Neodporúčam súkromnú škôlku Vtáčia búdka v Kvetoslavove

aduska_ba
23. jan 2016

Povinne prečítať!!!Ucitelka stratila dvojročné dieťa na prechádzke !!!
http://vas.cas.sk/clanok/12865/ucitelky-stratil...

timea7
13. feb 2016

@katrinka8 no lenže tu sa nejedná o súkromnú škôlku, ale o opatrovateľské zariadenie 😒 😒 😒 😒 Tiež sa bavím na tom, čím všetkým sa súkromné škôlky a opatrovateľské zariadenia prezentujú a roky sa to robí v škôlkach bežne 😀 . U mňa sa teda kvalitná materská škola neposudzuje podľa množstva aktivít a krúžkov, čo bohužiaľ väčšina rodičov považuje za prioritu 😒 😒 😒 . A ešte nezabudni, že okrem rodičov, pre ktorých sú ich deti všetkým a starostlivo vyberajú pre ne materskú školu, zvažujú, kde bude ich dieťa spokojné, sú aj rodičia, ktorým je fuk, kde bude ich dieťa väčšinu dňa, hlavne, že je od neho pokoj 😖 😖 😖

katrinka8
13. feb 2016

@timea7 - no veď - podľa mňa si veru mnohí rodičia neuvedomujú rozdiel medzi súkromnou škôlkou a opatrovateľským zariadením bohužiaľ.
Presne, tiež sa mi zdá, že v dnešnej dobe sa každý tvári, že už v škôlke je potrebné mať pre dieťa milión aktivít a krúžkov, čím viac - tým lepšie. Keď sa tak dívam po okolí, tak som vďačná za tú našu obyčajnú štátnu škôlku 🙂

timea7
13. feb 2016

@katrinka8 absolútne s tebou súhlasím, priveľa aktivít uberá priestor na to, na čo je škôlka určená.

wilikiki
14. feb 2016

@katrinka8 no, pozri, napr my sme tam deti mali z viac dovodov - vyborna strava (v tomto pripade je mi fakt jedno, ze varila jedlo doma, pretoze suroviny boli naozaj kvalitne, zalozene na zelenine,.vela ovocia, malo cukru, tak, ako sa stravujeme my doma) - toto si musim majitelku zastat. My sme tam boli od zaciatku, takze som tak.neja bola uzrozumena s tym, ze len zacinaju a 'utriasaju sa',
Bolo tam krasne prostredie, plus podla slov majitelky sli podla ISCED 0. Nejak pre mna papier z hygieny nehral rolu, bolo tam vzdy tiptop cisto, co je podla mna zaklad. Plus vyborna cena a decka tam chodili radi. Co mi vadilo bol praveze nedostatok aktivit, moc tam s deckami nerobili, akoze, nejake rutinne veci ano, ako pesnicka, kreslenie, kreativita..... ale nic navyse.

wilikiki
14. feb 2016

A ako vravite, ked clovek potrebuje ist do prace a statna vam ich nezoberie, taketo centrum vyzera ako fajn volba, lebo aj cenu mali fajnu

timea7
14. feb 2016

@wilikiki "ísť" podľa ISCED0 a mať kvalifikovaný personál, ktorý s deťmi pracuje po celý deň je nesmierny rozdiel😉

katrinka8
14. feb 2016

@wilikiki - dokážem pochopiť, keď nie je iná možnosť - že fakt nemáš dieťa kam dať, ale tak zase osobne - podľa mňa zvlášť zariadenie pre tak malé deti by malo spĺňať nejaké normy, ktoré sú aj niekým kontrolované a ontrolovateľné. Lebo napr. je aj rozdiel to, či tam dáš 3-4-ročné dieťa, a už 5-ročné, kde by mala prebiehať podľa mňa, napr. príprava na školu a pod. Ono nejde o to, že Ti ponúknu milión aktivít "navyše"(a čo sú to aktivity navyše vlastne? Cudzí jazyk, tanečná, výtvarná, lyžiarsky, plavecký...? To nie sú, podľa mňa, nevyhnutné veci pre škôlkára - ak má veľký záujem, dá sa to riešiť aj súkromne mimo škôlku), ale skôr o to, či s tými deťmi robia to, čo sa s nimi v danom veku robí, čo ich niekam posúva.
Napr. minulý rok v dcérkinej triede v škôlke (bola druháčka) pani učiteľky riešili, že niektoré detičky nie sú dosť zručné motoricky tak, ako by mali v danom veku byť - tak doťahovali s nimi tieto veci - mali problémy so strihaním, napr. - tak sa venovali tomu viac. Kreslili pomerne často, strihali, lepili, tvorivé práce, básničky pomenej asi, ale napr. veľa sa učili - každý týždeň majú v škôlke zameraný na nejakú tému, či už príroda, zdravie, strava, Zem, národy sveta, voda, šport aď., atď. Kadžý mesiac máme podrobný plán zverejnený na stránke škôlky aj v škôlke na nástenke, čo budú robiť, čomu sa venovať, kam prípadne pôjdu na exkurziu (či už je to knižnica, kam chodia pomerne často, alebo divadlo alebo hvezdáreň, na mestskú políciu... Keď robia s pracovnými zošitmi, tak vždy máme v šatni prichystané k nahliadnutiu, čo v ten deň robili a učili sa. Ale keby si si otvorila stránku škôlky, nič také tam popísané a vypísané nemáš, že by prvoplánovo škôlka na toto lákala deti a rodičov. A tiež by si mohli povypisovať, aký bohatý progam majú. Ale tak tu sa to považuje za normu proste.
Inak aj v štátnej škôlke majú zaujímavý program pre deti, ktorý je "navyše" od vyššie spomenutého. Ale je to väčšinou v lete, a určite to nie je na úkor toho, čo sa majú naučiť. Majú napr. každý ok maškrtný týždeň, idú na zmrzlinu, na pizzu (áno, je to nezdravé, ale raz za rok ich to nezabije a majú zážitok z reštaurácie - resp. chodia na letnú terasu), idú na celý deň do lesa na chatu, kde si varia guláš, predškoláci chodia aj do Bojníc na 1 deň, minulý rok boli s nimi autobusom vo Ville Betule, o bol obrovský zážitok pre deti, raz im prenajala riaditeľka rikšu a vozila ich po sídlisku atď., atď. Len proste nikto toto nestavia nad tie dôležitejšie veci - ktoré musí škôlka prvorado robiť.
Lebo to, čo píšeš Ty, že Ťa to nezrujnuje finančne a majú dobrú stravu - ruku na srdce - keby ste sa spojili 3 - 4 maminky, nenašli by ste si 1 opatrovateľku za takú cenu, čo by to isté pre deti uobila ako oná inštitúcia, dokonca možno aj za menej? Kamoška, keď jej dieťa nemhlo do škôlky, lebo bolo stále choré, tak to takto riešila, s opatrovateľkou ešte s ďalšou maminkou. A tiež si nemohli dovoliť neviemkoľko za to platiť. Tým chcem povedať, že v podstate takáto inštitúcia Ti nič nezaručuje, len že sa Ti postará o dieťa, keď si v práci. Ale v podstate nemáš asi páky na to, aby s tým dieťaťom robili to, čo sa ono učí v škôlke (štátnej alebo súkromnej).

wilikiki
14. feb 2016

@katrinka8 samozrejme, mas pravdu, pockaj napisem ti radsej IP ako to bolo u nas, lebo predsa len my sme boli trochu iny pripad

wilikiki
14. feb 2016

@timea7 ano oni uz teraz od septembra mali kvalifikovany personal. Predtym nie

timea7
15. feb 2016

@wilikiki ani pri kvalifikovaných učiteľkách v týchto zariadeniach nemáš žiadne páky na to, aby spĺňalo kritériá materskej školy, tak ako sa píše v príspevku nad mojím. 😒 😒 😒 😒 Mám informácie, že učiteľky, ktorým išla na nervy večná kontrola riaditeliek materských škôl a ktoré sa až tak v práci netrhali, sa radi idú do týchto zariadení zašiť 😒 😒 😒 .
@katrinka8 no veľa rodičov víta to, že predškolské zariadenie za nich veľa činností supluje 😒 😒 😒až tak ich netrápi, ako budú deti pripravené do školy....a najmä to, čo je pre mňa v predškolskom zariadení prvoradé - prístup učiteliek - láskavý, profesionálny, rešpektujúci individualitu dieťaťa.

tana112
15. feb 2016

Toto ani nepotrebuje komentar...

Dňa 08.02.2016 odbornými zamestnankyňami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Dunajskej Strede štátny zdravotný dozor v zariadení "Vtáčia búdka" na adrese Kvetsolavov 421.
Bolo zistené, že prevádzkovateľ A.I.B., s.r.o., Klincová 37/B, Bratislava 821 08, prevádzkuje uvedené detské opatrovateľské centrum bez súhlasu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Dunajskej Strede.
Podľa ustanovenie § 55 ods. 2 písm. g/ zákona č. 355/2007 Z.z. predmetné zariadenie bolo dňa 08.02.2016 opatrením uzatvorené.
Voči prevádzkovateľovi bude začaté správne konanie v zmysle zákona č. 355/2007 Z.z..

timea7
15. feb 2016

@tana112 tak to sila....

katrinka8
15. feb 2016

No, a toto ako sa môže stať, že niekto bez súhlasu otvorí centrum? To ako si mysleli, že na to sa nepríde, či? Nemám slov... Len mi je ľúto tých rodičov, ktorí im dôverovali.

timea7
15. feb 2016

@katrinka8 na Slovensku? V pohode, iné veci sa tu dejú.... 😝 😝 😝 😝 😝 😝

katrinka8
15. feb 2016

Ešte mi napadlo, že v podstate ako jednoducho sa u nás dá všetko obísť - keď väčšina tých centier a zariadení si dá názov súkromná škôlka, alebo súkromná detská škôlka - proste to je podľa mňa totálne zavádzajúce 😝 Teraz som námatkovo kukla, lebo kamoške synček chodí tiež do súkromnej škôlky v BA, a nakoniec sa z toho vykľula súkromná detská škôlka, nemá zriaďovateľa ale konateľku, a zo všetkých pedagógov ma predškolskú pedagogiku vyštudovanú až 1 učiteľka (1 má pomaturitné)...
@timea7

timea7
15. feb 2016

@katrinka8 viem, že je to tak, keď som pred časom prispela do diskusie o týchto opatrovateľských centrách, tak sa mamičky do mňa kvalitne pustili. Inak aj to, o ktoré išlo, myslím, že niekde pri Trnave, je už zrušené a vtedy si ho nevedeli vynachváliť 😒 😒 😒 😒 ako má vypracovaný program, sorry, ale som zvedavá, ako to môže niekto bez pedagogického vzdelania a to ešte predškolskej a elementárnej pedagogiky posúdiť. A keby ho aj mali super vypracovaný, takéto centrum nezaručuje vôbec nič. Môže si ten ideálne vypracovaný program šupnúť na policu a krásne ho odignorovať, Deckám pustiť Fíha tralala, sem tam ísť na výlet, sem tam na koníky, sem tam neviem kde a rodičia sú happy, aká super škôlka. 😒

katrinka8
15. feb 2016

@timea7 - veď presne... ja toto nechápem, tú dnešnú naopak dobu, je to smutné, že v podstate na deťoch sa takto nechutne zarába, a rodičia sa nechajú takto vmanipulovať. Aj keď neviem, či to zase nie je aj pre nich zložité, keď nemajú možnosť nájsť naozajstnú, kvalifikovanú, či ako to nazvať, škôlku. Možno keby bol väčší tlak na mestá, obce, tak by sa niečo dialo, a potom by nemuseli vznikať takéto situácie.
Inak, zaujímalo by ma, ako sú na tom pripravenosťou deti z takýchto pseudoškôlok napr. čo sa tej predškolskej prípravy týka - to sa asi nedá zistiť nikde...

wilikiki
15. feb 2016

@tana112 kokos!

timea7
15. feb 2016

@katrinka8 dá sa to zistiť - u učiteliek prváčikov, len je to značne skresľujúce, do týchto opatrovateľských centier umiestňujú deti rodičia, ktorí na to majú, teda majú aj na to, aby ich dieťa malo dostatok podnetov, väčšinou sa mu aj dosať venujú, tak to nemožno brať ako vzorku. Ale ak by sa zobrala kvalitná súkromná materská škola a opatrovateľské centrum, tak by to mohlo byť porovnateľné.

wilikiki
15. feb 2016

@katrinka8 Sasa ani nemala predsskolsku vychovu.. ani ju nechcela zaviest, lebo ze 'to nebude riesit, nema na to nervy', potom nakoniec ze teda bude, ale neviem aka teda bola.. to sa clovek nedozvie

katrinka8
15. feb 2016

@wilikiki - nuž, to už je potom čo povedať o takom prístupe... ☹

monty1111
15. feb 2016

Zdravim.

Len jedna otazka na mamicky co si neustale zastavali toto centrum ake je skvele a aka super je majitelka. " Je teda podla Vas jej prístup OK"? Nelegalne si sprevádzkovat ako ze skolku bez potrebnych povoleni od Úradu verejneho zdravotnictva je podla Vas opat OK ze? Ona deti miluje.......ha ha ha.Ale nema na ne nervy... Ona miluje iba vase peniaze, ktore ste jej davali za super opateru Vasich deti bez toho, aby ste si zisti ci ma vsetko OK. Myslil tým povolenia, priestory, stravu, kvalifikovaný personal atd. Toto jej klamstvo respektive neinformovanie je OK ze? Biznis a este k tomu nelegalny na detoch je naozaj pochopitelny.......Jasne vsetci jej iba zavidime a preto je tu aj ta diskusia........Naozaj nemam co zavidie cloveku, ktory berie deti cisto ako biznis, a pre ktoreho su peniaze na prvom mieste. Chapem rodicov, ze velakrat nemaju kde umiestnit svoje deti, lebo statne zariadenia su obsadene, ale naozaj ruku na srdce, je zariadenie takehoto typu vhodne a adekvatne pre Vase dieta, ked ste zavadzany a klamany od zaciatku. Pocnuc stratenim chlapca na prechadzke, ako ze sa nic nestalo az po vsetky nedostatky ohladom povoleni a nariadeni. K osobe majitelky: tu hygienu z ÚVZ tam musel niekto poslat, novy cas /bulvar/ musel niekto informovat.......majitelka musi mat vela priatelov........

wilikiki
15. feb 2016

@monty1111 presne, prachy prachy pre prachy aj koleno vrtat

monty1111
16. feb 2016

@wilikiki ako pises zarobok je prvorady

kikuleenka
21. feb 2016

@timea7 Prosim Ta, kedze sa ocividne vyznas, ako je to s tymi sukromnymi skolkami, kto tam ma byt zriadovatel? Lebo co som pozerala, aj skolka, kam chodi dcera je s.r.o.-cka, ale vola sa to teda skolka 🙂 Vsetky ucitelky tam maju pedagogicke vzdelanie, maju normalne nejake rocne vyucbove osnovy a maju ist podla ISCED 0. Muz tam chce dceru nechat aj dalej, no ja by som ju dala radsej do statnej skolky, aj ked asi mi ju skor ako predskolacku nevezmu, kedze je na diete a v celej Petrzalke je iba jedna trieda pre deti s poruchami stravovania :( Teraz fakt neviem, ako mam teda rozoznat sukromnu skolku od "opatrovatelskeho zariadenia", ako to teda nazyvas 🙂

katrinka8
21. feb 2016

@kikuleenka - ahoj, tu si pozri, či je Vaša škôlka zaradená: http://www.uips.sk/sub/uips.sk/images/JH/sukrom...
Je o aktuálny zoznam (k 31. 10. 2015) súkromných škôl a zariadení zaradených do siete škôl a školských zariadení, stredísk praktického vyučovania a pracovísk praktického vyučovania, ktoré zastrešuje Ministerstvo školstva - ak sa nemýlim, tak toto by mali byť oficiálne súkromné škôlky, ktoré garantuje MŠ @timea7 - pochopila som to správne? Ak je zariadenie v tomto zozname, tak je to škôlka, ak to tu nie je, je to len opatrovateľské centrum s viac či menej dobrým programom. Či?

timea7
22. feb 2016

@katrinka8 áno, pochopila si to správne. Ak zariadenie nie je zaradené do siete škôl, dieťa ti postrážia, ale sila nemusí byť kvalifikovaná, môže to byť kľudne študentka bez pedagogického vzdelania, program môžu mať vypracovaný úžasne, ale nič negarantujú, nepodliehajú kontrolám štátnej inšpekcie. Z mojich skúseností - odchádzali do takýchto zariadení pracovať učiteľky, ktoré mali pocit, že riaditeľka od nich vyžaduje priveľa a príliš ich kontroluje....

timea7
22. feb 2016

@kikuleenka prepáč, nebola som tu, ale napísala by som ti to isté, čo je v príspevku od @katrinka8. Prever si to, aby si neľutovala, pred časom tu bolo ospevované iné detské centrum, maminy sa do mňa pustili, keď som im písala, že od škôlky to má ďaleko a to je už tiež zatvorené. Rodič v podstate ani nemá šancu zistiť rozdiel 😠 Držím palce, aby škôlka, ktorú ste vybrali, bola zaradená v sieti škôl.

kikuleenka
22. feb 2016

@timea7 @katrinka8 vdaka baby 🙂

timea7
22. feb 2016

@kikuleenka nemáš za čo 🙂