Je problém, ak 14-mesačný syn ukazuje len ukazovákom na jednej ruke?

Zodpovedané
7. feb 2023

Dobrý deň,

môj 14-mesačný syn ukazuje prstom približne od 11. mesiaca. Pekne ním ukazuje v knižke, ak niečo chce, ale aj vtedy, ak ho niečo zaujme a chce, aby sme sa na to pozreli aj my. No dnes som si uvedomila, že ukazuje iba prstom na pravej ruke. Ak výnimočne ukáže niečo ľavou rukou, tak to urobí celou rúčkou, prípadne v knižke použije palec. Viem, že dieťa by malo zvládnuť ukazovanie prstom do 18. mesiaca.

Je to myslené, že do tohto veku má vedieť ukazovať s prstom na oboch rukách?

Alebo je v poriadku, ak ukazuje len ukazovákom na jednej ruke?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťa preferenčne bude ukazovať vždy jednou rukou, ale dokázať by to malo oboma.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas