Trojročný syn nerozpráva. Máte podobnú skúsenosť?

ericka789
9. nov 2015

dobry den, mam takmer trojrocneho syna, zijeme v zahranici. problemom je, ze vobec nerozprava, nepocuva, je nesustredeny...uz neviem co mam s nim robit. venujeme sa mu. travime s nim cas, citame mu, teda aspon by sme chceli, maly totizto nejavi ziadny zaujem a zacne behat po izbe sem a tam a uz vobec neregistruje nic co sa okolo neho deje....chcem ist s nim k doktore. len sa bojim ze ma posle domov s tym, ze to je normalne, ze toho vyrastie,... stretli ste sa uz s takym niecim u vas doma alebo vo svojom okoli?
dakujem za kazdu odpoved.

certi
9. nov 2015

to si este akoze nebola u doktorky? trojrocnu prehliadku tam nemate? ved to je vazna vec, ked v tomto veku nerozprava! ale ak si v anglicku, tak sa necudujem...

magdalena12
9. nov 2015

Je to dosť individuálne, hlavne ak žije vo viacjazyčnom prostredí, začnú deti rozprávať neskôr. Môj syn nerozprával do takmer štyroch rokov, všetci ma upokojovali, že je to "chlapec". Avšak keď začal, tak aj s poruchou reči - dysláliou. Tak sme začali vybavovať špecializovanú škôlku s logopedickou triedou. ☹ Dúfame, že to pomôže. Na Vašom mieste by som začala s navštevovať logopéda, radšej zbytočne ako niečo zameškať. /zo svojej skúsenosti/. Držím palce.

viera
9. nov 2015

k CERTI, pokial si pozries profil nie je v Anglicku ale v Nemecku…A to je rozdiel.

ivia25
9. nov 2015

ahoj,je to zvláštne ,že 3.ročné dieťa nerozpráva,mala si to už dávno riešiť,môže sa stať,že je hluché a nerozumie ti.Určite choď k lekárke.Tá ťa hneď pošle k neurologovi,ušné vyš. aby urobili audiometriu.Skús napr.stáť pri dverách a nič mu neukazuj,ocko nech mu povie že nech ti zakýva, aby ti poslal pusu atď,ale tvoj muž nech nič neukazuje.Takto aspoň zistíš či vám rozumie.Držím palce nech to dobre dopadne,ale povedzme si na rovinu chlapci sú pomalší. 😉

slnecnica174
9. nov 2015

Fuha, tak toto teda nie je normalne. Ja tiez zijem v zahranici. Moje dieta je mladsie a krasne rozprava slovensky aj nemecky. Neviem, ci tvoj syn chodi do skolky, alebo jasli, ale ak nie som si ista, ze by mu to velmi pomohlo.

atomica87
9. nov 2015

na SR sa odporuca od 2,5 roka chodit po doktoroch. Nas maly ma o 2 mesiace 3roky , mame za sebou neurologa a chodime na logopediu pravidelne. Vidno celkom slusne pokroky.
Urcite to nie je v poriadku, neviem ako v Nemecku, ale na SR by ta nikto neposlal domov. Nas uz v 2,5 roku rovno po vysetreniach poslali este sa v mnohych pripadoch odporuca ORL a psycholog. Cim dlhsie budes cakat, tym horsie, a mozu mu ostat nasledky aj v starsom veku.

janap76
9. nov 2015

Môj synček má 25 mesiacov. Rozpráva mama, tata, baba, páv,....iba takéto slová. Pred týždňom som sa rozprávala s neurologičkou, či si mám robiť straosti, prípadne niečo riešiť. Povedala že pokiaľ dieťatko nerozpráva a má tri roky, tak vtedy to treba začať riešiť. Pediater odporúči neurológa a logopéda. A uvidí sa čo ďalej. Držím prsty a neboj sa, nemusí to hneď znamenať problém.Povedala mi to ona 🙂

luciamar
9. nov 2015

Nie je to normálne, nielen to ze nerozpráva, ale aj to ostatné správanie, ktoré popisujes. Už dávno ste mali byť u lekára, urcite vás neposle preč , ze to nič nie je. V takých prípadoch sa odosiela na neurologiu, následne ušné - meranie sluchu a ďalej logopédia a psychiatria na posúdenie možnej inej diagnózy. S dvojjazycnostou to nič nemá, poznám niekoľko dvojjazycnych deti a krásne rozprávajú už v skorsom veku. Nemusí to nič byt, ale podľa toho, ako si to opísala si skor myslím, že nejaký dôvod sa nájde. Prepáč za možno tvrdú úprimnosť, len ja som za to neutesovat sa, že to nič nie je, ale riešiť problém. Držím palce.

cerez
9. nov 2015

A počuje?

zuska88
9. nov 2015

je takyto nesustredeny stale ci napriklad pri rozpravkach vydrzi?

evening_star
9. nov 2015

Môj syn mal 2.5 roka a vedel povedať asi 5 slov, vtedy sme začali navštevovať logopéda, a za pol roka výrazné zlepšenie. Určite treba ísť k lekárovi a on ťa pošle na orl zistiť, či nemá poruchu sluchu, potom neurológia na eeg, a logopédia. To, že v troch rokoch nerozpráva, nemusí znamenať nič, lebo niektoré deti naozaj začnú hovoriť oveľa neskôr ako tí "tabuľkoví", ale môže to aj znamenať nejakú poruchu, ktorú treba riešiť. A čím skôr zistíš, čo je vo veci, tým lepšie. Ak je v poriadku, aspoň budeš mať pokoj na duši.

anina33
9. nov 2015

aj nas bol na tom podobne,tiez ho nic velmi nezaujimalo,citanie vôbec,ako pises,len behanie,hranie,,..ale v troch rokoch zacal sam a pekne a tooolko slov ze som sa cudovala,kde to nabral,neboj asi tiez potrebuje svoj cas,ale nieje na skodu zajst k neurologovi,pre istotu 🙂 neboj este mu budes vraviet aby bol ticho

lucyliu
9. nov 2015

ahoj, asi si to daj zmenit na diskusiu radsej, nech sa mozes aj k otazkam vyjadrit.
na U/ to pediater neriesil? tam sa vyplnal ten prvy dotaznik so slovami, ktore dieta rozprava, nas uz vtedy poslal do SPZ (tam sme cakali 1,5 roka na termin!) a na Frühberatung. coskoro vas caka u/a, tam toho este viac chcu, tak ta isto niekam posle. my sme boli na neurologii (eeg) na SK; nechcelo sa nam tiez dlho cakat. urcite chodte na Pädaudiologie na to vysetrenie sluchu, ako ti baby pisu. a ked budete na SK, tak si najdi dobru klinicku logopedku a dalej mozte pracovat aj cez skype, aj my to tak robime. ale pri tych ostatnych veciach, co pises, si myslim, ze to SPZ aj vas caka. drzim palce 😉

maaaria3
9. nov 2015

No, chlapček trojročný by mal mať istú slovnú zásobu... ako s vami komunikuje, ako si žiada veci,ukazuje na ne? ako sa s vami kontaktuje, ako sa hrá.. jedno je nerozprávať a chcieť, mať komunikačný zámer a motiváciu... vtedy logopéd isto pomože... no ak malý ani nemá záujem o kontakt, rec, komunikáciu... može to byť problém... nechcem sem hneď tlačiť niečo, ale treba to vyšetriť

vedorka
9. nov 2015

no toho ze ta posle domov lekar, by som sa bala najmenej..... ale toho ci je ok urcite ovela viac. nedaj sa odbit a nastoj na komplexnom vysetreni.
v mojom okoli deti, co nerozpravali v troch rokoch v poriadku neboli, kazde malo nejaku poruchu... cim skor poriesis, tym skor bude naprava

timea7
10. nov 2015

určite navštív lekárku, najprv detskú, nedaj sa ničím odbiť, žiadaj vyšetrenie sluchu, vyšetrenie u detského psychológa.

ivett1
10. nov 2015

@ericka789 ahoj, škoda, že si to zadala ako otázku-lebo nemôžeš odpovedať nám a vlastne nemôžeme diskutovať ... skús zmeniť túto tému na diskusiu (cez adminov?...)
Ale k tvojej otázke ...asi bude moja odpoveď trošku dlhšia...
takže... správne tušíš, že možno nie je normálne, že 3 ročný syn nerozpráva ... no jeho správanie tu asi nedokážeme až tak posúdiť, lebo si toho príliš nenapísala, je možné, že je len taký temperamentný ... aj keď sa podľa tabuliek nedá všetko zovšeobecniť a každé dieťa sa vyvýja inak, predsa len slúžia na to, aby sme niečo nepodcenili, či nezanedbali, ak je "odchýlka" od toho, čo by malo 3 ročné dieťa vedieť, veľká ...
Väčšina mamičiek uvádza, že začali takéto stavy riešiť už oveľa skôr v 2-2,5 roku ...ja mám rovnaký názor ... máme tiež syna a tiež príliš nerozprával, ale ja som si písla koľko slov používa a mal slovnú zásobu, aspoň minimálnu, ktorá sa uvádzala "v tabuľkách" (na nete alebo v knihách), t.j. keď tam bolo uvedené, že by mal vedieť od 10 do 60 slov, tak on vedel tých 12 slov - bolo to málo ... ALE rozumel nám, dokázal aj pomocou tých pár slov vysvetliť, čo chce ... ja som s ním aj tak (pre istotu) absolvovala lekárske vyšetrenie zamerané na sluch-či počuje a keďže bolo všetko OK, tak som sa mu len viac venovala a ...výsledok ... tesne pred nástupom do škôlky začal úplne spisovne a zrozumiteľne, čisto rozprávať a to nielen holé vety, ale aj súvetia ... keď som o tomto hovorila s našou pediatričkou, tak mi povedala, že je to jeden zo spôsobov ako sa deti učia hovoriť - používajú do určitého veku len pár základných slov a POZORUJÚ a len POČÚVAJÚ a od určitého veku (najčastejšie 3 roky) "zrazu" na prekvapenie rodičov začnú rozprávať ... toto bol teda prípad nášho syna...
naša dcéra sa učila hovoriť tak, že všetko, ale úplne všetko, po nás opakovala - cca od 9 mesiacov? ... v dvoch rokoch mala krásny rečový prejav a nádherne recitovala (a ešte stále recituje🙂) ... ALE v troch rokoch zrazu prešla na šušľanie a zjednodušila slovník...skrátka zasa KOPÍROVALA - OPAKOVALA reč, ktorú počula - začala chodiť do MŠ a tak rozprávala ako väčšina detičiek ...opakovanie počutého - je ďaľší spôsob akým sa deti učia hovoriť ...
Takže ... skús sa zamyslieť, prípadne porátať koľko slov aktívne používa syn, ale tak, že sa s vami dorozumie resp. pochopíte, čo vám hovorí a čo vy hovoríte jemu, porovnaj "s tabuľkami" a ak sa ti to nezdá, tak žiadaj vyšetrenie od vašej detskej lekárky... mali by vás poslať na logopédiu, na ORL (vyšetriť sluch) a možno aj k psychologičke (ak by to súviselo aj so správaním...či nemá nejakú poruchu) a samozrejme, čím skôr, tým lepšie ... veď to ti už mamičky vyššie potvrdili, že dosiahli úspechy, len musia vedieť, čo tomu ich dieťatku je...
držím palce😉

luciferkax
10. nov 2015

Môj syn začalr rozprávať mesiac pred dovršením troch rokov,... dovtedy ani slovo... ani nereagoval na veci, že "ako robí mačička...." jeho max. bolo mama, mnam a nie.. viac nič... bála som sa aj ja, boli sme u neurologa, poslali nás na ušné.. všetko OK... potom v priebehu mesiaca začal ropzrávať plynule, krásne a čisto 😀
naša sesternica má dcérku a žiju v zahraničí a ona tiež začala rozprávať ešte trošku neskôr, áno, je pravda, že deti v dvojjazyčnom prostredí začínajú neskôr.. avšak.. mala by si doktorku poprosiť ason o ušné či neurologické vyšetrenie :D možno ti povie, že je to normálne, že je v poriadku, no ason ty budeš OKI :D