Učili ste svoje deti rozprávať?

12. feb 2024

Ahojte ucili ste svoje deti rozpravat? Moj blabota babababa mamamama ale nehovori slova, bude mat 10 mesiacov. A svokra na mna, ze uz by mal aspon mama a tata.

sisika
13. feb 2024

Každé dieťa má svoje tempo,ja som sa s oboma deťmi normálne rozprávala,komentovala som čo práve robím,čo vidíme atď. Čítali sme spolu,spievali. Snažila som sa hovoriť spisovne.

sasesoe
13. feb 2024

Ahoj, odporúčam knihu O detskej reči. Nájdeš PDF na nete voľne k stiahnutiu, tiež v knižniciach zvyknú mať.

barbie2023
13. feb 2024

Áno, obe dcéry vedeli 3 svetové jazyky plynule v 9tich mesiacoch

evkamotka
13. feb 2024

A dvojročný aby sa vedel aspon podpisat a scitat do 20? Toto neunahlis, len mu citaj a rozumcek sam dozreje

niqua
13. feb 2024

Tak sa pridam aj ja..moja ma 15 mesiacov...svokra nonstop ide po nas, ako je mozne, ze este nerozprava...aj jej rozprava ,, kedy uz konecne nieco povies ! " my s muzom sa skor bavime...povedali sme razne ale slusne, ze 15 mesacna este nemusi tvorit vety a ze kazde dieta je ine...a prestali sme si ju vsimat, lebo to su stare skoly a tie my bohuzial nezmenime...

rivini
13. feb 2024

V desiatich mesiacoch dieta nemusi vediet rozpravat. Ak nepovie mama, tata v 2 rokoch, potom nechaj skontrolovat u lekarky.

evka258
13. feb 2024

@mikadooo moj ma 2,5 roka o povie mama, mnam, kotkodak, hav, ssss, tata a dym. Cely zoznam

mima172
13. feb 2024

Využi to, že ty rozprávať vieš a pošli svokru kade-ľahšie (nemám nič proti svokrám, moja je super) 🙂
K otázke - nie, dieťa sa cielene neučí rozprávať. Ono sa učí samo z počúvania. Moja dcéra začala rozprávať, keď mala 2 a pol roka, dovtedy bola ticho ako ryba. Už som sa bála, či je všetko v poriadku a teraz? Bude mať 4 a pusinka jej ide ako veterný mlyn od rána do večera 🙂

magdalenkad
13. feb 2024

Svokru si v prvom rade nevšímaj 😊
Tiež som to pocuvala a vlastne ešte aj teraz niekedy, keď už má 7 rokov, vždy si nájde niečo, že ešte nevie...lebo jej synovia vedeli atď...
Na rozpravanie má fakt este cas. Každé dieťa je iné. Dcéra bola odmala šikovná na všetko, drobec ma pomalšie tempo. Neriešim..😊
Ved aj my dospelí, v niečom vynikame a v niečom sme úplne pozadu 😁 Tak aj oni sa vyvíjajú každé svojím tempom...

magdalenkad
13. feb 2024

@barbie2023 to fakt??? Len tri???? 🤣🤣🤣

maminastatinom
13. feb 2024

Ked chces aby tvoje dieta "co najskor" rozpravalo, tak mu nedavaj do ruk este niekolko rokov tablet a minimalizuj po sedenie pred tv. Dieta sa potrebuje hrat, lozit, stverat, rozvijat jemnu a hrubu motoriku, prehltat normalnu stravu a nie extra hladke kasicky, pit z pohara a nie s cucakom do 5 rokov, venuj sa mu a komunikuj s nim (nie maznavou recou, normalnou). Ak to aj neurychlis (kazde dieta ma svoje tempo), aspon nebudes rozvoj jeho- navyse spravnej reci oddialovat. A ked budes chciet, aby sa za par rokov vedelo suvisle vyjadrovat a bolo schopné vyprodukovať verbálne súvetie, oddialuj mu aj mobil a hry. Isty cas ta bude sice trochu neznasat, ale ver, ze nic lepsie prenho urobit nemozes a raz ti za to podakuje.

natali_hamzova
13. feb 2024

V 10 mesiacoch? Náš bude mať v apríli 2 roky a povie max mama, neni, nie, mňam a to je asi všetko, rozprávame na neho stále ale viac nepovie 😂🤦🏻‍♀️ Rozumie všetkému ale ide si svoje stále, nehrotim to, jeden deň sa to naučí 🥰🥰

barbie2023
13. feb 2024

@magdalenkad no vidíš, malo sme sa snažili 😩😭🤣

lucopeda
13. feb 2024

Staciaksa s dietatom budete co najviac rozpravat. Citat knihy. Dieta sa uci jazyk tym ze odcitava z pier. A kazde dieta ma iny cas, kedy zacne rozpravat.

angel993
13. feb 2024

Moje prvé dieťa začalo dosť neskoro rozprávať, prvé slová v 1,5 roku. A moja svokra mu stále hovorila " mama sa s tebou musí rozprávať". Tak aby bolo ešte veselšie, mladšie dieťa do 2 rokov ani slovko nepovedalo 😁

denithestrange1993
13. feb 2024

10 mesacne je super ked blabota,svokry sa spytaj kolko ona ovlada uz jazykov,ze v jej veku by sa patrilo minimalne 5,ked od babatka vyzaduje cele vety 😂

ropucha6
13. feb 2024

@svokrinjazykmonika nemame my to iste dieta? 🙂

tanuuulka
13. feb 2024

Ja mam tretie babo. Bude mat desat mesiacov. Jedine vedome (asi dva mesiace) hovori mamamama, ale nie je to mama, ale mnam 🤣 kazdy ked ju pocuje, povie, jeeej, ona ta vola. Nie nie, ona nevola mna, ona pyta zvanec 🤣

ninjah
14. feb 2024

Odpadla som 😀 10 mesačne nemusí ešte ani fň. Sú deti čo v 3 rokoch nič nehovoria a zrazu sa rozbehnú. Každý je vždy múdry čo ma kedy koho dieťa robiť, alergická som na to 😀. Kamarátka ma 1 dieťa rozprávala veľmi skoro, krásne, veľa. Druhé dieťa, ten istý prístup, toľko isto komunikácie v rodine a v čase kým prvé už dávno rozprávalo, tak toto druhé ani, chýru že mama alebo tato. Nič. Žiadny stres, svokry, babky, tetky nech neprudia 10 mesačne ma kopu času 🙃

btus
14. feb 2024

naša bľabotala svojou rečou do 2,5 roka. A teraz sa jej ústa nezatvoria. Má 11. Aj nás svokrovci posielali k psychológovi. Kašli na svokru, každé dieťa má svoje tempo vývinu.

mooonika1975
14. feb 2024

@maminastatinom toto je žiaľ pravda , ale povedz ktorá matka nenechá radšej sedieť dieťa pri tv , akoby sa s ním mala hrať? Hmmm. Asi jedna zo 100. Samozrejme, že sú deti čo majú problém s rečou, ale to je ako s kojenim, možno 3%.

zuzi0911
14. feb 2024

Môj ma 10 m a nebie povedať nič..tiež len občas blaboce kadeco ,ale slovo ešte nepovedal, teda raz sa mu podarilo mama . Vôbec nerieš. Kazde dieťa má svoje tempo

stastnamanzelka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
radacak
14. feb 2024

S dieťatkom sa stačí veľmi veľa rozprávať už od narodenia..vždy mi to mama hovorila že s dcérou mám veľmi veľa rozprávať,čítali sme si atď.. dievčatku to veľmi pomôže,kazde je samozrejme iné..Ale je vidieť na dieťatku keď na neho rodičia rozprávaniu, venujú sa už od bábätka ,a keď nie.

eva233
14. feb 2024

Svokre treba povedať, že aj keď je skvelé že už by s vnučaťom hovoriť ako s 10-ročným, ale vývoj a vývin reči a nervovej sústavy neurýchli. A tým by to u mňa končilo. Akékoľvek narážky tohoto typu by som rázne stopla. Nerobí to dobre mne, dieťaťu ani jej.
A čo sa týka samotného stupňa reči áno 10 mesačné dieťa je na tom úplne okej s blabotaním. Možno nejaká tá slabika.
Každé dieťa je iné. Sú deti, ktoré sa rozhovoria v roku aj také, ktoré v3r. Veľmi dôležité sú ale reakcie a porozumenie.
Náš syn do 2,5r dával iba mama, tata, brm brm, ale rozumel úplne všetko. Keď som mu povedal dones loptu z kuchyne tak ju doniesol.... A v 2,5r sek a zrazu 3slovne vety dával.
Určite to nefunguje tak, že dieťa posadím do stoličky dám mu 10 slovíčok a ze na nauč sa to je tvoja dnešná nádielka.
Dieťa sa učí hrou, tým že mu všetko vysvetľujeme, hráme sa s ním, venujeme mu čas, čítame rozprávky. Dieťa sa učí v kolektíve rovesníkov na rôznych krúžkoch, detských kutikoch a podobne.
Dieťatu viac pomôže ak mu budete čítať rozprávky vy ako rodičia ako nejaká "umelá teta" z knižky alebo pero.
Viac mu pomôže realne pomenovanie veci takže je to lampa a nie žiža.
Takisto viac používať konkrétne názvy a nie zámena. Napríklad pošteklime ocina a nie pošteklime ho.
Opisovanie veci, ak stojí dám ho do učia ej veze, dám mu do ruky varechu a misu a opisujem mu. Mrkva. Krajam mrkvu. Zemiak. Krajam zemiak. Cibuľa Krajam cibuľu.... Á štípe.... A podobne. Žiadneho Hviezdoslava. Na dieťa ktoré nerozpráva stačia 1max 2 slovné vety. A aby si dieta zafixovalo pojem (nie zopakovalo) potrebuje ho počuť tak 10-25x takže opakovať sa ako papagáj 😁
Ale toto všetko sa deje postupne a určite nie za týždeň v 10m. 😉

maminastatinom
14. feb 2024

@mooonika1975 áno, bohužiaľ je taký trend, ale dieťaťu netreba byť "stále za zadkom", dieťa sa môže hrať aj samé, dieťa sa musí hrať. To nie je o tom, že sa hrá, ono sa učí, rozvíja a je to dôležité. A bohužiaľ nemáš pravdu, že len málo detí má problém s rečou. Potvrdí ti to ktorákoľvek učiteľka ZŠ, MŠ, každá logopedička či psychologička. Veľa detí má oneskorený nástup reči, veľa detí má problém s rečou - správna výslovnosť a ešte aj zrozumiteľnosť. To sa odráža aj na tom, prečo má dnes napr toľko detí odklad.

mooonika1975
14. feb 2024

@maminastatinom som učiteľka, vravim, že málo deti ma fyziologický problem s rečou, ozaj veeeeeľmi málo, preto to vravim, lebo deti , tým, že pridu do kolektivu sa rozrozprávajú, teraz premýšľajme prečo ??? Lebo ich posadime k tv alebo ku mobilu ? Alebo preto, že sa spolu učime, rozprávame, deti sa učia básničky ,pesničky. Takže záhadou to nie je , je to proste fakt. Ale sem tam pride dieťatko ozaj s problemom, ale tam sú pridružené väčšinou aj iné problemy.

maminastatinom
14. feb 2024

@mooonika1975 T, že u deti počuješ jednotlivé hlásky správne neznámena, že ich reč a výslovnosť je správna. Dieťa povie slovo lopta a nie vopta, ale je aj jeho práca s jazykom pri výslovnosti L správna? Otvárajú deti dostatočne ústa a artikuluju zrozumiteľne? Nekricia ale majú dostatočnú zvučnosť a znelosť hlasu? Vieš koľko tvojich kolegyn učiteľov má problémy s hlasivkami? Nevládzu rozprávať, chripia....Je to na dlhú debatu, ja sa tým zaoberám, ale nechcem to tu do detailov vysvetľovať. Ale je fakt, že deťom sa reč zhoršuje a pribúdajú hlasové problémy a môže za to aj tento náš životný styl

rouzie
14. feb 2024

Učíš ho cielene "tréningom" rozprávať slová keď nenastúpi reč napr v 2, 3 či 4och rokoch a učíš ho vtedy cielene rôznymi kartičkami, cvičeniami, oromotorika atď keď tam je nejaká diagnóza oneskorený vývin reči, narušená komunikačná schopnosť, mutizmus či spektrum PAS a pod. Väčšinou začne mať podozrenie rodič a vyhľadá logopeda, psychológa či poradí s pediatrom ak nejde "tabuľkovo" to sa ale týka reči v neskoršom veku a nie v 10tom mesiaci vtedy stačí ak ešte len správne štvornožkuje, sadá si či skúša vstávať a je v období nezamernej komunikácie.

evaachesa
14. feb 2024

Tak dosť neskoro to začínaš riešiť. V 8 mesiacoch si ho už kľudne mohla zapísať na nejaký kurz slovenčiny. 🤷😁
Po takýchto témach vždy s láskou ďakujem za moju úžasnú maminu a svokru, ktoré mi nikdy do ničoho nehučali a nedávali divné rady. 🥰