Máte doma nadané dvojročné dieťa?

nili
11. aug 2012

Rada by som si popisala s mamickami nadanych 2 -3 rocnych deti. Mam nadpriemerne inteligentnu dceru. Najde sa niekto?

dai
19. júl 2017

ahojte dievcata... ja len - kazde dieta sa vyvija inak🙂 akurat som sa stretla s kamoskou - mamou maleho genia v 2och rokoch, ktora mi skonstatovala ze je to uz prec😉 maly je stale technicky nadany , tak ako su ine deti nadane na ine veci... Moja malinka v 3och rokoch hovorila plynule v 2och reciach, pamat ma zrkadlovu, mala herecka... ale teda videla som mnoho inych veci ktore zas nevedela🙂 ja osobne som sa radila s psychologickou ale teda nie kvoli nejakej genialite ale preto lebo malo spavala a bola silno emocna ...
inak dcere spravila aj testy - v recovom prejave silny nadpriemer ale napr. v logicko-matematickych veciach priemer...

@michaela334 moj syn ma 6 a sklada puzzle o 1000 dielikoch, abstraktne kresby ma tiez ( lebo nevie poriadne kreslit🙂 ), sklada lego pre dospelakov - no ano, vyslo mu v testoch ze je nadpriemerny v abstraktnych/ logickych/ priestorovych a matematickych zalezitostiach - opat sme test robili kvoli skolskej zrelosti kedze je velmi hravy a boli pochybnosti ci ho vobec dat do skoly.... hovori tiez 2mi recmi, pocitat, citat a nasobit sa naucil sam... ale teda tiez mi nepride ako genius... ja som chodila do obycko triedy pre matematicky nadane deti a vacsina z nas bola podobna...
lasku potrebuje kazde dieta, nielen nadane... a ci sa z neho naozaj stane nadane dieta, alebo to bude len sikovny priemer sa uvidi neskor ( nadane deti sa vacsinou nerozvijaju rovnomerne a vynikaju len v urcitej oblasti... )

maciatkolulu
19. júl 2017

@michaela334 hej, hej, ale nezaskodilo by, keby sa ti rodicia aj doucili trochu spisovnej slovenciny, aby mohli svoje deti ucit zakladom gramatiky😉

kittykat22
19. júl 2017

Baby citam tuto diskusiu a neviem ci sa mam smiat alebo plakat. Nadane dieta v pravom slova zmysle je take dieta, ktore do veku 4 rokov dokaze hovorit 5 jazykmi, riesit derivacie a integraly, vyhrava v sachoch. Level schopnosti tychto deti je este pred nastupom do skoly na takej urovni, aku vacsina populacie nedostiahne ani v dospelosti.

Ale mnohi rodicia si liecia svoje nesplnene sny cez svoje deti a maju pocit, ze ked si ich dieta vysmrka nos o pol roka skor ako rovesnici, tak z neho bude druhy Tesla. Vazeni, nebude. Pre svoje dieta spravite 100 nasobne viac ked mu vysvetlite, ze ho budete milovat take ake je, s jeho silnejsimi aj slabsimi strankami. Pretoze to je ta sila milujucej matky, prijat chyby a nedostatky - ktore okolity svet nikdy s lakou prijimat nebude.

maminkalucia
19. júl 2017

@kittykat22 tak to sa velmi mylis...a nevravim z vlastnej skusenosti,ale mudrovat je najjednoduchsie.

kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
michaela334
19. júl 2017

@maciatkolulu -ber človeka takého akým je .nepovyšuj sa- lebo spisovnosť ani gramatiku si človek do hrobu nezoberie ale to čo zhromaždil vo svojej duši.🙏

tortelinka
19. júl 2017

@michaela334 ešte nech s maminou docvičí gramatiku

marusia12
19. júl 2017

Mne sa hlavne páči, ako má vlastne každá matka na MK nadané dieťa, patrične sa tým potrebuje pochváliť... lebo veď dvojročné už vie čítať a písať 😀 Len by som rada tie nadané deti videla za pár rokov.... kde skončia.

marusia12
19. júl 2017

ešte teda dodám... že pri tej záplave podpriemerných detí sa aj trošku priemernejšie javí ako nadané.... lebo toľko debility, čo zavládlo medzi občanmi inak ani skončiť nemohlo.... plus by ma zaujímalo, načo je vám v 6 rokoch nadané dieťa, keď ho aj tak strčíte do normálnej školy, kde bude len trpieť a cestou do 8 ročníka z neho naše školstvo urobí slabého trojkára... a čo včul?

marusia12
19. júl 2017

@michaela334 a ty si jasný príklad toho, že aj podpriemerne nadanej osobe sa narodí šikovné dieťa a ty na jeho intelekt nemáš žiaden vplyv podľa všetkého. Nehnevaj sa, ale nevedieť pravopis a gramatiku je základ.... a tvoja teda nech skladá 260 dielikov a ty dúfaj, že aspoň ona vytrhne priemer vašej vzdelanosti v rodine. Nesplietaj tu nič o tom, že človek si na druhý svet berie len dušu a teda materinský jazyk je vlastne nanič.

dai
19. júl 2017

@marusia12 tak zas tie deti v dnesnej dobe overprotective montessori rodicov ktori s nimi biflia pismenka a nedaju im ani sekundu pokoj a cas na hranie sa v 2och rokoch ako nadpriemerne javit mozu... hlavne tym premitivovanym rodicom☹ ten problem je ze realne nadanie sa prejavuje az v neskorsom veku, vacsinou to nie je nic nabiflene .... plus uz to tu v tejto teme davnejsie niekto napisal - nadanie netreba precenovat - bez potrebnych vlastnosti ako usilovnost, trpezlivost ci vytrvalost deti nic nemusia dosiahnut ani pri nenormalnom nadani:-/

Nemyslim si inak ze dnesne deti su podpriemerne - su ake su... tie zle vysledky neskor maju potom mnohokrat opat na starosti rodicia ktori nevidia svoje deti realne☹ ja ako som pisala vidim ze moj maly je nadpriemer v matike - robi to ze v cerdtvych 6tich ovlada matiku 4teho rocnika bez zavahania z neho genia? Asi skor nie - len ukazuje jeho prirodzenu zalubu/ darcek co dostal - ma to od decka - uvidime estelen ci ten jeho dar dokaze dalej rozvijat alebo z neho bude o par rokov priemerny matikar...

michaela334
20. júl 2017

@marusia12 milujem takýchto ľudí zaškatuľkovať odsúdiť vie každí.Ja mám na vás svoj názor a vy majte tiež ten svoj .

maciatkolulu
20. júl 2017

@michaela334 pozri,do hrobu si nic nezoberies,ale zaklad gramatiky je zaklad,nikto netvrdi,ze musi byt kazdY clovek dokonaly v gramatike,ale preboha sa pozri ako pises,ved to by ta dalo dole kazde priemerne druhaca.... Matka,teda rodicia,su zaklad pri uceni sa s dieatom,to ako budes kontrolovat ulohy,robit diktaty a tak. Ved nie v zlom,ale skladanie puzzle nie je vsetko.

marusia12
20. júl 2017

@michaela334 veď vy ste tu škatulkovala prvá😀

minax
20. júl 2017

Ja som si rada prečítala časť tejto diskusie, pretože je fajn vymieňať si skúsenosti aj v takýchto veciach,no samozrejme ako ináč,aj tu sa niekto začal cítiť dotknuto a komentoval všetko,len nie podstatu veci. Každé dieťatko je pre svoju matku vynimocne. Je predsa úžasné,že v dnešnej dobe si my matky omnoho viac všímame svoje deti,dbáme o ich rast,chceme podchytiť včas a podporiť akékoľvek nadanie,ktoré spozorujeme. Tak sa tu už nehadajte,nevysmievajte,nech sa môže pokračovať v diskusii. Ja som podobné témy hľadala nie preto,aby som sa uistovala že mám nadpriemerne inteligentne dieťa a mastila si tak ego,práve naopak,môj syn trpí dlhodobou nespavosťou,ktorá sa postupne zhoršuje,na druhej strane vidím,že je veľmi šikovný,ma na svoj vek krásnu slovnú zásobu,vyjadruje sa vo vetách,zvlášť vyhľadáva rôzne logické hry a hlavolamy,nad ktorými vie sedieť nezvycajne dlho na svoj vek,tak priznávam,napadlo mi,či nebude ten náš problém súvisieť. No na druhej strane,aby sa tu niekto necítil dotknutý,musím povmedať,že aj unho platí,že niekde je šikovný viac,inde menej,jemu absolútne chyba pud sebazáchovy,vôbec si neuvedomuje nebezpecenstvo pádu,zranenia,a taktiež aj pohybovo trochu zaostáva za svojou o 4 mesiace mladšou sesternicou.

minax
20. júl 2017

Tým som chcela povedať,ak by mal ktokoľvek hoc len podobnú skúsenosť,teda konkrétne s nespavosťou,bola by som veľmi rada,ak by sa s ňou podelil.

rajna
20. júl 2017

Necitala som vsetko. Ale po tom co som precitala konstatujem ze mala ja sikovnica. Ale zasa sa boji deti a to nieje bohvieco. Ja mam doma tiez sikovnicu nema ani 3 rozprava dvoma jazykmi treti len nieco co zacuje v telke. Farby pozna uz dlho ani 2 este nemala to iste farby tvary. Aj basnicky a pesnicky. Ma zmysel pre rytmus co nechapem. Zdravi sa aj sa prihovori. Na ihrisko vbehne a krici ahojte deticky a dobry den mamickam. Krasne sa vie s detmi hrat. A kadeco ine. Na trampoline je taky macher ze uz len cakam kedy zacne premety skusat. 😉 ale zasa na druhej strane odrazadlo nam zapada prachom. Nezeby nevedela proste 5 min a dost. Kazde dieta je super v inej oblasti. Joj a niekedy sa vie tak pajedit ze konec radosinske naivne divadlo sa moze skryt.

janulka1802
20. júl 2017

@kittykat22 múdro píšeš

oli18
20. júl 2017

Môj 17 mesačný vnuk síce začal chodiť až ako 14 mesačný, ale od vtedy len kope a kope do lôpt o dušu. Či dnu, alebo von. Kope už 3 mesiace, má 17. A ja, ako hrdá babka, si myslím, že určite bude futbalista. A nikto mi to nevyvráti 🙂🙂🙂

maminkalucia
21. júl 2017

...naozaj sa nic neoplati pisat,ani o niecom diskutovat a podelit sa o nejake skusenosti!!!
Mozete sa vsetky hanbit,jedine co vam skoro kazdej ide na jednotku je vysmech!!!to je take žensko-slovenske!!kazda ktora sa z druhej vysmieva by sa mala pozriet do zrkadla a zamysliet sa nad sebou,uz aj v tychto skupinach to funguje rovnako ako na inych forach,iba povysovanie a posmešky z druhych...

koka3
21. júl 2017

@minax ahojky.necitala som tu vsetko...ale vidim ze tvoj ma problemovy spanok.aky mate presne problem??nas krpce tiez nespi 😣

kittykat22
21. júl 2017

@koka3 @minax do 3 rokov sa neriesi nespavost dietata. Je to z pediatrickej praxe povazovane za normalne. Nervova sustava stale dozrieva. Ak tento problem pretrvava po 3 roku tak je dieta odoslane na EEG, neurologiu, psychiatriu a psychologiu. Po 3 roku nespavost a neustale budenie smeruje uz k nejakej poruche. Riesili sme to doma s dietatom. Nastastie sa to u nas zlomilo a po 3 roku sa budil len 3-5x za noc. Inak ako dieta spaval len 3-5 hodin denne - strasne. Ziadne znamky geniality nezaznamenavame 😀 (zial) by sme si po tych rokoch zasluzili aspon sachoveho majstra 😅

minax
22. júl 2017

@kittykat22 teda tvoje dieťa spalo 3-5 hodín dokopy cez deň aj v noci keď nemalo ani 3 roky??a to mi ozaj chceš povedať že nebolo hodne lekárom venovať tomu pozornosť?teda ak som dobre pochopila.ocividne na to majú lekári úplne rozdielne názory,nás už teraz (zachvilu 2 roky) posielajú na neurologiu.a nikto tu preboha nehovorí o žiadnej genialite,mala som na mysli viac to,že niektoré detičky ťažšie spracovávajú podnety a to sa odráža na ich spánku.
@koka3 koľko má drobec?nechcem sa tu veľmi rozpisovať pretože to nie je úplne k téme,no od narodenia máme problém so spaním,resp zaspavanim.syn bude mať 2 roky,keď máme dobre obdobie,spí celkom pekne,počítam zhruba 9-10 hodín dokopy deň/noc,čo teda nie je žiaden extrém,i keď je to určite menej ako iné deti.ale,omnoho viac prevažujú tie zle noci,keď je hore každú chvíľu,prípadne noc doslova len prebdie,a posledne mesiace sa čoraz častejšie stáva,že sa zobudí o 2hej,po 4 hodinách prerusovaneho spánku,a má deň. Ma tiež hrozný problém zaspať,niekedy ho uspavam aj 4 hodiny.riesili sme samozrejme aj zdravotne hľadisko,ale tam sme na nič neprišli.uz mám pocit,že sa dostal do takého stavu nevyspatosti,ze práve to je dôvod,prečo nevie spat.

kittykat22
23. júl 2017

@minax my sme s nim boli hospitalizovani v nemocnici, na detskej pediatrii, ked mal mesiac. Nie, ze nespal, plakal. Spravili mu kompletne testy, ale nic s nim nebolo. Normalne prospieval, jedol, ale nespal ale plakal. Lekar v emocnici nam povedal, ze niektore deti nespia a placu. Su take. Manzel bol taky isty, takze to nebolo v ich rodine po 1x. Inak maly je zdravy, nic s nim nie je. Pediatricka ho sledovala ci sa spanok upravi. Pretoze v 2r sa budil aj 20x za noc. Preto, ked sme boli na 3r. prehliadke sme riesili co dalej. Ale kedze sa to upravilo len na 3-5x za noc, co bol velmi velky pokrok, tak sme vysetrenia absolvovat nemuseli. Nas syn je extremne nespave dieta, tak viem ako sa k takym ako on pristupuje, a viem, ze do 3r povazuju pediatri za normalne ze dieta nema spankovy rezim v poriadku. Po 3r to uz za normalne nepovazuju.

koka3
23. júl 2017

@minax maly ma 2 roky aj 4 mesiace.a v noci a aj cez den ked spi je to hroza...mrnci,prehadzuje sa,obcasne place..ale ako vidim a citam je strasne vela takych deti...pravda je ze este nema vonku stolicky...a relaltivne zle spava od kedy mu vysiel prvy zub a to bol ked mal polroka...mozno ze je fakt taky citlivy na zuby...pockam ked mu vyjdu stolicky a ked sa to nezlepsi.
Tak s nim vyskusam niekam ist.ale popravde uz som si zvykla na ten maly deficit spanku a fungujem normalne...organizmus si zvykne na vsetko

minax
23. júl 2017

@kittykat22 ďakujem že si sa podelila o skúsenosť. Boli sme na tom podobne,odkedy sme prišli z pôrodnice,takmer nespal, večne plakal,v noci sa striedalo 5 minút spánku s 10timi plaču.ibaze nas nikam neposielali,vsetci to zvalovali na tie hlupe koliky,a vlastne som mala pocit,ze mi ani neveria.ale predbehovali sa v predpisovani roznych zbytocnych liekov.i to obdobie vlastne vôbec nepamatam,nechápem ako sme to zvládli. Je mi ľúto čo ste si museli zažiť,viem sama čo to je fungovať prakticky bez spánku. No ja mám práveže pocit,že jemu ten spánok hrozne chyba,niekedy sa hodiny nevie normálne uložiť a zaspať a potom to vzdá rezignovane.preto mám celkom strach,či mu ten deficit nemôže uškodiť

@koka3 nechcem ťa strašiť,ale organizmus bez spánku nevie dlhodobo fungovať.i keď sa ti môže zdať,že už ti spánok nechýba a prispôsobila si sa.mne sa to zhruba pred polrokom začalo odrážať na zdraví,začalo to obyčajnou nádchou,a potom sa striedala jedna choroba za druhou.stale nie som úplne fit.a to mám 26 rokov,pravidelne sa hýbem a zdravo jem.my ešte tiež nemáme 2 stoličky,každý jeden zub bol doslova trápenie. Ale on je celkovo hrozne precitlively,ma totiž o 3 mesiace mladšiu sesternicu,s ktorou je dennodenne,boli už spolu aj párkrát chorý,a ten rozdiel bol viditeľný.obycajnu nádchu s ľahkým priebehom znášal katastrofálne.a jeho sesternica?mala ťažký zápal stredného ucha,a trochu viac si v noci pomrncala.ja už sa teda prikláňam k tomu,že má tu citlivosť v povahe.tiex trochu dufam,že keď dorastu všetky zuby,aspoň o niečo málo sa to zlepší,ale nečakám žiaden obrať o 180 stupňov.len som trochu zaskočená tým,čo píše
@kittykat22 pretože my už sme náš problém diskutovali s viacerými lekármi,a ti nás posielajú po kadejakých vyšetreniach.no sama zvažujem či je to ozaj nevyhnutné.pretoze u nás aj návšteva lekára je veľký stres,ktorý sa prejaví v ešte horšom spanku.a veru nie som z tých,čo by silou mocou hľadali nejakú diagnózu.

kittykat22
23. júl 2017

@minax co ja pozorujem tak syn je pozadu ako ine deti. Ja som sa bala, ze je mentalne zaostaly nejaku dobu. Ale nie je, je to tym, ze on tak vela casu venoval placu a kriku, namiesto rozvoja 😅 Teraz ked ma 5 tak sa to zacina vyrovnavat. Inak super frustrujuce mat take dieta - bola som presvedcena 3 roky ze je chory. Myslela som si ze nie je mozne, aby bol zdrave dieta tak plakalo. A je ako repa - ako jeho uvrieskany otec zamlada 😅 Inak stretla som po narodeni syna viac rodicov ktori maju take deti. Ani jedno z tych malych uvrieskancov nema ziadnu poruchu. Doktor v nemocnici nas chcel potesit a povedal, ze mame byt radi ze place - ze deti ktore maju mentalny problem - neplacu. Potesim ta, ze doba do akej deti mozu maximalne vrieskat a nespat sa ti blizi ku koncu. 2,5 roka je zlomovy cas.

kittykat22
23. júl 2017

@minax a mozem ta ubezpecit, ze dieta ktore denne spi minimum hodin denne a zvysok nie, ze nespi, ale krici ako keby ho z koze drali moze byt normalne a zdrave. A zjavne aj 3 hodinami spanku niekolko mesiacov, nespat cele noci do 4 rokov a 200x sa budit a vyvadzat, je system, na ktorom sa bez ujmy prezit. Mal to manzel, ma to syn, a malo to viac inych deti ktore poznam. Keby som to nezazila s vlastnym dietatom, tak nikdy nikomu neuverim ze to bude v poriadku. Naboj sa. Inak ty si jedina ktora dostala lieky pre dieta - nam nikto ziadne lieky nedal.

minax
23. júl 2017

@kittykat22 no to máš pravdu,je to hrozne frustrujúce 🙂) ja naopak od teba som osobne ani nepočula o podobnom dieťati,to je jedna z mála výhod týchto portálov,presvedčiť sa že nie sme jediní.my sme ináč mali rôzne zdravotné problémy,prvé mesiace brachykardie,fyziologické problémy na ktoré sme cvičili vojtovku,ktorá sama osebe vie poriadne rozhádzať nervovu sústavu,a doteraz máme rôzne potravinové alergie a intolerancie,našťastie sme z toho už takmer vyrástli.cize u nás spočiatku mohli byť príčinou zdravotné problémy.no našťastie je zdravý ako repa,imunitu má výbornú,božechráň,že ešte aj s tým by sme sa museli trápiť.inac vy ste sa ešte odhodlali na druhé dieťa?ak áno,klobúk dole.ja mám z toho stále des.dakujem,že si ma takto ukludnila.pevne verím,že aj my to už dobojujeme.vstavat 3x v noci a hneď na to zaspať je pre mňa ako sen.a áno,mali sme zlú doktorku,spočiatku to boli rôzne predražené lieky na vymyslené koliky,na trávenie,no keď nám išla odporúčať dávať dithiaden každý večer pred spaním,utekali sme od nej čo najďalej.s tými lekármi to teda nie je žiadna sláva.nasa súčasná lekárka nás posielala už ku psychologicke aby sme vylúčili aspergera 🙂 dnes je to zrejme v móde hľadať rôzne diagnozy.

koka3
23. júl 2017

@minax ja som sa vacisnou radila len s obvodnou..tiez ho nechcem trapit vysetreniami-lebo ma z toho stresy a boji sa vsetkych dr...este v auguste s nim idem k zubarovi.nech si zvyka 😁 ked v noci je strasne nervozny tak mu dam fenistil kvapky do vody a vidim ze sa ukludni a zaspi aj na 2-3 hodinky....tak usudzujem podla toho ze ho musia svrbiet dasna...uz som skusala aj camiliu,sedialiu-vsetky homeopatika a nic...mam este starsiu dcerku-bude mat 4 roky...je to zaberak a a to sem tam pomyslame nad 3 dietatom 😂 asi som sa zblaznila...