Oneskorená reč

18. apr 2024

K akemu odbornikovi sa chodi, ked 3 rocne dieta ma oneskorenu rec, a aj tie slova, ktore vie povedat pred cudzimi nepovie? Pred cudzimi je nase dietatko neme. Nase dievcatko vie povedat vela slov, ale vety zatial nepovie, resp. povie vetu, iba ked ju po mne zopakuje. Aj basnicku povie. Rozumie vsetkemu, odpoveda jednoslovne, a ked sa nieco chce spytat ukaze na danu vec prstom a povie - toto. Ale uz vravi aj slova ako hasicske auto, sanitka a plno inych slov. Chodime k logopedicke.

kacena4
18. apr 2024

a kam este chcete chodit? najdolezitejsi je logoped, ak sa mu nieco nebude zdat moze vas poslat psychologovi. porozpravaj sa s nim

autor
18. apr 2024

@kacena4 Ano nad tym rozmyslam, ci ku psychologovi, psychiatrovi, specialnemu pedagogovi? Sama neviem. Logopedicka nic nespominala. Ale ja citim, ze nie je v poriadku, ze nerozprava vety v 3 rokoch a este aj to, ze pred cudzimi nepovie ani slovo, a ked sa jej niekto cudzi napr. na prechadze prihovori, uteka sa s placom ku mne skryt.

petricienka
18. apr 2024

uz chodi do skolky? ak nie tak este pockaj ono sa to rozbehne 🙂

nikpa
18. apr 2024

Syn je taky istý. Pred cudzími nechce rozprávať, má 6 a je taky odjakživa. Tiež mu reč nabehla neskôr. Od 2,5 roka chodíme na logo, asi v 3 rokoch chodil rok špeciálnej pedagogicke. Ak sa ti niečo nezdá, tak vyšetrenie u neurologa, poprípade u psychologa. Ale keď ma dobre porozumenie, to je základ, reč by sa mala len zlepšovať. Možno to ze nechce rozprávať pred cudzími súvisí s jej povahou, s tým ze je hanblivá. A možno sa to s nástupom reči zmení a osmelí sa. Neviem ci navštevuje MŠ ale ak nie, bolo by to vhodné, kolektív detí robí veľmi veľa...

autor
18. apr 2024

@petricienka V tomto stave ako je by som ju veru do skolky nedala. Ved by sa mi tam zrutila. Boji sa cudzich ludi. Velmi by plakala. Pomaly sa otukavame s ludmi na kruzkoch, ihriskach ale ide to pomaly.

autor
18. apr 2024

@nikpa Deti ma rada, s nimi sa rada hra. Teda ak nenapadne cudzie dieta, ze ide moju dcerku objat. To hned dcera place a uteka ku mne. Do MS ju este nedam, nie je na to pripravena, keby zbadala ze tam nie som, tak by plakala kym by som sa nevratila. A na nie som ako ine matky co na to maju reakciu, a co zvykne si. Ja pockam kym naberie odvahu. Ziadne terapie sokom hodit dieta k cudzim tetam v skolke neplanujem.

zuzuliennka1
18. apr 2024

najdolezitejsie je, ci rozumie?

autor
18. apr 2024

@zuzuliennka1 To pisem hned v uvodom prispevku, ze rozumie vsetkemu.

msnesquik
18. apr 2024

Mojej dcere skolka pomohla uplne najviac..nemozes vediet ako by to bolo, ked si to ani nevyskusala..

autor
18. apr 2024

@msnesquik Myslim, ze kazda matka pozna svoje dieta. A moje dieta, ked ma nevidi ide sa zrutit. Hra sa s detmi, ale stale pozera ci som tam. Tak je logicke, ze ako matka viem presne zhodnotit, co by moje dievcatko zvladlo skolku. A nie nezvladlo, nie je este pripravena na to. Mne teraz ide ako som pisala na zaciatku, ci pre taketo dietatko je potrebne navsteva psychologa, alebo koho? Uz ked ine matky nechaju svoje deti plakat v skolke je to len ich vec. Ale na to dceru prilis milujem, a nebudem jej ublizovat, a davat ju do skolky ked ona chce mamu a kamaratsva detske ale aby tam som ja bola.

zuzuliennka1
18. apr 2024

tak ked rozumie a do skolky ju davat nechces - tak ju nechaj doma, dozreje, a rozkeca sa.
nevidim tu nic na dalsieho odbornika, ked mate logopediu.

jumama
18. apr 2024

Deti do troch rokov sa este spolu nehraju. Hraju sa vedla seba. To je normalny vyvoj. Od troch rokov sa zacinaju hrat aj spolu, trochu spolupracovat pri hre.

To ze dieta nerozprava v pritomnosti inych sa vola selektivny mutizmus - precitaj si niekde o tom, ci to na nu sedi, mozno v nejakom clanku najdes aj rady, akeho odbornika v takom pripade hladat.

andreatytler
18. apr 2024

Videla som tu par prispevkov o selektivnom mutzme a radili tam to riesit co najskor. Lebo cim eskor sa zacne, tym tazksie to ide. Mamicky vraveli ze to trva aj roky kym sa to zlepsi. Urcite chod za odbornikom. Myslim ze 3 rocne dieta by sa nemalo zrutit ak od neho mama odide a malo by to mat natrenovane ze vie ostat s niekym inym par hodin (teda ak mas moznosti a mas vo svojom zivote ludi u ktorych moze ostat).

autor
18. apr 2024

@andreatytler Asi som sa zle vyjadrila, s rodinou v pohode vie byt dcerka. Ale v neznamom prostredi potrebuje este mamu. Priklad zrazu ma na ihrisku strati z dohladu a strasne zacne plakat, a nevie sa dlhsie opokojit aj ked hned som pri nej a objimam ju, pusinkujem. Alebo dalsi priklad, minule na prechadzke behala, a taky vtipny pan dcerke povedal, idem bezat s tebou a 2 kroky pobehol s dcerkou pan, a dcerka strasny plac pustila a utekala ku mne, a nesla sa ukludnit. Preto viem, ze keby ju necham v skolke sa tam zruti. Ale ja skolku neriesim, ja si dcerku nepotrebujem davat do skolky na to ma cas. S detmi je tiez vela. Citala som asi to bude ten selektivny mutizmus.

mogaa
18. apr 2024

je jednoducho introvert....k logopedičke chodíš, potom vie pomôcť len škôlka kde je dieťa nútené rozprávať, ak sa chce dohovoriť s inými deťmi.....psychologička jej s rečou nepomôže, možno len odporučí ako s ňou pracovať čo sa týka strachu z cudzích ľudí.....

nikpa
18. apr 2024

Syn tiež komunikoval normálne s rodinou a aj s detmi, problém má s cudzími hlavne dospelými. Písala som o škôlke lebo nášmu malému pomohla a správal sa veľmi podobe ako tvoja dcéra. Dieťa v 3 rokoch by sa nemalo zrútit, keď na chvílu zostane bez matky. 95% detí v škôlke to normálne zvládne. Preto ak máš pocit, že tvoja nie, tak to podľa mňa nie je úplne normálne. Keď ju nechceš dat do škôlky, je to samozrejme tvoja vec. Ale keď jej chceš pomôcť tak chod za odborníkom aby si vedela ako na ňu lebo to odlúčenie skôr alebo neskôr príde. Tak aby na to už bola dostatočne pripravená a aj ty. Ono to môže prísť aj samo, proste dozreje ale aj nemusí. Mam kamošku, ktorej syn chodí do prvej a plače tam deň čo deň. Maju s nim obrovské problémi kvôli tomu ale spamätali sa až keď nastúpil do predškolskej, aj to lebo musel. Kým to začali riešiť, nastúpil do prvej a nič sa nezmenilo...

tinalia
18. apr 2024

Klinický logopéd