Kedy začať púšťať deťom anglické rozprávky?

19. mar 2024

Aké máte vy skúsenosti a postrehy v tomto smere, prosím? Naše dieťa síce ešte nehovorí, no všetko rozumie v materinskom jazyku ...počkať kým začne hovoriť a až potom púšťať niečo pekné v AJ? Či už rovno s tým začať? Máte tip na nejakú fajn AJ-rozpravku? Ďakujem!

minenkak
19. mar 2024

Ja už som dosť stará a teraz je iná móda ako vychovávať deti,tak sa chcem opýtať, prečo púšťať rozprávky v anglickom jazyku.Dakujem za vysvetlenie

veklipo
19. mar 2024

@minenkak som matka, učiteľka MŠ, učiteľka jazykov. A moje deti nepozerajú rozprávky v cudzom jazyku a v slovenskom len minimálne. Čítame si každý deň spolu. Syn ma 7r, dcéra 5r. Deti sa dnes naučia jazyk veľmi rýchlo, nemam pocit, ze tie, ktoré sedeli pred YouTube, vedia jazyk lepšie. V staršom veku im stačí kvalitný kurz.
Ak mas možnosť, nepúšťaj vôbec. Možno max na počúvanie. Das dieťaťu viac.

cookie29
19. mar 2024

a naco? Deti sa naucia opakovat ako papagaj, ale nepomoze im to k nicomu. Ak chces tak bud nejaky kurz, alebo sa s nimi rozpravaj po anglicky, ale take bezduche hovorenie nie je nic moc

minenkak
19. mar 2024

@veklipo ale treba najprv deti tie slovíčka učiť a nie len počúvať

anjelicek26
19. mar 2024

Keď vedeli plynule rodnú reč.

monicatko20
19. mar 2024

@anjelicek26 úplne súhlasím 🙏 strašne veľa detí v predškolskom veku počujem hovoriť anglicky..a keď povedia niečo slovenský, človek im ani nerozumie..pletú sa im jazyky..za mňa úplná zbytočnosť.. anglicky sa s malým začnem učiť keď bude aj vnímať že sa ,,učíme niečo nové,,

milanemila
19. mar 2024

Ja hlavne nepustam doettu, kt este ani nevie hovorit rozpravky 🤦🏼‍♀️ su napr rozne pekne zvukove knizky, kde povedia slovicka po anglicky aj po slovensky. Benfit toho, ze sa mozno nauci z takej rozpravky par slovicok je ovela mensi ako to, ze cumenie to obrazovky pre take male dieta je nevhodne.

anjelicek26
19. mar 2024

@monicatko20 ono je veľký rozdiel bilingválne vyrastajú dieta a dieta nasprtane z YouTube a nejakého kurzu pár slovíčok na "ukážeme babkam,co si sa naucil".. je milión iných veci,co sa da dieta učiť,či z prírody,vedy, hry... a teda plynulá slovenčina a dobre skloňovanie a používanie slovies na správnom mieste je základ. Kamoskina dcéra dodnes dáva slovesa blbo,lebo do nej tlkla angličtinu od kolísky pomaly,pritom ju sama nevie.. ale to je na dlhú debatu😅🤣

kvetinka719
19. mar 2024

Akože kvôli čomu púšťať? Keď tak sa rozprávajte s ním po AJ alebo mu čítajte rozprávky. Alebo spievate pesničky a úcte sa básnicky…

anavixy
19. mar 2024

Pustat malym detom anglicke rozpravky, videa atd. sa vobec neodporuca. Nie je to vhodna forma ucenia anglictiny.

kataka10
19. mar 2024

Napisem moju skusenost. Ja aj moj brat sme sa ako dieti naucili pasivne nemcinu z telky. Pozerali sme denne rozpravky v nemcine a nalepilo sa to na nas. Samozrejme to potom bola vyhoda, ked som sa ucila nemcinu aj aktivne od strednej skoly. Ja som synovi zacal pustat rozpravky v AJ od cca 3,5 rokov, ked uz vedel dobre rozpravat materinskym jazykom. Anglictinu ma aj v skolke, takze mu to pomaha.

autor
19. mar 2024

@anjelicek26 ďakujem

autor
19. mar 2024

@kataka10 super, dik!

autor
19. mar 2024

@minenkak aby chytili pekný prízvuk napr...a raz sa im tak bude ten jazyk učiť ľahšie....

tiika
19. mar 2024

Podľa mna by to malo byt hlavne o zábave. Preto sa mi vidia najlepšie pesničky. My sme si obľúbili anglicanina - Spievankovo a mame knižku Happy Hoppy s CD. Rozprávky by som púšťala až v neskoršom veku; páči sa mi napr.Curious George.
Sú i rôzne kurzy Aj, dokonca i pre deti od 1r. No ja by som tam išla hlavne ako spestrenie bežného dňa a pre zábavu, nie kvôli jazyku.
Hlavne necakam nejaké výsledky, nechavam tomu voľnosť a uvidim, či to niečo prinesie. Pokial nie, vôbec to nevadi. To dieťa to podľa mna musí mat napocuvane xy-krát, aby sa to potom nejako prejavilo.

lubina
19. mar 2024

ide o dvojjazycnu rodinu, alebo o jednojazycnu?? U nas sme viacjazycna rodina a tak anglctina bola od narodenia, ale rozpravky sme pustali, az ked uz aj trochu hovorili a rozumeli. Inak je to dobre len na pocuvanie intonacie jazyka. Ale ak je rodina jednojazycna, tak pocuvat rozpravky na naucenie jazyka stacit nebude.

janka_266
19. mar 2024

Môj pozerava, ale len preto, že rozprávok s autami po slovensky, takých, ako sa mu páčia sú asi 2 videa 😃pochytil odtiaľ pocitanie do 10, a rôzne slovíčka, ktoré dokonca používa v správnom kontexte 😃ale či to má nejaký extra zmysel uvidíme neskôr.

8853
19. mar 2024

Od mala pocuvali riekanky a detske pesnicky, pomohlo im to v melodii reci aj v rozoznavani zaciatku a konca anglickeho slova, aj ked nevedeli vyznam. Monster police car u nas ficalo, ked mal 2. Teraz, ked su vacsi pozeravaju rozpravky v aj, kym nie je k dispozicii dabing. V skole nemaju s jazykom problem. Slovnu zasobu a gramatiku sa ucia od ucitelov a lektorov.
6 rocny mi tu vykrikuje anglicke nazvy z minecraftu a hraje among us, kde tiez musi zosmolit vety. Ked nevedia slovicko, pytaju sa, prelozim.

Za seba poviem, ze mi v detstve cartoon network dal pekne zaklady a jazyk sa mi ucil lahko. Taktiez rozumiem beznej konverzacii v nemcine len vdaka pro7, ktore bolo cez satelit.

pralinka86
19. mar 2024

Pustali sme narovnako so slovenskymi. Hlavny dovod, boli to mile kratke pomale rozprávky, podobne v SJ som moc nevidela. Ak mam vybrat ci pustím v cestine ci AJ, tak jednoznačne AJ. Slovensku tv nepozerajú, malokedy vecernicek, lebo tam su kadejake rozpravky, postavy, ktorych sa boja. Rozumeju anglickym myslim ze dost, teda zda sa, ze viac nez si myslim. Vyslovnost majú 100x lepsiu nez ja, lebo nechytaju od mala nas prizvuk. V reci striedajú oba jazyky-slova, ale zatial su mali, uvidime neskor

autor
19. mar 2024

@kvetinka719 neovládam dobre AJ, keby ho viem, idem na to ináč, samozrejme....

autor
19. mar 2024

@tiika ďakujem pekne !🙂

autor
19. mar 2024

@pralinka86 mohli by ste poradiť aké konkrétne rozprávky máte na myslí?

cookie29
19. mar 2024

Zeny len tak pre prdel, ja viem, ze nie som male dieta... ale uz davnejsie pozeram japonske a korejske filmy a serialy. Pravidelne. A napriek tomu sa na mna nenalepilo ani makke f.... a to som jazykovo nie zle, rozpravam plynule viacerymi jazykmi, serialy pozeram samozrejme v original jazyku s titulkami, kedze tam dabing nebyva... napriklad taky Good doctor original korejsky nema nic spolocneho s US imitaciou. Ale v ziadnom pripade mi to nepomohlo naucit sa cokolvek.
Naopak, moje starsie dieta slo so mnou do zahranicia a za necelych 5-6 tyzdnov bolo schopne dohovorit sa... asi tak

ibatanecnica
19. mar 2024

@anjelicek26 a keď vidíš pravodpis niektorých žien tu, čistá katastrofa. Pravopis nie je podstatný. Hlavne treba začať s AJ čím skôr.

yanni
19. mar 2024

Dieta ti nevie rozpravat ani len v materinskej reci a uz chces cudzi jazyk? Pohyblive obrazky, cize TV, tablen, pc atd. su v tom veku nie prave prospesne. Nanajvys mu pusti pesnicku ci rozpravku na pocuvanie. Aj ked, tak male dieta tomu asi velmi nebude rozumiet. A taketo ucenie-neucenie mu velmi nepomoze. To je take verklikovanie naspamät. Je uplne ine viacjazycna rodina popr. zivor v cudzej krajine. Tam to ide prirodzene. My sme trojjazycna rodina ale to je uplne o niecom inom.

majlo1234
19. mar 2024

Toez som jazykar a syna neucim. Ad1 nie som native speaker, ad2 chcem aby mal najprv cistu slovencinu. Sice su vraj vyskumy, podla ktorych sa deti najlahsie naucia jazyk do troch rokov, ale ja som tiez zacala az nanzakladnej skole, a dosiahla som C1/2 bez problemov aj neskor

tiika
19. mar 2024

@cookie29 a ty si sa tu kórejčinu i cielene učila? Akože nejaké slovíčka, základne vety a pod.? Možno ta to sledovanie primárne nič nenaučí, no pomohlo by ti, pokial by si to ozaj študovala, že by ti to slo ľahšie. Môžeš pre srandu vyskúšať 😁😉

cookie29
19. mar 2024

@majlo1234 ano naucia sa najlahsie, ale pokial maju tu moznost... preto napriklad v Belgicku francuzske rodiny davaju deti k holandsky rozpravajucej opatrovatelke a naopak, preto v pohranicnych oblastiach ludia funguju podobne a deti su casto bilingvalne... tu ide o bezduche pozeranie hybajucich sa obrazkov

@tiika nie neskusala som 🙂 ale pozeram uz par rokov, keby sa skutocne dalo naucit takto, tak preco nie? Ked som sa ucila franinu, tak som pozerala francuzske soap opera a tam mi to pomohlo. Ale to som sa uz ucila. Kdezto pri tych korejskych nic

anavixy
19. mar 2024

https://www.instagram.com/reel/C2cVRB2s90z/?igs...

Ucenie druheho jazyka, obzvlast teda taketo pasivne z tv a videi, by malo zacat az ked dieta dokaze suvisle vo vetach komunikovat vo svojom materinskom jazyku, tj okolo 3-4r (velmi individualne). Dovtedy to moze narobit viac skody nez osohu, hoci je pravda ze dieta sa slovicka, farby, cisla nauci, ale ked potom dieta zo slovenskej rodiny pouziva v slovenskych vetach automaticky en slovicka, tak to uz spravne nie je.

cookie29
19. mar 2024

@anavixy lenze to nie je ucenie... ja si to uvedomujem napriklad na deckach v skolke. Vedia napocitat do 10 jedna basen uz od 3 rokov... ale oni to vedia ako basnicku. Ked sa ich opytas co ide po 4 tak nevedia, ani co to 4 znamena... a hento pasivne ucenie jazyka je podobne