Škôlka v cudzej krajine

123andy123
1. sep 2018

Ahojte, mam 17 mesacne dieta a žijeme v nemecku. Doma sa rozprávame len po slovensky. Chcem sa spýtať mamičiek co to majú podobné. Kedy dať dieťa do škôlky ci jaslí aby sa naučilo jazyk. Stačí od 3 rokov? Aby potom v skole nemal problém. Ci dat skôr? Mam dilemu. Ďakujem za odpovede

vevesh
1. sep 2018

@123andy123 dat vtedy, ked mas moznost, financie (zalezi od toho, ci sa vo vasom kraji plati a co), a ked je dieta psychicky pripravene- to je u kazdeho dietata individualne. Zvacsa staci absolvovat 2 roky v skolke na to, aby bolo dieta pripravene jazykovo do 1. Rocnika zs.- cize 5+6 rok zivota dietata.

sara22
1. sep 2018

My zijeme v rakusku, v pohranici a v skole mi povedali,ze ked dieta nastupi v septembri do skoly, do zimnych prazdnin rozumie,o com v triede hovoria a do 2rokoch je jazykovo na urovni ostatnych deti. Takze predpokladam,ze v skolke to bude obdobne, ak nie skor..cize max.2roky potrebuje.

123andy123
autor
1. sep 2018

Ďakujem dievčatá to ste ma potešili lebo som chcela aspoň do 3 rokov ho mat pri sebe doma ☺

najinka
1. sep 2018

Ja pracujem v skolke v uk. Mame deti, co k nam chodia a nevedia po anglicky vobec, ale neje s tym problem. Deti sa rychlo naucia jazyk...moja kamoska prisla do uk s dvomi malymi detmi, co nevedeli vobec po anglicky, zacali chodit do skoly a parada, teraz by ste nevedeli, ze nie su anglicania 🙂

123andy123
autor
1. sep 2018

@najinka super to sa dobre číta. Dufam ze aj ten náš drobec to zvládne budem na neho hrdá ☺

yanni
1. sep 2018

@123andy123 Tak ale ked zijete v krajine, nemusis dat dieta ani do skolky a jazyk sa nauci. Hadam nesedis len doma. Trena chodit s doetatom von, na ihrisko, Eltern-Kind-Turnen, Zwergerlmusik, ist medzi ludi, najst si nemecky hovoriace mamicky s zhruba rovnako starymi detmi. moznosti je vela ako sa dieta z cisto inojazycnej rodiny moze nenasilne naucit jazyk krajiny aj bez skolky/jasli.

katy1781
1. sep 2018

Ahoj ja ked som bola na zapis v skolke maly mal vtedy necele 2 roky tak ma riaditelka dokonca upozornila aby som s nim nehovorila po nemecky lebo moze pochytit zlu vyslovnost ze mam s nim hovorit rodny jazyk a ze v skolke ho budu ucit a do 2 mesiac bude vsetko rozumiet

123andy123
autor
1. sep 2018

@katy1781 ved toto som si hovorila ze aby nepochytil zlý prízvuk. .. teraz začal na všetko ukazovať a chce aby som mu to pomenovala na čo ukáže tak som si nebola istá. Učíme ho len slovensky naša nemčina nie je taká dobrá.

katy1781
2. sep 2018

@123andy123 ako vieme po nemecky obaja s priatelom a predsa nas na to upozornila a sa mi nieco zda ze i doktorka ked sme boli na 2 roky tak tiez to povedala ale zasa ti poviem ked sme na ihrisku aj by sa hral s detmi ale nerozumie im skoro nic

vevesh
2. sep 2018

@katy1781 na ihrisku vobec nie je problem s jazykmi- ani u velkych a ani u malych deti. To je akurat tak v hlavach dospelych, ze na hranie treba rozumiet. Jednoducho zobrat dieta na ihrisko, nech sa otuka a okuka a popritom aj nieco pochyti.

katy1781
2. sep 2018

@vevesh ano sme na ihrisku kazdy den ale ked mu povie nejake dieta napr. pod budeme nakladat piesok alebo pod na smykalku tak mu nerozumie ked mu to prelozim tak ide

eni01
2. sep 2018

nám dcerka nastupula do rakuskej škôlky a 3 ročná a po 8 mesiacoch skladá jednoduchšie vety. Rozumieť začala po cca 4 mesiacoch. Do školky nastupovala tak sme ju naučili len základné slová, jesť, piť, wc , ...
Ak máš možnosť daj ho do kolektívu, určite mu to prospeje a hlavne si nájde kamarátov

eni01
2. sep 2018

ešte mi bolo odporučené aby sa napr doma hovorilo len slovensky a v školke má nemčinu, nemiešať to lebo bude mať z toho zamtok. Ak sa jej pýtame niečo po nemecky doma tak neodpovie, ked prídem po nu do školky, že ma nevidí, rozpráva po nemecky 🙂

katy1781
2. sep 2018

Ano a nam to odporucali ze mame s nim hovorit slovensky a v skolke nemecky