Lozenie, plazenie. Je to potrebné? Máte skúsenosti?

kvietocek7
18. aug 2008

Nasa mala dcerka ma 9 mesiacikov 🙂 je zdravucka,ciperna, ziva stavia sa uz na nozicky, ma pekne drzanie telicka....
Ibaze sa nechce za nic na svete plazit ani lozit.Tiez odmieta byt na brusku-vydrzi iba chvilu Neviem ci je potrebne aby lozila alebo uz priamo bude chciet chodit.
Poradte ako je to dobre podporit-cvicit, aby zacala lozit a plazit sa.
Ake su vase skusenosti??

katy1979
10. mar 2011

tu video nedas ale na youtube ci fb ho das a sem uz iba link.

horalocka
14. mar 2011

tak drobec sa nam zacal stavat v postielke... 🙂 nejako sa mu stale lozit nechce, aj ked na kolienkach sa hupe... ako sa maju vase detusky?

sisamato
20. mar 2011

Ahojky,
nasa sa stale plazi aj ked posledne dva dni si viac trenuje stoj na 4, ale len na par sekund a zas na bruchu....kamoskina taka stara ako moja zacala lozit 6 tyzdnov od aktivnejsieho plazenia, tak som zvedava... 😉

horalocka
21. mar 2011

@sisamato no ono je to individualne, niektore deti vobec nelozia... nas sa plazi aktivne uz dost dlho a este stale sa mu nechce lozit...aj ked uz nejake naznaky tam su... za to sa mu velmi zapacilo stavat sa pri nabytku...
inak nas poslala nasa pediatricka k neurologovi....nechapem preco tak vsetko stale riesi, ved je kopec pomalsich deticiek, ktore sa vsetko naucili neskor a nic im nie je...

sisamato
21. mar 2011

@horalocka myslela som si ze dieta to bude vacsmi fascinovat to lozenie, ale asi fakt niektore idu rovno do stoja, i ked som pocula i take ze je dobre ak deti stvornozkuju. No ta doki je mozno prehnane ustrachana, ale radsej ako by sa nemala starat vobec. Ale zas fakt kukni na nasu, 11 mesiacov a stale len plazenie...a inac je vsetko OK.

horalocka
22. mar 2011

@sisamato no aspon sa nic nezanedba, ale aj tak myslim, ze prehana.... a vasa lekarka nic nehovorila na to, ze sa este len plazi? posadi sa sama ci este nie? vas asi neposielala k neurologovi...

sisamato
22. mar 2011

@horalocka ahoj, nasa doki je taka ze co sama nepovies ta ona nerieisi, podla nej je mala stale zdrava jak ryba. Na neuro sme boli pred mesiacom a pol a ta ze len aby bola na bruchu. Ja som rada ze to plazenie prislo po mesiaci aktivneho bruskovania, tak som zvedava na dalsiu fazu. Ale na kontrolu mame ist koncom mesiaca, tak som zvedava. A nasu povodnu pediatricku chcheme zmenit. pa

horalocka
22. mar 2011

@sisamato no aj ja som rozmyslala, ze tu nasu vymenime.... inak teraz nam zacina konecne stvornozkovat, na plavacke mu to este velmi nejde, ale na koberci uz stvornozkuje pekne, tak sa tesime... 🙂

sisamato
22. mar 2011

@horalocka jak vam trocha zavidim ze uz robi take pokroky....snad to pride aj u nas...uz zachvilu koniec 11. mesiaca a len plazi, sem tam urobila par takych pohybov a nic...asi sa jej viac paci plazenie, neviem, alebo je fakt taka leniva po muzovi, ked ten zacal chodit na rok a pol...asi bude vynimocna v niecom inom...

horalocka
22. mar 2011

@sisamato neboj, to pride ani nebudes vediet kedy a ako...skor ci neskor urcite zacne a o to je potom radost vacsia... mozno vas prekvapi a vsetko dozenie naraz....poznala som chlapca, ktory vsetko - aj sa posadil, aj postavil, aj zacal stvornozkovat prave v jedenastom mesiaci, vsetko naraz, dovtedy sa mu nechcelo... 😉

sisamato
22. mar 2011

@horalocka vdaka za povzbudenie, hoci ja si myslim, ze ona bude asi fakt ten pripad oneskorenej chodze...do porodu mam uz len 2 tyzdne, tak uvidim co dovtedy, dufam ze to nepride vtedy, ked budem rodit 😉 lebo chhem byt pri tom...pa

horalocka
22. mar 2011

@sisamato joj, vy uz cakate druheho anjelika? tak to vam drzim palceky nech vsetko dobre dopadne...aaa co tam po tom, ked aj bude neskor chodit, nevadi... potom sa jej nikto nebude pytat kedy zacala chodit....skor ci neskor to pride...mozno bude zase skor rozpravat....inak na druhej strane, mozno keby vas lekarka poslala cvicit, mohlo to byt skor, nam to cvicenie velmi pomohlo...

sisamato
22. mar 2011

@horalocka vdaka, hoci popravde ma uz chyta depka ako to vlastne ja zvladnem...ani nie som dajke zenisko a zase budem mat velke babo podla sono...pribrala som len 8 kg za cele tehu, som v 36. tyzdni a maly ma o pol kila viac ako norma...ale hlavn ze je inac vsetko OK...
hej, ona vedela povedat mama v 4. mesiaci, s tym problem fakt nema...
ano, urcite by to cvicenie pomohlo, to je pravda, lenze vidis aki su doktori, nemaju cas, len rychlo, rychlo a mala som tiez smolu ze v mojom okoli som nemala cloveka co by ma na to upozornil skor...

katy1979
22. mar 2011

@sisamato jejda holka ty uz ides rodit. no mozno to tak bude ty budes rodit a ona sa vtedy aj rozchodi aj rozlozi. aspon si to budes pamatat.
a presne nikto sa nebude pytat v skole ci v praci kedy zacala chodit ci lozit.
pokroky su kedze sa plazi a aj na to stvornozkovanie pride.

my sme na tom ako horalocka. na koberci ci penovych puzlach mu to ide super na plavacke je to horsie. to sa mu smyka a aj by sa postavil ale tu nema kde kedze parkety sa mu smykaju tak sa stavia o mna. len je to maly kamikadze este mu nezaplo ze ked sa nedrzi ze spadne. ale nevadi. ja som rada ze sa vobec hybe.

horalocka
23. mar 2011

@sisamato no moj krpec bol tiez dost velky.... na sone sa zdalo, ze bude mat normalnu porodnu hmotnost, no porodila som stvorkiloveho.... 🙂 🙂 doktor nechapal.... tiez som pribrala pocas porodu iba 9 kg, inak tiez velmi nevazim a brusko bolo celkom male...tak nikto nechapal kde sa vo mne nabral taky valibuk... 🙂 budem drzat palceky nech vsetko dobre dopadne... 😉

sisamato
27. mar 2011

Ahojte,
ako sa dari vam? My uz koncime 11. meaic a baby, este stale sa len plazime. To na 4 si skusa len ked ide spat na posteli a vo svojej postielke, zapiera sa na 4, ale cez den to nerobi...tento tyzden ideme na kontrolu k neurologicke a ku fyzioterapeutke, tak som zvedava...poviem vam pravdu, ze si z toho nic nerobim. Beriem to proste tak ze v tomto sa neponahla. Zato moja matka to nevie za nic na svete pochopit ze uz am tolko a ani nesedi, nie toboz ze nechodi, a tie keci ze my uz v jej veku...ved jasne ked nas dali do pavukov...tisickrat som jej omielala o prirodzenom motorickom vyvoji a ona ma dnes zase tak napalila...sme pre nu s manzelom debili ze nam decko enchodi, ze ju neposedime atd...je to starsne ak nemate oporu ani vo vlsatnej rodine...som rada ze aspon od nich daleko byvame, aspon to...

miska1981
27. mar 2011

@sisamato ahojky, vidim, ze mame velmi podobne dievcatka 🙂 my sa tiez len plazime, ale uz sa netrapim, mala je rozumna, usmievava a vsetko pride postupne, netreba silit, aj neurologicka nam povedala, ze je cula, ze vsetko pride.
z maminy si nic nerob, oni boli inak naucene, ja uz nepocuvam reci, preco nesedi, davaj ju sediet, do pavuka....nedam a basta, davam ju stale na brusko a tym cvici sama. ani na nozky sa netaha ako vacsina deticiek, ale tak nebude chodit v roku no a co, do roka a pol to hadam stihne 😉 tak sa radujme, ze mame zdrave deticky a vsetko pride ked budu mat pripravene svalstvo. citam vas tu, tak ked urobi nejaky pokrok napis, aj ako si pochodila u dr.

sisamato
30. mar 2011

Ahojte,
tak sme boli rano an neurologii, vsetko je uplne v norme. Doki vravela ze zachvilu nam bude stvornozkovat, lebo pekne zapaja a posledne dva dni si to casto trenuje. Vraj ziadne za rucicky ak by sa aj stavala, iba za hrudnik chytit. Dolezite je ze sa chche hybat a plazi sa. Vraj este dlhe stvrnozkovanie je pre deti lepsie ako skora chodza. Takze sa tesime, ze mame taku zlatu bambulu 😉 . A vraj uz v Kanade a Francuzsku uplne zakazali chodulky, takze asi je len otazka casu kedy to pride k nam.
A este jedna vec, kamoska mala z maleho obavy, lebo jej stvornozkoval, staval sa,a le nesadol si. Na neuro jej povedala ze ma cvicit na fitlopte, ona to pri dalsich 3 detoch vobec nerobila, ved nemala casu a maly sa jej asi tak po mesiaci nakoneic posadil....MOzno by to cvicenie urychlilo o tyzden, ale mne sa len potvrdzuje, ze kazde deculo to ma jednoducho v sebe a ked raz este neplazi, nechodi tak este ma cas...
Drzte sa.

jaruska8
30. mar 2011

@sisamato Držím palce, tvoja malá určite všetko dobehne a zvládne, len nech je pekne na brušku, neboj, keď sa ti začne dávať na 4, tak sa aj sama posadí, môžeš jej pomôcť si osvojiť ten pohyb zadočku doboku, ona to potom bude robiť j sama. Tým nič nepokazíš, ja som to s malou cvičila, ona sa mi len plazila, ale začala sa dávať na 4, tak som s ňou cvičila a už je ako malý profík. 😉 😉 A zo sedu sa už potom bude pekne sama stavať, teda pokúšať sa. Nám pri každom pokroku pomohlo tlieskanie, malá potom vedela, že je šikulka a páčilo sa jej to. 😀

sisamato
31. mar 2011

@jaruska8 ahoj, vdaka. Ano, aj ja jej za to ze sa dvihne na 4 nadsene tlieskam a ona sa z toho fakt tesi 😉 . Zadocek vytaca do boku uz dlho, ale zrejme pride skor to lozenie. Dnes sme sa vsak plazili malo, vcera sme boli na ockovani tak bola dnes strasne uplakana a unavena...snad uz zajtra bude dobre.

sisamato
31. mar 2011

Ahojte,
taka otazka na vas, co davate nechodiacim detom na nozicky cez den? len ponozky, ci aj capacky? vdaka za odpovede

lucia8688
31. mar 2011

@sisamato ja som dávala iba ponožky ale tie hrubšie 😉

miska1981
31. mar 2011

@sisamato ja davam len ponozky, capacky len niekedy ked ideme von.

katrinka8
31. mar 2011

@sisamato - my davame nasej malej po dome ponozky s tymi protismykovymi "stopami", ci co su to. Ona sa nam totizto uz stavia na nohy a chodi okolo nabytku, tak aby sa jej nesmykalo, kedze mame plavajuce podlahy. Funguje to u nas takto uz par tyzdnov, zatial sa jej nesmyklo este :o) Capacky davame len ked ideme von - aby jej nebola zima. Ked ich ma po dome (kym sa chystame), tak vidim, ze sa jej v tom zle chodi, nevie, ako si ma ulozit chodidla... Niekde som dokonca citala vyjadrenie ortopeda, ze deti by mali v takomto malickom veku chodit "bose" - cize ziadne topanky ci papucky (kym sa ucia chodit) - jasne, ze vonku ano, ale dnu co najviac bose, ak sa da.

katrinka8
31. mar 2011

Dufam, ze sem pride ten zakaz chodulok, lebo "zovsadial" pocuvam, ako mam davat dcerku do chodaka, ake to bude super a pod. A pritom ortopedi to vobec neodporucaju, ze je to zle pre vyvoj chrbtice. Dokonca sa ani nemaju deticky vraj drzat za ruky aby predcasne chodili (ked este nevedia same chodit) - tiez to poskodzuje vyvoj chrbtice. Mozno mi budu niektore mamicky oponovat, ze aj my sme vyrastali v chodakoch (vtedy zvanych pavuky) a nic nam nie je. Ale povedzme si uprimne, kolkych nas bolia chrbty a nevieme poriadne rovno sediet, hrbime sa a pod. Urcite k tomu vedie vela faktorov, ale toto moze byt kludne jeden z nich, nemusi sa to prejavit hned, ale v buducnosti urcite. Chodak je sice mozno pre dieta zabavny a rodicom ulahcuje situaciu, ale urcite nie je prirodzeny pre babatko...

sisamato
31. mar 2011

Dakujem baby za tak skore odpovede, tak aj ja ostanem len pri tych ponozkach, aj ked ju niekedy velmi bavi si ich davat dole 😉 . capacky len po vonku.
Ano, aj ja som niekde citala ze nechodiace deti by nemali mat ziadne topanky... 😉

sisamato
31. mar 2011

@katrinka8 aj ja dufam ze to coskoro zakazu. Asi si obklopena takym ,,blbym,, prostredim ako ja, co sa tyka tych chodakov. Vies, moja matka to nevie doteraz pochopit ze dieta ma byt na bruchu, dnes vyletela s tym ze aj nosit ju treba...akoby som bola xantipa ktora si ani decko neprituli, a to som v 37. tyzdni tehotenstva...ja uz fakt neviem ci to len ja mam tak necitlivu mamu, ktora za tie mesiace to este stale nepochopila...dnes prave vysla aj s tymi topankami...ja sa zeny normalne bojim ju k nam zobrat ked budem v nemocke ze mi ju bude davat umelo sediet a tak...vobec jej v tomto nedoverujem...a k tym ortopedickym problemom: ja som presvedcena ze nasa generacia ma tie problemy s klbami a chrbtami prave z toho...ale ked som to povedala mojej mame tak ze len korpac v ruke nam chyba a pohyb...no koment...

katrinka8
31. mar 2011

@sisamato - no, mna uz tiez nebavi stale niekoho presviedcat o tom, ze to, co platilo pred par rokmi, uz teraz platit nemusi (a to su aj ludia mojej generacie, co ma niekedy udivuje). Uz to robim tak, ze jednym uchom dnu, druhym von, nech si robia, ako chcu. Ja si poviem svoj nazor (pridam ako argument to, ze info pochadza od odbornika) a nech si s tym kazdy nalozi, ako chce, kazdy si zodpoveda za svoje dieta 😉
Tou maminou sa netrap, to je rozdiel jednej celej generacie, maloktori stari rodicia su ochotni si nastudovat nove informacie z oblasti vyvinu deti, psychologie, vyzivy a pod. Poznaju to svoje a myslia si, ze tak je to spravne. Mozno aj my budeme taki o 20 - 30 rokov, budeme mat svoju pravdu 😀 Viem, ze je to tazke pocuvat (aj ja sa dakedy tak vytocim, ze musim az tresnut telefonom), ale potom si poviem, ze mi to nestoji za to, iba co sa nervacim zbytocne.
Inak, vraj nosene deti maju lepsie drzanie tela a pohybove schopnosti 🙂 Neviem, ci je to pravda, ale hovori sa to. My mame "nosene" dieta, ale preto, ze nam nikdy nechcela byt polozena, prip. neskor sediet len tak. No a byt na bruchu vrcholne neznasala, kym sa nenaucila plazit. Vydrzala jedine, ked som jej natierala chrbat po kupani, inak nie. Ziadne polohovanie na bruchu u nas nehrozilo, po 30 sekundach srd. Napriek tomu sa naucila lozit aj plazit. A vela sme ju nosili. Co je horsie, nechcela byt ani v manduce (neskoro som sa s nou zbadala, tak si uz nezvykla), takze som skoro nic nemohla pri nej robit a chrbat pomaly v kybli. Ale akonahle sa naucila lozit, hned sa to zlepsilo - obcas sa chce nosit (ked chce "tancovat", alebo kukat z okna), ale inak vidno, ze ju tesi ta novoziskana samostatnost 😉 Takze sa neboj, Tvoja mala sa tiez vsetko nauci, ked pride jej cas 😉 Ber to tak, ze ak sa to nenauci, kym pojdes do porodky a mamina Ti ju bude davat "nasilu" sediet, tak je to len par dni, to jej neublizi a aj tak to neovplyvnis.

sisamato
31. mar 2011

@katrinka8 tak s ytm noseniem je to zaujimave...nasa nosena bola malicko, nechcela byt...bola strasny spachtos a vobec nemala rada ked som jej ruky zavazovala alebo ju hojdala...som nechapala...ale ako som citala mala byt aspon 3 hodky denne nosena, odporucaju to na psotupne vyrovnavanie chbrta...to uz pri druhom robit budem, ci bude chciet alebo nie...a potom sa ti ako rozplazila a rozlozila ked nechcela byt na bruchu? to ma zaujima najviac a kedy sa asi zacala plazit...zaujimave ze pootm sklzla hned z nosenia na plazenie bez posineia chrbta na bruchu...alebo zeby to nsoenie v satke, manduce malo rovnaky efekt ako pohyb na brusku?

katrinka8
31. mar 2011

@sisamato - no nasa neznasala byt akokolvek zviazana alebo obmedzena v pohybe, takze nosit sme ju museli tak, ze tvarou "k svetu", ruky volne... Ona sa nam zaciatkom tretieho mesiaca zacala dvihat do sedenia. Vzdy, ked lezala na chrbte, tahala hlavicku silno hore, proste si chcela sadnut. Nasa doktorka, ked to videla, skoro odpadla, ze toto robia 9-mesacne deti. Ona to robila, aj ked sme ju nahodou mali na rukach v polohe lezmo. Proste hlava hore, na bruchu svaly - tehlicky... Doteraz si sada tak, ze z lahu si bez problemov sadne (vobec nie z polohy na styroch - to len ked lezie a robi si prestavku). Ona sa dokonca zacala prevalovat na brusko este pred 3. mesiacom (zato na chrbatik az dakedy v 5. mesiaci), ale hned ako sa tak prevalila, zacala sa srdit. Ked sa ale naucila prevalit z bruska na chrbatik v tom piatom mesiaci, tak prisla na to, ze tak sa jej da posuvat akymsi gulanim. No a z toho zistila, ze sa da plazit. No a ked sa zacala plazit, zrazu bola na 4. Najprv sa len parkrat pohojdala a znovu sa zacala plazit. To mala 7 mesiacov. No a zaciatkom 8. mesiaca zacala sama lozit. Predtym skusala, ale len tak, ze nechapala, ze ma striedat ruky - nohy. Isla ruky dopredu, potom prisunula nohy - taky poskok. Ale pochopila to zo dna na den, proste zrazu kukam a ona si lezie. Ale postavila sa o skoro 2 tyzdne skor, ako zacala lozit. Chytila sa za mreze postielky a stala.
Ale netusim, s cim to suvisi, proste ona na to vsetko akosi prisla sama, nepomahalo, ze som jej posuvala ruky, nohy, ked bola na 4 - nechapala, co od nej chcem 😀 . Lozit sme ju lakali na ovladac a na papuce, za tym bola ochotna sa plazit, inak nie, hracky nezaberali 😀 Doteraz nam "uteka" za papucami a ovladacom...