Mám ísť s dvojročným synom k psychologičke?

zuzuk22
8. mar 2016

Ahojte . Chcem sa poradiť. Chlapec ma 2 roky a 2 mesiace a uz som zufala z jeho správania sa :( zatial je jedinacik ale chceli by sme druhe aj teraz . Po prve este nerozpráva ale v tom nevidím až taký problém este. Sem tam povie mama papa jej ale väcsinou hovori po čínsky .... Nikto mu nic nerozumie .... Totálne hovadiny si blaboce .... Ale napíšem pre to . Píšem preto ze ako sa sprava .... Asi ked mal jeden rok som si našla v dedine kamošku co ma o mesiac staršie dievča a kazdy den sme boli spolu vonku alebo ku nim sme chodili vsetko v pohode hrali sa spolu až raz ked sme šli na postu alebo do obchodu neviem tak začal sem tam pyšťať alebo kryčať alebo ako to mam nazvať . Bud len tak alebo sa mu nieco nepáčilo neviem ... To mohol mat tak rok a 9 mesiacov cca uz neviem presne . A to dievcatko sa vždy strasne rozplakalo ked to urobil. Samozrejme uz spolu nechodime von ale ich stretávame na ulici . Potom jej to uz robil ako keby náročky a teraz casom to trvá stale . Ona nas este len zbadá na ulici uz plače a ona zasa pýští . Ale len pri tomto dievcätku . Pri iných deťoch z ulice nie . Ale uz začal pyšťať aj ked sme napr vonku a príhovori sa mu hocijaká žena . Ako by mal na všetky ženy alergiu alebo co ... Ja nechápem tomu . Ale na chlapov nie ... Myslite ze mam ísť s nim k psychologicke ? Lebo nepríde mi to normálne uz :(

misel0806
8. mar 2016

@breznica ?????

lulistek
8. mar 2016

@zuzuk22 mne to ako dlhodoby problem nepride, zacina mat svoju hlavu, obdobie vzdoru. Ako reagujes na to jeho pistanie ty? Podla mna ho to prejde.

zuzuk22
autor
8. mar 2016

@janulabb dakujem 🙂 tak ked sa to da snažím si ho nevšímať . Ale ked neprestáva tak ho uz upozorním. Ze preco kričíš . Nekrič potom emka plače . Pozri sa ako plače . Nesmieš kričať . Alebo ked je mamička s kočíkom s pol ročným aj s nami vonku poviem nekricime lebo zobudis male babatko .

zuzuk22
autor
8. mar 2016

@lulistek tak ked sa to da snažím si ho nevšímať . Ale ked neprestáva tak ho uz upozorním. Ze preco kričíš . Nekrič potom emka plače . Pozri sa ako plače . Nesmieš kričať . Alebo ked je mamička s kočíkom s pol ročným aj s nami vonku poviem nekricime lebo zobudis male babatko . A ked piští pri oslovení nejakej tetky co ide okolo alebo niekedy ho nemusí ani osloviť stačí ked sa na neho pozrie . Tak mu poviem . Nekrič , preco kričíš . Ale aj tak to zasa urobí a potom radčej ideme ďalej ...

pragmaticka
8. mar 2016

k psychologicke?? ako myslis sama so sebou??? 😀 jedine tak...!!! nechapem preco sa uz s tou kamoskou nestretavate...keby si videla tu moju co ona vyvadza, ci na ulici , ci doma ci s kamoskami..keby som sa mala so vsetkymi prestat stretavat ktore ju zbili,kricali na nu, hryzli ci ona na nich, tak to by bola teda pekne izolovana od vsetkych deticiek.. 😀 co to na nu minule v BA na ihrisku vykrikovali chlapci (mali asi 3-5r), ze ty hnusne dievca vypadni (na ani nie 18mes. dietatko)! Teraz koli tomu nebudem chodit na ihriska?? 😀 Nech sa nauci dieta od mala ze zivot je obcas aj kruty a nie vsetko je len ruzove, krasne a dobre.. 😉

pragmaticka
8. mar 2016

ja si myslim ze cim viac bude mat tvoj syn kontakt s dievcatami a zenami tym skor ho to prejde..takze moja rada - minim. raz za den sa s niekym intenzivne stretnut a ak zacne kricat, asi by som to ignorovala, akoby sa nic nedeje..po case hoto urcite prejde 😉

zuzuk22
autor
8. mar 2016

@pragmaticka no uz sa nestretávame lebo je to dookola mala strasne plače a on strasne piští ... A vidím na nej ze jej to uz vadí ... Ale ja to neviem zmeniť . Akože ked sa stretneme na ulici tak sa rozprávame pokial sa da ale tak uz sa nenavstevujeme a nedohadujeme si stretko na ulici . Ani ona nerobí najlepsie lebo jej malu strasne čičíka a všíma si ju až príliž ked plače ... Teda aspon si myslim .

galixx
8. mar 2016

@zuzuk22 ahoj, necitala som diskusiu, ale podla mna je to uplne normalne. Zistil ze to pistanie vyvolalo u dievcatka dost silnu reakciu a preto to robi. Detom sa paci ked ostatni reaguju na to co urobia, ked mozu ovplyvnit svet okolo seba a spravanie ludi🙂 a inym zenam to robi podla mna preto, ze skusa ci aj oni nejako zareaguju. Vobec by som to neriesila, ako prislo tak odide. Ale chapem ze ti to je asi neprijemne hlavne kvoli tomu dievcatku a jeho mame

szana
8. mar 2016

@zuzuk22
Je to uplne normalne, moj syn je v tom istom veku a toto robi, ked vidi dieta v kociari. Roz som ho upozornila, ze musi byt ticho, ze dietatko spinka a od vtedy to robi stale, lebo vie, ze to vzbudi nejaku reakciu, aj ked negativnu. Vysvetlovanim a odvracanim pozornsti to po case prestalo. Pre taketo deti je aj vyhresenie, prip. ina negativna reakcia povzbudenim. Tym, ze nerozprava, chce svojim krykom vyjadrit emociu. Ignorovat to, ale to sa velmi neda, lebo ked to dievcatko place, to je pe neho postacujuce. Neustale vysvetlovat, ze to nemoze, prip. pozitivne povzbudit, aj sladkostou, ked nebude krycat. Je dost velky, pochopi to. Psycholog jedine ako odborny poradca v tom, ako spravne reagovat na taketo spravanie, aby sa dietatu nevedomky neublizio a aby reakcie neboli skor kontraproduktivne. Je to neprijemna situacia, ale kazda matka by to mala pochopit, deti maju rozne reakcie a formu sebapresadzovania, stat sa to moze kazdej pri akomkolvek dietati v roznych vekovych obdobiach. Drzim pace a vela trpezlivosti.

andymi
8. mar 2016

Ahoj. Napisem ti vlastnu skusenost🙂 Ked mal moj syn cca 2 roky nasla som si kamaratku, jej syn bol o mesiac mladsi od toho mojho. Zo zaciatku sa pekne hrali, ale potom ani neviem ako sa zacali doslova neznasat. Ked som synovi povedala, ze sa ideme pohrat na ihrisko s tym chlapcekom alebo k nemu, alebo ze on pride k nam, bola to cista pohroma:( Syn zacal vystrajat, plakat, robit sceny... a ak sme sa nahodou niekde stretli, vzdy to skoncilo bitkou(medzi detmi), placom. Kamosky-nekamosky, kvoli detom sme museli stretnutia obmedzit, neprestali sme sa stretavat uplne, ale radsej si najdeme cas a ideme na kavu same, nakolko deti uz maju 6 rokov, a nevedia sa doteraz spolu pohrat:( Takze si myslim, ze to bude asi aj tvoj pripad, a deti si jednoducho nesadli. Na druhej strane, ty si matka, a najlepsie vidis a citis, ze mozno sa nieco deje, nam to z tohto opisu tazko posudit. Skusenost mojej kamaratky: jej syncek sa od mala odlisoval spravanim od inych deti (aj ja aj ona vieme, ze deti sa nemaju porovnavat, ale niekedy je to do oci bijuce). Vela, ale doslova vela behal, nehovoril az na par zakladnych slov nic, len pistal a hovoril podla jej slov "cinstinou"...(ale to bol jeho celkovy prejav, nie len pri konkretnych ludoch). Ked mal tri roky a nic sa nemenilo, isli k psychologicke. Zistili mu oneskoreny vyvoj reci, zacali navstevovat logopeda, a ked sa rozhovoril, pistanie a cinstina sa vytratila, spravanie sa upravilo...

zuzuk22
autor
8. mar 2016

@galixx dakujem 🙂

zuzuk22
autor
8. mar 2016

@szana dakujem Vám 🙂

zuzuk22
autor
8. mar 2016

@andymi dakujem 🙂

jankali
8. mar 2016

@zuzuk22 keď sa mu prihovárajú a nechceš to - tak in povedz, nie? Prepáčte, ale nehovorte na neho, nemá to rád/ dne nemá svoj deň alebo priamo: nepáči sa mu to! A jemu: povedz tete dobrý deň (pochváľ) a potom ty: dovidenia teta🙂 A idete. Neexist že by sa môjmu niekto prihováral keď on to nechce - ja to zariadim🙂

marion
8. mar 2016

Ja by som na tvojom mieste riesila logopediu. Dieta v tvojom veku uz ma hovorit. A aj ked nie vela ale ma to byt zrozumitelne. A ako pises ze hovori ale hatlaniny tak to uz je problem. Hovorim zo skusenosti. Tak nevahaj.

meusicka
8. mar 2016

@zuzuk22 jednoducho musis vydrzat, ja by som maleho nikam nebrala. proste sa dostal do veku ked ma pocit ze potrebuje mat pri sebe mamu a to mu uplne staci. mame to aj v rodine. mala sa nie je ochotna bavit s nikym, a reve jak tur. nikto sa taky cas k nej nemoze ozvat, na nu pozriet, dokonca sa jej ani dotknut, je schopna revat a revat, samonasieraci mechaniznus tomu hovorime. casom sa to zacalo zlepsovat a napodit, co sme mali strach z nastupu do skolky, tak to zvladla uplne super, co vsetkych prekvapilo a zaroven potesilo. takze hlavu hore, bude vacsi, bude mudrejsi a prestane s tym. ja viem je to dakedy na nervy. priprav sa na to ze bude mozno aj navstevy vyhadzovat a pod. vyratsie z toho.

jankali
8. mar 2016

@marion nesúhlasím s logopédiou

zuzuk22
autor
8. mar 2016
zuzuk22
autor
8. mar 2016

@meusicka dakujem veľmi pekne 🙂

ahojcek
8. mar 2016

Môj názor (z osobných skúseností): na pišťaní môže mať veľký podiel to, že sa nevie dorozumieť. Je potrebné sa naďalej čo najviac venovať rozvoju reči (ak by dieťa už dokázalo spolupracovať s logopedičkou, bolo by to super, ale zdá sa mi na to ešte malý + ženy sú mu, zdá sa, nesympatické), ozbrojiť sa VEĽKOU trpezlivosťou a možno by nezaškodilo dať mu rázne a s kľudom Angličana najavo, že "toto, môj milovaný syn, robiť nebudeš a bodka" (to je nadlho). Tu už možno ide aj o týranie rodiča (a iných dospelých) dieťaťom. Určovanie hranice v tomto prípade by malo byť nielen DôSLEDNÉ, ale hlavne S LÁSKOU a úctou voči dieťaťu. Asi toto všetko nepôjde tak rýchlo, ako by si chcela - Tvoj syn možno bude v tejto oblasti dozrievať trošku dlhšie - chce to pevné nervy 🙂.
Reaguje pišťaním na všetky ženy okrem Teba - matky - alebo je pri niektorých ženách stále/občas v pohode?
Držte sa 🙂 .

mrvenica4
8. mar 2016

chce to pevne nervy a vela trpezlivosti ale bude dobre 🙂

zuzuk22
autor
8. mar 2016

@ahojcek no napríklad aj na maminu aj sestru ale uz ked je s nimi dlhšie uz je dobre . Ale na jedného ci druhého deda vôbec . Ani na brata . Ale áno skoro na všetky ženy . A na tie co bývajú na ulici u nas s deťmi tak pokial tam nieje to dievča tak na ne nepiští ale ak tam je a prihovoria sa mu tak sa jeduje .... A dakujem

marion
8. mar 2016

@jankali a preco nesuhlasis. Dieta vo veku 2rokov by uz malo hovorit. Nemusi hovorit vela ale ma vediet povedat nejake vety zrozumitelne. A ona pise ze maly hovori ale nikto mu nerozumie. Nastuduj si co je dyzfazia a dyslalia a budes vediet. Netreba cakat. Ja som si tym presla so synom. Chodime na logo od 3 rokov ale mali sme zacat skor.

katrinka8
8. mar 2016

Mne to opisovo pripadá ako obdobie vzdoru spojené s tým, že chlapček sa nevie vyjadriť, tak piští. Píšeš, že predtým bol s tým dievčatkom v pohode. A nemôže to byť aj tým, že proste on vidí, aký cirkus sa robí okolo toho pišťania, tak to robí proste naschvál? Proste vzdor. Tiež by som to neriešila útekom od ľudí, od ihrísk, aby sa len nebodaj niekto môjmu dieťaťu neprihovoril a nezačalo pišťať. Čo ma trochu zarazilo je, že si písala, že sa Ti zdá, že sa hnevá, keď sa mu niekto prihovorí? Či to som nesprávne pochopila? Chlapec piští, keď vidí ženy - v zmysle že sa s Vami (Tebou, s ním?) rozprávajú? Ak by som mala pocit (to musíš Ty vedieť už asi - vycítiť), že to robí proste preto, že sa mu nepáči, keď sa s Vami rozprávajú, "zavadzajú" na ihrisku a pod. (myslím v jeho ponímaní), tak by som to pišťanie asi riešila upozornením, vysvetlením (čo aj robíš) a ak to nezaberie, tak by som povedala, že ak neprestane pišťať na deti, tety, tak ideme domov (a to aj urobila) - aby proste plne pochopil, že sa to jednoducho nerobí. Ak máš pocit, že tým pišťaním chce dať najavo, že sa bojí alebo má nepríjemný pocit z detí (dievčat) či ľudí, tak by som to rešpektovala, ale zase by som nerušila úplne kontakt. Napr. išla by som normálne medzi deti, a keby ho chytil takýto záchvat pišťania z tohto dôvodu strachu (alebo ako to nazvať), tak by som ho zobrala proste len bokom od tých detí, nech sa hrá napr. len s Tebou - a videla by si, či je to lepšie alebo nie. Určite by som ale nerušila kontakt s deťmi.
A keď mu napr. spomenieš to dievčatko, na ktoré piští, tak ako reaguje? Nie keď ho reálne vidí, ale napr. keby si mu povedala, že "Zuzka" ide von, pôjdeme aj my s ňou von? Alebo niečo podobné. Reaguje na ňu negatívne aj v takom prípade?
Plus, s inými deťmi sa ako hrá? S chlapcami napr. Ako reaguje? Nemôže byť trochu frustrovaný z toho, že mu deti nerozumejú?

bluff
8. mar 2016

velka moda je na Slovensku chodit k psychologom ... @zuzuk22 prestan pisat pYstal, krYcal ... to sa neda citat.

celasapremenim
8. mar 2016

@zuzuk22 ale prosim ta, nepotrebujes, jeho to prejde, odrastie
skor si pozri vybrane slova po r a p :D
dcera davala v roku suvetia a syn zacal hovorit tesne pred tretim rokom nejak vo vetach riadnych, takze asi tak
obaja su sikovni :D
ja by som mozno isla na vysetrenie sluchu preventivne, a pozrela to, co katrinka8 pise a z osobnych skusenosti z rodiny ani to neberiem ako alfu omegu

katrinka8
8. mar 2016

V knihe od Bukovského Návod na prežitie pre bejby je kapitola o reči, písaná v spolupráci s klinickou logopedičkou. Je tam prehľad varovných signálov, kedy na logopedické vyšetrenie ísť treba. Na vek 24 mesiacov sa píše:
- Dieťa používa menej ako 50 slov alebo netvorí prvú dvojslovnú vetu typu: "mama da".
- Ďieťa hovorí veľmi nezrozumiteľne aj pre blízkych.
- Máte podozrenie, že dieťa veľmi málo rozumie reči.
Zváž podľa tohto, v akej fáze je Tvoj synček, čo sa reči týka.

zuzuk22
autor
8. mar 2016

@katrinka8 no tak on rozumie vsetko aj pozná čísla písmena ale s tym rozprávaním je to horšie

danielita18
8. mar 2016

A ja by som mozno tu psychologicku skusila na tom nic nieje,nikdy nevies co sa odhrava v hlave takeho maleho dietata,mozno ti padne dobre uz len to ze sa niekomu vyrozpravas,len musis natrafit na dobru

zuzuk22
autor
8. mar 2016

@katrinka8 áno presne tak. Zacne pišťať tak od hnevu ze sa mu nepáči ze sa mu niekto príhovori . Nemusí sa s nami ani nikto rozoravát proste ideme po ulici stretneme nejaku tetku a ona ze ahoj prechádzaš sa ? na synčeka s úsmevom a on na to s tym ze sa mu to nepáči zapiští . A áno ja ho veľakrát zoberiem bud domov vtedy alebo sa snažím isť prec ze ideme na prechádzku ale niekedy je to dost tazke lebo začne sa jedovat ze nejde nikam ze chce byt tam a mam problém .... Pokým ho nezoberiem na ruky a neodnesiem na rukách co sa zvykne obcas aj dost vzperať a pri tom plače a hnevá sa samozrejme tak ho nemám šancu z tadial odniesť domov alebo prec . 16 kilov uz nieje malo a v druhej ruke este motorka ... A píšeš ze by si ho zobrala niekde bokom keby to robí lenže to sa neda lebo on zacne este viac potom nervacit lebo chce isť za deťmi ...:( no a ked mu spomeniem to dievcatko s tým ze mu doma ukážem aj fotky kde su spolu co este boli kamosi tak sa na ňu vyškiera a usmieva ...a vonku presný opak. A s ostatnými deťmi na ulici co pozná nema problém . Naháňajú sa na motorkách blaznia sa . Ale ked stretneme cudzie dieta co nepozná v dedine alebo aj v meste tak tiež zapiští . Ale ked sme napr v obchodnom centre a ide do deckeho kútika kde su ine deti tam sa vytešuje a nerobí to . Cize myslim ze frustracia to asi nebude .