Kedy začali vaše deti hovoriť?

15. jún 2021

Ahojte.
V akom veku vám začali deti ,,hovoriť"? Nemyslím samozrejme nejaké súvislé vety ale taký ten základ (mama,tata,havo,baba,kako...).
Malá má 14mesiacov a zatiaľ nič moc.. Blaboce si vkuse ale nič zrozumitelné to neni. Hovorí tata ale ešte to neni úplne myslené na otca (povie keď počuje, že prichádza domo, ale tata-kuje aj len tak hocikedy keď tata neni nikde). Jedine tuším daj povie normálne, že aj myslí na to že to chce mať a ešte mňam pri papaní. Snaha opakovať po nás, čo jej povieme je, ale ešte to neni ono. Pohybovo je ,,vyspelá", v priebehu pár dní prešla z plazenie sa na 4 a potom na 2, popri nábytku. sama sa pustila do priestoru v 10mesiacoch, následne už utekala.. Je mi jasné, že každé dieťa je iné a osobne si nemyslím, že by nejako ,,zaostávala". Ale našej dr sa to moc nepozdáva, neviem.. Mám z nej pocit, ako keby mala malá už o rok do školy nastúpiť tak šupšup rýchlo musí vedieť všetko.

kkovacovak
15. jún 2021

Kamoškina malá má za chvíľku 3 roky. Skladať vety začala až teraz. Ešte pred pol rokom to bolo len mama, tata, toto, daj atď. Moja sesternica nerozprávala absolútne vôbec. Začala až pred nástupom do školy. Každé dieťa je iné takže by som nestresovala. Ak reaguje na zvuky a vidíš že počuje tak jej daj len čas 🙂

bagre
15. jún 2021

v rozpätí 1-2,5 roka /4 deti/
nevadí ak slová pribúdajú pomaly, dôležité že niečo rozpráva a vidíš že rozumie, reaguje

petulda333
15. jún 2021

Dcera prve slovo ,, oji,, (Oli) v 8m a potom mama, tata, baba, ato (auto) od roka a pol uz aj vety kratke. Syn zacal okolo roka, potom okolo 2r utlm a od 2,5r sa rozkecal

h2
15. jún 2021

Ja teda neviem, čo to máte za lekárku, ale ak očakáva, že 14-mesačné dieťa bude rozprávať a ešte to pred Tebou spomína, ako keby bola Tvoja dcérka nejako zaostalá, tak je to riadna... hm, slušne povedané, divná osoba. V 14 mesiacoch rozpráva len veľmi málo detí. Môj syn začal asi tak v roku a pol a všetci nad ním híkali, že ako skoro. Ešte aj v dvoch rokoch nerozprávať je v poriadku, každé dieťa je iné.

felicita027
15. jún 2021

u nás tak isto ako @bagre

kacena4
15. jún 2021

medzi slova sa neradia len podstatne mena, ale aj citoslovcia (napr. zvuky zvierat) slovesa, pridavne mena.... proste vsetky slovne druhy aj tie ktore skracuje, dolezitejsie je aby dieta chapalo vyznam co sa mu hovori - porozumenie, rec nastupi postupne