Trojročné dieťa nerozpráva vo forme otázok a odpovedí. Ide o autistu?

Zodpovedané
11. aug 2021

Dobrý deň,

môj synovec mal v januári tri roky. Pozná abecedu, čísla, spieva si anglické pesničky. Vôbec nič nerozpráva vo forme otázok a odpovedí. Na otázku a požiadavku neodpovie.

Sám od seba nikdy nikoho neosloví, nepovie čo chce. Vždy iba ukáže, alebo dovedie osobu tam kam chce. Na fotografii sa nikdy nepozerá priamo na toho kto fotí.

Podľa psychologičky je vysoko inteligentný. Okolie ho nezaujíma a ani hračky. Je iný ako bežné deti v jeho veku.

Môže ísť o autizmus?

Môže začať hovoriť neskôr?

Ďakujem

Dobrý deň,

iba z toho, že nerozpráva by som nad autizmom neuvažovala (ak nie sú iné prejavy - nemá očný kontakt, nereaguje na meno, hrá sa stereotypne , je "iný" atď). Je to práca aj detského psychológa, ktorý chlapčeka posúdil ako zdravého, vysoko inteligentného. Bez vyšetrenia dieťatka cez internet však nemôžem nič tvrdiť istotne.

Určite by som ale objednala chlapčeka na logopédiu. Často sa reč rozbehne práve po logopedickej intervencii, alebo potom v škôlke, v kolektíve.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas