Moje dieťa bije iné deti v škôlke

mirkava
6. dec 2016

Ahojte mamičky, mali ste tento problém niektorá. Náš malý bol od narodenia veeeeeeľmi živé dieťa. Do jeho dvoch rokov som sa nevyspala, bol v neustálom tempe. Teraz má 2 roky a 9 mesiacov, chodí do škôlky a tam bije iné deti. Som z toho nešťastná, skúšala som trestať, chváliť, nerozoberať... zatiaľ nič nepomohlo. Veľakrát som uvažovala z kade má tu agresiu v sebe. Bývame v rodinnom dome a o poschodie nižšie býva jeho sesternica ktorá u od narodenia robila zlosť (veľmi na neho žiarlia a žiarli doteraz). Momentálne sa ich snažím oddeliť čo sa ale nedá úplne. Mali ste niektorá doma malého bitkára? Poradte mi ako na neho aby si uvedomil, že "tadeto cesta nevedie". Ďakujem

dismonika
6. dec 2016

Ahoj, aj moja dcera bola takato bitkarka (zajtra ma 2r a 8mes). V lete na ihrisku bila vsetky deti. Tiez je velmi ziva. Nepomohlo nic, ani po dobrom a ani po zlom. Niektore deti jej to vratili, ine nie... Aj v skolke bila ine deti, no uz sa to zlepsuje. Bije obcas aj svoju sestricku, no odkedy ju ta mladsia vytahala za vlasy, tak si uz tolko nedovoli.
Na ihrisku sa stale zamerala na jedneho chlapceka (starsieho o mesiac) a bila ho - on sa nikdy nebranil a nechal sa otlkat. (Deti si velmi vsimaju ku komu si mozu nieco dovolit a ku komu nie). Jasne, ze odo mna dostala na rit - no iba sa mi vyskerila. Dohovaranie u nas nezaberalo, to sa mi smiala do ksichtu. Drzime ju dost nakratko, lebo inac by sme si s nou neporadili vobec. Aj v skolke nam povedali, ze je velmi dominantna a musia na nu ist prisnejsie - inac nic nerespektuje.
Ona ma inac deti a spolocnost velmi rada - dokonca aj spominaneho chlapceka, no ukazuje "ze ma navrch" a to takym nepeknym sposobom. Take deti su tazky oriesok a dufam, ze ked bude starsia bude rozumnejsia, lebo nech robim co robim, nepohnem s nou - baranom tvrdohlavym :(

dismonika
6. dec 2016

...este k tej agresivite... aj ju raz zbili 2 dievcata na ihrisku (starsie), lebo si chcela vziat svoje vedierka a lopatky, ktore im pozicala... ich otec to neriesil, bolo mu to ukradnute. Tukal si do mobilu, no ja som dievcatkam pekne vysvetlila, ze ak sa to zopakuje, tak sa nebudu moct hrat s nasimi hrackami. Tak potom ju zacali prezyvat a mladsia ju udrela pastou do tvare. Potom sa dievcatka na ihrisku neukazali az koncom leta.
No predstav si, ze ked sme prisli na ihrisko a moja dcerka uvidela to mladsie dievcatko v piesku, prve co urobila prisla k nej a udrela ju do tvare presne tak ako to dievcatko ju pred mozno 3 mesiacmi. Este jej nieco povedala a odvtedy bol pokoj. Jasne, ze som mojej vysvetlila, ze to nesmie a vykricala som ju... na druhej strane som nechapala, ze mala mi tp zapamatala a vratila jej to :(

sardinka336
6. dec 2016

@dismonika no vidiš...aký požičaj taky vrať...tvoja bije ine deti a zmastili aj ju. A tak to je...keby moje dieta niekto bil tak nech mu to vrati. S takymito detmi ako je tvoje a zakladatelky sa inak neda ved to vidite same - po dobrom, po zlom a po nijakom...dovoluju si len na take deti na ktore mozu lebo sa nebrania, nevedia branit.
Co robit? Ak vidim, ze ide bit ine deti tak ak je to možné zabranit a razne odist z ihriska, ked biješ ine deti - nemozeš sa hrat na pieskovisku, nemozeš pozerat rozpravku atd...jednoducho toto spravanie treba potrestat odoprenim niečoho čo ma dieta rado alebo izolaciou. Deti nie su hlupe a mali by to pochopit. V školke je na to učitelka aby zasiahla. Ale v dnešnom svete ,,humanizmu,, a neustaleho pozerania na prava a pocity toho vela nezmoze. Ja som stara skola - udrel ta len tak pre nič za nič? Ok, raz sa moze stat....urobil to znova? Vratit. Moje deti nikoho nebili ale keby niekto bil ich maju nakazane ,,držať,, len raz a nikdy bitku nezačinat, inak maju vratit naspäť bez pardonu. Sikanizerom treba jasne ukazat ze tudy cesta nevede a maju si hladat iny boxovaci pytel.

dismonika
6. dec 2016

@sardinka336 máš pravdu, aj ja som stará škola, veľa krát sme už odišli z ihriska so slovami, že ak sa nevie pekne hrať, ide sa domov. Reakcia mojej dcéry? "Dobre, nevadí..." 🙂 A fakt jej to nevadilo... je to tažký oriešok a zlepšuje sa to iba veľmi pomaly

lululilien
6. dec 2016

Môj syn patrí do tej skupinky otlkánkov. Sám mi povedal že deti biť nechce a nebude. Tak sme ho naučili aby ich aspoň odstrčil alebo na nich zhúkol... Je s ním v triede jeden chlapček, ktorý bije všetky deti, už si podal aj toho môjho a keď som konečne videla toho chlapčeka, tak som na ňom videla že má môjho syna rád. Bitky v škôlke riešim cez učiteľky, neriešim to z inými mamičkami ani s tou dotyčnou a detičky pekne zdravím, aj toho bitkára. ... Hovorím si, že tie decká sa musia pripraviť na život. Potom je v škôlke ešte jeden chlapček, s ktorým sa veľmi kamaráti a začal mu robievať zle. Syn ho pozval ku nám domov a ich vzťahy sa zlepšili. Podľa mňa tieto deti potrebujú veľa lásky. Som rada že to riešiš, úplne ťa chápem, však niekedy vidím tú druhú mamičku, posielam veľa síl.

sardinka336
6. dec 2016

@dismonika nevadí? tak bude vadit ked nedostane sladkost, nepojde spat s pozeranim rozpravky, proste odoprie sa jej niečo čo ma rada - kazde dieta ma niečo rado. Alebo sa deťom dá hrat ,,na city,, s prupovidkou o tom ako sme smutní z toho čo spravili. Na niektore deti to zabera, na niektore nie. Chapem, ze deti su vo veku kedy sa presadzuju silou, bitkou...len sa moze stat ze niekomu ublizia tak nešťastne ze z toho bude ,,pruser,,.Takze si to treba dobre ,,očekovat,, čo vaše dieta robi lebo stretnut mater ako som ja ze mojmu dietatu rozbije nos, spravi ,,fokel,, lebo len tak pride a ,,drb ho,, tak som ako šelma.

lenkaemka
6. dec 2016

@dismonika má rada deti robi si s nich boxovacie vrece 😀 ale verim že to nemate lahke. Ja mam tiež dceru...buchne mňa,otca,babky a deda ale v škôlke si nedovoli k deťom...to son sa už učitelky pýtala 😀

sardinka336
6. dec 2016

@lenkaemka no mna by buchla raz...😝
Problém je ze to toleruješ...zaujimave ze tie decka si to na učitelku nedovolia to čo si dovoli na mater a babku, dedku... Mam to z praxe vyskušane. Prečo ?Lebo vidia autoritu a rozumeju stopke, ze odtial potial. Aj moje deti skušaju kde su hranice, ved su to deti ...ale ked je dost tak je dost a vidia to na kazdej bunke mojej existencie ze stačilo. Vela rodičov len šteka ale nekusne...a po x tom upozorneni alebo dlhom dohovarani deti rozumeju asi toto : bla, bla, bla bla, bla...ziaci v škole to iste. S matkou kýve prvu ligu...u mna pride ako psičatko a to nemusim kričat, nadavat...jednak ja som kus ženskej, jednak mam autoritu a jednak kto sa nevie a nechce spravat tak aby bol prinosom pre ine deti a kolektív, tak stoji pri mne a pozera na ine deti ako hraju. Nezriedka dieta aj same povie ze ,,uz bude dobré,, aby sa mohlo pridat do hry a zabavat sa ako ostatne deti, tak ja mu na to ze teda ok, skusime to....😀

maciatkolulu
6. dec 2016

@dismonika ja len nerozumiem tomu, preco sa nezasiahne skor ako pride k bitke, ved tvoje dieta je este velmi male, teraz ma necele tri, tak predsa si nenecham otlkat svoje dieta a nedovolim tomu mojmu, aby bilo druhe, ja som stale pri svojom trojrocnom na ihrisku.... a ked uz vidim, ze sa schyluje k nejakemu konfliktu som tam a riesim skor, ako pride k nejakemu ataku...naozaj sa moze stat aj nieco vaznejsie pri tak malych detoch... nemaju este rozum, ked sa sacu napr,na smyklavke, preliezke atd. A presne ako pisala
@sardinka336 treba odopriet nieco co ma rada, ty robis zle, ok, nebudes mat toto a hento a ked sa mi vysmeje do tvate dieta,ktore nema este tri, tak to je fakt tazke, urcite ma nieco rada....tak jej to proste zobrat, zakazat atd.... a neustupit, lebo len tak sa moze smiat do tvare, ze hahahahaha aj tak mi to dovolis

lucinocka
6. dec 2016

@sardinka336 velmi tomu neverim, ze taky typ deti, sa nauci- vratit nazad. Mam presne taku doma, vzdy sme ju ucili- na ihrisku cakat v rade, nepredbiehat sa, davat pozor na mensie deti...ku vsetkym je citliva, v zivote nikoho neudrela...ale... v tomto je dost na muza, nevie sa branit, stale ustupuje, v nedelu na skakacom hrade ju vsetci obijali, skakli jej po hlave, a ona trubka vsetkych pustala pred seba az kym od frustracie nezacala plakat a neodisla...
Tiez sa snazim do hier deti vonku nezasahovat, ze sa musi naucit, ze ludia su aj zli a musi o svoje bojovat...ale nemyslim, ze niekedy bude ina... mozno v dalekej buducnosti, ked ju niekto dobre zrazi na kolena... inak je dominantny typ na sposob, ze pozbiera kolo seba deti na ihrisku, bez akejkolvek namahy, vacsina deti sa s nou chce hrat a hlavne starsie ju zboznuju...len sa proti tym neposlusnym nevie branit...

sardinka336
6. dec 2016

@maciatkolulu kazdopadne moje 3 ročne keby šlahlo niekomu do tvare a viem ze to ma vo zvyku a robi to....tak ho zdrapnem za paprcu tak ze si to zapamäta...tomu ver, zatrasiem s nim ako s hrkalkou, ze halo, ešte raz a zmastim ta ja ako zito. Prečo niektorí rodičia toto vedia riešiť a niektorí nie? LEbo tí čo to nevedia riešiť bude len štekaju ako psy ale realne nezasiahnu, dieta nevidi rozdiel v mimike, gestách ze urobilo niečo zlé..uz aj moja ročna spozornie ked na nu škaredo kuknem a zvyšim hlas ze nono...minimálne sa obzrie ze ,,čo sa deje,, čo mozem, čo nie...Ale ked počujem tie matky na ihrisku ako pridu so sladkým hlaskom ze ,,zlatko ale detičky sa nebiju,, a ,,nerobkaj zle dievčatku,, no tak to si to dieta fakt zafixuje ze niečo zle urobilo. Nebol tam ziadny rozdiel v mimike, tone hlasu, raznosti...takze mama štekala, ale nekusla.
Aj moju kamaratku synačik občas udrel...a ona nič. Ked ju udrel predo mnou tak ja mu hovorim ,,to sa ako spravas k mame?,, razne a jasne...si mala vidiet ten jeho xicht zamrznuty a kamoška sa mi ešte podakovala. A takychto skusenosti mam viac..dieta skače do reči matke, a ked ja dieta upozornim ze skače do reči a bude čakat kym mama dopovie tak zrazu klud ticho...lebo vidi ze tu je niekto na koho tieto sceny neplatia tak ako na mamu. Na 99% to funguje...

sardinka336
6. dec 2016

@lucinocka v 4 rokoch je ešte mala...naučí sa v škole. Bude musiet, alebo bude terčom silnejších ak tam taky budu. Moj syn bol taky ťuťko...naučil sa ...prve dva roky na ZŠ chodil za mnou a vyrevával kedze som pracovala v škole do ktorej do chodil. Ja som ho vzdy poslala za kolegynou nech si to rieši s nou alebo sam s detmi.
A to dcera sa nebije ale to je zase ,,tá sa so mnou nehrá a tá sa so mnou hrá,, to je tiez o držku tieto babske zabomyšie vojny. V tomto su chalani super...syn nič take domov nenosi, kamarat s kazdým...dcera furt nejaky problém lebo jedna kamoška prebrala druhu kamošku a tretia povedala, ze s prvou nebudu kamošky...no rozum sa mi zastavuje.

maciatkolulu
6. dec 2016

@sardinka336 joooj, toto poznam, nakoniec tie deti ostavaju same, pretoze sa prirodzene nikto s nimi hrat nechce, zial je to tak ako pises, scarlettttka, ale toto sa nerobi, neozes robit bobenko druhym, pozicaj aj svoju hracenku, netrhaj druhym, pekne sa opytaj, joooj my nic nepoziciame, ale ona je taka zlatunka....az a mi krvny tlak zdviha. A cim je to dieta starsie, tym je doslova "hnusnejsie"pretoze si mysli, ze moze vsetko a vsetci jej ustupia...lebo o na je proste neznesitelne sladka... nuz a preco uz nechodia na ihrisko vobec, lebo sa nevie hrat, preco k nim nikto nechodi, lebo nic nepoziacia a vsetko vsetkym sklbe z ruky a ma precpany byt hracka mi a ma vsetko. A veru mlati ostatne deti v skolke a vobec sa to neriesi. Ale za mna su v takomto veku este stale(teda oni budu aj stale)zodpovedni rodicia, teda maju mat na ociach trojrocakov, lebo to je este fakt hlupucke a nie, ze sa mi mlatia na ihrisku decka...

lucinocka
6. dec 2016

@sardinka336 🙂))) ja by som bola rada, keby ostala ,,clovek,, len aby nedovolila aby jej druhi skakali po hlave...byt dobry - ano...ale odtial potial...

dismonika
6. dec 2016

@sardinka336 asi som sa zle vyjadrila... 🙂 moja dcera sa do 2 rokov nebila a potom ju zmastili tie dievcata. Neviem, ci sa to nastartovalo tym - tazko povedat. Potom sa zacala bit, dostala aj po ruke, aj po riti. Teraz na ihrisko nechodime, lebo je zima a ver mi, ze mi to nebolo jedno - stale riesit taketo veci :( Ja verim, ze sa to zlepsi. 🙂 Neznamená teraz, že som zlá matka alebo, že mám nevychovanú dcérku. :D
Inac je velmi samostatna, oblecie a vyzlecie sa sama, aj zachod zvlada na jednotku a spi uz od roka sama so sestrou vo svojej posteli. V tomto s ňou problém vôbec nemám. Našťastie mamičky na ihrisku som si nepohnevala a stretávame sa s detmi aj nadalej ale mimo ihriska ;)

dismonika
6. dec 2016

@maciatkolulu prečo som nezasiahla skor? Neboj velakrat aj zasiahla 🙂 A niekedy som nestihla... neboj nebude z nej nevychovane, agresivne a zle decko, len to chce viac trpezlivosti a nervov. Niektoremu decku staci povedat iba raz, na niektore staci iba krivo pozriet a deti su pokakane 🙂

timea7
6. dec 2016

@mirkava ty s tým veľa nenarobíš, to musia riešiť učiteľky a to veľmi rázne. Nemá zmysel po šiestich hodinách doma s ňou niečo riešiť.

celasapremenim
6. dec 2016

pri agresivnom dietati pomoze iba predchadzanie konfliktu...cize pedantna kontrola chovania dietata k druhym a skocenie okamzite ako zaregistrujes, ze sa ide nieco diat, najlepsia situacia je predist tomu a zaroven dosledne dodrziavanie dohovorov, aj v takom pripade, ked sa predide, ale je tam umysel
uz malym detom treba zastavit ruku, ak leti s umyslom udriet, pravidlom by malo byt, aby nedopadla
a vysvetlovat
a ak zacne robit grimasy a vysmievat sa, tiez dosledky, vysvetlovat, ze tak sa chovat nema
a do nemoty takto ...kym to neustane

cize, ak sa zacnes bit, ideme z ihriska prec, ak budes bit sestru, nepojdes s nami na zmrzlinu, na vylet, oblubena cinnost nebude a podobne, budeme si dnes malovat, ked sa budes chovat k detom pekne...

ako sa chovas ty, tak sa budes podla toho u nas doma mat, u nas sa nebijeme, ked si nahnevana, lepsie je to robit takto a takto, ked sa zlepsuje dieta, prenechat mu starostlivost o rastlinu, zvieratko, aby si uvedomilo, aku bolest moze sposobit niekomu a jeho rodicom z toho

a stale vysvetlovat sposobom, ze ako by bolo tebe, keby sa k tebe niekto takto zachoval, ako si sa zachovala teraz ty? ako by si sa citila, rozobrat situaciu

hlavne ked raz povies, ze bude nieco dosledkom, dodrzat to, aj keby to nevyhovovalo viacerym ludom v rodine

danusskaaa
6. dec 2016

Sorry, za názor... Ale aby ste si nevedeli dať "rady" s trojročnými deťmi ohľadom bitky, tak čo chcete robiť neskôr??? Kto iný má zasiahnuť ak nie rodič??? Podľa mňa je to veľké zlyhanie rodičov... Ak by raz moje dieťa ublížilo (jasné za náročky a opakovane) tak by som mu nedohovarala- treba trošku sprísniť. A zase aj by bolo moje dieťa obeťou asi by som to tiež riešila! Čo chcete, aby vaše dieťa dostalo od inej matky či oca iného dieťaťa? Alebo čakáte, že učitelka vychova vaše dieťa??? Preboha, kde sme sa to dostali? Nech máte s dieťaťom akékoľvek super kamarátske vzťahy, hranice treba dieťaťu vstepovat od mala.. Ale dbať aj na ich dodržiavaní! Nie len sa snažiť byť super rodič a výchovu totálne nezvládat!!

sardinka336
7. dec 2016

@dismonika píšeš....Ahoj, aj moja dcera bola takato bitkarka (zajtra ma 2r a 8mes). V lete na ihrisku bila vsetky deti. Tiez je velmi ziva. Nepomohlo nic, ani po dobrom a ani po zlom. Niektore deti jej to vratili, ine nie... Aj v skolke bila ine deti, no uz sa to zlepsuje. Bije obcas aj svoju sestricku, no odkedy ju ta mladsia vytahala za vlasy, tak si uz tolko nedovoli.

Takze to nebude žádné neviňátko...akurat tak s rožkami. A kazdy rodič si mysli ze jeho dieta bude a je empaticke, tolerantne, nebude agresivne...či to tak realne bude si povieme pri zaškoleni do ZŠ. Tam uz takeho prejavy netolerujeme. Biješ ine deti? Nemožeš sa hrat. Aj celu ,,družinu,, bude pri mne stat, nemam s tým problém.Len pre rodičov je to kruty trest....ale to ze inemu ,,decku,, hrozil uraz koli ich dietatu a mne kriminál tak to uz krute nie je.

celasapremenim
7. dec 2016

@danusskaaa myslis si, ze ked agresivne dieta zacnes trestat bitkou, tak sa situacia zlepsi? praveze toto by si dobre posrala na plnej ciare

danusskaaa
7. dec 2016

@celasapremenim kde som sa vyjadrila, že ho treba bit??? Myslím si, že dohovaranie typu, zlaticek to sa nerobí, si škaredý a podobne berie dieťa ako nič podstatné!!! Treba trošku inak karhat ako "krásnymi" slovami. A metóda niečo za niečo na deti funguje... Ale treba to dodržať, ak niečo zákazem/obmedzim tak si za tým treba stať!!

celasapremenim
7. dec 2016

@danusskaaa ok, tak si nepisala, ze ho treba bit, ale ani si nic nepisala, co by to vylucilo podla vyjadrenia v tvojom prispevku.....
tak co robis? vrieskas? :D

btw. nikde ani nevidim, zeby niekto navrhoval typ zlatusik prestan, ked ti nieco nevyhovuje, tak si argument aspon z paty vytahas, co? :D

danusskaaa
7. dec 2016

@celasapremenim. ???? O nič iné mi nejde, len o stanovenie pravidiel!!! Nemôže si predsa 3 ročné dieťa robiť či chce, udrieť koho chce a podobne !! Každé dieťa je iné, cize treba vedieť čo na neho zaberá, niektorým zakázať sladké, iným obmedziť výlety, tablet, mobily, obľúbenú hračku, dať ho do izby kde bude za trest samé, atď. Určite netreba zaujať postoj "nejdem sa pliest do hry deťom, nech si to vyriešia, on z toho vyrastie a podobne..." ubližovanie je zlé a dieťa to musí pochopiť už v útlom veku!!!

lenkaemka
7. dec 2016

@sardinka336 ale ja nehovorim že nas furt otlka...tiež mam svoje hranice za ktore jej nedovolim zajsť a stači trochu zvyšiť hlas a vie už čo sa deje. Nebijeme ju. To že si väčšia vzrastovo by som neriešila lebo aj ja som už len to že mam 180cm nevyuživam na strašenie človeka, ktory ma 90cm a 13kg

maciatkolulu
7. dec 2016

@sardinka336 aj ja si myslim, ze treba predchadzat takymto konfliktom, je non sens, aby sa bili dva a polrocne deti na ihrisku. Ved treba bzt pri nich a toboz, ked viem co je moje dieta za "kvietok" ani moj nie svaty a preto som vzdy pripravena na vysvetlovanie a vysvetlovanie a v pripade potreby aj zakrocenie, pre mna je absolutne vylucene, aby sa moje dieta mlatilo. Mal obdobie ked vyrazal za babatkami😉,ktore sa ledva plizili a sotil a tak, prisla som k nemu a sotila som ho naspat, pochopil....Jasne, ze vacsina deti vystrkuje rozky, ale su rodicia na to, aby zasiahli a vedeli korigovat, ale teda, aby sa mi vysmievalo dva a pol rocne este vlastne batola do ksichtu je sila....

sardinka336
7. dec 2016

@maciatkolulu ale si všimni mamičky na ihrisku, 90% sa to vykecava a dieta je tam ,,volne pustene,, ako to si moze dovolit mamička pohodoveho dietata, ale nie takeho čo vie ze vystraja. Tá by mala byt aspon v strehu. V dnešnej dobe sa uz pomaly zvýšenie hlasu povazuje za tyranie deti tak potom ked k niečomu pride tak pride mamička a začne ze ,,,ale nemozeš bacať ine detičky,,. Proste ziadna raznost, ze toto čo si urobil je zle, nesmie sa to atd...a si videla niekedy odist nejaku matku z ihriska koli spravaniu jej dietata? No ja nie...

maciatkolulu
7. dec 2016

@sardinka336 ja som uz videla😉ale zial nie prave tu spravnu, ale zrovna taku, co ma dieta vychovane....🙂 ta co by to mala robit, je kus kozy, co jej je to naj naj aj bude az do momentu, kym ho niekto poriadne nezmlati...😨 cakam na ten okamzik😅

celasapremenim
7. dec 2016

@sardinka336 mne aj tie v pohode deti zase mali napady, ze ist sa prejst, nie prejst, vysprintovat prec a podobne, takze vzdy v uhle, vlavo jedno vpravo druhe som bola
my sme mali na dvore takeho chlapca, co bil deti a velmi
t.j. zrazu bez nejakeho naznaku hnevu vzal silny konar a nejake dieta slahol po chrbate z celej sily, prisla, pohladkala ho po hlavicke a isla sa s nim poprechadzat, viem, ze nemala s nim vobec rozhovor o tom, co sa stalo
ja som mu raz svoje vysvetlila v medickej zahrade pri incidente a chalan sa okolo nas potom spraval uplne v pohode, ked vyskusal, dostal riadne vysvetlene, co bude nasledovat, ked este raz, ked to teda jeho maminka kucerava neriesila, mi to bolo aj jedno, ci je to vhodne

celasapremenim
7. dec 2016

@maciatkolulu oni vacsinou schytaju az na zske v druzine takyto bitkari prvy krat
lebo vzdy je v blizkosti na dvoroch v predskolskom veku niekto, co to hned hasi