Obliekanie 1r. dieťaťa v zime. Čo v tuhej zime?

luckaar
12. okt 2011

Ahojte, čo obliekate ročnému dieťatku, keď bude tuhá zima a sneh? Teraz, keď je chladnejšie, už mu dáam, pančušky, oteplené gaťure, body, mikinu a teplú bundu. V kočíku už nevydrží celú prechádzku, tak si neviem predstaviť, čo mu budem obliekať, keď bude ešte chladnejšie☹ ďakujem za tipy🙂

janka_pn
12. okt 2011

@anjelicek26 a pozeram, ze momentalne zijes relativne blizko pri oceane (ak dobre pozeram), takze tie dychacie "neproblemy" mozu byt i s tym, ci? 🙂

janka_pn
12. okt 2011

zila som dlhsiu dobu v bavorsku a teda bez pancuch som v zime deti nevidela. ci chlapci alebo dievcata.

jasminet
12. okt 2011

@luckaar natka mala v zime 1,5 r. davala som jej na prechadzky tielkove body, tricko/body s dl. rukavom, pancuchy, bud tenucky sveter alebo len nakrcnik a overal. alebo to iste a bundu a zateplene rifle.

anjelicek26
12. okt 2011

@janka_pn - tak v nemecku sme mali dva roky dozadu 3 mesiace sneh pred dverami a ked sme sli s domu byvalo aj -14 stupnov, takze tam bez pancuch nehrozilo ani u chalanov. No a co sa tyka toho oceanu, moze to byt tym, ale zasa 4 roky sme zili v nemecku a dcerka chora nikdy nebola a tam sme to k moru mali dve hodiny 😕

aliza
12. okt 2011

a inak, ak dieta sedi iba v kociku, obliekam viac a ak dieta beha, logicky obliekam menej, kedze sa hybe a tym padom zahrieva. Ale ako citam, robite to opacne, co mne teda je trosku proti logike, kedze prilis naobliekane dieta sa pohybom moze spotit a ak take spotene dieta posadim na pol hodinu do kocika, tak prechladnutie neda na seba dlho cakat. Ale uz som asi ticho lebo moja logika je nejaka divna....teda ina, ako maju ostatni 😒

janka_pn
12. okt 2011

@anjelicek26 inak mam kamosku, co zili s dietatom do jej 2 rokov v anglicku, potom sa vratili na sk... odvtedy je permanentne chora... a oblieka ju uplne normalne, mozno to aj bude tym vzduchom, pretoze byvaju v panelaku a tam je vzduch skratka suchy a zly, nepomozes si s tym... mozno preto tolko respiracnych ochoreni u nas ☹

aliza
12. okt 2011

@janka_pn a ja som zase na Sk nebyvala vobec chora a co sme tu, stale sa s niecim trapim, myslim dychacie cesty a tak, teraz mam napriklad alergicku nadchu a kasel, nikdy v zivote som to nemala.

janka_pn
12. okt 2011

@aliza nemyslim si, ze je tvoja logika divna, mna sa len trochu dotkla tvoja poznamka o ludoch na slovensku. nie vsetci, co tu zijeme sme "za opicami" i ked vela ludi ano, ale tych je, ako som pisala, vsade na svete.

janka_pn
12. okt 2011

@aliza no jo, vsade ine pliagy... 😉

aliza
12. okt 2011

@janka_pn ale ja som nikde nepisala, ze ludia na SK su zaostali, ja som len pisala, ze co sa obliekania tyka, je to proste fenomen, ktory inde nie je a teraz nejde len o UK. To, ze niekto prilis oblieka dieta nie je predsa zaostalost 😕, ale nevola pripustit, ze sa to da aj inak.

janka_pn
12. okt 2011

@aliza ok

halienka
12. okt 2011

No podľa mňa je hlavne rozdiel aj v tom, či dieťa behá alebo sedí v kočíku, keď nemá pohyb tak rýchlo vychladne, takže ja obliekam aj podľa toho či ideme niekam kočíkom alebo ideme na pešiu vychádzku. Ale celkovo ja asi obliekam viac ako ostatní, ja radšej budem riešiť zapareniny ako sople 😀 a teda nemôžem povedať, že by to malo na malú nejaký negatívny účinok, že by ochorela pri každom vetríku, za mesiac bude mať 2 roky a zatiaľ bola chorá len 3x a to rátam do toho aj 2-dňový sopel zo zubov. Tak neviem, snáď to nepreháňam v žiadnom smere, známa ide na to tvrdo od začiatku, teraz má mimi 2 týždne a už má riadny sopeľ. 😖 keď je okolo 10 st. tak dávam tenké pančuchy, nohavice hrubšie, napr. podšité alebo menžestráky, body+mikina+ stredne hrubá bunda - navrchu je taká chlpatá. Okolo nuly dám hrubé pančuchy a riadne zateplené gate, poprípade do snehu oteplováky. Hore hrubý sveter a riadnu zimnú vetrovku. A ak pôjdu teploty ešte nižšie teda nižšie ako -5 tak kľudne dám pod hrubé pančuchy ešte jedny tenké a na bodyčko šupnem ešte dáke triko a potom sveter/mikinu, a celú ju dám do overalu, ten udrží teplo lepšie. Tak nevííím... 😀

adri2211
12. okt 2011

tiez nebabusime,uz vidim deticky rovnako stare ako moja,sedia v kociku zakryte po krk. no to teda nie.

stvura
12. okt 2011

Obliekam tak primerane, lebo mam obe deti velmi pohyblive a preto mi ziadne od 11m ako chodilo nesedelo v kociku "ako pat penazi". Deti ktore sedia maju vyhodu, krasne ich mamicky oblecu, idu na prechadzku, pohoda....Inac ja nevidim nejaky rozdiel ci je alebo nie je naobliekane dieta ak fakt ze nesprintuje....moje deti su skor chore preto, lebo pridu do kontaktu s chorymi detickami - maly mi zo skolky vlaci vsetko mozne, dcera uz ako 2t babatko mala sopliky, ale zasa, bude odolnejsia ked ona pojde do skolky.
@aliza mi sme zili v UK asi 5 rokov, nikdy som teda chora nebola, ale nemozes to porovnavat, nakolko v UK som nikdy pancusky ani zateplene topanky nemala (tu na SK zijem na juhu a ked je zima tak proste ich musim mat). A zasa anglicke obliekanie...a la flipflopy naboso a baranica...no comment 😀

aliza
12. okt 2011

@stvura ved Ok, ale minus 10 je minus 10, ci UK alebo Sk, nie? minulu zimu bolo v niektorych oblastiach -17 a viac, proste posledne zimy su tu dost brutal. Viem, ze predtym boli omnoho miernejsie, ale uz to tak nie je. Napriklad nam teraz ku koncu oktobra hlasia sneh 😕.... a jasne, ze na SK je este chladnejsie, ved to nepopieram, ale momentalne je pocasie podobne a bavime sa o teplotach nad 10 stupnov.

stvura
12. okt 2011

@aliza hehe, ja som sa smiala ked prisla kamoska minulu zimu a doniesla si fakt tie flipflopy...museli sme jej zhanat normalne topanky. Ja som byvala pri mori - Somerset, uplne jesenne pocasie aj v zime. U nas ale tiez velmi zavisi z ktoreho konca SK si, lebo napr. co mam v meste kamosku s rovnako starymi detmi ako moje - ona je povodom z Presova, maly jej ani v zime -20 nemaju pancuchy a moje maju uz teraz pri 5stupnoch....a chori su v priemere ako mi. 😎

lillah
12. okt 2011

@anjelicek26
@aliza
Baby suhlasim s vami....vela mamiciek na Slovensku to s obliekanim prehana a ked sa s kamoskami rozpravame tak ja som ta nenormalna, co decko nevie poriadne obliect. Dokonca aj svokra sa za hlavu chyta ako nalahko obliekam deti...ale ved nemrzne!!!! A osobne som zazila pripad ked zenska davala svojmu takmer rocnemu dietatku pancuchy aj v lete. Normalne jej dala suknu a pod to hrube pancuchy.... a ked som ja doniesla teraz moju malu.... 4-5 mesacnu len v satockach bez dlheho rukava a bez pancuch (bolo 25 stupnov) tak len krutila hlavou...ze aka anglicanka so mna 😎 a jedna sa ma v aprili pytala, ci jej nemam pozicat FUSAK!!!! Akoze kazdy extrem je zly....ale myslim, ze zatial nie je pocasie na pancuchy......teda samozrejostou su ak je dievca v sukni....

sladkasue
14. okt 2011

som rada ze tu je uz tato tema... aj dnes som mala tuto dilemu, ako obliect nasho maleho. na teplomeri nebolo ani 5 stupnov, fukal vietor,ale slniecko svietilo o106 😎
tak som malemu dala ponozky, zateplene gate, body s dlhym rukavom, drigovicu a prechodnu bundicku. samozrejme topanky aj ciapku 🙂

tiez sa riadim ze o jednu vrstvu viac ako mam ja, resp. tak isto, lebo ja som zmrzlina...

no, akurat som zistila, ze asi na tuto zimu este musim kupit ten overal. zimnu bundu a oteplovacky uz mame...

a este sa spytam... myslim, ze dieta obleciem akurat, ze mu nie je ani zima, ani teplo, no napriek tomu ma obcas studene ruky - moze to byt napr. tym vetrom???

aliza
14. okt 2011

@sladkasue a ty mas v 5 stupnoch ake ruky? teple asi tazko 😉.

aliza
14. okt 2011

@halienka no neviem, s dcerou som zila prve 3 roky na Sk, ale teda dvojo pancuch do overalu nikdy nemala 😒. A to mi spavala vonku v kociku v -10. Nic v zlom, len toto pocujem 1x.

halienka
14. okt 2011

@aliza joj, a vieš koľko vecí som ja ešte nepočula? 😅 😀 a v tom kočíku v tých -10°C bola len v pančuchách a v overale a neprykrytá už ničím? Ani len dekou? Neverím... 😉 Ty keď ideš von v -10°C tak si dáš len tenké tričko a na to bundu? 😅 Neverím... 😉 😀 😀 No ale každý si robí podľa svojho rozumu 😉 Zdá sa, že ty vieš ako sa majú obliekať deti lepšie ako všetci ostatní keď tu každého tak riešiš 😉 Kľudne si obliekaj svoje dieťa podľa svojho a ja zas budem podľa svojho 😉 🙂

fialkaa
14. okt 2011

tak mna v tomto smere moj muz kompletne prevychoval. a som rada, moj syn nebyva chory, parkrat mal soplik, teplotu mal jedinykrat v zivote, ziadne lieky doteraz neuzival (okrem probiotik, vigantolu a kanavitu). je jednoducho otuzily. ked bol babatko, mala som tendenciu ho poriadne naobliekat, ale muz mi to vzdy zatrhol, vadili sme sa kvoli tomu, ale teraz viem, ze mal pravdu. teraz mam taky system, ze malemu obliekam rovnake vrstvy ako sebe, pripadne ma navyse pancusky. cize, ked si ja dam bavlnene tricko, flisku a prechodnu bundu, ma na sebe to iste aj on. ked bude v zime v kociku, bude mat navyse este fusak (priznam sa, ze ten som uz dnes vybrala, pretoze maly ma mensi soplik a isli sme nadlho do mesta a bola dost kosa)

aliza
14. okt 2011

@halienka ja som na teba neutocila, tak nechapem tvojmu utocnemu tonu 😒. Len som pisala, ze som sa s tym este nestretla, proste by ma take nieco nenapadlo, nic viac. O neprikryti v kociku tu predsa nebola rec...a sama si pisala, ze celkovo obliekas viac, ako ostatni.... Ja nikoho neriesim, reagujem na prispevky tak, ako aj ty, o tom toto forum predsa je.

beruska.zuzanka
14. okt 2011

@luckaar Ahojky, naša Em pred rokom bola vonku stále v kočíku, ešte nechodila, mala v ňom Emitex fusak, bez nánožníka, bez deky, len fusak a na sebe tielkové+
ak bolo okolo nuly tielkové body, body dlhý rukáv alebo tričko, pančuchy, nohavice podšité, ale nie fleece-om, ale len bavlnenou látkou, na nohy teplé capačky, hore buď tenkú mikinku, alebo len nákrčník, zimnú bundu - nie takú vatovanú nabobtnanú, alebo chlpatku, tiež nepodšitú, rukavičky a zimnú čiapku

ak bolo tak okolo -5/-10 body dlhý rukáv, froté pančuchy, hrubý overal, dvojo tenkývh rukavičiek, hrubé kožušinové capačky, nákrčník, čiapka.

Chorá bola len presne pred rokom v októbri, aj to chytila v detskej herni hnisavú angínu 🙄 😠 sople ani nič podobné nemávame, ťuk ťuk ťuk

Osobne tiež razím názor, ak bábo sedí/leží/spí v kočíku, treba ho obliecť viac+ mať alternatívy na prezlečenie so sebou. Ak už chodí, stačí ako seba, ale prispôsobiť situácii, ak sa bude váľať v snehu a čojaviem čo 😉

halienka
15. okt 2011

@aliza tak neviem akú reakciu si čakala, že chytro sa začnem obhajovať pred tebou, alebo hneď ti prikývnem a už nikdy nedám dvojo pančúch, lebo nejaká Aliza povedala, že to ešte nepočula a nie je to asi tým pádom normálne? Ja som svoj prvý príspevok neadresovala nikomu, jednoducho som napísala, ako ja obliekam malú a basta fidli. To že niektoré obliekajú menej alebo iné viac neriešim, je to každého vec, autorka témy si prečíta a zariadi sa podľa svojho. Iba ty máš stále akúsi potrebu sa vyjadrovať pomaly ku každému príspevku, hlavne k tomu čo dokonale neladí s tvojim presvedčením. Tak neviem, či si chcela oživiť tému a preto si zrazu reagovala na môj už 2 dni starý príspevok (medzitým si už reagovala aj na novšie) 😀 tak ak hej tak som ti hádam trochu pomohla 😀 alebo si sama nie si úplne istá vnútorne tak sa potrebuješ takýmto spôsobom utvrdzovať, že ozaj obliekaš správne. 😉 🙂
PS: síce neútočíš, ale kadečo "naznačuješ" 😉 🙂 hlavne neustálym pripomínaním, že na SK...

aliza
15. okt 2011

@halienka ako prepac, ale ja nemam cas tu vysedavat a citat vsetky prispevky, vacsinou reagujem iba na notifikacie. Zhodou okolnosti som vynimocne v ten vecer mala cas vratit sa aj k starsim prispevkom tejto temy, kedze tvoj prispevok bol prave medzi mojimi dvoma, preto som reagovala neskor. Nevedela som, ze ked je nieco 2 dni stare, uz sa nemozem k tomu vyjadrit. A aj tak neviem, co tu vlastne riesis, tvoj prispevok je strasne chaoticky a plny kadejakych uvah a zaverov o mne....nevedela som, ze jedna nevinna poznamka o tom, ze som este nepocula o 2 vrstvach pancuch v niekom vyvola takuto burku 😒 . ospravedlnujem sa, ze som ta takto rozrusila, naozaj to nebolo myslene zle.... prajem vsetko dobre

lenka112
21. okt 2011

Pridám sa k tejto téme, som totiž bezradná, malý bude mať v decembri rok a už teraz riešim otázky tipu fusák či overal a podobne. Neviem ako ho obliecť aby mu nebola zima, alebo naopak priliš teplo. 😒 😒 😒 😒

inka070707
21. okt 2011

@lenka112 aj nas syncek bude mat v decembri rok 🙂 ja rozhodne kupim teplucky overal, pod neho teple pancusky (uz mame kupene termo pancusky), bodynko, teply svetrik/rolacik/mikinku (jedno z toho🙂 ) a na to overal, teply fusak do kocika uz mame zakupeny 🙂 najnovsie je trend obliekat dieta tak ako seba, hlavne neprehrievat, vela mamiciek deti prehrieva.. vrchol bol, ked som v lete videla v kociku zimny teply fusak, to fakt netusim, co daju dietatu, ked budu minusove teploty... samozrejme tepla ciapocka, salik, rukavicky 🙂

lenka112
22. okt 2011

@inka070707 Tento trend som zaregistrovala aj ja. Všímala som si už v septembri ako mali detičky pančušky, až som sa zhrozila, podľa mna je to obliekanie prehnané. Ja som sa rozhodla pre fusák. Vetrovku zatiaľ nemáme, ale už je najvyšší čas nejakú kúpiť. 🙂 🙂

sladkasue
22. okt 2011

@lenka112
@inka070707
my zatial chodime von v ponozkach a zateplenych nohaviciach, body, tricko/drigovica/sveter/ a na to neprefukavu vestu + jesennu capicu

myslim, ze pocasie je eset fajn, i ked rano su teploty naozaj nizke...

tiez som videla niektore maminy deticky naoblikat do zimnej bundy, zimnej capice s rukavicami a zabalene vo fusaku a moj maly obleceny len v tom, v com som pisala vyssie... som si podchvilou aj myslela, ze mojmu malemu bude aj zima, ale bol teplucky 🤐