Viazanie deti na široko

janullikle
29. júl 2012

zdravim vas maminy, mame doma 2 tyzdnovu dcerku a neviem ci jej viazat nozky na siroko alebo nie, ked sme boli v nemocnici kazali davat len pampersku, doma mi svagrina vravi ze mam viazat na siroko tak teraz neviem ze co... je to moje prve dietatko.... koli comu sa vlastne maju viazat nozky na siroko??? vdaka za vase prispevky 😉

zmrzlinkams
30. júl 2012

@janullikle už sa na široko dnes naviaže - aj v nemke tak povedia, ja som tiež neviazala a pred tyž. sme boli na poslednej kontrole u dr. ortopeda a všetko mame v poriaku..... su 3x kontroli pokial je všetko o.k, my sme mali 4 lebo sme nemali ešte dovivyjane jadierka a dr. nás chcel ešte vidieť. prva kontrola sa robi do 4 tyž. a tam ti dr. povie či máš viazať na široko alebo nemusiš, kamoška ta musela po kontrole viazať mesiac a potom bolo všetko o.k a nemusela, my sme napr. nemuseli vobec je to individuálne takže všetko zaleži od prvej kontorli u dr. a tam sa aj dozvieš viac keby si chcela viac o tom vedieť... 🙂 zatial by som s tym babatko nezaťažovala 🙂 🙂

namarie
30. júl 2012

mne kázali už v pôrodnici na odchode, že mám baliť na široko, ale tie ortopedické nohavičky malú rezali, tak som jej dala tú látkovú plienku ešte na pampersku, ale strašne jej to vadilo, povedala som si, že do mesiaca vydržím, ale v noci sme jej s tým dávali pokoj aj tak po nejakých 3 týždňoch... prišla som k ortopédovi a tam urobili asi za 5 sekúnd ultrazvuk a sestrička mi zahlásila, že odteraz mám baliť(aj keď mala výsledky v norme) a vysvetlila mi ako... som skoro odpadla, že som ju zbytočne balila od narodenia a potom som jej sem tam ešte dala tú širokú plienku, ale už som kašľala na nich, vadila jej, nemohla sa hýbať ako chcela, pri spaní na boku mala nôžku vo vzduchu,n o hrúza tak som jej ju nedávala, prišli sme na kontrolu v 3 mesiacoch a bum... dobré výsledky... podľa mňa kedysi museli deti baliť na široko, lebo boli napratané strašne dlho do perinky, ale dnešné deti sa vrtia a cvičia už od narodenia, tak to asi nepotrebujú... môj osobný názor...

hirunka
30. júl 2012

Ahojte, dovolte mi reagovat, nie vsetky problemy s klbikmi vyriesi balenie na siroko, moja mala mala sadru aj ortezu a balenie na siroko by jej nepomohlo skor by to este zhorsilo takze urcite nebalit az podla toho co povie ortoped

llluckaaa
30. júl 2012

Já balila na široko obě děti na doporučení ortopeda. První dítě mělo široké balení až do půl roku, druhé do 3. měsíce. Preventivně bych to nedělala a počkala bych až na názor odborníka (= ortopeda), který se rozhodne podle nálezu na sonu.

janullikle
autor
30. júl 2012

@maslenka47 preco sa to uz nerobi? tak detska lekarka mi to kazala len ako prevenciu kym navstivime ortopeda?

maslenka47
30. júl 2012

@janullikle pretoze pokial nie je pozitivna rodinna anamneza, tak je velmi maly predpoklad, ze dieta bude mat dany problem. A zase pri inych problemoch moze byt balenie nasiroko skor kontraproduktivne.

moncicip
30. júl 2012

@janullikle Nam doktorka po narodeni kazala balit na siroko po prvu kontorlu na ortopedii, tam sme boli ked mal maly presne mesiac a tam nam doktor povedal ze uz nemusime.

missymici
30. júl 2012

Ahoj,nam v porodnici ortoped rekl,ze ma holka kyčle v poradku,...ale široke baleni mame davat do nejbližsi kontroly u ortopeda,...jelikoz tam jeste takhle male mimina nemaji vyvinute jadirka. Po propusteni dom,u nas byla detska mudra na navsteve se podivat na Bianku,...a rikala,ze to miminkum nevadi,kdyz to siroke baleni maji,...nevnimaji to...ze to spis vadi maminkam 🙂 Rekla mi ze ,Nic s tim nezkazim kdyz ji siroke baleni budu davat do prvni kontroly u ortopeda a pak se uvidi.
@janullikle 😉

janullikle
autor
30. júl 2012

ok davam to po prvu kontrolu u ortopeda

andrejka1983
30. júl 2012

jedoznačne som za balenie na široko !!! ale je to len moj názor na zaklade vlastnej skusenosti 🙂 už ja ako dieťa som mala problem s klbami a maminka ma viazala na široko do 3 látkových plienok, dokonca som mala aj kovový stojček na nohách....do š rokoch pomaly so mnou behali vkuse po ortobedoch. A dnes mám zdrave nohy, vyštudovanú športvu školu, hrala som aktivne basketbal. 😉 dostali ma z toho,keby nie, tak dnes možno krívam 😖 ......ked sa mi narodila moja dcera, povedali mi že nema vyvinute jadierka, že jej mam davat len poštolky na pampersku.OK, po mesačnej kontole mi lekar povedal, že sa to vobec nezlepšilo, že ak sa to do troch mesiacov veku nezlepši o 2 stupne, malej dá remienky. Som sa rozplakala a volala mamine aby prišla za mnou 300km od domova,a balila mi malinkú tak ako kedysi balil mňa......moja dcera mala asi mesiac 3 látkove plienky medzi nohami, ani ich neohla iba v kolienkach a ešte aj ortopedicke gate na to😒 ale ked sme sa ukázali na kontrole, doktor neveril vlastným očiam...a povedal že jadierka su dobré, že už nemusim balit na široko ani poštolky, nič 🙂 🙂 ....takže ja som jednožnačne za balenie na široko 😉

petribela
30. júl 2012

@maznacik007
nejaká múdra osoba,,nepracovala som v Nitre,,do svojej diskusie som dala ako povie doktor tak budeme robiť,švagrina nemusela viazať,,tak akože neviem o čo vám ide,komplexy sa riešia na inej stránke

petribela
30. júl 2012

@xlucia
písala som ako povie doktor či bude treba ja sa ničím neoháňam,,len niekedy takým podobným ľudom možno ako si ty sa to nedá vysvetliť.Jedna mamička písala, že je za viazanie aj tej môžeš napísať, že nemá skúsenosti.....ja už dieťa mám.....príjemné klepy prajem

aknel1985
31. júl 2012

nam doktorka odporucala viazat nasiroko a pritom sme mali klbiky v poriadku a je to doktorka z petrazlky ,ona nam vravela, ze to bolo aj nariadenim z eu v zahranici sa deticky takto neviazu tak nemusia ani u nas, ale vravela, ze je to j vidiet, napr, anglicania chodia ,, ako kacice a neboli na siroko viazani ja som bola aj moji srodenci a nemame nohy do O alebo X krasne sumerne cize poskodit to nemoze ......malu som takto viazala do pol roka ....a na vonku pamperska

wawrita
3. dec 2012

ahojte. ja som bola s malym na kontrole po troch tyzdnoch, dovtedy sme balili nasiroko a povedala na sone , ze mame balit dalej, to povedala uplne kazdej co sme tam boli... a dalsia kontrola o 3mesiace.
ma to vyznam?
je to dedičné?
ja som s tym problem nemala, ani moj manzel ale moj brat ano. dá sa to zdediť aj takto?
niektore kamosky vravia aby som balila a iné ze nie, vraj to nieje nutné vobec, vraj sa tym nic neovplyvní. poradte.

marionmarion
5. jan 2013

Baliť naširoko význam nemá a už vôbec nie preventívne. Iba tým trápite deti. Ak má niekto dedičnú predispozíciu a vie sa o tom, že v rodine s tým boli problémy, potom to treba riešiť. No bedrový kĺb ako taký sa u každého dieťaťa vývíja iným tempom, niekto to má v poriadku už po narodení, niekto až keď má mesiacov a do toho procesu netreba nijako zasahovať, lebo to aj tak nič neurýchli ani neovplyvní. Mne ortopéd kázal baliť syna v dvoch mesiacoch naširoko a mali sme s tým pokračovať až do piatích. Napriek tomu že som ho naširoko nebalila ani raz, sa v piatich mesicoch lekár vyjadril, že už je to úplne v poriadku a na ďalšiu kontrolu prísť netreba...eštšžš som mala toľko rozumu, že som panovi dr slepo neverila a riadila som sa vlastnou intuíciou...aspoň som malého ušetrila nepríjemností a zaparenín...

jamien
16. apr 2013

@aknel1985 moja dcérka má 2,5 mesiaca.. na široko sme ju viazali iba štyri týždne, potom povedal ortopéd, že nemusíme.. hoci ja som chcela, mne to prišlo opodstatnené, že sa tým nedá nič pokaziť, veď nás všetkých mamy viazali na široko, a tiež staré mamy naše mamy atď.. no manžel mi to zakázal - veď lekár povedal, že nemusíme... a teraz, posledný týždeň nad tým tak rozmýšľam, že áno, presne, v zahraničí to tak nie je, ale aj tie ženy vyzerajú ináč, na slovensku sú väčšinou ženy s krásnymi ženskými bokmi, moja sestra žije v belgicku a tvrdí, že tam nikdy neviazali na široko a ženy sú zvláštne, bez bokov - stehná pri sebe, no nevyzerá to pekne.. tak neviem... či to môže byť aj tým viazaním, alebo je to nejaká genetika.. môj otec vraví, že keď malú neviažeme naširoko, aby nemala "teľacie nohy" ....ja som dnes našu miriam opäť uviazala na široko, to keď manžel uvidel, skoro ma za to "zjedol", že na čo... mám chuť robiť to aspoň na noc, pretože ju dávame do perinky , ešte stále vždy na spanie.. no švagriná ma upozornila, či jej tým teraz nemôžem poškodiť, že to som ju mala viazať doteraz.. tak už neviem.. poškodiť jej nechcem..

jamien
16. apr 2013

a ešte ma trápi to, že som sa teraz dočítala, že sa u nás viazalo naširoko aj pre to, že deti sa u nás (čechy, slovensko, ukrajina) dlho viazali do zavinovačiek, kde sú stlačené.. no.. a my od narodenia a ešte stále dcérku tak isto na spanie (čiže takmer na celý deň) viažeme do zavinovačky a to teda dosť na tesno, vtedy lepšie spí... tak mám teraz výčitky jak hovado, že aaspoň do tej zavinovačky som ju mala viazať.. fakt ma zaujíma, či jej môžem poškodiť, keď ju začnem až teraz už skoro trojmesačnú na spanie tak baliť.. jej to vôbec nevadí... len aby som jej nepoškodila.. hľadám na internete všade, ale neviem sa dopátrať žiadnej odpovedi...

vroni
17. apr 2013

Moje dieta malo nalez, takze nosila do osem mesiacov remence. Ortoped nad sirokym balenim len prevracal oci, ze co za "blbca este dnes odporuci siroke balenie" Vraj ak je nalez, tak nestaci a ak nie je, tak je to i tak zbytocne. A kazdy jeden ortoped i pediater vas znosi pod ciernu zem, ak donesiete dieta v perinke ci zavinovacke (alebo spomeniete, ze ju pouzivate). Vraj presne tieto sposoby viazania dietata su pricinou problemov s klbmi.... Perinku ani zavinovacku sme nepouzivali (na smrtelny des mojej mamy) a dieta to prezilo v zdravi (a so zdravymi klbmi). Ani v porodniciach sa nic take nepouziva a odkedy s tym prestali (niekedy v 60-tych rokoch minuleho storocia), tak displazie bedrovych klbov takmer vymizli (vyskyt bol takmer identicky s cesko-slovenskym. Dnes je hlboko pod nim)

prasiatko30
17. apr 2013

@vroni presne je zvlastne ze skoro v celej europe ti povedia ze siroke balenie je pri naozajstnych problemoch zbytocne a u dietata ktore nema ziadny problem duplom, perinky sa nepouzivaju a deti prezivaju v zdravi a stasti a na sk sa az doteraz trapili novorodenci s balenim na siroko bol problem alebo nebol 😅