dost neskoro, ale nakoniec to tak dako zvladol, chodili cvicit Bobatha nejaku dobu...Vojtu nezvladali. Dieta vseobecne by malo zacat chodit do 18. mesiaca, takze je dobre, ze je sledovany na neurologii. Urcite su aj vynimky, ktore zacali neskor, ale nemali ziadny problem. Tak nech to tak je aj u Vas. To, co pise kofoluska, ze s dietatom chodit za ruky, je nezmysel. Dieta ma sediet vtedy, ked si same sadne a chodit vtedy, ked same chodi. Nie za ruky. A este si ho krasne naucili na to, takze ich teraz bude terorizovat, aby ho tak vlacili furt. To nie je ziadna vyhra, pre nikoho, ani pre to male.

anjelik2509
5. feb 2014

naša prvorodená narodená v októbri 2010 začala behať-sama bez držania v decembri 2011..a tá druhorodená je ešte malinká, má len dva mesiace 😀

stanulienkat
5. feb 2014

Stretla som sa s takymto oneskorenim, aj nam to dlhsie trvalo. Dcerka mala slabe svaly, mozno je to aj vas pripad. Chodili sme na dojcenske plavanie-odporucam !!!

dejka77
5. feb 2014

Dcera 17 mes., syn 12 mes.

lucka011
5. feb 2014

11mesačná..

lehumasova
5. feb 2014

14 měsíců (syn)

mzov
5. feb 2014

16,5mes. Do 18 mesiacov je to ok (vraj sa to posuva uz aj na 19), hlavne ze stale robi nejaky maly pokrok, ked vie spravit par krokov ale nechce ist sam do priestoru tak si iba neveri, nie ze to nevie... dajte mu cas, rozhodne sa sam 🙂

lucy1311
5. feb 2014

11 prve kroky a 12 mes. uz suverenne bez pomoci, nechce pomoc

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
aprilka90
5. feb 2014

naša začla chodit 2 týždne po 1 narodeninkách 🙂

kkubekova
5. feb 2014

Obidve moje baby samostatne chodili ako rocne, ale kamoskina dcerka - absolutne zdrava - zacala az ako dvojrocna - pochodili s nou rozne vysetrenia, cvicenia, proste doktori ju prehliadli lepsie ako kozmonauta a nic nezistili - proste nechodila a dnes jej nestacia ani starsie deti - beha rychlo a chodi bezchybne - ziadne pady ani potkynanie sa o vlastnu nohu - to sa stava obcas nasej prvorodenej 😉

ivikuska28
5. feb 2014

náš začal chodiť sám ako 12 mesačný

princesspetra
5. feb 2014

Nas starsi mal 9 a pol mesiaca,ked sam doslova behal po dvore a mladsi mal 10 mesiacov a tiez sam behal..ziadne popri nabytku alebo za ruky,pekne behal sam jeden aj druhy..aj sedeli skoro..mali 5 mesiacov ked sa sami posadili...my zas mame problem s rozpravanim..starsi bol v tom lenivy,zacal rozpravat viac slov a vety az ked mal 3 a pol roka..a mladsi ma 2 a pol tetaz a povie len par slov..ale rozumie vsetkemu..

palinkovamaminka
5. feb 2014

moj syn 15 mesacny
ja v 18, ze som bola pohodlna a ostalo to tak doteraz 😅
asi aj ta povaha dost zavazi, to uz ale vies ake mas deti, ci su celkovo pomalsie, lenivsie..

mia551
5. feb 2014

dcera 15-16 mesiacov

fedanka
5. feb 2014

Ako vidno väčšina nečíta ani otázku... že "kedy najneskôr začali"... a nie kedy najskôr. Jedna pred druhou sa tu predbiehate... 😝 Prvý syn 16 mes. , dcéra 15 mes.

sense
5. feb 2014

susedin chlapec ako 15mesacny, moja este uplne nechodi ale ma estelen 9 mesiacov, ale uz sa zacina pustat...inak okolo nabytku chodi do necelych 8 mesiacov....

leanax
5. feb 2014

dcérka začala úplne sama ako 14 mesačná a syn má teraz 11 a bojí sa pustiť tak uvidíme 🙂

petra53
5. feb 2014

Moji chodili skoro. Syn rovno behal 😀 už ako 10 mesačný sám a vcelku stabilne, len stále utekal 😀 😀 😀 v chodítku sme nefungovali nikdy ani pri jednom. Dcérka chodí sama od 11mesiacov (dva dni pred 11 mesiacmi). 😵 😵 😵 ale nerob si z toho hlavu, aj keď je mi ako matke jasné, že ťa to núti premýšlať, či je všetko OK. Osobne poznám extrámne nedpriemerne nadané diavčatko, ktoré je snáď inteligentnejšie ako celá naša rodina 😀 a začala chodiť až po 18m života. Je to úplne individuálne. Môj malý napr. do 2,5roka nepovedal nič okrem ééééé a rrrrrrr ("R" sa naučil 11mesačný keď sa hral s autami, ina nehovoril nič, ani mama ma neoslovoval...) 😵 😵 😵

henikav
5. feb 2014

syn 14 mesacny, dovtedy ani len nestvornozkoval, len sa posuval posediacky a zrazu sa postavil a zacal behat. No a sesternicina zacala behat ako 18mesacna, uz sme sa zacinali obavat, ale teraz sa to snazi dobehnut. Nema ziadne zdravotne problemy, len sa jej skor nechcelo 😉 Neboj, ked chodi popri nabytku, aj tvoj drobcek sa rozchodi a budes moct odstavit vysoke podpatky a nasadit botasky, aby si za nim stihala 😉 😀

ivetoy
5. feb 2014

Ja osobne som bola taka vylakana z chodenia ,ze moja mama tvrdi ,ze som zacala chodit nieco pred druhym rokom...islo len o strach a zlu stabilitu kedze som mala male chodidla a bola tucna vdaka malemu pohybu...a tiez som vobec neliezla...A tu som..., nechodila som na osobitnu skolu😉)

jahodka8
5. feb 2014

Štvornožkovanie po byte je pohodlnejšie ako po dvoch, my sme viac začali chodiť po dvoch - nohách vonku na tráve alebo chodníku. Možno spadol a dosť sa udrel, tak je radšej opatrný.

dejnas
5. feb 2014

dcérka mala takmer 14 mesiacov ( hoci popri nábytku chodila od cca 9 mesiacov 😝 ) ale až v 11tich mes. objavila "kúzlo" štvornožkovania a zrejme ju to vtedy aj pribrzdilo.. 😅

elen83j
5. feb 2014

prvý 13mesiacov druhý 11mesiacov už samostatne chodili 🙂

cerez
5. feb 2014

Neter v 17 mesiaci. Ako 14 mesačná nevedela ešte ani štvornožkovať.

hori
5. feb 2014

prva dcerka zacala samostatne chodit v 17 mesiacoch a trvalo jej cely mesiac, nez zacala chodenie uprednostnovat pred stvornozkovanim (stvornozkovala neuveritelnych 8 mesiacov!)... a uplne chapem, v okoli sa nikto s takym oneskorenim nestretol, kazdy sa pytal ci sa narodila predcasne alebo co jej je, a pritom nic, uplne zdrave dieta... druha dcerka 13 mesiacov a v pohode behala za tri dni...