Koktanie u 3-ročného syna.

janka386
9. aug 2019

Prosím mamičky o radu. Môj 3rocny syn sa začal z ničoho nič koktat. Opakuje prvé slabiky alebo ani neodpovie začal si šepkať.... Mam obavy predtým rozprával všetko aj opakoval mal veľmi dobrú slovnú zásobu aj keď nerozprával čisto. Mal niekto taky problém prosím poraďte mi som z toho hotová 😒

veveka16
9. aug 2019

Odporucam navstevu logopeda, ten zhodnoti ci uz je potrebna cielena terapia, alebo vam da zatial strategie ako s nim komunikovat a co robit ked kokta aby ste podporili vymiznutie koktania

janka386
autor
9. aug 2019

@veveka16 už som tam volala mame termín na 26 ale mam paniku co sa stalo😒

stanulienkat
9. aug 2019

Skus porozmyslat,ci nema z niecoho strach,stres. Ci mu deti nerobia zle. Ci nema nejaku velku zivotnu zmenu, ci sa pre nieco nrtrapi...atd..

janka386
autor
9. aug 2019

@stanulienkat teraz oslavoval 3.narodeniny mal tortu dostal veľa nových hraciek a bol taky zaskočený. Neviem som sa ho pýtala ci sa bojí niečoho co mu je ze je smutný a jeho odpoveď bola nič ☹️

veroniak12
9. aug 2019

@janka386 a nezlakol sa niecoho? Aka velka bola ta oslava? Ja neviem, mne pre tak male deti pridu tak zbytocne taketo oslavy :/

janka386
autor
9. aug 2019

@veroniak12 bolo to neplánovane stretli sme sa všetci súrodenci a grilovali sme. Sme spolu len 2krat do roka

zuzkaakzuz1
9. aug 2019

@janka386 zajakava sa niekto vo vasej rodine? Aj vzdialenejsia rodina. Ak ano, tak to je vrodene a uz s tym nic nespravite, len ho s tym musite naucit pracovat. Ale je tu aj ta moznost ze sa niecoho zlakol, v takom pripade neporadim, ale to sa snad da riesit. Ale kazdopadne logoped pomoze

veroniak12
9. aug 2019

@janka386 jaj to bol iba s rodinkou, ja ze mal nejaku oslavu s detmi, fiha a nemohol sa hanbit alebo nieco? Tolko ludi a tak?

janka386
autor
9. aug 2019

@veroniak12 bol veselý tancoval spieval predvádzal sa. Na druhý deň bol v pohode a ďalší deň už koktal. Je aj taky smutný veľmi nechce rozprávať 😔

janka386
autor
9. aug 2019

@zuzkaakzuz1 nie neviem o tom aby sme mali niekoho takého ani manžel nemá ale svokra tvrdí že manžel začal rozprávať až keď mal 3.

rusovlaska883
9. aug 2019

@janka386 Ahoj, minule som si k tomuto čítala veľmi dobrú diskusiu, skús ju tu niekde pohľadať ... v skratke, bolo to čosi o tom, že v tomto veku to už detičkám myslí, v hlave sa im roja myšlienky, ale mozog to nestíha spracovať a skoordinovať s pusinkou, preto dochádza ku koktaniu .... a prejde to časom .... podľa mňa by mohlo ísť o toto ....

janka386
autor
9. aug 2019

@rusovlaska883 ďakujem ti. Možno hej ale predtým rozprával všetko a naraz buuum. Možno viac vníma zdá sa mi taky zamyslený

rusovlaska883
9. aug 2019

Aj vekovo to sedí na tú vývinovú dysfluenciu, resp. neplynulosť ....

V predškolskom veku je potrebné zajakavosť odlíšiť od vývinovej neplynulosti. Treba mať na pamäti, že skoro každé dieťa vo svojom vývine prechádza štádiom vývinových neplynulostí a preto sa netreba hneď zľaknúť, že sa dieťa začalo zajakávať. Tieto vývinové neplynulosti reči môžeme u dieťaťa pozorovať medzi 2-4 rokom, ide o prechodné obdobie neplynulej reči, ktoré po určitom čase spontánne vymizne. V tomto období dochádza k prudkému rozvoju reči a myslenia dieťaťa. V tomto štádiu môžeme hovoriť o takzvanej nerovnováhe medzi niektorými jazykovými schopnosťami (napr. slovnou zásobou, gramatickou stránkou) a rečovými schopnosťami dieťaťa.

yvana74
9. aug 2019

@janka386
Aj moj syn mal take obdobie. Najskor vela nerozpraval. Potom postupne zacal, bol trosku pozadu. Neskor tiez sa prepol do stavu ze opakoval prve slabiky, tiez som sa trochu zlakla. Nijak sme to neriesili, len sme mu nechavali dostatocny priestor na to nech sa "vymackne" 🙂 v 5 rokoch komunikoval na urovni 8 rocneho dietata (tak mu to teda vyslo pri teste zrelosti). Rozprava krasne. V septembri nastupuje do skoly 🙂

janka386
autor
9. aug 2019

@rusovlaska883 ďakujem ti veľmi pekne povzbudilo ma to. Budem sa snažiť aby sme to najako zvládli 😔

janka386
autor
9. aug 2019

@yvana74 koľko u vás trvalo také obdobie? V akom veku?

laska201
9. aug 2019

Moja mala tiez tak hlavne ked chce nieco rychlo povedat tak sa opakuje.vtedy jej len poviem pomaly nadych vydych a povie.a tiez ma 3 a pol roka.

3009
9. aug 2019

@janka386 aj mojej vnučke sa to stalo keď mala okolo 3,5 roka - zo dňa na deň. Boli sme aj u logopédky, ale ona nám vysvetlila, že dieťaťu sa ešte nestačí tak rýchlo vyvíjať rečové centrum v mozgu ako ono rýchlo vníma vonkajšie vnemy a preto sa to bežne stáva u detí. Ničoho sa neboj to prejde. Netreba ju na to upozorňovať ani opravovať. Potom to cca po 3-4 mesiacoch prešlo a znova sa to vrátilo asi o 1/2 roka - bola chorá a šup bolo to späť, ale zasa to tak po 2-3 mesiacoch odišlo. Dnes má už 4,5 roka a všetko je v poriadku - je rozumovo aj rečovo veľmi vyspelá určite na úrovni aj prváčky. Takže je to týmto, takže žiadna panika.

janka386
autor
9. aug 2019

@3009 ďakujem za podporu 😊

yvana74
9. aug 2019

@janka386
Ja si to uz presne nepamatam, ale podla mna to mohlo byt medzi 3-4 rokom, a v trvani mozno 2-3 mesiace? Takto nejak to mohlo byt.

petraotava
24. sep 2019

Dcéra 3,5r.zacala koktat zo sekundy na sekundu, žiaden šok, trauma.. Nič. Šok to bol pre mňa. Takže návšteva logopedie,cvicenia,knihy o koktani. A ono ako to koktanie prišlo, tak aj odišlo. Trvalo to 4mesiace.takze neboj, je to proste vývinom.to koktanie zas odíde, držím palce

bosorka2828
22. nov 2020

@janka386
ahoj, prosim ta ako to dopadlo s tym zajakavanim? Preslo to tvojmu syncekovi? Riesim rovnaky problem, za chvilocku bude mat 3 roky a zacal z nicoho nic koktat uz to trva 2 mesiace. Utorok ideme k logopedicke... Trapi ma to.