Kedy začať púšťať deťom anglické rozprávky?

19. mar 2024

Aké máte vy skúsenosti a postrehy v tomto smere, prosím? Naše dieťa síce ešte nehovorí, no všetko rozumie v materinskom jazyku ...počkať kým začne hovoriť a až potom púšťať niečo pekné v AJ? Či už rovno s tým začať? Máte tip na nejakú fajn AJ-rozpravku? Ďakujem!

strop23
19. mar 2024

Rozpravky su dobre maximalne asi len na to aby si dieta zvyklo jazyk pocut, treba sa im v anglictine ale aj venovat, inak sa to nenaucia.

anavixy
19. mar 2024

@cookie29 urcite ano, ja plne suhlasim. Aj vo videu je to tak nejak popisane.. ja len ze ked uz autorka silou mocou chce alebo teda ju tu v tom aj povzbudzuju, tak nech si aspon ujasni kedy, lebo kym dieta nevie komunikovat v svojom rodnom jazyku je to naozaj uplne nevhodne, neskor uz to problem nie je, ale nie je to ani ucenie jazyka v pravom zmysle slova, ako aj ty pises

minilla
19. mar 2024

Cim skor, tym lepsie. Vyborne su Peppa Pig, Cocomelon a Little Angel.

tiika
19. mar 2024

@cookie29 vidíš, ty ten seriál pozeráš i s titulkami, to je rozdiel; možno by si sa musela na to inak sústrediť, zapájať iné časti mozgu.. takze celkom porovnávať sa to predsa len nedá, teda aspoň nie v tvojom prípade 🙃
Ale beriem to tak paralelne ako sa učíme materinský jazyk, tiež je to najskôr galimatiaš, vnímame asi iba nejakú melódiu, tón, intonáciu, emočné zafarbenie, neskôr rozoznávame jednotlivé slova, učíme sa ich, keď vidíme priamo predmety či danú činnosť… samotne počúvanie by bolo malo

martina6jh
19. mar 2024

Obrazovky co nejneskor. Starsi mal viac ako 1,5r. Mladsi no uz popri starsom. Nemam na to vzdelanie ale nejal logicky... ja ako dieta som vyrastala na českych rozpravkach a rozumiem po česky aj ked plynule nerozpravam. Myslim ze ked sa deti budu stretavat s inymi jazykmi tak im to len prospeje. Ale urcite suhlasim aby pocuvali vela hovoreneho slova v materinskom jazyku citat im rozpravky spievat a podobne. A tip fihatralala ma aj po anglicky, smejko tanculienka tiez, spievankovo. A postupne ako objavite detsky youtube tak uz len vybrat vhodne pre vase dieta vekovo su rozne detske zahranicne stanice. Dookola tam spievaju a rozpravaju cisla abecedu tvary pesnicky....

kvetinka719
19. mar 2024

Možno potom skús citat aspoň rozprávky, pozerajte si obrázkové knihy a opakujte slovíčka. Alebo počúvať rozprávky pred spanim, nejakú audio rozprávku. TV by som nepúšťala, mne stále príde, že pri tv prevažuje riziko nad prínosom…

pralinka86
19. mar 2024

Guess how i much love you, ms rachel, the puffin rock, leo the truck, peppa pig, bebefinn

dzejny656
19. mar 2024

Ahoj, z rozprávok sa dieťa jazyk nenaučí t.j. určite nečakaj že keď bude pozerať rozprávky v AJ, začne anglicky rozprávať. Ja ti odporúčam na toto bilingválnu škôlku (ale naozajstnú, kde s detmi komunikujú celý deň v anglictine). Naša malá ma 4,5 a hovorí plynule anglicky vďaka škôlke.

yanni
19. mar 2024

@martina6jh no to je super priklad, ze ceske rozpravky. Tak moje deti vyrastaju trojjazycne ( SJ, AJ, NJ - native speaker uroven - zijeme v zahranici), najmladsie dve maju 5 a 8 rokov, telku nepozeraju a uz vobec nepozerali rozpravky v takom veku a cesky rozumeju uplne v pohode a to nepozerali ceske rozpravky nikdy, nebolo kde. A aj tak rozumeju, ked sa im prihovoria po cesky. Normalne komunikuju.

cookie29
20. mar 2024

@tiika dieta sa materinsky jazyk nenauci tym, ze ho pocuva... ono ho pocuva, vidi, je tam interakcia... je to mozno galimatias, ale interakcia urcite je... pozri ja som ako dieta zvladla cestinu bez problemov, lebo bolo radio, televizor, obcas knizka... a chodili sme sa pytat... ale cestina a slovencina su podobne... dieta moze pozerat rozpravku kolko chce, nauci sa bezducho zopakovat nejake slova alebo vetu a bodka...

V skolke sa ucili pocitat do 10... deti vedia napocitat do 10 ako basnicka... ALE nic si za tym nepredstavia. Ked im povies 4 tak vacsinou za tym nic nie je. Ked sa ich opytas co ide po 4 tak tiez nevedia. Ked chces aby zacali pocitat az od 5 tak to mnohe nezvladnu... ked niektore zastavis, tak nevedia pokracovat musia od zaciatku... a tak nejako je to aj s tymi rozpravkami.

akvi
20. mar 2024

Budem tu pravdepodobne v menšine, ale ja som veru púšťala synovi rozprávky od malička v podstate výlučne v AJ, ja nie som zástancom toho, aby malé dieťa vysedavalo pred TV a keď už, tak nech to má nejaký prínos. Po slovensky rozprávať nemal nikdy problém, veľa sme mu čítali a samozrejme sa veľa rozprávali. Už ako predskolak mal v škôlke AJ a učiteľka mi po pár hodinách celá nadšená vraví, že či si uvedomujem, aký má talent na jazyky, že má výbornú sluchovu analýzu a aj si veľa pamätá. V prvom ročníku na ZŠ mu učiteľka musela dať o dva levely vyššiu knihu, pretože on mal základy v malicku. Ako 10-12 ročný rozprával plynule a nik mi neveril, že nie sme bilingválna rodina. Takže myslím si, že aj tie rozprávky v AJ mali zmysel, pretože v jazyku je najťažšia práve tá sluchova analýza podľa mňa a deti sú na učenie jazyka ako špongie práve v tom utlom veku. Vôbec si nemyslím, že sa môže niečo "pokaziť", ak bude dieťa počúvať viac jazykov. Ja som na jazyky antitalent, viem, ako som musela vždy v škole drieť, aby sa na mňa aspoň čo to nalepilo a dodnes je moja AJ viac menej tragikomicka. A smutné je skôr to, že dnešné deti už majú problém aj s češtinou. A pritom by stačilo, aby čumeli na české rozprávky tak, ako my kedysi.

tiika
20. mar 2024

@cookie29 áno, to som písala, že samotné počúvanie je malo, i keď bezpochyby ma dolezity prínos, interakcia je potrebná.. dôležité je prepájanie počutého s obrazom, činnosťou, významom, situáciou, až vtedy začínajú deti vyslovovať prvé slova.
No ten samotný vývoj reči začína oveľa skôr ako dieťa rozpráva, ten detsky mozog nasáva, je ako špongia ako píše @akvi. I ja mám podobný postoj, tiež ak pozerá (snažím sa minimálne), nech z toho je aspoň aký taký pridaný benefit. A potešila si ma, že sa to u syna prejavilo. 😉Ja neviem, čo očakávať. Pre mna to nie je najpodstatnejšie. Podľa mna to neuškodí, skôr pomôže.

Ale napr. niektoré veci ukazujem i na obrázku, v knižke, na tele, hračkách. Počítame na rukách či v knihe ukazujem na čísla.

akvi
20. mar 2024

@tiika ja som pravdupovediac neočakávala nič. Ono to vlastne bolo úplne prirodzené, pretože syn mal obľúbené figúrky v Legu a tie rozprávky sa mi jednoduchšie hľadali v AJ, takže tým to začalo. A uvedomila som si, že je to vlastne fajn. Veď po česky sme sa tiež takto nejako naučili. A nevravím, že bez toho by AJ nevedel, samozrejme, že záleží od množstva iných faktorov. Ale myslím si, že mu to pomohlo. Ja napríklad mám veľký problém s AJ práve v tom rozlišovani slov. A to je presne to, čo sa v tom utlom veku učí najľahšie.

autor
21. mar 2024

Ďakujem niektorým veľmi pekne za podnetné správy ako aj konkrétne názvy rozprávok! Pekný večer prajem 🙂