Náhla zmena správania sa v jasličkách

adkasmolka
12. jún 2013

Ahojte,nas problem trva uz 2 tyzdne.Syn chodi uz rok do jasiel a nikdy za mnou neplakal a ukazkovo spal. Pred 2 tyzdnami nastal zlom.Odmieta v jasliach spat a neustale za mnou place. Odchadza domov medzi prvymi a hned,ako ma zbada vo dverach ozije,hra sa,vsetko mi ukazuje a nechce ztade odist. Na syna som sama,manzel je pracovne mimo SR. S jaslami sme nikdy nemali problem,je tam max 10 deti a 2 ucitelky. Nakolko musim chodit do prace,nemozem si ponho chodit naobed kvoli tomu,ze tam nechce spat a place.Odpoved ucitelky bola: Takto naviazane dieta na maminku som este nevidela. V rodine sa nic neudialo, manzel ked je doma sa mu venuje,chodime na vylety a atd.. Poradte co ste robili,ak sa to stalo aj Vam. "Premudrele rady,vycitky a pripomienky ignorujem" !

xlucia
12. jún 2013

@adkasmolka ked sa neudialo nic doma, potom sa nieco udialo v jasliach... jedine

adkasmolka
autor
12. jún 2013

@xlucia pytam sa ich kazdy den,aky bol, co robil, kolko spal.. Aj mi povedia, ak sa s niekym hasteril, hral a atd.. Tvrdia, ze tam sa nestalo nic. Neviem, ci to ma obdobie vzdoru, ze ich skusa alebo co. Lenze, ak to bude takto pokracovat dalej na obed si ho mam prist vziat. 😠

mimikas
12. jún 2013

@adkasmolka aky je vek dietata a kolko chodi do jasiel? Oni prechadzaju obdobiami ze sa im tam velmi paci a potom nastane zlom a uvedomia si ze ich tam vlastne odkladame a zacnu bojovat proti jasliam, neboj prejde to, u nas toto male obdobie trvalo cca mesiac teraz to preslo. Aletiez by som sa trosku zamerala aj na to co sa deje v jasliach, niekedy aj mala banalita pre nas spoosobuje detom stres.Zaklad je rychlo dieta odovzdat a nelucit sa, pripadne mu zober nieco z domu coma rad nech to tam ma ako take bezpecie

adkasmolka
autor
12. jún 2013

@mimikas ma 27 mesiacov a do jasiel chodi prerusovane rok. Stym, ze niekedy iba 3x do tyzdna na cely den, alebo 3x do tyzdna na pol dna. Nikdy nieje na cely tyzden. Davam si ho podla toho, ako pracujem. My uz mame v jasliach prestahovanu skoro celu detsku 😀

kika112
12. jún 2013

@adkasmolka mozno je to len take obdobie. Skus to prehliadat. Lasku dostava, aj pozornost, takze by malo byt vsetko v poriadku. Zubky su uz asi vonku...Zdravotne je na tom dobre? Jaslickarske bacily ho obchadzaju? Asi prichadza obdobie uvedomovania si seba sameho. Po nejakom case to iste prejde 😉 Drzim palce.

adkasmolka
autor
12. jún 2013

@kika112 zubky ma vsetky. Nastastie je zdravy. 🙂 ja som uz v stave, ci nepotrebuje nahodou surodenca, ked je takto na mna naviazany.. 😕 Aj ja dufam, ze je to len vzdor, pretoze som fakt stymi jaslickami spokojna. Hlavne s pristupom. Aj oni su z toho zmatene.

kika112
12. jún 2013

@adkasmolka aj surodenec je dobry napad 😀 Ale ak si na deti sama a manzel daleko... Este vyckaj a uvidis, vsetko dobre dopadne 😉

mimikas
12. jún 2013

@adkasmolka no ono to moze byt aj z toho ze v tom nema neaku pravidelnost, teda raz tamspi raz nie, moze byt z toho zmeteny, plus este je v obdobi vzdoru a bojuje s tebou abysi bola s nim, asi to treba len vydrzat, snaz sa ho tam nechat spat aj ked nemusis, proste aby mal rezim a zvykol si tam na spanie. Mne v jasliach hned povedali zepotrebuju aby som po neho chodila skoro stale v tom istom case aby mal on svoje ritualy.

annalena
12. jún 2013

@adkasmolka no v prvom rade mi pride velmi zvlastny pristup uciteliek v jasliciek 😠 ....kazde dieta je naviazane na matku, hlavne ak je vacsinu casu len s nou, kedze tatino pracuje v zahranici.
deti prechadzaju roznymi obdobiami, maju lepsie a horsie dni......ved to je normalne. 2 tyzdne este nieje tak vela.
moja mala presla parkrat takymito fazami, tiez bola od roka u opatrovatelky (3-5 deti) resp. teraz aj v skolke. a trvalo to vzdy priblizne mesiac az 6 tyzdnov a potom zrazu zo dna na den bolo vsetko ok, medzi dverami sa ani neotocila a odpochodovala medzi deti 😀
vychovavam ju sama, zijeme v zahranici.
ja som sa snazila spravat normalne ako vzdy (hoci to bolo tazke, placuce dieta, s vycitkami do roboty, trhalo mi to srdce ), nepredlzovat lucenie, dat pusu, pohladkat, zopakovat ze pridem a odist. ale mali sme aj super opatrovatelku/ucitelku, v tychto fazach jej vzdy venovali zvysenu pozornost, vzali ju na ruky, snazili sa uputat pozornost na nieco ine.....ja som chvalila do neba za kazde neplakanie, motivovala vyletmi po skolke alebo niecim, co ma rad, ak nebude plakat....
jaj a este u opatrovatelky mala svoj vankusik s mojou fotkou a teraz v skolke sa mi velmi osvedcil malinky album kde som jej dala fotky najblizsich a ona si ich s ucitelkou pekne pozerala a vraj pri tom prestala vzdy plakat 🙂

adkasmolka
autor
12. jún 2013

@annalena tie fotky skusim aj ja, len aby sa mi potom nerozreval ako pavian 😀 Ked ho rano odovzdavam vsetko je Ok. Akonahle sa naobeduje a uz je prezleceny v pyzamku, ze vtedy to zacne. A to zaspaval ako prvy! Ja len dufam, ze to je obdobie vzdoru z jasiel.

kika112
12. jún 2013

@adkasmolka inak ta pravidelnost by sa hodila. Mozno potom stuplik nenadobudne pocit ze ked tam nespal vcera, nemusi ani dnes... Je jasne ze ho chces mat pri sebe co najviac, ale niekedy sa treba hold obetovat a nechat ho v jaslickach dlhsie, aby si tam aj pospal.
Ja sice skusenost s jaslickami nemam, deti chodili len do skolky, ale videla som ako rozdielne to vnimaju. Syn to bral normalne, idem, pridem. Dcera od radosti rano vstavala este predo mnou a ked som pre nu niekedy prisla vynimocne skor, hundrala ze ona este chcela byt v skole 😀

annalena
12. jún 2013

@adkasmolka no asi treba len skusat a mat trpezlivost, ak nieje zavazny dovod, tak by to malo prejst. a suhlasim aj s
@mimikas, ze asi si zacina uvedomovat, ze raz tam spi, raz nie, a nechape preco. moze mat z toho chaos.
ja moju nechavam v skolke vzdy az kym nejde do druziny (o 13:00) , aj ked som doma....lebo som ju na zaciatku parkrat, ked som bola doma, vzala uz pred obedom, ze sa najeme spolu, ale dosiahla som akurat to, ze zacala plakavat, preco tam musi jest, ked *zajtra* 😀 ( rozumej vcera) nejedla a preco musi ist do druziny..... tak som s tym sekla, a aj ked som doma, idem pre nu najskor o tej 13ej, ze hoci je v druzine len 10 minut, ale je tam....

adkasmolka
autor
12. jún 2013

@annalena @ kika112 ale doteraz to nerobil aj ked chodil nepravidelne. Zeby si to zacal zrazu uvedomovat? ja uz mam obavu ho tam v piatok nechat na cely den, lebo ak zase mam pocuvat, ze plakal a nespal a co ideme robit.. 🙄 no co ja stym narobim! 😖

zebra41
12. jún 2013

@adkasmolka tiez ma napadlo,ci sa nieco neudialo v jasliach. nova ucitelka, nove deti, odisiel oblubeny kamarat. resp. nejake obdobie vzdoru, ci skusania,co vsetko si moze dovolit. mozno si nejake dieta vyplakalo,ze chodia pre neho na obed,tak skusa aj on....oni su tie deti za to presibane.

annalena
12. jún 2013

@adkasmolka ja viem, ani moja si to u opatrovatelky neuvedomovala, zacalo to az skolkou, nastupovala v necelych 3 rokoch.
ty s tym nenarobis nic, naozaj mi to pride zvlastne od tych uciteliek, lebo u nas to bolo tak, ze ja som skor z toho mala nervy a oni ma upokojovali, ze je to normalne, ze to chce cas. co robia inak tie ucitelky, ked maly place a nespi? venuju sa mu? popestuju ho?

adkasmolka
autor
12. jún 2013

@annalena dnes ma ich pristup tiez trosku vyviedol z miery. Je jasne, kedze je so mnou stale, ze na mna naviazany. Jednak on sa velmi s detmi nemusi hrat, skor sa sam prehra alebo s dospelymi. Ale rad sa zapaja do spolocenskych hier. Im vadi to, ze tym revom budi druhe deti aj, ked ho daju do inej miestnosti. A zase ho nechat kazdy den revat 3 hodiny a potom sa mi v noci budi s revom zo sna, tiez asi nieje naj napad.. no nic, piatok ide na cely den. Mama musi pracovat.

annalena
12. jún 2013

@adkasmolka uplne ta chapem, presla som tym parkrat a je to hrozne....a hoci ta nepoznam, az ma teraz srdce zabolelo, ked si ho predstavim, ako tam place ☹ lebo viem ako to bolo u nas.
a neda sa s nimi dohodnut, ze by ho skusili dat spat, mozno aj neprezliekat, s nejakou oblubenou hrackou, plysakom...a ked to nepojde vziat ho, citat mu, pohrat sa snim....proste nesilit to, hlavne ho ale nenechat plakat.

adkasmolka
autor
12. jún 2013

@annalena ze skusali vsetko. Aj s hrackou, aj ho dat separe aj cajik dodatocne, ze vsetko. A on len vkuse mama-mama a plac alebo mrncanie. A on neprespi este celu noc, takze podla mna musi byt mega unaveny nespat cez den a ani v noci poriadne.

annalena
12. jún 2013

@adkasmolka tak to mame tiez spolocne 😀 ani moja neprespi celu noc, doteraz a to uz bude mat o par mesiacov 4 roky 😀
no nechcem robit nejake predpovede , len pre porovnanie....moja v 2,5 roku prestala naobed spavat uplne (nastastie tu v Rakusku sa v skolkach uz naobed nespava) ... tiez to zacalo odmietanim spanku u opatrovalky, ta to nesilila, hrala sa s nou, citala jej .... doma potom chodila spat okolo 18:30. a rovnako potom vikedny, ked som ju hodinu uspavala naobed, tak sme nakoniec uplne prestali s poobednym spankom.
uvidis ako sa to vyvinie, ale skus naozaj tu pravidelnost a rezim, chvalit, motivovat.... v kazdom pripade ti zelam veeeeeelmi vela trpezlivosti 🙂

adkasmolka
autor
12. jún 2013

@annalena cakujem velmi pekne za podporu a rady 🙂 no, ja dufam, ze spavat poobede este bude, lebo ma potom navecer "odnesu" 😀

bamb27
12. jún 2013

@adkasmolka asi sa z tych konkretnych jasli pozname,,, vsak? ...my sme tym istym presli v januari a trvalo to asi mesiac,,, teda s tym rozdielom ze on aspon zaspal, ale doobeda tiez bol schopny aj 3hodiny revat,,,prislo to po 5 mesiacoch chodenia tam a tiez mal vtedy 27mesiacov,,, tak neviem, drzim palce, mozno ta pravidelnost by bodla, je fakt ze si to moze uvedomovat ze raz musi spat potom nie,, bola som z toho rovnako na nervy, nevedela som kde je problem, lebo nemyslim ze by sa tam bolo cosi udialo,,, i ked hastereniu medzi detickami sa niekedy asi zabranit neda, ale tym si prejst musia,,, ale nemyslim ze cosi horsie,,,, nas bol rozhaseny samozrejme tiez aj doma,, vecer siel spat s tym ze tam nechce ist a rano prve co povedal bolo ze nechce ist, ja som tam samozrejme odovzdala revajuce dieta a rychlo usla,,, citila som sa uplne pod psa,,,, potom ako to prislo tak odislo, zaroven obrovska ulava
neviem asi lepsie podporit, len ze pravdepodobne je to bezna vec, scenar zvacsa podobny,,, jedina moznost asi vydrzat,, a oni krpci su vytrvali, treba cas kym pride na to ze neni ina moznost, ak sa povoli tak to bude skusat pri kazdej prilezitosti lebo bude vediet ze to zabera,,, ale je to riadne na nervy, clovek fakt rozmysla kde sa stala chyba a ona sa az taka velka ani nemusela stat, proste to myslenie sa im vyvyja milovymi krokmi,,, drzim palcek 😉

adkasmolka
autor
12. jún 2013

@bamb27 ja si tiez myslim, ze skusa. Lenze bojim sa toho, ze mi povedia, ze uz nevedia co snim a mam si ponho chodit naobed. Zatial mi to praca umoznuje ako-tak, ale co ked to nepojde? Co potom? Doobeda je super, zlaty, poslusny. Po naobedovani akoby utalo. A ked pridem ponho zrazu ozije a je super.. Keby aspon zase spal cez obed, neviem co vymysla 😀

bamb27
12. jún 2013

@adkasmolka hm,,, no to nevieeem,, tymto sa mi "nevyhrazali" ,,,snad preto ze ho z toho revu odvalilo a mali aspon 2hodiny klud 😨 ...jaaaj,,, ozaj, neviem ci to pomoze, isto to nie je univerzalny recept, ale ja som po tom sla tak na neho, ze sme sa rozpravali ze ked bude dobry v jaslickach a nebude plakat tak potom ked pre neho pridem tak ze pojdeme niekam kde to ma rad, alebo ze pojdeme nieco kupit, no proste som sla na neho uplatkami tak troska,,, ci to pomohlo, alebo by to bolo preslo aj takm netusim,,, ale fakt to trvalo dakych 4-5 tyzdnov, nezlepsovalo sa to nejak postupne,, len ho zas preplo naspat 😎

adkasmolka
autor
12. jún 2013

@bamb27 🙂 nevyhrazali sa mi. To by som klamala, len mi to naznacili, ze ak to pojde takto dalej, musi sa to riesit napr. touto formou. A vidim, ze aj ich to mrzi. Ale aj mne ako matke, by tiez vadilo, kebyze mi dieta budi ine dieta pocas jeho spanku. To im verim. No skusim aj s fotkou co tu jedna maminka pisala, aj s mojim pyzamom aj s uplatkami. Som zvedava sama 😉 Ale radsej by som to riesila az po prazdninach pretoze si myslim, ze aj pani ucitelky budu mat volno aj dovolenka, takze viacej tam nebude, ako bude.

bamb27
12. jún 2013

@adkasmolka jj ja viem,, ved preto som to dala do uvodzoviek 😉 ...no ja prajem nech to tiez len tak nejak prejde, to by bolo najlepsie,, i ked tie pauzy tomu asi moc nepomozu

adkasmolka
autor
12. jún 2013

@bamb27 vdaka za pomoc.

ejuska79
12. jún 2013

@adkasmolka ja si myslim ze ma len take obdobie, ze ho to prejde..moja ninka mala nieco podobne ked som bola v porodnici budila sa v noci, kricala "mama".. nemohla som ani na wc ist bez nej, hned plakala a prakticky doteraz nechce ist s nikym inym ako so mnou von, vynimku tvori moja mama, uz k nej isla 2x na doobede(hovori tomu ze ide na prazdniny 🙂 a sama sa k nej vypytala (robia si totiz s malym stale zle, tak asi chcela mat klud)..mozno tym, ze je uz vacsi, uvedomuje si lepsie urcite veci, ze mu je lepsie doma s tebou 🙂