V ktorom mesiaci začali vaše deti ukazovať prstom?

6. mar 2022

Ahojte, vase babatka kedy zacali ukazovat? V ktorom mesiaci cca? Pocita sa aj to, ked ukazuju napriklad rukou? A iba sem tam aj prstom? Napriklad na psa, na lampu. Syn ukazuje aj tak ako keby luskal prstami.
Musia kazdy den ukazovat? Syn ma 11 mesiacov. Velke dakujem.

mima172
6. mar 2022

Cítiť z tvojho príspevku obavy, nemaj ich (ja som ich mala a oberala som sa tak o radosť z malej).
K otázke - začala ukazovať najskôr celou ručičkou a to, keď mala 1r2m, cca po mesiaci začala ukazovať ukazovákom a teraz ju voláme "malý generál", keďže ešte nerozpráva ale zato stále niečo ukazuje 🙂

mima172
6. mar 2022
barus26
6. mar 2022

naša začala teraz, má 14 mesiacov

katkamatka7
6. mar 2022

Môjho som viedla ku ukazovanie pár týždňov, najmä na obrázkoch v knihách. Nechytal sa. Niekedy v jeho roku si ho vzala na hodinu na kolená ku klavíru moja teta, ukazovala ukazovákom na klávesy, ktoré vydávajú zvuk, opakovala ,,čo je to", ,,toto", "tu". Striedala klavír a ukazovanie na pár okolitých predmetov. Po jej dobrovoľnej hodine opakoval ukazovanie ukazovákom a naviac, aj slovne ,,čo je to".

kacena4
6. mar 2022

vsetko zavisi od psychomotoriky dietata. okolo 12m zacinaju ukazovat najprv rukou a az okolo 24m je to prstom

damianakos
6. mar 2022

Nás má 9 mesiacov a už dva týždne ukazuje prstekom na niečo čo sa mu páči. Alebo keď čítame knižky a ukazujeme zvieratká tak ukáže ,alebo keď sa ho spýtame kde je napr.svetielko tak ukáže prstekom na strop na svetlo ... 🙂

bashee
6. mar 2022

Moj ma 10mesiacov a zacal asi pred tyzdnom tiez ukazovat. Presne na stropne svietidlo alebo ked kavovar vari kavu a pod.

emamonika
7. mar 2022

Moja má 10 mesiacov a tiež teraz začala viac a viac ukazovať

silvus138
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jarnajar
8. mar 2022

Moja neukazovala vôbec :D a tiež som sa bála, no potom začala skoro rozprávať a je úplne OK.

silvus138
8. mar 2022

@kacena4 ale kde, ak dieťa do 18 mes neukazuje prstom zväčša je tam mentálna diagnóza- oneskorenie, NKS alebo autizmus. Ukazovanie je komunikácia , “zbadal som niečo, chcem, aby to videla aj mama, pozriem na mamu, ukážem prstom na danú vec a opäť na mamu či sa pozrela čo jej ukazujem - (spätná väzba) “

Ukazuje od 10 mes. Zatiaľ v knižke a na všetko vystrci ukazovak, až tak to vezme do ruky. Je zle, ak by vzalo dieťa tvoju ruku a ukazovalo ňou.

lenicka777
8. mar 2022

Nas začal okolo 9 mesiaca na všetko ukazovať 🙂

zuzulka558
9. mar 2022

Každé dieťa je iné, prvá ma 8 rokov a robili z nej neviem čo lebo nešla podľa tabuliek, povaha že to má u riti 😂 druhá zas úplný opak všetko chytá od staršej, v kuse sa snaží rozprávať, nezastaví sa od rána do večera stále len vymýšľať 😂 prvá prstom ukazovala neskoro ale táto už od takých 8 mesiacov

autor
13. mar 2022

@jarnajar neukazovala vobec????? 😳

skaja_111
6. jan 2024

Ahoj, ako ste na tom dnes ? Riešim podobne s dcérkou