1,5 ročná dcérka máličko rozpráva

ajka321321
10. aug 2017

Dobrý deň, chcem sa poradiť, viem, že by sa nemali detičky porovnávať, ale niekedy ma prepadnú pochybnosti, či je normálne, že moja dcérka veľmi málo rozpráva. Keď mala necelý rok, pekne opakovala tata, potom opakovanie prestalo, okolo toho stále rozprávala svojou hatlaninou. Teraz má rok a pol a jediné čo povie je, daj, mňam, hav hav, ne, papa a ahoj. Čo jej poviem to rozumie, opakuje skôr neverbálne( ukazuje, točí a tancuje na piesne, prinesie, vyskakuje a pod). Bola troška oneskorená v pohybovom vývoji, začala chodiť ako 14 mesačná aj sedieť začala tak hranične, preto mám obavy. Okrem toho sa narodila maličká a s vadou na ruke, preto ju viac sledujem a zisťujem čo kedy presne má vedieť aj keď samozrejme viem, že každé dieťa je iné a jeho vývoj je individuálny.
ĎAKUJEM

iwesska
10. aug 2017

Myslim si, ze sa vyvija uplne normalne. Moja tiez zacala chodit ako 14 mesacna a narodila sa ako zdrave, donosene dieta. A je celkom jedno kedy zacala sediet, podstatne je, ze sedi. Podstatne je, ze ti rozumie a dokaze povedat aspon nieco. Moje obe deti zacali rozpravat vety az po 2,5r. a dcera ma teraz cez 3r. a stale nerozprava cisto, mnohe hlasky nevie vyslovit. Syn uz rozpraval v jej veku krasne, takze ten vyvoj reci je velmi individualny.

maciatkolulu
10. aug 2017

@ajka321321 rozprava primerane k svojmu veku,neboj. Ani sa nespamatas a bude kecat. Este je predsa malinka a ukazuje,komunikuje,tak je ok. Kazde dieta ma svoj cas.

25drobcek
10. aug 2017

Ahoj, nasa mala ma 21m a teda nerozprava este ani z daleka :D svojou recou si ide, rozumie vsetko co sa jej pytam, uz trosku zacina opakovat ale neda sa povedat ze hovori. 1,5 rocne dieta podla mna nemusi rozpravat, ved je to este babo 🙂 to sledovanie kedy ma co babo vedet prosim vyhodte z hlavy,to vas bude len stresovat. Podla mna to je v poriadku, ale ak sa vam nieco nezda zbehnite za dr

didamt
10. aug 2017

naša začala rozprávať ked mala viac ako 2,5 roka. Rozprávaním nemyslím hatlaninu ťap ťah hav daj, mama.....ale rozprávanie ako také, bez ťažkých rozvitých viet, bez dákeho vážneho časovania a sklonovania. Nie je to nič výnimočné že tak malé dieťa nerozpráva, skôr je výnimočné ked rozpráva. Máme teraz 3 roky a 9 mesiacov, a nevieme povedať R, občas zle časujeme a sklonujeme ale zato vieme pol roka už bicyklovať bez pomocných koliesok. Vôbec sa nestresuj, na rozpáravnie má ešte času a času.

evinea
10. aug 2017

Nic sa nedeje, vidis , ze vela deticiek to tak ma. Sama si to na zaciatku napisala, ze sa nemaju male deti porovnat tak to ani nerob. Ona sa bude vsetko ucit svojim tempom, ked na to potrebuje viac casu tak jej ho daj a nestresuj sa tym. Mozno jej pojdu zase ine veci rychlejsie 🙂

katrin21
10. aug 2017

myslim, ze neni oneskorena vo vyvine...... uplne normallne.... aj ta rec.

pribinak
10. aug 2017

nie som odbornik na vyvin reci, ale podla mna je to na rok a pol aj celkom dost

deti95060810
10. aug 2017

moja dcéra vo veku 1,5 r rozprávala ešte menej....u susedov mali dievčatko ešte mladšie o 3 mesiace ako moja dcéra a keď na ulici na mňa kričala teta skoro som odpadla ....išla som k lekárovi....sestra u lekára mi povedala medzi dverami že asi nie je o čom rozprávať a bola som vybavená....
inak všetky moje deti začali neskoro rozprávať niekedy mám pocit ako by to bolo geneticky dané....

cuculik1
10. aug 2017

@ajka321321 syn do dvoch rokov nehovoril nic. nic, ani len zvuky zvieratiek, ani mama...a potom, ked mal 26 zrazu v jeden vecer povedal dva slova a do tyzdna uz mlel..nechapali sme...do mesiaca uplne niekolkoslovne vety tvoril...rok a pol, to by som teda vobec neriesila...ani dcerka v roku a pol nic nehovorila...ale ona sa rozbehla potom tesne pred 2 narodeninami...

17alisha
10. aug 2017

tak len pre porovnanie, ja som ako decko do troch rokov nerozpravala nic, ale ze doslova nic...mamu v tej dobe posielali, ze si ma ist vybavit prispevok na mna, ze som isto hluchonema, ze to nie je normalne. a den po troch rokoch som otvorila usta a uz sa mi nezatvorili, paradoxne, vystudovala som herectvo 😀 takze, kym ti mala rozumie a hovori aspon nieco, neries...ved ona sa raz rozhovori, az budes banovat za chvilami, ked bolo doma ticho 😀

hettinka
10. aug 2017

@ajka321321 je to normálne, moje obidve deti nerozprávali skoro nič do 2 rokov, až potom. Do škôlky však nastupovali hovoriace, vedeli aj R. Začali neskôr, ale dobehli to potom už rýchlo. Syn začal rozprávať v niečo vyše 2 rokoch rovno aj 3-slabičné slová. U dcéry bol viditeľný oneskorený vývoj reči síce ešte v 1. triede, trošku komolila slová, pridávala alebo vymieňala si hlásky, ale postupne sa to v priebehu 1. triedy upravilo.

ankare
10. aug 2017

Máte úplne zdravú a šikovnú dcérku! 😊

mala_katie
10. aug 2017

Spomalená? Moje dieťa má 2 roky a rozpráva minimálne a hatlaninou. Sedieť začal v desiatich mesiacoch a chodiť v 16tich.. nikto nič neriešil- do 18 mesiacov mal čas.. nemám pocit, že by bol akokoľvek spomalený a ani, že by mu niečo ušlo.. rozumu ma viac než dosť..

esther03
10. aug 2017

@ajka321321 tvoje dieta krasne komunikuje primerane veku 🙂

siska53
10. aug 2017

@ajka321321 ale vsak to je uplne v pohode! Moji tiez mali take obdobia raz viac,raz menej...
A mladsie chodilo az v 18.m. (slabsi svalovy tonus-cize v hrubej motorike zaostavala).
Nebooj,ona sa rozkecka,ze budes rada,ked bude chvilku mlcat. 🙂) viem,o com.pisem.:))

katkakovac
10. aug 2017

Rocne dieta ma tvorit jednoslovne vety. Napr mama, havo, brm. Dvojrocne ma tvorit dvojslovne vety napr. Mama ham, daj ham, havo hav-hav a podobne. Kazde dieta je ine. Treba len sledovat, ci dieta napreduje a osvojuje si nove slova. Niektore v 1,5 roku davaju dlhsie vety, ine obcas nieco povedia. Oboje je normalne. Pokial ti dieta rozumie a vie splnit jednoduche ulohy ako podaj mi hracku a pod, tak to neries. Ak bude aj o rok malo rozpravat, potom to ries. Viem o com hovorim, mam jedno 3,5 r dieta z narusenym vyvojom reci a jedno1,5 rocne, ktore sa vyvija normalne, akurat je take menej ukecane. Zatial som pokojna, pozorne sledujem. Ak chces, precitaj si Knihu o detskej reci. Da sa stiahnut na stranke institutu detskej reci, dole je odkaz. Tam mas jednoducho vysvetlene, ako podporovat rozvoj reci dietata. Hlavne pokojne, je velka pravdepodobnost, ze sa to pekne rozbehne😉

alicka850
10. aug 2017

Moj maly este ani v dvoch netvoril vety, pouzival len niektore jednoduche slova. Asi od 2r a 3 mesiace sa to zlepsovalo a dnes v 2,5 roku uz vie nespocetne mnozstvo basniciek. Takze ziadna panika ☺

uskrnica
11. aug 2017

Neboj sa, ona do toho pride 🙂 Asi vsetky mamy a zeny ti povedia, ze kazde dietatko to ma inak. Pocakj ako potom budes na to obdobie spominat ked ti bude na vsetko papulovat alebo sa ta pytat stale preco, potom ti to bude chybat :D

ajka321321
autor
11. aug 2017

Ďakujem za povzbudivé komentáre, verím, že sa aj naša naštartuje 🙂 🙂 🙂

szzuzka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luchab
22. jún 2019

@szzuzka Tema stara takmer 2 roky, snad uz sa mala rozrecnila 😉