Učili ste svoje deti rozprávať?

12. feb 2024

Ahojte ucili ste svoje deti rozpravat? Moj blabota babababa mamamama ale nehovori slova, bude mat 10 mesiacov. A svokra na mna, ze uz by mal aspon mama a tata.

anavixy
12. feb 2024

Deti sa ucia tym, ze pocuju a vidia rozpravat teba. Nepotrebujes robit nic specialne, len sa s dietatom rozpravat a citat mu. Kazde dieta ma svoje tempo a nie, nemusi v 10m este rozpravat viac. 🙂

nevenka
12. feb 2024

Ze v 10 mesiacoch 😅🤣.
Mame 4 deti, 2 chlapci zacali daco zmysluplne po 2.roku, v 2,5 uz cele vety. Dcera v 12 mesiacoch zacala a to uz slo potom rychlo a posledne dievcatko ma 13 mesiacov a povie mam, ba, memem (tak si pyta mlieko a papat), a potom samohlasky a,o,i,e,uuu...a ukazuje prstom a ja hadam, co to je...neucim ju nic nijak zamerne 🤔

svokrinjazykmonika
12. feb 2024

Moja má 16m a bľaboce kadečo, ale reálne vedela povedať iba na jedlo - mňam a ham. Aj to už ale prestala, dlho som to nepočula. Ja sa ešte načakám kým mi povie mama. Vie si povedať mamamama, ale nepovie to na mňa, že ja som mamamamama 😂

diewcatqoo
12. feb 2024

Tipujem, ze svokrine deti uz v roku rozpravali plynule vo vetach a v dvoch rokoch citali Shakespeara v originali. Tak sup, sup, ak chces stihnut takyto vyvoj, svokra ma pravdu.. aspon mama a tata by uz mal 🙂
Boze, tieto reci, ze uz by malo dieta to a hento. Mna s tym svokra vzdy vedela tak nasrat. Moj syn do dvoch rokov bol ako nemy. A potom sa rozbehol a uz sa nedal zastavit, len melie a melie a som rada, ked je aspom chvilu ticho. Ak vidis, ze ta pocuje a rozumie ti, nechaj ho, nech sa zatial vyvija vlastnym tempom. Este ma kopec casu.

len_nig
12. feb 2024

Svokra pobavila 😂 môj má 2 roky a až teraz začal. Naučíme ho, učí sa od nás 😊

reanda
12. feb 2024

hlavne 'baba' ho nauc! 😀

kengurica
12. feb 2024

Svokry a mamky to majú veeeeeeľmi skreslené, čo sa týka toho "môj už v takom veku vedel to a to"....

avonladyba
12. feb 2024

Svokra je z tej kategórie menej príjemných (nechcem napísať priamo menej vzdelaných) svokier, nabudúce budeš aspoň vedieť, že hovorí hlúposti a nemusíš si ich brat k srdcu. 🙂

januska12323
12. feb 2024

Ja by som povedala, že som neschopná matka a nech mi ukáže ako ho to mám učiť.

mikadooo
12. feb 2024

😂😂😂 čo by na to povedali matky detí, ktoré do 2r ani necekli... Opýtaj sa pediatra, čo je ok, nie svokry. Aha a ešte k tvojej otázke, nie, deti som naučila rozprávať. Všetky 3 deti sa rozkecali samé, každé v inom veku (najdlhšie to trvalo chlapcovi, okolo roku a pol, ten skôr len ukazoval, alebo sa jedoval, keď som nerozumela, čo chcel tými jednoslabičnými slovkami povedať).

negymama
12. feb 2024

vsak jej ponukni, ze dam vám ho na tyzden a naucte ho. 😅
Pamatam, ako synovec este v 3 rokoch nechodil na nocnik ani zachod a svokra sa podujala svagrine s tym pomoct. Svokra si myslela, ze svagrinu asi doteraz nenapadlo posadit dieta na nočnik, a ze ona jej teda ukaze... samozrejme maly sice sedel ale nic tam neurobil, az ked mu obliekla plienku, tak to nalozil tam. Po tyzdni svagrine vratila dieta s tym, ze "pokracuj, kde som ja zacala" ... 😀
bolo to az na 3,5 roka, dnes je chalan uz na výške. Takze tolko k mudrosti svokier.

mikadooo
12. feb 2024

@mikadooo *neučila (preklep)

alexandraas
12. feb 2024

Moj bol v 10 mesiacoch takmer skoro ticho😁 teraz ma 2 a par mesiacov a usta sa mu nezastavia..nie vsetko rozumiem...a nejak specialne som ho neucila rozpravat,fungovali sme dlho na knizke mojich prvych 1000slov ukazovali sme si,opakovali.. na prechadzke som mu vsetko ukazovala,popisovala a nejak sa to na neho nalepilo. Ale v 10.mesiacoch bol viacmenej ticho.

cookie29
12. feb 2024

to ako ho chces posadit do stolicky a kazat mu aby opakoval po Tebe? Alebo ako si to predstavujes ci uz Ty alebo svokra? S dietatom sa da komunikovat a dieta sa uci tym, ze napodobnuje. Prave preto by sa na deti nemalo "blablat ci zvatlat a pod" ako to niektori zvyknu ale normalne rozpravat. Ja som vsetko komentovala vacsinou. Starsie zacalo rozpravat v cca 3 rokoch! dovtedy to bolo vacsinou "NIE" mladsie perfektne rozprava cosi od roka. v 1.5 roku poznalo farby v 2 rokoch vie vyjadrovat pocity. A obe deti rovnaky pristup a den a noc.

barbora0308
12. feb 2024

Svet by bol nudnejsi bez svokier 🫣😅...

ivangeline
12. feb 2024

Mam v ruke nieco ja alebo ono a hovorim mu,ze je to to a to. Bude mat 10m a vie...kto je mama,tata,vtacik ako oblubena hracka,Jaja sestra,Romba vysavac a podobne.. Niekedy to aj ako keby povie ale ja vidim,ze rozumie..aj nono (ked nieco nesmie). Nie je tp nejake zamerne ucenie. To tak nejak vyplynulo.. Ked nieco robim,rozpravam mu. Ked sa hrame,tiez..

zuzka0605
12. feb 2024

prosim ta moj nehovoril do 3 rokov. mysleli sme si ze je postihnuty alebo autista.ukazalo sa ze mu nic nie je. vsetko dobehol.

majlo1234
12. feb 2024

Ucit nie, ale komunikovat s nim, aj ked nerozprava 🙂 deti sa ucia same odposluchom, svokra si este teochu pocka

luxus10
12. feb 2024

@zuzka0605 mozno dovtedy nebyuo vo cem...😍

stastnamanzelka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
h2
12. feb 2024

V 10 mesiacoch??? To kde nabrala? A áno, jasné, že som syna učila rozprávať a aj začal rozprávať pomerne skoro. Ale teda určite nie v 10 mesiacoch, o takom dieťati som ešte ani nepočula.

domiklik
12. feb 2024

Môžeš mu pekne a zrozumiteľne prečítať rozpravku

luxus10
12. feb 2024

@h2 no uz by sa mal zberat cosi aj okolo domu porobit...😍

h2
12. feb 2024

@luxus10 Drevo rúbať až od dvoch rokov vyššie! 🤣

vroni
12. feb 2024

Moja dcéra si prvé roky života vystacila s gestikuláciou a "Katze". Do školy išla schopná maximálne jednoslovnych odpovedí. Minule som ju počúvala, ako (slovne) rozdupava frajera na prach (svojho) a uvedomila si, že diagnózu NKS definitívne porazila. Pri synovi zufalo čakám na okamih, kedy začne rozprávať menej. Ten začal v 8 mesiacoch, rovno "vetou" (bábo ham! akože naval zvanec, pazravy rodič) a pusu nezavrel dodnes. Zapociciam pre svokru, aby prestala tuzit po rozprávajúcom vnucatku 😉

nicol_10
12. feb 2024

Cielene nie,iba sa na ňu bezne hovorilo, vysvetľovalo,komentovali sa veci a sama začala..komunikácia ako taká, dvojslovne vety cca od 20 mesiacov..dovtedy neviem či sa slová dajú nazvať rozprávaním

zuzka0605
13. feb 2024

@luxus10 teraz sa na tom smejeme, ze nebolo o com..ale nebolo mi vsetko jedno. zvlast ked sme uz mali starsiu dceru a ta v 2r hovorila plynulymi vetami, dalo sa s nom suvisle porozpravat.a syn v 3r ukazoval prstom.tak sme tusili zadrhel.a vychochou sme vedeli ze to nie je.jednoducho tak to asi malo byt. tie rozdiely u deti su obrovske.

livuska124
13. feb 2024

@reanda ešte lepšie by bolo "baba jaga" 😀

isis234
13. feb 2024

Rozpráva, (hoc len blabotá), rozumie a to je hlavné. Chlapci zvyknú hovoriť neskôr..
Synovec v 10 mes. začal chodiť, hovoril mama, tata, baba, dede, teta, ano... Rozumel. Jej svokra vraj nech ide lekárovi, že nerozpráva. Mamina sa len zasmiala. Nie je chorý, všetko má svoj čas. Ukazovali sme mu a hovorili čo to je.. a on "Ano". Povedali mu, nech to zopakuje, on zas "Ano"...
Do škôlky s plačom. Vymenili učiteľku a s úmevom tam chodil. Vraj sa s nimi porozpráva.. aj čo je doma....
Nechaj, rozviaže sa mu jazýček keď bude treba.

nurielka
13. feb 2024

Ach tie mamy a svokry... Jeden vtáčik zaštebota do jedného ucha a druhým uchom zvuk vyletí.. a tak počúvaj naďalej mamu a svokru.