Trojročné dieťa a počítač

gabika99
23. nov 2013

Ahojte, chcela by som vedieť váš názor na to, či sa má skoro 3 ročné dieťa hrať na počítači. Ja som zástanca toho, že deti by mali na počítači stráviť čo najmenej času a takéto malé ešte vôbec nemusia vedeť pracovať s počítačom. Mi sme skôr kreatívne, dcérka rada kreslí, tvorí, maľuje, strihá, počúva rozprávky na CD a pesničky. Dnes bola nás sestra, ktorá ma znosila, že dnes je už taká doba, že deti vedia všetko oveľa skôr a že by som jej mala dovoliť a ukázať prácu s PC, že len každý deň trošku, napr. pexeso hrať na počítači, dopĺňať farby. No ja neviem, nie som tým stotožnená.
Dcérka bude mať v marci 3 roky, je veľmi šikovná, pozná takmer celú abecedu, dokonca sama začína už aj písať tlačené písmenká, pozná čísla, farby, veľa pesničiek, dlhé básničky, je toho dosť čo vie. Zatiaľ do škôlky nechodí až od marca. Nemáme doma ani dvd, takže ani televíziu veľmi nepozerá, len večer večerníček, skôr má rada knihy a čítanie.
Som zvedavá na váš názor, čo vy na to?

aliza
24. nov 2013

@hameeda maly ma rad hru two pipes, je to v 4.rade zhora, 7. hra zlava. Dalej ma rad vlacik, asi v strede druheho radu, dalej Snail Bob v poslednej rade... a dalsie teraz neviem najst, musim pockat, kym sa bude hrat. 😉

gabika99
autor
24. nov 2013

@monika15 dakujem ti za odpoved, vieš nechcela som rozprúdiť tu takú debatu, kto má šikovnejšie dieťa, ako si niektré mamičky myslia. Len som chcela vedeť aké sú názory, bola by som nerada, ked pôjde do škôlky, aby bol v tomto pozadu. Ona pozná čo je pc, notebook, aj ho vie zapnúť, aj nás vidí oko robíme, ťukáme, občas jej aj tatko pustí rozprávku, ale zase nepracuje ona sama s pc, preto som sa pýtala, či by som jej to ma ukázať, ale už mám v tom jasno.

kaja73
24. nov 2013

@aliza diky za super stranku-maly sa chytil.

simca06022011
24. nov 2013

suhlasim s tebou, ze je to skoro a uplne zbytocne. Pexeso sa vie hrat aj obycajne a netreba sediet pri PC... v 3 rokoch to bude chvilocka a v 10rokoch to dieta nevedia potom dostat od PC... realne to vidim okolo seba, aj ked sa pri tejto otazke tvaria moje zname statocne, ze im to neprekaza.. ale nie raz sa stazuju, ze nevedia tie deti dostat od PC ako je den dlhy... ;) Kazdy si obhajuje, to co ma doma ako spravne,... mne mala bohuzial ipad, notebook, telku, video, mobil, radio, vezu... vsetko ovlada a zapne kedy chce, riesim to razantne heslami, lebo je to podla mna nespravne. Ano je pravda, ze je ina doba, ale PC hry nemaju nic s pc gramotnostou a jej nutnostou. To sa naucia az neskor.

aliza
24. nov 2013

@kaja73 😉

18051980
24. nov 2013

Ahojte ja mam doma 5 rocnu a trojrocneho ,k pocitacu ich nepustam maju na to casu dost

aliza
24. nov 2013

@simca06022011 no ale to, ze nevedia dostat deti od pocitaca, je ich chyba, nie tych pocitacov. Ak by nemali pocitace, cumeli by do telky. Tie deti sa mali davno niecomu venovat, sportu, hudbe....potom by nemali na PC cas. Moja dcera ma 8 a pol a vidi pocitac akurat cez vikend. Robi vrcholovo sport, takze vysedavanie pri PC cely den nehrozi. A to ma vlastny ipad, samsung tablet, aj kindle. Vsetko je to o rodicoch, zial. A napriklad v zahranici sa v skolach s pocitacmi zacina skoro, dcera mala pocitac v triede uz ako 4 rocna. Takze nezdielam nazor, ze sa naucia neskor. Cim skor, tym lepsie. Pocitac nie su len nezmyselne strielacie hry, ked uz sme pri tom. Dcera ma normalne informatiku v skole, robia so vsetkymi programami, takze casto si doma nieco 'vyraba', pise pribehy, vklada, upravuje, kopiruje.....neviem, preco by som mala detom branit. To, co robia na PC, musim predsa usmernit ja. Ak ma rodic rozum, tak si to vie ustrazit, aj obsah, aj cas. Vsetko s mierou, ziaden extrem nie je dobry. A inak, kludne sa moze stat, ze tvoje dieta v tych 10.rokoch tiez bude sediet cely den na PC, to nema nic spolocne s tym, ci ako 3 rocne poznalo alebo nepoznalo pocitac. Je to o hodnotach v rodine, o sposobe zivota, prioritach, zaujmoch a cieloch.

simca06022011
25. nov 2013

@aliza nesuhlasi, pretoze aj ked bude dieta chodit na sport, pc je vacsi tahak... cize pride domov z daneho kruzku a prve co urobi je ze sadne za PC... nemysli si, ze ti rodicia nedavaju deti na kruzky, kazde ma minimalne dva a vies na co to ma vplyv? JEDINE na skolu... pretoze ked je dieta cely den okrem kruzkov pred pc a telkou, tak po kruzkoch na to bude este menej casu... a nebodaj prestane hrat? kukat? neprestane... prestane sa poriadne ucit... odflaka domace ulohy a tym to hasne ;) tot realne skusenosti 🙂
4 rocne dieta asi tazko bude programovat, pisat... moze maximalne hrat hry a to sa rychlo nauci aj neskor, a teda vobec to nie je potrebne. Jasne mojmu dietatu sa to moze stat, a teda pozna pocitac velmi dobre. Podla mna by to malo byt presne naopak, od malicka nech sa dieta venuje kruzkom.... a pocitacom neskor 🙂))
Som to napisala ako negramotna :P no hadam sa z toho vyznas 🙂))

aliza
25. nov 2013

@simca06022011 vyznam sa, vyznam 😉 . Ale stale nerozumiem, preco si myslis, ze sa to neda spojit? myslim pocitace a sport. Moje deti sa od malicka venuju kruzkom, s krpcom chodim 2x tyzdenne na gymnastiku uz od 18.m., od 2.rokov hra tenis...dcera zacala trosku neskor. Dceru pocitac cez tyzden ani nenapadne, iba ak ma na nom ulohu, ale to nie je zase az tak casto. proste to su domace pravidla, ktore sa respektuju. Najprv skola, kruzky a zabava az potom, u nas vacsinou az cez vikend. Ak by som videla, ze PC zasahuje do ucenia, ci kruzkov, tak sa PC proste zoberie a koniec. Neexistuje, aby dieta prislo domov zo skoly, ci kruzku a ako prve schmatlo PC. To je chyba rodicov, nemaju to dovolit, resp. od skoreho veku si mali vybudovat spravne navyky a nepolavit. U nas sa po skole ide dcera prezliect, naje sa, urobi ulohy, potom sa ide na kruzok, po kruzku vecera, sprcha a v posteli si dcera cita knihu, kazdy jeden den. A teda puberta nam uz zacala 😎, ale toto sa dodrzuje, tak snad nam to vydzri 😀