Moja 2 ročná dcérka nerozpráva

henta
27. dec 2011

Chcem sa vás mamičky opýtať, či vaše 2ročne detičky rozprávaju ... naša vie povedať, mami, tato, tatik, havo, meko(mlieko), tyči(tyčinka), pať(spať), ahoj, hallo, tschuss, babo, pi(piť), mnam, .... všetkemu chape ... ked jej poviem aby zdvihla ruku zdvihne ruku, ked jej poviem nohu, tak zdvihne nohu ... čo od nej chcem, tak to všetko vykoná ... všetkému chápe ... len to rozprávanie nám nejde ☹ ... neviem či s ňou zájsť k logopedičke, alebo to nechať tak...

katkavan
27. dec 2011

@henta my mame v januari 2 roky a rozpravame presne to iste ako Tvoja mala,takze nerob si starosti,je vela deti,co zacne rozpravat az po 2 a pol roku a potom sa im jazyk nezastavi 😀 😀 😀 aj mna to obcas trapi,ked vidim ine deti ako komunikuju,ale viem,ze sa to neda silit 😔 😔 😔

mishik
27. dec 2011

@henta urcite nechat tak, nasa nerozpravala ani tolko v tomto veku a teraz je z nej rapotacka, pusinku nezavrie. syncek tiez nerozprava ani tolko ako tvoja a popravde aj som rada, ze je este tichsi, lebo ked budu dvaja kecalkovia tak budem ohucana 😀 a tiez syncek vsetkemu rozumie, plienky nema ani v noci uz od leta, len sa mu este jazycek nerozviazal.... 😉

tilly
27. dec 2011

@henta vy ste dvojjazycna domacnost? (podla toho hallo, tschuss)... to jej musis nechat trosku viac casu, je tu aj taka tema o dvojjazycnych detoch... ale myslim, ze na dva roky by to mohlo stacit, hlavne, ze rozumie a aspon nieco povie... asi len nema co povedat, tak nerozprava, ona sa ti potom rozbehne ani nebudes vediet ako... ja som sa so starsim najprv tiez takto "trapila", skratka sa mu nechcelo a potom neskor rozpraval najkrajsie zo vsetkych kamaratov aj z deti v skolke a ako jeden z mala nepotreboval logopeda 😉

sorciera24
27. dec 2011

@henta moj ma 2,5roka a vetu nepovie, presne par 15 -20slov dokola, vsetko rozumie, pouziva posunky, je sikovny, ale vety nepovie ani za nic....zatial netrapim logopedkou....dr. vravela, ze do 3 rokov ma cas.....taketo deti varj zacnu zo dna na den rozpravat, ale potrebuju cas...tak cakam na den D 😀

stelca
27. dec 2011

@henta Ahoj aj mi sme mali tento problem len s tým že naša v 28 mesiacoch nepovedala ani mäkke F,a v auguste sa rozkecala sama od seba aj sme bolo v BA v Dialogu a tam nam povedali že je vo vývine reči pozadu,ale v škôlke to dobehne.A mali pravdu tolko slov co povie teraz za cca 4 mesiace som ešte nepočula ani u jedneho dietata.Každe dietatko potrebuje svoj čas a možno ako povedal naš dedo "nieje o čom rozpravat" 😀 😀

henta
autor
27. dec 2011

@katkavan no ja som rozmyslala nad logopedičkou, pretože tiež poznam deti čo su dot ukecane 🙂

henta
autor
27. dec 2011

@tilly no manžel a ja rozpravame normalne po slovensky, ale žijeme v nemecku ... a tu pozerá rozpravky a vie povedať par slov aj po nemecky...leka, leka vie povedať, snaží sa počitat po nemecky ale u nej 1,2,3 je stale aj, aj aj 🙂, ja, nein .... a to, že po slovensky moc toho nepovie ... ine deti už aj vety spájajú a ona nič :-/

henta
autor
27. dec 2011

@sorciera24 no to aj ona použiva posunky miesto spajania vety...ona povie piť a ukaze do pohara, že mam dat piť ....

henta
autor
27. dec 2011

@stelca tak ja dufam, že sa rozkeca...ona nie je ani s detičkami ... stále je so mnou ... a teraz akurart povedala piť....poj ... ešte toto vie povedať - poj .... 🙂 ... dufam, že ten jazyk sa jej rozviaže

tilly
27. dec 2011

@henta neporovnavaj 😉 kazde dieta je ine... 😉

henta
autor
27. dec 2011

@tilly no ja nechcem porovnavat... každe dieťatko je iné ... len ma to troška trápi, že sa jej moc nechce rozprávať... zas je šikovna...na nočník chodila v 22mesiacov ... plienku ma už len na noc ... ale necham tomu volny priebeh .... ja som sa len chcela uistit, že je to v pohode ... pretože aj na nete čítam, že dieta by už malo spájať 2slova 🙂

stelca
27. dec 2011

@henta naboj rozviaže,ja by som bola rada kedy ju zavrela 😀 😀 😀 😀

tilly
27. dec 2011

@henta podla mna je v pohode 😉 ona sa rozkeca, kebyze ta nevnima, alebo ti nerozumie, tak by mohla mat problem napr. so sluchom, ale ked povie aspon nieco, tak si podla mna nemusis robit starosti...

weronyca
27. dec 2011

@henta nic si z toho nerob, moj takmer dvojrocny syn vie povedat tata,baba, kedysi uz vravel aj mama,ale uz ani to nie.. na psa zacne stekat, a jedine co hovori je kkoo( chap- krtko).. inak len pisti,mrnci, ukazuje prstekom..idem sa z toho zblaznit,kvoli tomu som uz aj skolu nechala,lebo kvoli nej som niekedy aj 4x do tyzdna odchadzala poobede od neho prec do skoly... velmi sa kvoli tomu trapim.. tiez niesmemoc z detickami a aj ked sme nas maly je taky saotarik,najradsej sa hra sam..

henta
autor
27. dec 2011

@stelca no tak zas vidíš pre mna je zas opak - bola by som rada, keby začala kecat ... 😀 ....

henta
autor
27. dec 2011

@tilly no so sluchom isto nema problem ... strašne rada tancuje na pesničky ... a rada opakuje tance ... len ma to tak trapilo ... ale tak predsa sa v živote stretavam s porovnávaním ... jedna mamička ma mladšieho syna o mesiac, druha mamička ma dcérku mladsiu o 6mesiacov ... a ked človek počuva, že oni už vedia spajat vety ... pekne všetko povedia čo vidia na obrazku, ... moja sa začala pytat pred dva a pol mesiacmi a kamoška mi pisala, že jej mala už sa teraz pyta...že začiatkom jula mala rok a už ani cez noc nema plienku ... človeku príde luto ked svoje deti chvastaju a ja som rada za tie pokroky čo robí pretože som toho názoru, že každé dieťatko je iné 🙂 ... len par žien musia mať deti vzdy o niečo lepšie ...

henta
autor
27. dec 2011

@weronyca to mi je luto, že si školu nechala... ale tak sa potom k nej vratis ... no ja som pri malej dorobila školu ...ale iba Bc ...na Mgr sa už nejak necitim ... tak to vidim, že každé dieťatko je iné 🙂 ... a budem spokojná s tým, čo vie 🙂 ...

sisaha
27. dec 2011

@henta nechat tak, aj jej cas, ona sa rozrozprava..dolezite je, ze rozumie...a btw. bilingvalne deti rozpravaju o cosi neskor.

nikolca
27. dec 2011

@henta naša mala ma dva roky a päť mesiacov tiež nejak veľmi nerozprava,my jej rozumieme a to je hlavne,vo february ideme na zápis do škôlky,a v septembri do škôlky tak snad nam ju zoberu a medzi detičkami sa jej jazýček určite rozviaže a mama bude rada ked sa rapotačke puska aspoň na chvilku zastavi a bude si vychutnáváť ticho v dome 🙂 🙂 😉

henta
autor
27. dec 2011

@nikolca vidíš to 😀 ešte, že si napísala 😀 ... zápis do škôlky je vo februáry?.... ja by som strašne chcela dat nasu dcérku do skolky od septembra, ale to bude mať len 2roky a 9mesiacov...a to mi ju asi nevezmu ☹

mia258
27. dec 2011

Ahoj, moja dcerka ma zatial 16 mesiacov a nehovori ZIADNE slova, nepovie ani mama... Ja na nu rozpravam slovensky, manzel francuzsky a zijeme vo Francuzsku. A tiez chape uplne vsetko co jej hovorim, ukaze na vec ktoru jej poviem, poda mi to ale nezopakuje nazov ani v jednom jazyku. Ale na fyzicke veci je sikovna, rychlo sa postavila aj sama chodila, teraz pomaly ani chodit nevie 😀

nikolca
27. dec 2011

naša mala bude mať v july tri roky tak by nam ju mali vziať len je tu strašne vela detičiek ktore pôjdu na zapis a viem že k septembru tohto roku vela deti nezobrali,trošku sa toho obavam,mala strašne na mne lipne,no zo začiatku to bude asi tažké,možno aj s plačom 😔 😔 no ale snad to zychlo prekonáme to odlučenie od maminy a rýchlo si zvykne a do škôlky bude chodiť rada,madzi detičkami jej bude dobre 🙂 🙂 🙂
@henta

nikolca
27. dec 2011

@henta ked som davala staršieho syna do škôlky tak toho mi vzali ked mal 2 roky aj 10 mesiacov,lenže to sme byvali v meste a tam boli blizko seba až štyri škôlky,teraz sme sa prestahovali na taku väčšiu dedinu 🙂 je tu vela detičiek a len jedna škôlka a pokial dieťa nema tri roky tak do škôlky ani nezoberu 😕 😕 😉

henta
autor
27. dec 2011

@nikolca no naša dcérka bude isto rada chodiť do školky ... ona je rada medzi detmi ... a nie je nejak prilepena na mne ... tak s týmto by nemala mať problem ... skor si myslim, že s tým budem mať asi ja problem 🙂 ... ja som na nu naučena, ale planujeme druhe bábo a bude lepšie ked bude chodiť do školky aby bola aj s inými deťmi 🙂 ... takto je stále so mnou

henta
autor
27. dec 2011

@nikolca no my tiež bývame v takom menšom meste...tam su dve školky ... ale je to maličke mesto ... bola by som velmi rada, keby ju zobrali :-ň

henta
autor
27. dec 2011

@mia258 tak naša vie povedať mama ... to bolo jej prve slovo a to stále hovori ... vedela povedať aj babka, ale to zabudla ... 🙂 .... teda tak to bude vedieť dobre jazyk 🙂 ... francúzsky jazyk je veľmi pekný ...

segricka
27. dec 2011

@henta tiež mi hneď napadlo, či nie ste dvojjazyční. niektorým deťom to robí problémy /ja som patrila k nim/. chce to buď vydržať,alebo zvoliť len jeden jazyk a s dieťaťom komunikovať výhradne v ňom /vrátane pesničiek, rozprávok,.../. keď sa to rozbehne, na ten druhý jazyk potom bez problémov nabehne.
dôležité je, že nemá žiadnu poruchu, keďže čiastočne rozpráva, je len z tých dvoch rokov zmätené.
tak ako tu už písali, keď s tým rozprávaním začne, ešte ti to aj na nervy pôjde 😀

zuzana581
27. dec 2011

@henta ahoj. Aj môj syn sa rozrozprával až po druhom roku. V maji mal dva a viac rozprávať a spájať slová do viet začal až skoro po lete. Teraz rozpráva skoro všetko, dokonca povie aj keď niečo nevie povedať, tak "ách nevem ovedat." akože ách neviem to povedať 🙂

mia258
27. dec 2011

@henta a kedy ti povedala prve slovo? Nech viem na co sa mam pripravit 😀

heln
27. dec 2011

ahoj, vôbec sa neplaš, keď niečo rozpráva a rozumie, netreba sa hneď ľakať, keby nerozprávala nič a nerozumela by, potom by to bolo treba riešiť, k logopédovi sa aj tak chodí väčšinou s deťmi až od troch rokov, treba s ňou "čítať" knižky s obrázkami a pomenovávať predmety, ak sa to do tretieho roka nerozbehne, potom k logopédovi.