Ráno v škôlke

macik34
15. jan 2018

Ahojte maminky, hlavne tie, ktore mate 3 rocne deticky v skolke. Mam zopar otazok. Ked idu deturence von same sa obuju , oblecu? Hlavne zimnu obuv.. A na WC si samy zapnu zips , oblecu pancusky? Ako u Vas vyzeraju rana v skolke v polovici januara, myslim, iba najmensie deti. Stale byva rano plac? Dakujem

beky1813
15. jan 2018

Obliekala a obuvala som ju tak,aby sa vedela sama obloect. Bundu jej pomahala zapnut pani ucitelka. A moja neplakala ani raz rano, ale boli tam deti, co plakavali kazde rano

zuzubb007
15. jan 2018

tie najmenšie detičky pomáhajú obliekať učiteľky a pani upratovačky, trojročné dieťa by si malo vedieť dať papučky a základné veci ako sa obliecť, samozrejme zapnúť zips a podobné ešte nevedia. Mne tiež syn neplakal ani raz, ale sú detičky ktoré plaču aj dva mesiace je to individuálne

yanni
15. jan 2018

Nooo, tak trojrocne zdrave dieta by sa mala aspon ako tak vediet obliect. Jasne, so zapnutim zipsu atd. pomozu ucitelky.
nasa bude mat 2apol roka a vie sa sama komplet obliect (ano aj pancusky, tie vsak nosieva len k satom). Toto su zakladne veci, treba to s detmi cvicit tak skoro ako sa len da.
Na WC chodieva doma sama, v skolke ide bud sama alebo ide niektora z uciteliek s nou.

Co sa tyka placu, väcsinou na zaciatku Sk.r. nove deticky placu rano ale neskor (slova uciteliek) sa upokoja. Posledne mesiace som v nasej skolke nepocula ziadny plac.

veronikaszabova
15. jan 2018

Syn ma 3,5 - je prvym rokom v skolke. Natiahne si slipky, ponozky, teplaky. Tricko a pancuchy nam robia problem. Papucky aj topanky si obuje. Nakrcnik aj capicu si da. Rukavicky nie. Bundu ani mikinu si nezapne ;)
Neplace ;)

bubinovci
15. jan 2018

Je to individualne. Dcera chodi od septembra do skolky. Rano neplace ale uz to tam poznala kedze ma brata predskolaka. S obliekanim ucitelky pomahaju, samozrejme ich vedu k samostatnosti. So starsim som si uzila poriadne. Ten plakal kazde rano prvy rok. Cez den bol v pohode akurat rano sa so mnou nevedel rozlucit. Pri tatovi to tak dlho nerobil, len pri mne.

katka1416
15. jan 2018

Moja dcera sa oblieka sama od troch rokov, teda do skolky isla uz pripravena 3,5 ma teraz, ked potrebuje z niecim pomôcť tak jej to vzdy ukazen ako si to lahsie oblecie a obuje. Ked tak poprosi pani ucitelku, ale vraj je velmi šikovná 😉 tak isti na wc vie ist sama, aj ruky si vzdy umyje. A do škôlky sa uz tesi, bojovli sme len mesiac a pol. Chce to len čas 😉

macik34
autor
15. jan 2018

Tieto zakladne veci zladne aj nas. Topanky, bunda, zips.. to este nevie. Co ma prekvapilo je, ze nastupil do novej skolky. Nielen on ale viac ako polovica deti place aj rano aj cez obed, ked idem pre neho. Tak neviem, co si mysliet. Ci hladat inu skolku alebo je to rak bezne.. Ma v triede aj 4 rocne tiez ich vidim uplakane s cumlom? ? sediet na gauci

yanni
15. jan 2018

@macik34 Tak mozno je aj problem v skolke. Pre mna je nemyslitelne aby takmer vsetky deti dobre ze nie pol roka po nastupe do skolky este cely den vyvreskovali. Checkni si pristup uciteliek, pocet uciteliek v skupine, velkost skupiny. Ja som sa s tymto este nestretla.
Nasa je tiez uz v druhej skolke, v 15. mesiacoch zacala v jednej (ano skolka, ziadne jasle. Sme v zahranici), bola tam cely rok a teraz od konca augusta je v novej Ale ani v jednej deti nevyvreskovali. V aktualnej dokonca cumle mozu mat deti len na spanie (ak cez obed este spia).

Ono, deti su rozne ale aby takmer vsetky revali a to dokonca cely den, tak to nie je podla mna normalne.

rembura
15. jan 2018

na niektore veci su deticky este male a priznajme si, ani nam kolko krat nejde zapnut bunda. to je v pohodke, na to su tam predsa ucitelky, aby tym detickam pomohli

pininka
15. jan 2018

@macik34 v januari bybuz v ziadnom pripade nemali plakat, mozno tak jedno dve,ktore su nejako viac citlive. Neviem ci ide o sukromnu skolku, ale v statnej by z hygienickych dovodov cumel nemal byt a uz vobec nie v triede. My sme mali taku riaditelku ze deti nechceli chodit domov, nikdy nic na silu nerobila,ziadne trhanie deti z ruk matky a pod. Vsetko islo velmi prirodzene. Co sa tyka obliekania,kedze sme boli jednotriedka mensie deti sa rychlo naucili od vacsich sa obliekat,ale jasne ze v zime sme vzdy aj s upratovackou deti pomahali obliekat. Inak by ostatne deti boli spotene, a trvalo by to hodinu kym by sa dostali von.

pitik
15. jan 2018

Mam v triede 3-4 rocne deti. Co sa tyka obliekania, pomahame, ak sa vedia obliect 2-3 deti z 25, tak to je az az. Najma teraz v zime, snazime sa s kolegynou tak rychlo, ako sa da, aby sa deti zbytocne nepotili. Deti nevedia dost zakladne veci. Nie zips zapnut, alebo pancusky... Co sa tyka plakania, deti plakali cca prve 2 tyzdne, samozrejme nie vsetky. A urcite neplakali cely den, za chvilku sa zacali hrat a bolo po placi. Teraz sa stane niekedy, ked pridu po chorobe, ze boli dlhsie mimo, tak sa slzicky ukazu, ale vellmi rychlo to prejde. Skor ked su dlhsie doma, tak to, co sa aj zo sebaobsluznych cinnosti v skolke naucia, tak "zabudnu" a ideme odznova. Cumle v skolke byt nemozu.

yanni
15. jan 2018

@pininka
@pitik
Baby, taka trosku otazka pomimo. Vy ste ucitelky v MS? Neviem, ci ta to len mne zda, ale nemate pocit, ze dnesne deti su akesi menej zrucne, nesamostatne alebo ako by som to nazvala?
Teraz nehovorim o detickach, co maju nejaky mentalny ci fyzicky problem. Myslim uplne normalne zdrave dieta.
Ako to riesite, ked vam pride do skolky 3-4 rocne, ktore nevie samostatne aspon ako tak jest (bola tu nedavno taka tema), nevie sa aspon ako tak obliect atd.
Ako dlho im trva, pokym sa naucia to, co ich mali do toho veku naucit doma?

hradnapani
15. jan 2018

@yanni nie som ucitelka, ale ked pred tromi rokmi nastupil syn do skolky, tak na prvom rodicku nas ucitelky informovali, ze mnohe deti nevedia drzat v ruke lyzicu a odhryznut si z chleba (ze nevedia, ako sa vobec drzi...
@macik34 po dvoch tyzdnoch uz neplakal nikto a s topankami a podobne pomahali aj upratovacky, ked bolo treba, aj pancuchy im zapravali atd

yanni
15. jan 2018

@hradnapani no koniec😲

hradnapani
15. jan 2018

@yanni no veru... ze par deti si sklonilo hlavu k tanieru a tak chceli ten chlebik jest. Ako verim, ze niektore to mozno opakovali, ale zrejme sa naslo par jedincov, ktori naozaj nevedeli, co s tym chlebom robit.

ankare
15. jan 2018

Nás čaká skolka od septembra.
Ako sa treba s dietatom ráno rozlucit? Asi to zbytočne nenatahovat, že? Pusu, objať a šup do triedy?

siska53
15. jan 2018

@macik34asa.ma 5,5r a rano byva stale obcas plac a aj bol v tom veku. Viem,ze co-to im pomahali,ale zakladne.ukony museli zvladnut samy. Viem,zeim.doupravuju zapinanie a capice,asi aj sal ale kzd maju zvlzdnut 25deti 2ucitelky,nejde to tak,aby ich komplet vsetky obliekali. To by sa nikam nedostali.

tncka
15. jan 2018

@macik34 ja ked som videla ako u nas v skolke funguju ucitelky,nedala by som im ani vyplaty! Decka mali 3r.,treba im pripomenut co si maju obliect ked idu von,zapravit,skontrolovat,pozapinat. Nato tam tie ucitelky su nie? No omyl. Moja nemala na hlave ani ciapku,bunda do polovice rozopnuta,rukavice nehrozi(vraj nenasli,zaujimave ze ja som otvorila skrinku a boli tam polozene,ciapka tiez) A ucitelky spokojne a takto ju vzali von. Malu som to ucila aby mala von vsetko co treba hlavne cez zimu,podotykam bolo -5st a vietor. Ale teda aspon vizualna kontrola jednym ockom a troska starostlivosti by nezaskodila. Ja viem ze je jednoduchsie nechat ochoriet 17 deti z 25 aby bolo menej roboty a mohli spojit triedy,ale toto sa nerobi. Ja sa na ucitelky spolieham ze si odvedu svoju pracu tak ako treba a toto k nej tiez patri. Nemozem vinit dieta,za toto je zodpovedna jedine ucitelka. Jedina som si otvorila usta,ostatne mamy sa tvarili ze nic nevideli. Ale ja ozaj nemam chut byt kazde 2tyzdne doma s chorym deckom kvoli nezodpovednym uckam.Odvtedy,cuduj sa svete vsetko sa naslo aj oblieklo. Zazrak!

pininka
15. jan 2018

@yanni dnes su deti priserne nesamostatne, ja to povazujem za pliagu nasej doby a kedze ja som na nasich prevazne sama ziadne tuti muti u nas nefunguje. Starsi syn nastupoval do skolky ako dvojrocny a jedol priborom, dnes nam v skole povedala ucitelka ze polovica prvakov je s rukami, som bola v soku. Ked som robila v skolke, tak mi bolo zle z toho ako nesamostatne deti boli. To bolo jasne vidiet kde sa rodic venuje, kde si deti robia co chcu. Ked som bola s mladsim u psychologicky kvoli predcasnemu zaskoleniu, je septembrovi, tak mo vravela ze nieje problem dnes ze dieta vie citat a pisat, ale ze sa nevie najest, ostat chvilu same, nevie sa obliect. Je to smutne. Mam pocit aj tu ked citam niektore temy, ze matky by za deti robili total vsetko, place trocha v skolke, ved ho nechaj doma, nechce prikrmy, nevadi, davaj mu len mlieko a pod. Kto sa pytal nas a nasich mam?

pininka
15. jan 2018

@tncka presne tak funguje vacsina skolok, ved cim viac chorych deti tym maju vacsi klud. My sme kazde jedno dieta kontrolovali pred odchodom zo satne, cely den som ich zakasavala, ako svoje deti. Vsetko je o chceni. Mala som dost v jednej skolke ked sa dieta pocuralo vonku na jesen, uz bolo chladno, ina ucitelka na to upozornila a ta jeho ucitelka ze co sa stara,ze za chvilu idu dnu. By som vrazdila

ava11
15. jan 2018

@yanni dnesne deti su presne rovnako zrucne aj sikovne aj mudre ako deti pred 10-20-30 rokmi, to rodicia su ini. Uponahlani, bez zaujmu, nervozni, vystresovani alebo naopak extremne premotivovani a nastudovane internety musia byt.

yanni
15. jan 2018

@pininka Tak sa mi to zda tiez. Nasa najmladsia isla do skolky ako 15 mesacna. jasne, bolo to este babätko. Aaaale vela si odkukala a tiez nerobim tut mutu. Ako sa zacala pretaca bola len na zemi. "Hrala" sa sama, obcas sa niekto z nas pri nej zastavil, trosku nieco pocital, poukazoval a isiel si po svojom a ona tiez. Bola som pre 2 tyzdnami u sesterky. ma 8 rocneho syna a pol rocnu dceru. Dievca bez nej nemoze ybt. Cely cas sedela pri nej na zemi. ked sa vzdialila uz mrkotala. Ani 5 min nedokazala byt sama. by ma porazilo.

@ava11 Ale su. Myslis ze nasi rodicia neboli uponahlani, nervozni, vystresovani? Skolka pod nosom a mna museli nasi vozit 20 km mimo mesta, lebo ma nezobrali do skolky. Rano o 6 som uz stala na rohozke pred skolkou. Rovnako moj brat, co je o 7 rokov mladsi a uz to bola viac menej ina doba. Ale nik sa s nami netoto. V dnesnej dobe deti ale nemaju ani zaujem.

pininka
16. jan 2018

@yanni deti dnes nemaju zaujem lebo vsetko maju. Ja uz som tieto vianoce rezignovala, hlavne na sestrine deti, leno dostanu cez rok len tak vsetko,tak z cohi mozu mat radost cez vianoce. My sme sa tesili ked sme dostali oteplovacky, cizmy a boli sme happy. Skus dat dnes decku len oblecko na vianoce,no hahhaha.

vevesh
16. jan 2018

@yanni to nie je o zaujme, ale o prenechani zodpovednosti na deti - od kedy si ostavala sama doma, kedy si sla sama do skoly (niektore dokonca chodili same do skolky), kedy a ako si sa hravala sama vonku, kedy ta mama poslala na nakup ci poslat odkaz tetke/ujkovi a si to porovnaj s terajsou dobou. Moje 4 roxne dieta islo 20 metrov predo mnou a uz sa zhanali babky na ulici- a nie raz, kde ma rodica, takisto mi doniesli uz par krat v aldim deti spat ku kosiku, ze nemozu same chodit po obchode (posielam ich totizto po chleba, servitky a pod. Zatial co sama nakupujem ine potraviny do kosika), a nebodaj 6 rocny sam doma alebo dat pozor na surodencov? Fikcia, niekde mas zakony, ktore dokonca urcuju vek na 10-14 rokov , a ked potrebujes deti poszrazit, mas si zabezpecit dospelu osobu a nie zatazovat deti- surodencov😒😒😒😒

wieruska1
16. jan 2018

moja dcera chodi sama do skolky asi 200m (cakam v aute kym zajde do budovy) a neni dna kedy by sa ku mne nepristavila nejaka mamicka a neoznamovala mi ze to nemozem . Minule mi pani pumparka nadavala ci na mna ma zavolat policajtov ze som deti opustila lebo som si dovolila natankovat a zaplatit zatial co v aute kukali DVD. Dnes sa okolo deti robi hrozny cirkus a potom sa divime... ale urcite to bolo aj v minulosti... ti 30 rocní co sa z detskej izby nevedia odlepit ti su neni dnesne deti 🙂

natalushka
16. jan 2018

Ahoj..ja k tej dochadzke..nas maly tiez od spetrmbra v skolke(3roky v auguste)..nez sa udomacnil,ze vsetko slo hladko,bol november..teraz po sviatkoch 3dni rano mrncal,ale ucitelky hovorili,ze je to normalne,ze tam su viaceri..tento tyzden uz znova ok,i ked skusa,ci nwbudu esste prazdniny😂on je strasne vycurany..s tymto obliekanim..moje dite sa vie obliect komplet(zips nezapne),ale je to chlap..musis ho furt pohanat,bo hned robi nieco ine..ale co mi hovorili,tak ked povedia,tak sa oblece,ucitelky len opravia..poobede sice niekedy ma tielko naopak alebo tie pancuchy alebo, papuce,😂ale aspon vidno,ze to musi sam..von ich vzdy sleduju,nikdy som ich nevidela bez ciapky,salu,rukavic,nepozapinanych,atd..ale pracuje mi tam sesternica..a to je o 7rokov mladsia odo mna,prva praca..

natalushka
16. jan 2018

Omylom som odoslala😂kazdopafne som chcelasa,ze mi sama hovorila,ze niekedy hladi,co tie deti proste nevedia..ozaj zakladne ukony,3-4roky,dudel, v ustach,dohovorit sa nevedia,spravat sa nevedia a ked nieco namietnu,tak rodic nevidi,nepocuje..ozaj hruza ze niekedy..kedze sme na dedine,tak lazdy pozna kazdeho a ze je uplne vidno z akej rodiny a pomerov dieta, je..ci sa venuju,ako..proste deti su nas odraz..a to ako uponahlane zijeme, my, je len na ich skodu

montemotherone
19. jan 2018

3 ročné dieťa, by si už väčšinu vecí malo obliecť samé. Niektoré aj zips. Samostatné obliekanie je možné trénovať už pred 2. rokom. Sú rôzne "finty", ako si obliecť bundu, mikinu... Napríklad tento "Montessori Flip"

https://www.youtube.com/watch?v=Jc91xCnZcpU

😉
No a plač v škôlke... Ťažko povedať. Ale ak naozaj plače každé ráno väčšina detí, je niekde problém (v organizácii, v prístupe...) Nuž ale bude aj horšie. V materskej škole dnes môže učiť hocikto. V štátnej stačí, ak si po akejkoľvek maturite, niekto urobí 2 ročnú, večernú externú rýchlovku. Čo reálne znamená 2 plodné výučby v týždni. Kvalita takejto prípravy sa potom musí aj prejaviť. Ono je fajn, že "niekto má rád deti"... Ale k tejto práci je potrebné oveľa viac 😕

ivec16
19. jan 2018

moj mal v novembri 3, chodi do skolky od septembra a rano plakal este aj minuly tyzden, po prazdninach je to tazke... teraz je prvy tyzden bez placu tak som
konecne kludnejsia... na wc vie si dat dolu aj hore nohavice, davam mu do skolky len na gumicku bez zipsu... vie sa vyzliect, s obliekanim pomahame