Ako riešiť oneskorený vývin reči u 5 ročného chlapca?

Zodpovedané
8. jún 2020

Dobrý deň,

máme doma takmer 5 ročného chlapčeka, ktorý veľmi málo rozpráva. Rozpráva slová ako mama, káva, čaj, kakao. Mnohým slovám nerozumieme, sú to hatlaniny. Ukáže čo chce, ale napríklad namiesto zapni povie apni.

Absolvoval neurologické, psychologické vyšetrenia a všetko má v poriadku. Pred pandémiou pravidelne chodila k nemu logopedička. Hovoria, že je to oneskorený vývin reči.

Existujú ešte aj nejaké iné vyšetrenia alebo poradne, čo by sme mohli ešte absolvovať?

Sme z toho dosť vykoľajení, pretože podobné problémy sa v rodine vôbec nevyskytovali.

Ako máme ešte ďalej postupovať?

Čo by sme ešte mohli absolvovať a akého odborníka by sme mohli ešte navštíviť?

Mali sme ešte ísť aj na genetické vyšetrenie, ale p. doktorka nám povedala, že je zbytočné, lebo je v poriadku.

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

ešte ušné vyšetrenie (ORL) či nejde o poruchu sluchu.

Ak je sledovaný neurológom a inak je neurologicky v poriadku, tak potom je dôležitá najmä logopedická intervencia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas