Skúsite poradiť? 4ročný si neuvedomuje nebezpečenstvo

denisa098
20. aug 2018

Chcela by som sa spýtať, malá 4 roky vôbec si neuvedomuje nebezpečenstvo, vybieha mi na cestu, ide auto alebo sme na prechode a kľudne mi vybehne, vôbec jej nevadí keď ide auto, hlavne keď je pojašená, stále jej to vysvetľujem, ukazujem a nič. Dnes som ju rýchlo zdrapila, lebo mi vybehla a jej to prišlo byť vtipné, utekala mi a sa smiala. Chodíme za ruky popri ceste. ĎAKUJEM

anjelicek26
21. aug 2018

Nas syn je autista, ked si nieco zaumieni, aj to spravi, nech je to akokolvek zakazane, nelogicke, nebezpecne - spravi to. Nespravis proti tomu nic. Naramky na ruku su dobry napad. Stacia tieto. Bezpecnost je prvorada. https://de.aliexpress.com/store/product/Kind-an...

mpg
22. aug 2018

Dá sa taký náramok kúpiť aj na Slovensku?

mmoskalova
23. aug 2018

@denisa098 Ahoj! Mám 3 ročného chlapca presne s rovnakou diagnózou. Čakáme aj na vyšetrenia na autizmus. Je to boj. Nepochopí, kto nezazije. Nehovoriac o mamičkach, ktoré to komentujú... Bitie nepomáha, to je úplne zbytočne. To sa snažím vysvetľovať aj manželovi, keď mu strelia nervy a jednu mu capne po zadku. S kricanim je to niekedy ťažšie, hlavne ja viem, že niekedy zastane až keď z celého hrdla zakricim Stoj! Inak prísne a veľmi jednoducho komunikujeme. Detom s touto diagnózou môžeš vysvetľovať čo chceš...väčšina z nich má problém s porozumením. Niekedy som úplne vyflusnuta, lebo celý deň je o cvičení a precvičovani. Keď to na mňa príde, vypláca sa večer v sprche. Škôlka nehrozí, vzdala som sa kariéry, a to nie hocijakej. Ale urobím všetko preto, aby som ho postavila ako tak na nohy a pripravila na život. Vrátili sme sa pred týždňom z dovolenky a povedal mi "mama". Ten pocit sa popísať nedá. Teším sa z každej maličkosti ako picnuta😁. Takže dobre chápem, o čom píšeš. Ja keby som s malým vyšla v nasom meste na vodítku, tak by má všetky tie ekomatky/biomatky ukrižovali a zavolali na mňa sociálku 😂😂😂

kacena4
23. aug 2018

@mmoskalova ahojko nie je pravda ze skolka nehrosi treba ho prihlasit do specky do triedy pre deti deti s NKS, alebo priamo do skolky ktora je zamerana na NKS urcite ju v okoli mate len si to treba zistit min. jedna v okrese by mala byt nepozerala som odkial ste. nasej to UZASNE pomohlo deti je v triede do 10 ks, ucia ich specipedagogicky a denne s nimi speci pracuju navstevuju logopeda je to neporovnatelne s beznou skolkou a samozrejme odklad a pripravka - ci nulty rocnik ako sa to kde vola tam ho pripravia na prechod na skolu - my sme si tym presli na nam mala uzasne zvladla skolu - 1r. odporucam

mmoskalova
23. aug 2018

@kacena4 Ahoj😀. Ja by som škôlku uvítala veľmi. Je mi jasné, že kolektív a hlavne cielena výučba ho určite posunie. Tu mám ale problem, pretože máme problém s imunitou. Dlhodobo. Alergie už ani neriešim, tie dúfam dostane pod kontrolu. Ale u nás bežná nádcha trvá dva tri mesiace v lepšom prípade to tam skončí, v horšom sme skončili s chytenymi plucami. Mali sme obdobie keď bol pol roka v kuse chorý. Ale musím povedať, že posledné obdobie je to neporovnateľne dobre, ale to už rok berieme lieky na to.

denisa098
autor
23. aug 2018

@mmoskalova ak ta to poteší, do štyroch to bude omnoho lepšie, skľudní sa a v 3 a pol až štyri budeš uvažovať nad školou, našu zobrali do bežnej. Ten pocit večer padnúť do postele poznám. U nás si ale nemyslia že je autista, resp. pár znakov ako reč a komunikácia ale vzhľadom na to čo robí a čo dokáže nepripisujú to tomu. Pôjdeme cca v septembri do andreasu na vylúčenie, ja chcem len ešte povedať, ak by aj malá mala autizmus tak nie ťažkú formu, ja by som sa s tým zmierila, lebo ju milujem, snažím sa ju z toho celého dostať, adhd, hlavne reč, len maminky niektoré viem že to nemyslia zle, nezakrývam oči pred ničím, len ono to tak strašne strašne ťažko padne človeku, keď napíše nejaká mamina ktorá to dieťa nevidela že je autista, ja viem že aj keby bola bude moje najlepšie dieťatko na svete, no snažím sa veriť ze to bude všetko dobré, ak v Andrease povedia áno niečo tam je tak ok.

denisa098
autor
23. aug 2018

@denisa098 a aj ja aj doktorka, logopédka, učitelka, vravia, že škôlka pomôže

kubkovamama
23. aug 2018

@denisa098 ahoj,nečítala som všetky komenty..môj bol presne toto isté,poplach,mohla som sa vonku vykričať a nič..raz sa mi stratil pred obchodom na preplnenej ulici,no to bol des zážitok a odvtedy bol proste iný,ma 10r teraz a chodíme 1x za 2 týždne na terapiu,lieky na depresie.. je tam toho veľa,to by som ti písala hodinový sloh..kamaratka ma 10r autistu(sú s mojím spolužiaci a dobre vychádzajú,druhý 7r ma ADHD)pokiaľ dcérka bude mať nejaku diagnozu,neboj nič,podľa toho ako si opísala to bude skôr nebadatelna alebo žiadna diagnóza,možno len inakosť..musíš mať iba SVÄTÚ trpezlivosť.. nesmieš pred ňou vybuchnúť,udrieť ju,povedať nieco necitlivé,na terapii ma učia,ze ako rodič mám dať najavo pred dieťaťom všetky emócie,ale treba vedieť ako v danej situácii.Ked ju kludne upozornis raz,dva razy,tri a nič,tak dosť.Nevytacaj sa,nekrič.Vezmi ju na ruky a smer kam chces ísť a popritom jej stále omielaj,aké je nebezpečné vybiehať na cestu.Za mesiac si budeš pripadať ako verklik,ale v tomto dieťati sa to uloží do jedného malého šuflíka a až bude mať 7-8-10r,vyjde to na povrch a bude vediet.Musis proste vydržať

mmoskalova
23. aug 2018

@denisa098 Ako som pisala, uvidíme, čo povie imunológ. Škôlku by som veľmi uvítala. Čo sa týka toho autizmus, u nás je to tak napoly, pediatrička má pocit slabého očného kontaktu (i ja niekedy, len mám z neho pocit, že on je taký ulietany, že spomalenie a zaostrenie ho iba zdržuje), logopedke sa ako autista nejaví. U nás je to ešte umocnené tým, že malý slabo počul a podstúpili sme operáciu. Dodnes má malú poruchu v jednom usku. Takže dosť opozdievame aj s porozumením. Dvojslovné vety sú ok, všetko zložitejšie je preňho nezrozumiteľné. Ale to je spojené aj s tým oneskoreným vyvinom reči. Všetko to spolu súvisí. Na neurologii drobca sledujú pretože majú podozrenie pre spasticku DMO. Možno preto nechce za nič na svete odrážadlo, nerozumie tomu, ako to funguje. Jemná motorika zaostáva taktiež. Ale to mi tiež vysvetlili v nemocnici, že je prepojené aj s rečou.

denisa098
autor
23. aug 2018

@kubkovamama ona práve vie čítať emócie, len ja fakt mám pocit či to naozaj neni rozmaznanosťou, určovanie hraníc veľmi zaberá, zaberá keď neurobíš toto nedostaneš toto, keď niečo vyvedie, rozsype granule naschvál vonku, tak som ju vzala dnu, budeš to robiť, robila naschvál, budeš doma, po pol hodine sme šli von už neurobila, robí bordel, ukážem ako inak budeme s tou konkrétnou vecou robiť, lebo keby som len nakričala, nič z toho.

kacena4
24. aug 2018

@mmoskalova urcite pories skolku radsej nech tam vychyta imunitu ako potom riesit skolu je to o drzku, u nas v skolke boli aj horsie deti na tom s imunitou (s imunoliecbou) a skolka im VELMI pomohla jasnacka boli casto doma kvoli infektom, ale radsej v skole ako to potom riesit v skole kde uz je to povinne a treba sa ucit ☹