Problémy s učením. Nesústredené dieťa

manamani1
20. sep 2011

Mávate nervy pri učení s Vašim dieťaťom? Zvykne Vaše dieťa plakať, nedávať pozor? Sme len prváci, a dnes to bolo hrozné. Hocičo som povedala, za všetko sme plakali 😖

simi251
20. sep 2011

@anjelicek26 Hej obe cesty vedu k cielu len ja som zufala lebo neviem ako vysvetlit 6 rocnemu chlapcovi preco ma v slovencine citat inak ako vo francuzstine. Myslim tym take veci ze napriklad slovko EST ale aj ET sa vyslovi len E. Ked to bude robit na konci skolskeho roku na SK tak nespravi skusky. 😝

anjelicek26
20. sep 2011

@simi251 - ja ju vobec neucim citat nemecky ci slovensky, ani nahodou, mala by totalny gulas. Budete sa vracat na Slovensko, ze musi vediet ? Ved staci aj za par rokov spravit diferencne skusky a nie, ze v prvej triede mu robit v hlave taky zmätok 😕

simi251
20. sep 2011

@anjelicek26 Riaditelka skoly na SK povedala ze uz hned prvy rok na konci musi prist na skusky zo slovenskeho jayka a vraj aj z prirodovedy. On musi byt zapisany normalne do prveho rocnika ako ine slovenske deti retoze ma slovenske obcianstvo a trvaly pobyt na SK. Aj ked sa narodil tu vo FR a tu aj zijeme. Netusim vobec, kedy sa vratime na SK ale tym ze ma stale obcianstvo, musi byt tam zapisany.

anjelicek26
20. sep 2011

@simi251 - aj ja mam obcianstvo a dcerku by ma nikde zapisovat nenapadlo, trvaly pobyt mame hlaseny v nemecku a prechodny v anglicku. Nikto toto neriesi.

Podla mna vobec nevymyslaj nejake skusky, ani si ho nemala zapisovat. Ved na co? Ved su aj deti, co sa pristahuju s cudziny a chodia potom normalne do skoly - tiez predtym nerobili skusky v tych danych rocnikoch, len tie testy na zaradenie - a tie sa robia akutalne z daneho uciva.

Toto sa mi fakt nezda, ze by sa muselo. Velmi by si mu to s tym stazila, je to totiz uplne to iste, co sa uci teraz v "svojej" skole a bude neisty, co sa tyka citania... lebo dvoje pravidla naraz? Na 6 rocne dieta? Trochu dost.

lenka3007
20. sep 2011

@simi251 ahoj, prepac ze vam do tohto vstupujem, no my riesime to iste. Napriklad dnes sa učili "O" lenže tu sa to číta ako "U" a mažel šikovny mu zacal vysvetlovať, že to je slovenske "O" a maly sa zacal s nim hadrkovať. tak som to tu ukludnila. Ja som povedala, ze ho slovenčinu začnem učit od buduceho roka, az ked sa mi naučí písať a čítať norsky. Nechcem mu motať hlavu, lebo on nevie ešte ani poriadne rozpravať norsky takže sa učí aj to aj angličtinu a už teraz sa mu to niekedy popletie...

simi251
20. sep 2011

@anjelicek26 Tu nejde o to ake obcianstvo mas ty, ale tu ide o deti. Musi sa to zo zakona. Inak by to povazovali, ze nenastupil na povinnu skolsku dochadzku. To nebol moj vymysel. Keby som nemusela, tiez by som ho tam nedavala. A dokonca musim teraz doniest na Slovensko notarom overenu kopiu papiera, ze je aj tu vo FR zapisany do skoly a riadne chodi. A co mame znamych po svete a ich deti su slovaci, tiez to musia takto riesit.

A tie deti z inych krajin to je ine, ked su cudzinci a pridu na SK.

Vy ste as tiez i iny pripad ked deti su Nemci.

simi251
20. sep 2011

@lenka3007 Ani ja by som syna neucila slovensky jazyk a pismo keby som nemusela. Prave som to vyssie pisala, ze preco musim.

Vy nemusite byt zapisani aj na SK? Nemate SK obcianstvo?

lenka3007
20. sep 2011

@simi251 ved aj ja musim, ale som povedala, že tento rok nebudem. Sme slovenský občania, zapisany je u nas v dedine na slovensku a dodnes nemáme knihy. Podla mna je to na jedno dieťa veľa. Viem, že ked neprejde na skuškach, tak mu ten prvy rocnik na slovensku neuznaju, ale mám s nim čo robiť, aby sa naučil norsky rozpravat, lebo on je jediny cudzinec v škole a nerozumie nikomu... Každy den pride zo skoly o 16.00, napapa sa, napiseme ulohy, potom ho ucim nejake slovicka, vyslovnost a je pomaly 19.00 a to ho urcite nebudem tlacit do dalsieho ucenia. a cez vikendy mu chcem dat trochu oddych, lebo cez tyzden toho ma dost...

simi251
20. sep 2011

@lenka3007 Chapem. Tak vy to mate este o to tazsie ze nerozumie po norsky. Hmmmmm.

Ale teda chapem to tak, ze tiez musite byt zapisani na SK ale je to vase rozhodnutie ze nepojdete na skusky a tym padom bude opakovat prvy rocnik? No ved aj to je riesenie. Mozno aj my tak dopadneme nakoniec. To uvidime na konci solskeho roka. 🙂

traktor
20. sep 2011

@simi251 brata mam vonku a aj oni sa museli vratit a prihlasit malu na sk a mala tu bude robit skusky..

simi251
20. sep 2011

@traktor
@lenka3007 No ved akurat som dnes vravela MM ze tieto ,,moderne,, deti to fakt nemaju lahke. Viete si predstavit nas, ked sme boli male, ze by sme mali studovat v cudzom jazyku???

anjelicek26
20. sep 2011

@traktor - a na co je to dobre? A co mi akoze urobia bububu, ked to ja neurobim? Deti maju nemecke pasy, aj ked maju AJ slovenske rodne listy. Takze ich prehlasim za nemcov, ak sa tomu chcem vyhnut? Nejake na hlavu postavene.

traktor
20. sep 2011

@simi251 nie neviem..nasi boli teraz u nas na dovolenke a mala normalne hladala slova..hovorila slovensko anglicky..skola tam jej ide super..no neviem si predstavit prist na sk robit skusky..to je podla mna na tie deti dost..

irriss
20. sep 2011

@simi251 @lenka3007 @anjelicek26

tak jsem rada, ze nejsem sama...kazdy mne tu odsuzuje, jak deti zatezkavam, ze nikdo z cizincu nez MOJE deti zadne zkousky absolvovat nemusi....
Dokonce nas poslali i na psychologii...socialku....udelali z nas mistni "pripad", jak nicime detstvi svym detem..ale to by bylo na celou knizku...za tech 20 let je toho fakt uz dost..
Syn udelal celou 9ti letku, dcerka dela 5.rocnik a dvojky maji za sebou 1.tridu..zadna sranda, ucim je sama a je Pravda, ze : Neni nic horsiho, nez ucit sve vlastni dite... 😉

traktor
20. sep 2011

@anjelicek26 nasi sa chcu vratit..a nechcu aby potom deti mali problem..neviem aky je pri tom a ci vôbec je postih..ale skratka je taky zakon..tak sa ho musia drzat..

simi251
20. sep 2011

@anjelicek26 Neviem ako to je ked maju dve obcianstva. To si musis zistit. 🙂 Mozno sa vas to netyka. My nemame FR obcianstvo, aj ked mame francuzsky rodny list. Obcianstvo mozeme pre syna ziadat az po 5 rokoch skolskej dochadzky vo FR.
Kazda krajina ma iny pristup k tomu.

anjelicek26
20. sep 2011

@simi251 - no Max je troje - nemec, slovak a anglicat, som zvedava, co z toho bude. Ale kedze deti maju trvaly pobyt vylucne v nemecku (prechodne aj v anglicku) - na slovensku ich hadam nikto postihovat nebude.

simi251
20. sep 2011

@irriss Fiiiha. Hrozne co pises. 😝 Ani tu nechapu preco musime byt zapisani aj na SK. Francuzom sa to zda tiez divne. No ale co uz? Co narobime? Zvladli ini, musime aj my ale tiez by som bola radsej keby sa tie skusky robili az vo vyssich rocnikoch. Ale zase ked sme raz slovaci, nech moje dieta pozna aj slovensky jazyk.

lenka3007
20. sep 2011

@simi251 Tak sme sa rozhodli uz ked sme ho prihlasovali. Ma to za jedno, lebo na slovensku by som ho aj tak nechala ešte tento rok v školke, čiže prvak by bol až od buduceho roka.. Ja si to neviem ani predstavit, a nechapem ani ten pristup slovenskych papalasov, co to vymysleli. Lebo je nemyslitelne, aby jedno 6 rocne dieťa zijuce na slovensku a 6 rocne dieta zijuce v zahranici mali rovnake vysledky. Ved na slovensku znamkuju priebezne, jeden mesiac sa o niecom ucia napriklad na dejepise, napisu pisomku a tym to skonci,o mesac uz nevedia o com sa ucili a nase deti budu muset vsetko to ucivo za 10 mesiacov vediet naraz v auguste na skuskach... vobec sa mi to nepaci. nehovorim, ze dieta by nemalo vediet rodny jazyk, ale trochu to prehanaju. Vraj tym chcu zabranit aby mlade rodiny boli dlhodobo v zahranici, aebo aby sa vratili na slovensko, mne sa to zda ako strasna hlupost 😠 😠 😠

irriss
20. sep 2011

@simi251
-Reditel v Praze nam ale rikal, ze bude "zmena"...mozna skonci povinnost

simi251
20. sep 2011

@irriss Este taka pikoska......tiez som mala pocit ze tu snad na mna poslu socialku, ked mi riaditelka skolky volala domov ze ako som si dovolila svoje chore dieta nechat 2 tyzdne doma. Ze to sa tu vo FR nerobi a oni sa uz bali ze co s nim je. popritom hned v prvy den choroby som bola osobne ucitelke povedat ze je chory a ze chcem aby sa poriadne preliecil. Dobre, ze?

anjelicek26
20. sep 2011

@simi251 - my sme sasku len teraz zacali ucit slovensky, ved to by ani tie skusky nespravila, keby nejake robit musi 😲 Hovori plynule anglicky, nemecky a tak kostrbato slovensky, som rada aj za to, pisat sa to nauci neskor, ak teda vobec...

anjelicek26
20. sep 2011

@simi251 - tak dlhsie ako den potrebujes vypisat od lekara a nad 10 dni papier z nemocnice, teda aspon u nas v skole.

simi251
20. sep 2011

@lenka3007 Mas pravdu. Suhlasim. Nasa riaditelka nam navrhla taku vec, ze ked pride na konci skolskeho roka aspon na tyzden dva do skoly, nebude robit skusky pred komisiou ale normalne ho preskusa len ucitelka pocas vyucovania. Co je urcite mensi stres ako sediet pred komisiou 5 dospelych cudzich ucitelov, ktorych vidi prvy krat.

lenka3007
20. sep 2011

@simi251 no jaka starostlivost 😉 tu zas im je srdecne jedno, hlavne ze platis. Moj maly chodi zo skoly vzdy s nejakym zranenim, naposledy mal oko rozbite a ked som sa chcela spytat ucitelky, co sa stalo, tak som z udivom zistila, ze ona po anglicky nevie, tak musel manzel volat po norsky a aj tak sme sa nic nedozvedeli... ale tak hadam socialku na teba za to neposlu...či?

simi251
20. sep 2011

@anjelicek26 Tu nepotrebujes na prvom stupni vobec papier od lekara. To uz som sa pytala aj ucitelky aj lekarky. A to co som pisala ze som ho nechala 2 tyzdne to bol este skolkar. Ale oni to tu nechapu, tu je iny trend, tu davaju do skolky aj chore deti. Vsetky su soplave a prenasaju to medzi sebou. To by si musela poznat francuzov. Len tak mimochodom idu do roboty uz po 4 mesiacoch od porodu a deti su cele dni s pestunkami. Ale to by bola ina tema na diskusiu.

simi251
20. sep 2011

@lenka3007 No ved toho sa aj ja bojim. Ked som videla ako sa spravali deti v skolke na dvore a ucitelky nic, len klebetili pri brane, tak sa cudujem, ze my sme este uraz nemali.

verulka
20. sep 2011

@manamani1 neboj nic, este je strasne skoro..oni si zvyknu..ja osobne som bsolutne nebazirovala na "cistote" prace..cize len porobit ciary, vlnovky a hotovo...citanie sme riesili sposobom, ze zaradit ho do zivota..po par mesiacoch (ako u ktoreho) uz nebola moja pritomnost pri priprave do skoly potrebna vobec...halvne je zachovat si chladnu hlavu...prvaci to maju tazke, musia si zvyknut na kopu veci, dolezite je neznechutit skolu 😉

anjelicek26
20. sep 2011

@simi251 - tu su zeny do tych styroch rokov doma, pestunky tu moc neficia a jasle su ehm, nenormalne drahe, 600 libier na pol dna 😕

Neviem, u Sasky v skole su deti sem-tam soplave, ale ze by niekto chybal, to fakt nie... Saska nevynechala jediny den, co by bola chora... a to decka furt behaju v uniforme - teda v satockach a podkolienkach ci je zima/ci leto.

anjelicek26
20. sep 2011

@simi251 - anglicke ucitelky su zasa prehnane starostlive, hroza s nimi, ked si dieta udrie cokolvek - okamzite papier podpisany riaditelkou, ako ho treba sledovat, nemozu ist na preliezky - co maju priamo pred skolou - ako je rok dlhy, lebo by mohli mat vlhke topanky a posmyknut sa, von chodi 10 deti v doprovode 4 dospelych v poziarnych vestach a podobne haluze, najlepsie bolo, ze dcerka na telesnu musi vyberat nausnice - lebo by sa o ne mohlo poranit ine dieta! To akoze asi na nu padnut 😕

Na vsetko sa pytaju, teraz mame aktualne v taske - mozeme dat vasmu dietatu v ramci spoznavania novych chuti ochutnat popcorn? Slany? Sladky? A prosim podpisat a zaskrtnut. Je mi to niekedy az smiesne.