Skoro 13 mesačný syn nechce chodiť

milka1978
8. dec 2013

Ahoj maminky. Možno sa len ja zbytočne nervačim alebo znepokojujem no môj skoro 13 mesačný synček sa bojí púšťať sám chodiť. Po 4-roch mu to ide perfektne, ide ako blesk no keď ho postavím na nohy tak ide len tak, že sa ma drží za jednu ruku akonáhle ho pustím aby išiel sám tak zastane, chytí si ušká a začne kričať. V tom si sadne a ide zas po 4-roch. Môj starší syn chodil úplne sám od 13. tich mesiacoch no mladší sa bojí. Ako ho mám naučiť aby sa nebál? A aby sa sám začala achcel púšťať? Alebo len ja zbytočne stresujem? Kedy Vám začali detičky samé chodiť? Ďakujem

bosoriak
8. dec 2013

@milka1978 Zbytocne stresujes. 🙂 Drz ho za ruku, aby sa osmelil, prip. mu daj pod pazuchy plienku a tak ho drz. Cim viac to budes znasilnovat, tym horsie. Aby sa ti nezatal.
Moja starsia zacala sama chodit, ked mala 15 mesiacov, dovtedy len za ruku.

misinka26
8. dec 2013

My máme doma presne takého istého bojka 🙂 má 13 mesiacov a poštvornožky lieta ako šarkan, aj za ruku a okolo nábytku ale ako náhle ho pustíme tak ide do podrepu a sadne si ... tiež sa občas zamýšľam či by už nemal bežkať ale Dr. povedala, že niektoré detičky proste potrebujú čas aby nabrali odvahu, aj ho prezrela a že po vývojovej stránke je všetko ok ... A však hádam raz chodiť bude 🙂 Treba to nechať na nich a hlavne netlačiť ...

siska53
8. dec 2013

@milka1978 nechaj to na neho. Ak zacne sam,do,18 mesiacov,je to uplne ok.
moj maly zacal v 11 mesiacoch chodit a dcera az tyzden,po 18.mesiaci. A to mozem,povedat,ze chodi bezpecnejsie a nepadava tak casto,ako syn,ktory jednak rychlo chodil a jednak omnoho castejsie padaval.
u malej to trvalo aj preto tak,lebo ma slabsi svalovy tonus a je hypermobilna(po mne:(( ).ale vojtovku nam,nekazali cvicit,len,odporucili plavanie alebo cvicenie s babatkami. Ona aj neskoro stala. V case,ked syn uz chodil,ona sa len zacala stavat na,nozky.
vyvoj deticiek,je individualny,je tam vzdy rozsah +/- niekolko mesiacov,takze nestresuj,ak sa chces uistit,vyziadaj si konzultaciu u neurologa,ako sme to spravili my,lebo nasa bola vo vsetkom pomalsia,co sa hrubej motoriky tyka.

milka1978
autor
8. dec 2013

@bosoriak Ďakujem ... namiesto plienky používam môj rolák má dlhšie rukávy a takto ho držím .... skúsim to neuponáhľať aby sa mi isto nezaťal ... dúfam, že to rýchlo prekonáme

milka1978
autor
8. dec 2013

@siska53 Ďakujem za podporu ... najbližšie sa máme ukázať u pediatra v januáry takže určite sa budem pýtať na chodenie

tamarka
8. dec 2013

@milka1978 určite ho nepúšťaj, ak má strach treba len vydržať. Radšej nech je opatrný a trvá mu to koľko len potrebuje. Stále lepšie, akoby sa ti bezhlavo púšťal a mal by dennodenne roztrieskanú hlavu.

hradnapani
8. dec 2013

@milka1978 tu na koniku najdes desiatky diskusii na temu chodenie a pomoc pri chodeni. Neviem, preco mas potrebu ho zbavovat strachu a nieco silit. On na to pride aj sam, mozno uz coskoro. Ja take to visenie v plienke neuznavam. Moja svokra to moju synovi urobila pocas jedneho vikendu a vobec mu to nepomohlo, prave naopak. Aj som sa za to na nu hnevala, lebo maly isiel svojim tempom a zrazu "visel" v plienke, alebo za traky alebo svagrina ho drzala za ruky. Potom to chcel aj odo mna, lebo zrazu bol strasne neisty.
Radim ti, nechat ho radsej na pokoji. Pokial sa aspon stavia okolo nabytku a chodi okolo neho, tak je vsetko v poriadku. Moj syn sa pustil sam az ako 16-mesacny a vobec som si preto nerobila vrasky.

elenita
8. dec 2013

Ahoj @milka1978 Moje dvojčatá začali chodiť samy v 14 a 15 mesiacoch, ale nijako som sa neznepokojovala, ani to neriešila. Skôr mi liezli na nervy komentáre cudzích a vzdialených príbuzných - a oni ešte nechodia?? Môj chodil v 9 mesiacoch, moja v 11, do roka musia chodiť! Nemusia! Podstatné je, že štvornožkuje. Presne tak to má v tom vývoji nasledovať. Horšie je, keď sa rovno zo sedu púšťa na nôžky, špičkuje, alebo keď mamička vrazí do pavúka 6-mesačné dieťa...
A ešte, naša detská dr. mi povedala, že inteligentnejšie deti sa často púšťajú sami chodiť neskôr, lebo si lepšie uvedomujú tie riziká a sú opatrnejšie, menej padajú, chodia potom istejšie a pod 😉 Tak Ťa to snáď uteší.

saurian
8. dec 2013

@milka1978
ahoj podla mna sa zatial zbytocne stresujes, niektore deti su opatrnejsie, niektore sa pustia same a potom idu kym do niecoho nenarazia. nechaj mu cas kym sa sam odhodla, zo svojej skusenosti mozem povedat ze obe moje deti sa "pustili" az ked si boli uplne isty a potom sme nemali ziadne pady ani nic. sestrina sa zasa pustila hned ako jej to na nozickach slo a potom bezala az kym ju nieco "nezastavilo" tj kym do niecoho nenarazila a skoncila na zadku. takze moj nazor, nechaj to na neho, samozrejme mozes ho troska povzbudit napr tym ze sa postavis 1-2 kroky od neho, natiahnes ruky a povzbudis aby k tebe prisiel a podobne, ale nesilila by som to. tolko moj nazor. vek 13 mes je uplne v pohode, nic nema v tomto "zameskane".

zuzanockamt
8. dec 2013

@milka1978 ked bude pripraveny, tak sa pusti sam 🙂 ... nechaj ho tak, nevod za ruku a chodenie neries 🙂 ... syn mal 15 mesiacov, ked zacal sam chodit, za ruku som nikdy nevodila, az ked chodil sam

horana
8. dec 2013

@milka1978 On sa neboji, on este potrebuje dozriet iste centrav mozgu aby to dokazal, este nevie ako na to. To neurychlis ziadnou vonkajsou pomocou, skor to zbrdis. Vydrzat. Podla mna robis nespravne ze ho zrazu v priestore pustis aby siel dalej sam, zjavne ma z toho stres. Keby bol na to zrely, nemal by problem sa vybrat do priestoru uplne sam od zaciatku. Takto to nefunguje, ze si myslis ze len nerozumie tomu ze moze aj sam. On tomu rozumie, len telo ho este neposlucha a ma stres ze po nom chces nieco coho nie je schopny. Ako tato metoda ho skor zbrzdi, teraz bude musiet odburavat aj ten stres, strach, vyvolany prave nasilnymi pokusmi.
Chapem to u mamin, ktorych 1. dieta bolo rychlejsie ako 2, ale nie je to treba, ono nie je o nic horsie.
Nas prvy sa pustil sam presne v 13,5 mesiaci (druha potom v 11tich mes), dovtedy ziadny naznak, ani za ruku, nic. Ja som si vtedy hovorila ze do 15mes casu dost, vobec som to nesledovala. Nakolko tam mi povedala aj pediatricka, ze niet sa kam ponahlat. Jedneho dna zrazu sa postavil, vybral sa do priestoru a prakticky uz nikdy nespadol. On to zacal skusat az ked mu telo dalo signal, a vtedy bol na to akurat.

Este raz, on sa neboji, on 4nozkovanim rozvija spoje a dava impulzy centram v mozgu. Nie je vobec na zahodenie ked tato faza trava dlhsie, nakolko je to velmi dolezita cinnost, ktora sa neda nicim nahradit. Ked uz chodi, toto co lozenim sa uz nerozvija. Takto - lozenie nie je iba predpriprava k chodenie bez dalsieho vyznamu. Co si nim napracuje, to v mozgu bude vyuzivat v celom dalsom zivote, pri mysleni, vnimani! Deti ktore tuto fazu mali prilis kratku to musia potom vselijako dobiehat a substituovat.
Kam sa vlastne ponahlas?

aries24
8. dec 2013

moj maly nespravil nikdy ani jeden krocik sam,dokonca ani nestal,len ked sa drzal nabytku.Presne ked mal 15 mesiacou a 1 den/na moje narodeniny/sa postavil a doslova sa rozbehol prec.Ostala som v nemom uzase,dokonca som sa rozplakala z toho soku 😀Od toho dna chodil ako by chodil odjakziva,ziadne drzanie za ruku 😀,nic,proste mam taky pocit,ze chodit vedel odjakziva,len pockal,aby mi dal darcek k narodeninam 😉 😉 😉O mesiac na to,kopal do lopty lepsie ako 4 rocne deti a doteraz mu to s loptou ide 😉takze netreba sa bat,oni sami najlepsie vedia,kedy je ten spravny cas 😀 🙂 🙂

lusina
8. dec 2013

Ahoj, netrap zbytočne maleho, začne chodit sam, ked to sám uzna za vhodne.netreba ho nutit, nič tym nedocieliš, akurat sa bude bat ešte viac. Nasilu nič nie je dobre. Mne začal maly chodit ked mal 15. mes., vobec som nestresovala, že neskoro, nechala som to na nom. A už vobec by som neporovnavala so surodencom, každy sme iny. niekto začne chodit ako 11. mes. a iny ako 15. mes. je to v pohode. netrap zbytočne seba aj maleho 🙂

luba28
8. dec 2013

aj ja som mala obavy,kedze moja dcera zacala chodit uz 11 mesacna,ale nasmu malemu sa nechcelo a zacal az v 17.mesiacoch

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fiffinkaa
8. dec 2013

náš starší syn sa rozbehol rovno na prvé narodeniny, mladší syn mal presne 15mesiacov a 2 týždne ked sa pustil sám..pokusy boli aj pred tým ..ale vždy to dopadlo tak že nabral rýchlosť a jned padol.

luccyliu
8. dec 2013

@milka1978 nenervi sa, este ma cas. Tabulky pisu chodenie az v roku a pol. To ze niektore decka chcu skorej je druha vec. Az mu to o pol roka nepojde porad sa s lekarom. Za ruky na nhach stoji? Pripadne skuste chodit plavat

zuzik307
8. dec 2013

@milka1978 nestresuj, moja zacala chodit kratko potom, ako mala 13. mesiacov...zdalo sa mi, ze uz neskutocne dlho stvornozkuje, kazdy dookola mi hovoril, ze uz kazdu chvilu sa pusti a ona nic...az raz, boli sme s muzom v kuchyni, obaja sme nieco chystali a obzriem sa a mala si cupita po kuchyni 😉 zo zaciatku chodila len takto "potajme" ked si ju nikto nevsimal, na vyzvanie to nefungovalo 😀

cerez
8. dec 2013

@milka1978 Tak za prvé má len 13 mesiacov. Má čas. Nie všetky deti sú učebnicové a musia v tomto čase samotné chodiť. Neter začala až v 18 mesiacoch. Ak nechceš aby mal z chodenia strach, netlač na neho a pekne mu podaj ruku a takýmto spôsobom ho skôr naučíš chodiť. Jedného dňa to príde samo.

alenkaorava
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mijunik
8. dec 2013

@milka1978 ahoj, dcérka začala chodiť sama, keď mala necelých 11 mesiacov a čakala som to isté od synčeka. No potvrdilo sa mi, že každé dieťa je iné. Synček začal sám chodiť až keď mal 13 mesiacov. Na dovolenke, v izbe, kde bolo málo priestoru a musel kľučkovať medzi posteľami, nenabúrať do chladničky, zastaviť sa pred dverami na balkón. 🙂 Prekvapilo ma, že malý nezačal chodiť ako dcérka - v desiatich mesiacoch. Ale potom som si uvedomila, že do 18 mesiacov je to úplne v pohode a ani potom to nemusí byť problém. Tak som to neriešila. Presne ako písali kočky - hlavne, že štvornožkoval. 🙂 Teraz chodia obaja bez akýchkoľvek problémov (dcérka má 7 rokov, synček 2 roky). 🙂 Neboj sa, Tvoj drobec má ešte dosť času, naozaj to nijako neurýchľuj, len ho môžeš tým zbytočne zablokovať. Užívaj si, že sa Ťa chce držať za ruku. Príde čas, keď Ti to bude ešte aj ľúto, že Ti tú tlapku nechce dať. 🙂

katka1981
8. dec 2013

@milka1978, ako uci krava chodit svoje teliatko? Alebo kobyla svoje zriebatko? Dviha ho? Vodi za "ruku"? Ked bude mat nato fyzicke predpoklady, zacne sam. Neboj, vsetko je v poriadku, nemas sa cim trapit. A zvierata som uviedla zamerne ako priklad, nie aby si sa urazila. Ja som si minule uvedomila, ze zvierata robia vsetko instiktivne a v mnohych veciach su mudrejsie ako my. Prispevok neber osobne. Len som tym chcela napis, ze je to v pohode, kazdy potrebuje svoj cas a nic sa neda urychlit. Ani vodenia za ruku, ci dvihanie nic neurychli.

emilia25
8. dec 2013

@milka1978 toto iste mame aj my moj najmladsi ma uz 15 mesiacov a tak isto ked ho drzim za obe rucicky pekne kraca ale ked ho chytim iba za jednu neurobi ani krok detska lekarka mi povedala ze je to normalne a ze do roka a pol sa nemusim nicoho bat ze ma este cas.dlho sme si nevedeli sadnut teraz sa naucil ze sa da na 4 a rucickami sa da do sedu takze kazde dietatko je ine a kazde ma svoj cas.

hameeda
8. dec 2013

@milka1978 : nijako, príde deň a pustí sa sám, moja prvá dcera začala chodiť v deviatich mesiacoch, druhý syn v štrnástich mesiacoch, tretí syn v desiatich mesiacoch a štrvtá dcera teraz v pätnástich mesiacoch

maminabobo
8. dec 2013

Bude chodit...len je opatrny.Aj moja mala je taka ista.Uvidis zo dna na den sa pusti a potom ho este budes nahanat🙂 On musi prist na to sam...ako na to....nauci sa lepsie padat, nie rovno na hlavu.Nestresuj a nechaj ho sameho sa pohybovat po byte.Ja by som ani tu plienku nedavala pod pazuchy ako tu niekto spominal, pretoze pitom pri padoch bude vzdy ratat s tym, ze ho drzis, aj ked uz nebudes...kazdy sa nauci chodit...skor ci neskor.

bambinkaa
8. dec 2013

@milka1978 treba ho drzat, nech ma v Tebe istotu, podporu. Prie ten cas ked sa sam pusti. Mozno chce, aby si isla stale tam, kam ide aj on, aby si bola pritomna a blizko. Mamicka je predsa mamicka 😉

cherry1981
8. dec 2013

@milka1978 Presne toto sme mali aj my doma. Kludne ho drz ked chce za rucicku. Nasa zacala behat sama ako 15 mesacna, dovtedy len za ruku 😉

miku1
8. dec 2013

@milka1978 To že ti jeden syn začal chodiť v 13tich mesiacoch neznamená, že tak musí robiť aj ten mladší. Nechápem, prečo ho nasilu púšťaš, keď ako sama píšeš má z toho malý akurát tak stres. Keď bude pripravený chodiť aj sám, tak sa pustí a pôjde. Každé dieťa je iné, a každé sa vyvíja iným tempom. Moja dcéra začala chodiť ako 15 mesačná, a nemyslím, že tým o niečo prišla. Po štvornožky pritom nechodila vôbec. Ty máš byť hlavne pre svoje dieťa "ochrancom" a nie spúšťačom stresu, tak na drobca netlač.

anny1984
8. dec 2013

@milka1978 Môj malý v 12tich mesiacoch robil to isté - za prst chodil smelo, ale akonáhle sme ho pustili sadol si a len po 4roch. Teraz má 13 mesiacov a chodí, naučil sa to sám. Takže môj názor je, do ničoho ho netlačiť, musí sa to naučiť sám. Tým, že sa bude na teba spoliehať mu nepomôžeš, práve naopak, bude stále hľadať oporu a nenaučí sa to sám. Napr. my sme väčšinu dňa v obývačke spojenej s kuchyňou, tu chodil smelo, ale v inej miestnosti sa bál, ale postupne všade chodí po dvoch. Neboj sa, dočkáš sa a bude lietať ako drak. 🙂 Držím palce.

bibianka
8. dec 2013

Teš sa z toho - štvornožkovanie je pre neho z rozličných dôvodov super zdravý pohyb a keď sa odhodlá chodiť po dvoch, bude už mať ďaleko lepšiu koordináciu a bude chodiť bezpečnejšie. Aj rehabilitačné sestry majú radšej, ak deti začínajú chodiť neskôr a samozrejme bez akýchkoľvek pomôcok (vrátane rúk). Moje deti začali chodiť pomerne neskoro, ale prakticky nepadali a pri tom štvornožkovaní sa z nich stali akrobati 🙂 Kotrmelce v pohode zvládli ako 2-ročné 🙂 A o nejakú neurologickú poruchu nemusíš mať obavy, takéto deti majú problém štvornožkovať.