Trojročný syn často opakuje slabiky

katarina092
12. dec 2022

Ahojte,
Chcela by som sa poradit. Syncek ma 3 roky a 2 mesiace a v poslednej dobe sa mu casto stava, ze viackrat opakuje niektore slabiky ako ma-mamicka a podobne… ako keby to mal problem niekedy vyslovit… predtym len opakoval slova, ked sa skor nevedel vyjadrit tak akokeby hladal spravne slova, ale teraz sa to uz castejsie opakuje aj to opakovanie slabik… v akom stadiu alebo veku sa to uz riesi s logopedom? Mali
ste s niecim podobnym skusenosti?
Vdaka za odpoved

pribinak
12. dec 2022

@katarina092 akože sa zajakava? V predškolskom veku je to pomerne časté, že myslenie predbieha reč, dieťa chce povedať veľa a naraz a rýchlo a výsledkom je zajakávanie

To prejde, ak by zo neprešlo behom 3-4 mesiacov, vtedy sa treba obrátiť na logopedicku.
Dieťa netreba opravovať, iba povedať aby rozprávalo pomalšie

negymama
12. dec 2022

to nie je zajakavanie, to je vyvinova neplynulost reci. Vela deti to ma okolo 3tieho roku, aj moja dcera to mala presne medzi 3 a 4tym rokom. V tom veku moze dojst k prekotnemu rozvoju reci, dieta zacne tvorit zlozite suvetia, myslienky v hlave mu predbehuju jazyk a dochadza k tomu, ze neplynule rozprava. Moja opakovala zaciatky slov alebo aj cele slova. priklad chcela nieco oponovat tak tahala Ale, ale ale.. pripadne Ja, ja, ja, Ne Ne Ne a podobne. Netreba NIKDY dieta nasilu opravovat, nutit zopakovat slovo ci vetu spravne, nedajboze sa vysmievat ci napodobnovat /to mi robil svagor grrr 😖/. Nastastie mala v priebehu roka, roka a pol, dobehla rozpravanie ku mysleniu a rozprava az doteraz Ok, a to uz je velka gymnazistka.

martul
12. dec 2022

@katarina092 rozum je rychlejsi ako ústa. Teraz je v takom veku, že sa rozrozpraval tak potrebuje všetko povedať. Myslím, že to pravé koktanie by si spoznala.

katarina092
autor
13. dec 2022

@martul asi je to aj tym, len akurat dnes som si uvedomila ci to nieje aj zajakavanim, lebo dost casto ked ma povedat slovo na M ako mamicka, Marinka(sestra), tak to ma vyslovene problem vyslovit a slabiku “ma” m… zopakuje viackrat:((( tak snad sa to da do normalu

katarina092
autor
13. dec 2022

Alebo je to aj tym ze tieto slova opakuje skratka velmi casto a je to nahoda….

martul
13. dec 2022

@katarina092 no veď ho objednaj k logopedičke, ona to lepšie posúdi a uvidíš, keď to nič nie je budeš pokojná, keď to bude zajakávanie môžete to aspoň riešiť.
Ja popravde som mala toto s najmladším synom, tiež som ho zobrala logopedičke, ale my sme vedeli, že to má psych.pôvod /šikana v škole/, tak ono sa to na tých sedeniach ešte zhoršilo, lebo on sa o tom nechcel baviť a ona mu to dokola pripomínala a rýpala sa v tom, tak sme aj prestali chodiť.
Ale tak to nie je váš prípad, asi som sa moc rozpísala.