Kedy začať dieťa "vychovávať"?

jitulkabj
30. sep 2008

Kdesi som minule citala, ze dietatu treba urcovat hranice, co smie a co nie, uz od najutlejsieho detstva. Ze hoci ono este nevie rozpravat a zda sa vam, ze vase napomenutia nemaju nan ziadny efekt, opak je pravdou.
Naozaj to funguje!
Vcera som sla s malou na kontrolu k lekarke, a ako obvykle, ked ju usadzam do kociara, spusti rev, lebo che ostat na rukach. Pekne som si ju vzala spat na ruky a prisne som jej povedala, ze nesmie plakat, lebo ma tym velmi hneva, ze uz musi byt ticho, ved ideme predsa von na prechadzku! Dieta mi na rukach zazrakom stichlo, poslusne si hopala do kociara a celou cestou si spokojne obzerala okolie🙂
Samozrejme, magia nefunguje na 100% 😀
Ale zdokonalovanie spociva v tvrdom treningu🙂

Takze moja otazka znie....Kedy ste nad svojimi detmi zacali dvihat vyhrazny prst?

evixa
1. okt 2008

ahojte, tiez sa pripajam k otazke co mala Jitulkabj. Valka spominala si meno Prekopova ... ak viete o nejakej dobrej knihe, ci stranke...

jitulkabj
autor
1. okt 2008

Kedze moja Lorinka je este male dieta, iba 4 mesiace, nemozem tusit, kam dospejeme castym nosenim. Nejako som nad tym vsetkym dnes rozmyslala pri hre s nou a myslim si, ze nosenie naozaj dieta nerozmaznava. Kedze mnohe nase deticky nevedia este chodit, je prirodzene, ze potrebuju nas - dospelych na vnimanie sveta z ineho, vyssieho pohladu. Ani mna by nebavilo presediet cely den na jednom mieste. A hracky su tiez zaujimave iba chvilu.
Zatial od nosenia nemienim upustit. Doma mi to vobec neprekaza. Ale nosit dieta vonku na rukach, a pritom tlacit kocik, to sa mi zda cudne. Uz som to parkrat zazila a ludia na mna tak divne pozerali. No dovodom nebola rozmaznanost, ale hlad, na ktory ma Lori jasne upozornovala svojim ostrym placom 😅
Ak sa vsak nosenia bude dozadovat, aj ked uz bude schopna chodit po svojich, vtedy uz budem dvihat vystrazny prst. 😠

adriana84
1. okt 2008

shela-nevravim,ze su deti o nieco ukratene,ale urcite nosenie nezapricinuje rozmaznanost....A aj napriek tomu,ze mi mala zaspava na rukach,zaspi aj ked ju len tak ulozim do postieky, hoci nepopieram,ze to trva dlhsie.ale absolutne neplace,nevrieska,len sa postazuje.a ja nevravim,ze ju nosim na rukach cele dni, to praveze vobec nie,ona je velmi samostatne dieta,okrem toho co ju nakrmim a uspavam,vie sa zahrat sama kolko len potrebujem.cize cez den ju vpodstate nosim len minimalne..a to som si uvedomila az teraz

halaska22
1. okt 2008

Ja si tiez nemyslim ze dieta sa nosenim rozmaznava aj ked si zase na truhej stranke viac navykne byt na rukach a ked by ozaj bolo potrebna nechat dieta same alebo sediet niekde tak by sa mu to nepacilo. myslim ze pre babo alebo dieta ktore este nechodi je to samozrejme ze je viac na rukach a zalezi od matky aj od dietata ci i to obom vyhovuje.
rozmaznavanie zacne asi az potom ked si vlastne dieta uvadomi ze placom alebo krikom si vydobi to co chce. vtedy by sme asi mali zistit kedu zdvihnut prst apovedat nie lebo ked prepiskneme tieto sance na vychovu na zaciatku tak sa to bude tazko neskor opravovat ked nam uz deti budu skakat po hlave 😀 😀 😀

kisska
1. okt 2008

Ahojte, ja som zatial tiez len vychovavatel-teoretik, ale viac sa mi paci nazor, ze dieta netreba vychovavat, treba s nim zit. Ved rodic je dietatu najlepsim prikladom a dieta najskor zopakuje to, co samo vidi a nie co mu vysvetlime. To je presne aj o rezime - preco ma dieta papat a spavat v urcitych casoch, ved aj dospelaci jedia a spavaju, ked su hladni a unaveni (resp. kedy chcu, iba maminy jedavaju a spavaju, kedy mozu 😉 ). Aj ja sa pritulim k drahemu vtedy kedy mam chut a nerozmyslam, ci nebudem rozmaznana, ked uz som dnes jednu pusu dostala 😀 . Rozmaznavanie je, podla mna, nie mojkanie, pestovanie, ale vtedy, ked robis veci namiesto dietata. Dieta nedociahne na hracku a zacne mrnkat - a namiesto toho, aby mu mama pomohla hracku dosiahnut, pribehne a da mu ju az do ruky/pusy, jasne ze nabuduce bude revat, az kym ju zase nedostane a vobec sa nebude snazit dociahnut ju same... no a nezabudne mu este dat cokoladku, aby sa nehnevalo, ze si mama dovolila nechat ho plakat 😒 Za par rokov pridem povedat, ci to funguje 😉 😉

halaska22
1. okt 2008

kisska udrela si kliniec po hlavicke...tak som to aj ja myslela s tym rozmaznavanim len som to tak nevedela napisat heheheheh 😀

blumka
1. okt 2008

tiez neviem ako sa da dieta rozmaznat nosenim...ja malu nosim vzdy ked chce a nemam pocit, zeby som ju k niecomu rozmaznavala. Vie sa pohrat aj sama, ked nechce byt na rukach tak sa pyta dolu. ja si stale hovorim, ze o chvilu mi bude vadit to ze nechce byt pri mne, ze da prednost niekomu inemu a tak nevidim dovod preco teraz ked pri mne chce byt tak jej to mam odmietnut. a dalsia vec je, ze nepoznam dieta, ktore ked zacne chodit, tak sa nepyta z ruk dolu.
a ako pise kisska, podla mna nosenie deti a rozmaznavanie spolu nesuvisia. ak by som dietatu vyhovela v niecom co viem ze nie je spravne, ze za neho neustale budem nieco robit alebo mu dovolila nieco co nesmie len preto ze chcem mat pokoj, tak tym ho rozmaznam ale nie vtedy ked chce byt na rukach a ja mu to odmietam. Preco vlastne chcu tie nase deti byt na rukach? asi sa chcu pomojkat, chvilu sa s nami pohrat, tym ho rozmazname ze im v tom vyhovieme?
no ale kazdy si aj tak bude robit podla toho co mu vyhovuje a hlavne co vyhovuje obom.

adriana84
1. okt 2008

kisska-konecne nejaky vystizny prispevok 😉 🙂

valka
1. okt 2008

dievcata, myslim, ze vacsina prispevkov patri do temy "noseni deti"...to nie je o vychovavani..teda aspon podla mna...niekto pouziva kocik a postielku, niekto satku a ruky...ide skor o to, ci vyhoviete detom vo vsetkom alebo nie...ja moju malu nosim stale...a urcite nebude rozmaznana z toho, pretoze nosenie chapem ako sposob, ako ju mat pod kontrolou, ked pracujem alebo sa premiestnujem...a vtedy mi je jedno, ci ona chce alebo nie...musi sa prisposobit...
k prekopovej: je autorkou terapie objatim: http://www.psychologia.sk/empatia/13-3.htm
http://nataliablahova.blog.sme.sk/c/100339/Tera...

a knihy, co napisala:http://www.martinus.sk/?uMod=list&uTyp=autor&uAutorMen... su vsak tazko zohnatelne (aspon maly tyran je stale beznadejne vypredany ☹
my mame doma takmer vsetky. a su fakt super..vychova nie je o tom, ci ich nosime alebo nie, ale o tom, ako im ukazat, ze ich milujeme aj ked im ukazujeme hranice...a aj ked su nie celkom podla nasich predstav...a to v mnohych vychovnych postupoch chyba (styl- ked sa hnevas, nemam ta rad)

valka
1. okt 2008

a este ukazka z maleho tyrana http://www.portal.cz/scripts/detail.php?id=2885 cela kniha sa nesie v duchu: priklad - dovod - terapia
a co odporuca prekopova? do 6 mesiacov nonstop nosenie, neskor moze byt, ale vtedy, ked chce rodic, nie len dieta...a davat jasne najavo, co sa smie a co nie...

hubka
1. okt 2008

ahojte,Nika-mne maly zacal 10mes a ako zacali chladne dni a tym aj viac obliekania, maly skrieka ako keby som ho rezala, hadze sa mi dozadu, proste jedna katastrofa, ja som total mokra a potom sup do tej zimy 😉 ked mu nieco nedovolim, skrieka, mam pocit, ze je to dookola, ked dam vazny ton, kuka a nic sa nedeje, zasmeje sa, ked dam po plienke, tiez sa smeje, no dufam, ze po roku to zacne ucinkovat 🙂
no a co sa tyka uspavania, tak to sa nam uplne pokazilo, bo do 8 mes spal sam a teraz nijak inak len pri nas, i ked ho prelozime do postileky zacne plakat a to uz spi, tak co snim spravim??a nosenie na rukach je taka diskutabilna tema, myslim, ze ked sa to nejak extra neprehana, tak je to ok, ale ono naozaj tie male baba su len raz, tak si to doprajme 🙂

katka.m
1. okt 2008

Keď ma malý schmatne za vlasy, tak nonono, nie to nesmieš poviem dosť vážne. Možno sa mi to zdá, ale teraz, keď to poviem, tak už pustí sám. Možno porozumel. Len nerozumiem, prečo aj tak tie vlasy kmáše 😠
Na ruky ho beriem vtedy, keď mám na to náladu ja. Nemyslím však branie keď plačká s dobrým dôvodom. Ináč sa musí hrať sám, pretože človek má aj iné povinnosti, však.

kisska
1. okt 2008

valka - ja som nieco podobne citala od dr. Rossa Cambella - Ako milovat svoje dieta - nieco v style-trestat, ked urobi chybu, aby ju neopakovalo(nie fyzicky), ale nezabudnut dieta ubezpecit, ze ho milujeme. Milovat bezhranicne a bezpodmienecne. Jedine, co ma na nom vytaca, ze ako pastor nezabuda zdoraznovat, ze JEDINE veriaca rodina, moze dietatu poskytnut najlepsiu vychovu (vieru v Boha dava nad rodicovsku lasku), co ma ako ateistku neuveritelne stve, je tato arogancia, ktora si dovoli tvrdit, ze ked neverim v TVOJHO boha, tak som horsi clovek... ale to je asi do inej temy.

Este k noseniu - je jedno, ci dieta nosime na rukach, v satke alebo mame polozene na kolenach. Podla mna je dolezity fyzicky kontakt (ten je v kociku trosku komplikovanejsi) a ten ma dieta ubezpecit o nasej laske, ze sa na nas moze spolahnut. Tym by malo byt dieta spokojnejsie a sebavedomejsie... a vraj lepsie vyzbrojene do buducnosti 😉 . Tvrdia, ze nosene/pestovane/mojkane dieta si same zlezie z mamy na zem v 2-3 rokoch a chce robit vsetko SAM. Kym dieta, ktore sa musi neustale dozadovat ubezpecovania, ze ho mamina lubi, je tym tak zamestnane, ze si zrazu neuvedomi, ze ma 8-10 rokov a uz pomalicky nastupuje puberta a dieta sa musi vyrovnat este aj s inymi problemami a je viac nachylne k ludom/skupinam, ktore mu tu pozornost venuju, aj ked z pochybnych dovodov...

katka.m - mne to tiez pri malom funguje, ale ja som od zaciatku ziapala ako pavian, ked ma potiahol... a taha ma stale, ale aj vie pustit, ked poviem "pusti! to boli". Asi zabuda 😉

valka
1. okt 2008

kisska, kamoska mi tu knihu pozicia, tak som zvadava...inak aj prekopova hlavne v neklidnom dietati sa odvolava dost na boha a bibliu...ale je to skor o tom, ze prirovnava lasku rodicov laske boha...
je to fakt haluz,ako stale rodicia riesia to nosenie....ved sa hovori: prasatu múky, dietatu ruky 😀 tak o com...a urcite je nosenie pohodlnejsie ako kocik..len to chce odvahu zmenit myslenie a nazeranie na svet...

ilduska14
1. okt 2008

jitulkabj, ja mám taký názor že odmalička.Lebo ak mu niečo dovolíš teraz, aj keď sa zdá že nevníma čo hovoríš potom sa už ťažko odučí.Ako moja "drahá" svokra povedala: mojmu vnúčatku všetko dovolím. 😕 A ona že vraj 2 ročné dieťa ešte nemusí po sebe upratovať.Ale podľa mňa keby so dala ne jej "vzácne" rady tak ju v 3 rokoch nevychovávam ale prevychovávam.Ja nehovorím že polročná má sama upratovať, ale učiť odmalička že keď si viem hračku zobrať a odhodiť, tak ju musím vedieť aj upratať.Ja sa snažím už teraz malú usmerňovať 😀 , lebo ako som napísala neskôr by to nebola výchova, ale prevýchova a to je už omnoho ťažšie odnaučiť dieťa od niečoho čo doteraz mohlo a potom už nemôže. 😉

martija
1. okt 2008

pridam sa aj ja k vam na tuto temu.Nebol by zly napad fuknut tu temu trebars ku predskolakom,alebo skolakom,lebo tam uz su vysledky vychovy.....ja mam uz trosku prax a mozem povedat,ze prveho syna som nosila nonstop,som ta ista matka,nezmenila som sa - druheho syna nenosim vobec.Takze moj nazor je,ze zalezi na dietati a tak trochu aj na tom,co chce a moze matka.Kazde dieta je ine a teda neda sa rovnaka vychova aplikovat na kazde dieta a keby aj,dopadne to vzdy inak.....
myslim,ze hovorit nono uz od zaciatku neni na skodu,ved si nepovieme,ze denska ma 5 mesiacov a 29 dni,tak nehovorim nono a zajtra uz budem.Ono to pride tak samo....
Moj starsi syn bol vychovavany v duchu tej vztahovej vychovy,bez toho,aby som to tusila,bol to moj instinkt jednoducho.Keby som to vsetko mala zhrnut,neni zly chlapec,ale neposucha.Nikdy som ho nebila,nekricala,snazila sa vysvetlovat,a teraz ked ma 4 roky niekedy to nejde inak,musim zvysit hlas,tak si z toho absolutne nic nerobi....ked ho manzel capne po zadku,nechape....rozlosti sa este viac.Chcela som sa k nemu chovat ako k partnerovi,teda v ramci moznosti,ako k seberovnemu,ale to bola asi chyba....lebo nechape,musi ma posluchat...Zatial je to s nim tazke....samozrejme nie vzdy...ale ma svoje dni....neviem veru,ci by som to trosku neriesila inak.....
ja som za to,aby kazda matka dala na svoj instinkt a pocity....neexistuje ziaden vzorec na vychovu...kazdy sme jedinecny a potrebujeme jedinecny pristup.

adriana84
2. okt 2008

martija-mas pravdu,kazda matka vie najlepsie,ako sa o svoje dieta postarat...
a k tej vychove,samozrejme,ze deti sa musia vychovavat a tym sa z nich formuje osobnost,lenze nemali by sme zabudat,ze geny sa prevychovat nedaju,ved dokazom je vela mamiciek,ktore vychovavali dieta najlepsie ako vedeli a aj tak to neprinieslo zelany efekt 😉
na vychovu dietata vplyvaju rozne okolnosti a to hlavne spravanie sa jeho najblizsich.mozme sa snazit deti vychovavat podla najlepsich pravidiel,ale ak to to dieta nevidi na svojich rodicoch,nepomoze nic,ani zvyseny hlas,ani facka,ani nic podobne...
a este neviem,ktora mamicka tu pisala ,ze 6-mesacne dieta by malo vediet upratat hracku,tusim,ze ma len malicku dcerku,tak uvidi o par mesiacov,ci to je mozne 😕 🙂 ak ano,tak klobuk dole

marorlinko
2. okt 2008

my uz odmalicka aby si zvykalo na urcite pravidla, ono je to dost tazke, hlavne ked pride obdobie vzdoru, maly mi dodnes zaspava na rukach pride ku mne donesie vankusik a pyzamko a ideme spinkat. nato si zvykol od malicka,ja viem,ze to nie je dobre,ale mne to nevadi, vie,ze hracky ktore nie su doma nie su jeho a neberie ich, ak sa mu nieco v obchode zapaci tak si to najprv pyta,ked poviem,ze nie,ze to ma doma kopu uz,tak jaci ale ja neustupim a on prestane a je kludny, myslim si,ze dieta by nemalo vyhravat nad rodicmi,lebo si to bude pamatat vzdy a vyuzivat to.doma,ked mu nieco nedovolim, tak sa hodi o zem a place(place ale slzy ani jednej),ked vidi,ze to ignorujem a smejem sa,tak pride kumne,povie mama a objime ma a da mi pusinku a kludne mi sedi na rukach,radi sa spolu hrame chodime vonku atd. obliekanie to je nocnamora pre nas,ale nevzdavam sa.
ked sa mi maly pyta naruky vezmem ho a avelmi rada, pomojka ma moje zlaticko, je dobrosrdecny a rad kazdemu rozdava hracky a ke dpapa tak aj jedlo, snazim sa ho vychovat co najlepsie a pritom mu byt nie len matkou ale aj kamaratkou rovnako ako aj moj manzel.

ilduska14
2. okt 2008

adriana, asi si myslela mňa keď si písala že niekto písal že 6 mesačné dieťa má vedieť upratať hračku.Ak si to lepšie prečítaš tak som písala že : nehovorím že polročná má sama upratovať: 😉 Ja som to myslela tak, že ak sa bude hrať tak potom pekne spolu všetko uložíme a učiť ju že hračky s ktorými sa nehráme majú svoje miesto.Samozrejme že nechcem aby to robila sama ale zo začiatku spolu a keď už bude väčšia aby sa nespoliehala že ona rozhádže a my upraceme 😉 Neviem ako to naozaj dopadne lebo je to naše prvé mimi, ale nechceme z nej mať rozmaznané dieťa a nesamostatné, tak sa budeme snažiť.Ale ako to tu niekto písal, snaha niekedy nestačí, veľa závisí aj od genetiky a povahy, ktorá je dopredu určená. 😅

martija
2. okt 2008

chcela by som pridat moj nazor na vec rodic - kamarat,podla mna to nejde.Lebo kamarat nemusi vychovavat a zial pri vychove pridu aj zakazy a prikazy,lebo jednoducho nam na dietati zalezi,nemozeme to nechat tak...ked su mali tak vysvetlujeme a zakazujeme banality,a ked budu vacsi,tak budeme zakazovat a vysvetlovat ine veci...ale kamarati tazko mozme zostat....vzdy bude mat dieta na veci trosku iny nazor ako my,uz vtedy vznikaju problemy...