Malo by už 7-8 mesačné dieťa sedieť?

ela2710
6. jún 2011

Ahojte, citala som k tejto teme na nete uz dost, ale stale ma stve, i ked my baby zo sukromky povedali, aby som si nelamala nad tym hlavu, ze ci musi 7-mesacne dieta sediet...boli sme na poradni, na tej medzi 7-8. mesiacom a pediatricka sa velmi prevelmi cudovala, ze maly este nesedi. Sediet pasivne (o vankuse a podobne) som ho nikdy nedavala, pretoze som toho nazoru, ze dieta sa ma posadit samo -zvacsa pri stvornozkovani, maly sa tak cca. mesiac dozadu zacal plazit, teraz uz dava nozky a rucky na stvornozkovanie, ale este neprisiel nato ako sa pohnut z miesta 🙂 no pediatricka mi povedala, ze ak nebude sediet do 29. juna (objednala nas na poradnu) tak s nim budeme musiet kvoli tomu sedeniu chodit na rehabilitacie, ze sme ho mali davat vraj sediet uz od toho 5-6 mesiaca, a nie ze este 7-mesacny to nevie, dalej ma dost prekvapil aj jej nazor na rozpravanie. Povedala, ze maly by uz mal vediet vraviet slabiky ako ba-ba, ma-ma a ze je velmi cudne, ze nas maly este nehovori, ale v okoli nepoznam ziadne dieta, ktore by uz v takomto veku hovorilo. Z kazdej poradne idem domov nestastna, maly je podla mna strasne sikovny, velmi rychlo sa naucil nacahovat za hrackami, prekladat si ju z rucky do rucky, uz pred 1.mesiacom vedel krasne drzat hlavicku sam, rychlo sa naucil aj prevracat na brusko a uz v 5.mesiaci sa zacal obracat aj z bruska na chrbatik...preto ma taketo negativne posudky sklamali, dokonca minule sme mali pri jednom vysetreni maleho kartu a ona to este aj do nej napisala, ze nevravi slabiky, ze sa nevie udrzat v sede...co si o tom myslite?

abeata
23. júl 2015

petrofka, nemáš pravdu. Dovolila som si skopírovať a prilepiť to, čo tu už bolo napísané . A určite nie laičkou :

Písala to mimonenka1 : Kedze sa zaoberam problematikou vyvinoveho pohybu, zaujala ma tato otazka. Ako mnohe mamicky povedali dietatko by sa malo same posadit az ked zacne stvornozkovat priemer je cca okolo 9. mesiaca, ale moze to byt aj tri mesiace hore dolu. Dietatko by nemalo byt posadzovane kym si same nesadne, kvoli tomu ze v buducnosti moze mat problem so skoliozou, ci nozkami do O alebo do X a nevhodnou stimulaciou dietatka - teda aj predcasnym posadzanim sa zbytocne drazdi CNS, co sa moze odrazit na spravani dietatka.
22. feb 2013 o 22:55 • 2 deti • Už sa mi to nepáči •
• Pošli IP •

ajuscha
23. júl 2015

môj syn sa narodil riadne donosený, ale s nízkou pôrodnou hmotnosťou...preto sme chodili do poradne pre patologických novorodencov. Tam nám pani doktorka stále vytýkala, že syn nevie to, či ono, že by mal vedieť to a to...mne to prišlo zvláštne, mala som pocit, že dvojkilové dieťa asi ešte nemá toľko sily...veď ledva sal, keď sa narodil a aj hlas, teda plač mal veľmi tichučký. Trápila som sa tým a preto len aby doktorka nebola nepríjemná, tak som sa snažila dávať ho sedieť, obkladala som ho vankúšmi..."trápila" som ho, aby držal hlavičku, keď bol na brušku...doktorka nás strašila, že budeme cvičiť vojtovu a tak...dnes to celé ľutujem...asi je to pravda, keď rodičia niečo silia...ten vývin sme sa snažili umelo ovplyvniť...syn ma problémy s rečou a ja to pripisujem práve tomuto...dodnes sa trápime s písmenkom "r", a to už má takmer 10 rokov...aj jedna iná dr. povedala, že pokiaľ sa na niečo tlačí a dieťa nie je pripravené, môže sa to odzrkadliť niekde inde...aj keď mám šikovné obe deti, učia sa na samé jednotky, je to niekedy ťažké vidieť ako sa syn trápi, keď sa niekto pozastaví, že ešte nerozpráva čisto... ☹ takže moja rada, nechajte tomu voľný priebeh, pokiaľ to nie je naozaj vážne zaostávanie vo vývoji 🙂

siska53
23. júl 2015

@mizu89 ma este cas..moja zacala sediet az po 10.m. Mala len slabsi svalovy tonus. A ked,tak by som skusila plavanie najskor a riesila nieco,az ked by zaostalval vo vyvoji vo viacerych veciach,co sa motoriky tyka.
@petrofka dieta nemusi sediet vo 8.m. Tak ako nemusi v 10.m.postavit 3kocky na seba a rovnako ako moze v 15.m.postavit vezu z 10 a viac kociek,hoci by malo vediet tak najviac z piatich. Vzdy je tam toleranvia +/- niekolko mesiacov. A normalna pediatricka to aj vie.

cailinevelyn
23. júl 2015

no teraz sa razi trend uplne iny. dieta sa dokaze same posadit az po 9. mesiaci, dovtedy je to iba pasivne sedenie skodlive pre chrbticu. a potvrdzujem na mojich - syn mal 9 m a 2 tyzdne a dcera 9 m a 3 tyzdne.

mishelinus
24. júl 2015

@cailinevelyn to je somarina, moja má 7 mesiacov a už sedí sama... žiadne pasívne sedenie ani nič, proste sa posadila zo 4och a sedí a dokonca už aj stojí popri nábytku... každé dieťatko má iné tempo... a mne bolo povedané, že malá je 2 mesiace popredu čiže to asi tak vychádza že dieťatko by sa malo naučiť okolo 9m sedieť...

majka99999
24. júl 2015

Prvy mal 8 mesiacov, druhy ma 9 a vie sa posadit, aj vydrzi, ale este to nie je taky stabilny sed. Sam si sada uz tyzden. Nikto ho nenutil k nicomu. Sikovnejsie deti vedia v 9 mesiacoch aj chodit.

janka48
24. júl 2015

Nasa ma osem mesiacov a este sa ani neplazi...no sedi krasne vystreta ked ju dam...nenutili sme ju sediet len ked sme boli vonku v kociku a bola opreta...chcela vsetko vidiet tak z polosedu sa sama posadila a odvtedy uz nechce byt v kociku opreta ani lezat len sediet aj ked sama sa nevie posadit len ja ju dam...a dokonca sa ani neprevalujeme poriadne...tak si myslim ze vsetko ma svoj cas...tak ako nas prekvapila so sedenim tak to bude aj s ostatnym

lenka1208
24. júl 2015

Nas tiez poslala v 7.mesiaci na rehabilitacie kvoli tomu ze nesedel. Prisli sme na vstupnu kontrolu na rehabilitacie a doktorka nanho pozera a ze co doktorke vadilo? ze vas chlapcek je uplne v poriadku a v ziadnom pripade ho netreba davat sediet pasivne. Takze z rehabilitacii nic nebolo 😀 takze sediet v 7.mesiaci urcite vediet nemusi...

sasa1983
24. júl 2015

My stojime sami, drzime sa len jednou rukou, mame presne 8mesiacov, korigovane -3,5tyzdna. Na druhu stranu, take vseliake verbalne prejavy su pomenej..pediatricka furt,ze ci gaga,lala,...tp nehrozi, skor ba, alebo ani to nie

naja94
24. júl 2015

Podľa mňa, oveľa dôležitejšie ako samotný sed, je to, co mu predchadza - plazenie a stvornozkovanie... Ak toto funguje, tak dietatko cochvila začne aj samo sedieť... A je jedno, ci je to v 8., 9. alebo 10. mesiaci... Môj sa prvýkrát sam posadil presne v den ukonceneho 9. mesiaca (samozrejme, tomu predchdzal šikmý sed)...

darja12
18. máj 2016

myslím, že je tu pojmový problém.. pediatri myslia tým, či už vie sedieť to, že ked ho rodič dá na chvílu pasívne sedieť, tak či sa vie udržať vzpriamene, alebo ešte stále padá celé telo do predu a drží sa rukami a tak.. súhlasím netreba dávať deti pasívne sedieť, ale takáto skúška z času na čas tomu dieťaťu neublíži.. je taký cvik, že sa dieťa priťahuje za ruky do sedu a hned na chrbát nazad.. pri tomto cviku ked z času na čas rodič nechá to dieťa na dve sekundy, tak tam sa ukáže či už má z pretáčania, poprípade plazenia pevný chrbát a je pripravené na sedenie, alebo ešte nie.. čiže, ak vie dieťa na chvililinku ostať v sede vzpriamene, tak vie sedieť. na to sa pediatričky podľa mňa pýtajú a nie na to, či sa vie už samo posadiť.. to by ich otázka znela takto priamo.. hovorím z vlastnej skúsenosti.. na otázku, či vie naša sedieť, som povedala nie, len ked ju sama posadím, tak sedí vzpriamene, ale nedávam ju tak sedieť, lebo je to nezdravé a na to mi povedala dr, že tak to aj myslela, či vie sedieť, ked ju posadím. keby nevedela v tom 7 mes sedieť pasívne, tak má asi poriadne slabý chrbát a to dr zaujíma. lebo tým pretáčaním a polohou na bruchu by už mal byť aspon ako tak spevnený a pripravený na samostatný sed, kedy sa dieťa dokáže posadiť samo.. naša sa posadila sama týžden pred dovršením 8 mes. predtým sa mesiac a pol plazila

alienska8
27. okt 2017

... tak toto vie človeku pekne nahlodat pokojnú myseľ. My mame 8,5 buduci tyzden. Maly drobec si vôbec nevie sám sadnúť z ľahu ( ide cez šikmý sed ale ešte sa mu to nedarí vždy padne) posadiť sa vie v jedálenskej stoličke z takého polosedu akurát. Vankúšmi nepodkladám považujem to za nedobré. Plazime sa vpred a skrčame kolienka pod seba a snažíme sa stvornozkovat. Na nohách stojí s oporou a veľmi rád, strašnú radosť ma z toho. Stresovala som uz tiež ale vždy sa si opakujem, že každé dieťa ma svoj čas. Náš vedel robiť “papa” dva dni dobezvedomia kýval, potom akoby uťal ani zasvet. Blabotať bľaboce aj sa so mnou hada uz no a včera prvý krát povedal aj “tata” tak bol tatinko raaad. Niektoré deti nehovoria dlllho a neriešia to matky neurológom bože tak asi zatiaľ nemá o čom rozprávať. 😂😂 My sme s mužom ukecani obaja tak ma to mat maly po kom. Ja vždy zneistim ked mi Kamoska povie že jej dieťa vedelo sediet v 5-6 mesiaci alebo zvlášť ked si prečítam múdre články o tom ako dieťa má!!!! vedieť sedieť v ôsmom mesiaci .. neries a pediatricke by som vyčistila žalúdok a prešla k inej. Držte sa a no stress!!